Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

καλα σιγουρα δεν ειναι για τα μπαζα ολοι.αρκοι να εχουν το καλο το tuner πανω.

αλλα νομιζω για εναν απλο χρηστη που απλα θελει να βλεπει hd-sd καναλια και με 100 ευρω κανεις αψογα την δουλεια σου.σιγα μην κατσει ο αρχαριος να αλαζει image και plugins..δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο αφου θελει γνωσεις και ψαξιμο.

οσο για την κακοκαιρια ειναι σχετικο.πρεπει να εχει πολυ ασχημο καιρο για να εχει σπασιματα και αυτο δεν ειναι κανονας.ισως σε καποιες αδυναμες συχνοτητες να εχουν θεμα.

τον αστρα τον βλεπεις ανετα απλα πρεπει να κεντραρεις το πιατο σου στον αστα 19.2 επειδη ειναι πιο αδυναμος.μπορεις να βγαλεις και αλλους δορυφορους με σωστη τοποθετηση οπως η eutelsat 16-astra 23 αλλα δεν εχουν και κατι αξιολογο για να δεις.το κλασσικο σετ ειναι astra 19.2 και hotbird 13.βεβαια το καλυτερο πακετο του κοσμου ειναι το sky uk με πανω απο 50 hd καναλια αλλα εκει πας σε τουλαχιστον 1.20 αλλα και παλι δεν αξιζει γιατι ο δορυφορος θα αλλαξει κατα το 2013 και δεν θα ειναι καθολου εφικτη η ληψη στην Ελλαδα...

τωρα τα 50 ευρω διαφορα δεν νομιζω οτι αξιζουν να τα δωσεις περα απο την εγγυηση βεβαια.την διαφορα των 50 ευρω παρτην σε καλυτερο πιατο.

την εγκατασταση θα την κανεις μονος σου?

Έγινε επεξεργασία από ΛΑΜΠΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ωραια οποτε σε δεκτη καταλειξαμε...για το πιατο εκτος απο gibertini 1.20 υπαρχει καποιο αλλο σε καπως καλυτερη τιμη που προτεινεται;;ναι ελεγα να τη κανω μονος μου κ αν δω οτι δε τα καταφερνω να φωναξω καποιον...

Link to comment
Share on other sites

SAD-100 100cm offset Xtreme Europa, , , , , , , , , , ,

παρε αυτο φθηνο και θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου.θα χρειαστεις και μια βαση για το πιατο δαπεδου η τοιχου.αν εχεις τοιχο προτιμησε να μπει εκει για να μην χαλασεις την μονωση της ταρατσας.η βαση πρεπει να ειναι αλφαδιασμενη.

για lnb μπορεις να παρεις inverto.

τωρα για την στοχευση θα παιδευτεις...μπορει να φας 10 λεπτα μπορει και 2 ωρες.το πιατο σου πρεπει να κοιταει την ανατολη.αν εχεις αλλα πιατα κοντα σου μπορεις να δεις στο περιπου που θα κοιταει το πιατο σου.

πρεπει με καποιο τροπο να βλεπεις στο δεκτη την ποιοτητα και την ενταση σηματος.θα βαλεις την 12111 v dvbs qpsk 27500 3/4 στο δεκτη.ειναι το al jazzera ελευθερο.οποτε αν εισαι τυχερος θα γεμισει η μπαρα και θα σφιξεις το πιατο εκει που πιανει το μεγιστο.

σου δινω αυτην την συχνοτητα για να μην πιασεις αλλον δορυφορο και ψαχνεσε.

επισης θελει προσοχη τα καλωδια που θα βαλεις το βυσμα.δεν πρεπει να βραχυκλωσει το τριχωμα που εχει μεσα.

στην τελικη αν τα βρεις σκουρα φτιαχα ολα βιδωσετα σωστα και φωναξε ενα τεχνικο απο την περιοχη σου να σου κανει μονο το συντονισμο.γυρω στα 30 ευρω παει.

δεν μας εχεις πει ομως.ειναι καινουργια η εγκατασταση?θα ριξεις καλωδιο απο την ταρατσα στο δεκτη?στο σαλονι σου εχεις μπριζα μηπως tv-sat?

Link to comment
Share on other sites

βεβαια το καλυτερο πακετο του κοσμου ειναι το sky uk με πανω απο 50 hd καναλια αλλα εκει πας σε τουλαχιστον 1.20 αλλα και παλι δεν αξιζει γιατι ο δορυφορος θα αλλαξει κατα το 2013 και δεν θα ειναι καθολου εφικτη η ληψη στην Ελλαδα...

Πω ρε πίκρα!

Link to comment
Share on other sites

δεν μας εχεις πει ομως.ειναι καινουργια η εγκατασταση?θα ριξεις καλωδιο απο την ταρατσα στο δεκτη?στο σαλονι σου εχεις μπριζα μηπως tv-sat?

