Jump to content



Ubuntu 11.04 - Είναι εδώ!!!


gdp77

Recommended Posts

Δύστροπο μου φαίνεται...

1. Πήρα το ίδιο μήνυμα για το Unity. Έβαλα τους οδηγούς. Τώρα; Πως το ενεργοποιώ ;

2. Ανάλυση οθόνης πως αλλάζω; Τόσο δύσκολο να έχει σε ένα προφανές σημείο τις ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply
Πήρα το ίδιο μήνυμα για το Unity. Έβαλα τους οδηγούς. Τώρα; Πως το ενεργοποιώ ;

από login screen επιλέγεις unity και όχι gnome classic

2. Ανάλυση οθόνης πως αλλάζω; Τόσο δύσκολο να έχει σε ένα προφανές σημείο τις ρυθμίσεις;

πάνω δεξιά στην οθόνη κλικ (το στρογγυλο συμβολάκι) ---> system settings

(ή απο dash ---> system settings)

ATI έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

από login screen επιλέγεις unity και όχι gnome classic

Δεν έχω τέτοια επιλογή. Σε ένα μενού κάτω, στη μπάρα, μου βγάζει διάφορες επιλογές (Classic, Safe Mode, etc) αλλά Unity δε βλέπω πουθενά... :confused:

πάνω δεξιά στην οθόνη κλικ (το στρογγυλο συμβολάκι) ---> system settings

(ή απο dash ---> system settings)

ATI έχεις ;

Σε VM το παίζω, οπότε η κάρτα είναι κάποια που δίνει αυτό. Έπαιξε πάντως και η ανάλυση είναι οκ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 11.04 με καθαρή εγκατάσταση, αλλά δε δουλεύει το unity (gpu drivers updated and active), χαρακτηριστικά λέει πως το hw μου δεν μπορεί να το υποστηρίξει (αυτό το πρόβλημα μετά από την εγκατάσταση των οδηγών της 6870, το οποίο ανακάλυψα πως είναι γνωστό ΑΤΙ bug).

Έχω να δω πολλά ακόμα.

Παραξενο,780G και 785G παιζουν ΟΚ εδω.

Link to comment
Share on other sites

@wizard

κάτι είχε πάρει το αφτί μου για VM και Unity, αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα. Είσαι με τελευταία έκδοση VM ?

Δώσε στο ubuntu software center "unity" και δες αν είναι εγκατεστημένο το 3d (1η επιλογή) ή το 2D. Αν όχι δοκίμασε την πρώτη επιλογή αν δε δουλέψει, τη δεύτερη (2D)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από VMwafre δύσκολο να παίξει 3D. Μόνο για virtualized Windows OS υπάρχει μια στοιχειώδη υποστήριξη 3D. Ούτε το compiz και τα 3D effects του έπαιξαν όσο και αν προσπάθησα. Δοκίμασε virtualbox

Link to comment
Share on other sites

@wizard

κάτι είχε πάρει το αφτί μου για VM και Unity, αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα. Είσαι με τελευταία έκδοση VM ?

Δώσε στο ubuntu software center "unity" και δες αν είναι εγκατεστημένο το 3d (1η επιλογή) ή το 2D. Αν όχι δοκίμασε την πρώτη επιλογή αν δε δουλέψει, τη δεύτερη (2D)

Ναι, την τελευταία έχω, αλλά άλλωστε παρέχει υποστήριξη για το 10.10 όπως λέει.

Πάντως στο sc δεν λέει τίποτα για 3d. Έχει 3 πράγματα που είναι για 2d (Places, Panel, Launcher) τα οποία και έχω βάλει. Μάλλον δεν υποστηρίζει 3d το VM... :slap:

Link to comment
Share on other sites

Αν δε γνωρίζει κανείς από εντολές, προγραμματισμό κλπ. δύσκολα να ασχοληθεί κάποιος με linux. Είναι ζήτημα χρόνο να του βγει κανένα μήνυμα "ακαταλαβίστικο" και αν ρωτήσει τι είναι να του πουν να δώσει καμία σελίδα εντολές. Πάντως για "παίξιμο" καλή φάση είναι. Τυχεροί όσοι είναι γνώστες.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Δε χρειάζεται να γνωρίζεις ούτε από εντολές, ούτε από προγραμματισμό. Εν πάση περιπτώσει δε χρειάζεται να ξέρεις περισσότερα σε σχέση με τα windows. Δοκίμασε ένα 11.04 liveCD και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Το πρόβλημα είναι με τους guru της κοινότητας που σε πολύ κόσμο που αναζητά βοήθεια, αυτοί τη δίνουν μεν, αλλά τη δίνουν σε τερματικό και έτσι ο κόσμος φοβάται και απομακρύνεται, ενώ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι λύσεις υπάρχουν και σε gui. Δυστυχώς μερικοί guru πρέπει να το "παίξουν" και guru και γι'αυτό πολλοί φοβούνται να πλησιάσουν τον κόσμο του Linux. (Προσοχή : Δεν είμαι εναντίον του τερματικού. Απλά δε συμφωνώ να μπλέκουν με αυτό άνθρωποι που δε θέλουν γιατί δεν έχουν την όρεξη ή το χρόνο να το κάνουν).