οχι δεν εχω πριζα tv-sat!θα χρειαστει διαφορετικο καλωδιο απο το απλο τησ κεραιας?επειδη ειναι δικια μας η πολυκατοικια κ ειμαι τελευταιο οροφο ειναι σχετικα ευκολο να ριξω οτι καλωδιο χρειαστει...στον ακαλυπτο εχω επαφη με το καλωδιο που μπαινει στο διαμερισμα μου,απο το πιατο μπορω να συνδεσω εκει κ να χρησιμοποιησω τη πριζα της κεραιας κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] Ετσι λεγαν και πριν 2-3 χρονια οταν αλλαξαν παλι θεσεισ σε δορυφορους. Δεν πιστευω να αλλαξει κατι. Και που κανουν καποιοι την παραμονομια να εχουν συνδρομη εδω, με διευθυνση καποια UΚ, χρημα τους φερνει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος μου ειπε οτι ο δεκτης καλο ειναι να εχει linux ainigma ισχυει κατι τετοιο η δεν χρειαζεται για τον hotbird?επισης αναμεσα στα

OP80E 80cm offset , Gibertini, , , , , , , , , , , ,

και

SAD-100 100cm offset Xtreme Europa, , , , , , , , , , ,

ποιο θα προτεινατε?για lnb ειδα το Inverto Black ULTRA Single...ειναι οκ για τη περιπτωση μου?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] Ετσι λεγαν και πριν 2-3 χρονια οταν αλλαξαν παλι θεσεισ σε δορυφορους. Δεν πιστευω να αλλαξει κατι. Και που κανουν καποιοι την παραμονομια να εχουν συνδρομη εδω, με διευθυνση καποια UΚ, χρημα τους φερνει...

Δεν ανήκει στο Sky UK όμως ο δορυφόρος :p

Οπότε είτε δέχονται να μεταφερθούνε στον νέο της ίδιας εταιρίας, είτε ψάχνουνε transponder/s σε άλλο δορυφόρο άλλης εταιρίας, οπότε διαπραγματεύσεις για τιμές, κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος μου ειπε οτι ο δεκτης καλο ειναι να εχει linux ainigma ισχυει κατι τετοιο η δεν χρειαζεται για τον hotbird?επισης αναμεσα στα

OP80E 80cm offset , Gibertini, , , , , , , , , , , ,

και

SAD-100 100cm offset Xtreme Europa, , , , , , , , , , ,

ποιο θα προτεινατε?για lnb ειδα το Inverto Black ULTRA Single...ειναι οκ για τη περιπτωση μου?

πειτε μια γνωμη ρε παιδια για να καταλειξουμε να γινουν οι αγορες...

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη? το ένα είναι 80αρι και το άλλο 100αρι, ποια είναι η ουσιώδης διαφορά?

το ίδιο είναι.

Όσο για το lnb ανάλογα με το τι αποκωδικοποιητή θα βάλεις γιατί μερικοί είναι ιδιότροποι.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη? το ένα είναι 80αρι και το άλλο 100αρι, ποια είναι η ουσιώδης διαφορά?

το ίδιο είναι.

Όσο για το lnb ανάλογα με το τι αποκωδικοποιητή θα βάλεις γιατί μερικοί είναι ιδιότροποι.

το ενα ειναι ναι μεν 80αρι αλλα απο αλουμινιο κ gibertini(που αν δε κανω λαθος θεωρειται απο τις κορυφαιες μαρκες) αλλα το αλλο 100αρι σιδερο...απλα εχουν ιδια τιμη γιαυτο ρωτησα ποιο θα προτεινατε?αν δε κερδισω κατι σε σημα να παω σε αλουμινενιο που εχει κ καλυτερη αντοχη στο χρονο....

αποκωδιοκοποιητης θα ειναι αυτος 99.95

GLOBO Opticum HD Χ405P | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

λοιπον νομιζω εχω καταληξει σε

πιατο

SAD-100 100cm offset Xtreme Europa, , , , , , , , , , ,

αποκωδικοποιητη

GLOBO Opticum HD Χ405p | Skroutz.gr

lnb

INVERTO BLACK ULTRA TWIN | LNB Twin | LNB & Accessories | Δορυφορικα & Επιγεια | Satplus

οποιαδηποτε παρατηση φυσικα ειναι δεκτη....

μονο καλωδιο δεν εχω διαλεξει ακομα,πρεπει να προσεξω κατι?εχει καποιος να προετεινει καποιο?ευχαριστω και παλι παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Για LNB παρε αυτο... MTI HIGH LINE Single LNB 0dB | LNB Single | LNB & Accessories | Δορυφορικα & Επιγεια | Satplus

Δεκτη θα σου προτεινα να παρεις τον DM800 (~180€) ή τον DM800se (~235€). Σαφως καλυτεροι, με πολλες δυνατοτητες...

Link to comment
Share on other sites

Το lnb που έχεις διαλέξει είναι για να συνδέσεις 2 ξεχοριστούς αποκωδικοποιητές από 1 lnb.

Ναι γιατι υπαρχει περιπτωση να βαλει κ ο αδερφος μου αποκωδικοποιητη...χανω κατι σε σημα με το twin?

Για LNB παρε αυτο... MTI HIGH LINE Single LNB 0dB | LNB Single | LNB & Accessories | Δορυφορικα & Επιγεια | Satplus

Δεκτη θα σου προτεινα να παρεις τον DM800 (~180€) ή τον DM800se (~235€). Σαφως καλυτεροι, με πολλες δυνατοτητες...

Αρχικα για καποιον DM πηγαινα αλλα μου προτειναν καποια παιδια κατι φθηνοτερο αφου κ αρχαριος ειμαι κ θελω να πιανω hotbird που εχει δυνατο σημα...θελω να πω μηπως πανε χαμενοι στα χερια μου κ γιαυτο κοιταξα ξατι φθηνοτερο που να κανω ομως τη δουλεια μου καλα!

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Συγχώνευση 2 συνεχόμενων μηνυμάτων !!
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.