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Δε χρειάζεται να γνωρίζεις ούτε από εντολές, ούτε από προγραμματισμό. Εν πάση περιπτώσει δε χρειάζεται να ξέρεις περισσότερα σε σχέση με τα windows. Δοκίμασε ένα 11.04 liveCD και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Το πρόβλημα είναι με τους guru της κοινότητας που σε πολύ κόσμο που αναζητά βοήθεια, αυτοί τη δίνουν μεν, αλλά τη δίνουν σε τερματικό και έτσι ο κόσμος φοβάται και απομακρύνεται, ενώ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι λύσεις υπάρχουν και σε gui. Δυστυχώς μερικοί guru πρέπει να το "παίξουν" και guru και γι'αυτό πολλοί φοβούνται να πλησιάσουν τον κόσμο του Linux. (Προσοχή : Δεν είμαι εναντίον του τερματικού. Απλά δε συμφωνώ να μπλέκουν με αυτό άνθρωποι που δε θέλουν γιατί δεν έχουν την όρεξη ή το χρόνο να το κάνουν).

Για παράδειγμα είχα ATI κάρτα και μου έβγαζε no supported. δεν υπήρχε δυνατότητα να περάσεις drivers με ένα κλίκ. Επίσης κατά την εγκατάσταση σε κάποια PC μου έγβαζε κάτι τέτοιο "NTLDR is missing". Πού να ξέρω τι σημαίνει αυτό και πως διορθώνεται! Επίσης οι τελευταίες εκδόσεις κάθε άλλο παρά ελαφριές ήταν. Μόνο τα 9.10 μου κάθησαν καλά εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα χθες μια εγκατασταση στο vmware απο το λινκ που εδωσες.

Ειδα desktop μετα απο πολλες και για διαφορους λογους αποτυχημενες προσπαθειες

εγκαταστασης.Με αρεσαν και θα τα παλεψω :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχεις κάνει εγκατάσταση ή από liveCD το τρέχεις;

Πήγαινε system --> additional drivers και ενεργοποίησε τους drivers για την 280 (η 275 μου παίζει κανονικά)

Εκεί μπορεί να βρεις και τους drivers για το wireless που δε σου παίζει.

Υ.Γ. Προφανώς χρειάζεσαι internet για τα παραπάνω, οπότε σύνδεσέ το ενσύρματα για να κατεβάσει τους drivers

Έκανα άλλο ένα καθαρό install, στον G2 αυτή τη φορά. Μετακόμισα και το PC για να μπει στο internet με ethernet. Έκανε κάποια updates, στο additional drivers εγκατέστησε και αυτούς της 280 και έχω πλέον Unity, αλλά στο ασύρματο ακόμα λέει device not ready :wall::wall:.

Screenshot-4.png?t=1306322016

Link to comment
Share on other sites

I fcking did it :D

Όποιος έχει το πρόβλημά μου να κάνει αυτό.

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/bcm43xx#b43%20-%20Internet%20access

Εντυπώσεις από Ubuntu σύντομα.. είναι πλέον το μόνο λειτουργικό στο PC μου. Θα δω πως θα πάει η συμβίωσή μας :)

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με τους υπότιτλους; :wall::wall:

Screenshotsss.png

Προφανώς φταίει η κωδικοποιήση,που μάλλον είναι windows-1253 ενώ το ubuntu χρησιμοποιεί utf8 όπως και οι περισσότερες διανομές.

Ένας τρόπος είναι ο παρακάτω με την χρήση του τερματικού:

 iconv -f windows-1253 -t UTF-8 < old-subtitles.srt > new-subtitles.srt

Αλλιώς απο windows σώστο με encoding utf8 και θα τα βλέπεις μιά χαρά.(την συγκεκριμένη ενέργεια μπορείς να την κάνεις και με το gedit απο linux απλά στην αρχή επιλέγεις κωδικοποίηση windows-1253 και μετά το σώζεις με utf8).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.