Jump to content



Ubuntu 11.04 - Είναι εδώ!!!


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply
Ubuntu βαζουν οσοι δεν ξερουν να κανουν εγκατασταση το debian :p :p :p

Ριξε μια ματια εδω OSArena εχουν πολλα αρθρα τα παιδια που μπορει να σε βοηθησουν.

Και debian βάζουν όσοι δεν ξέρουν να κάνουν εγκατάσταση Gentoo ή Archlinux;;;

Οι διανομές υπάρχουν για όλα τα γούστα,ασχέτως pms(που είναι η βασική διαφορά),αλλά τους αυτοματισμούς που έχει το Ubuntu ούτε στο μικρό δαχτυλάκι δεν τους έχει το debian.Αν θέλουμε λοιπόν να λέμε για ευκολία τότε το ubuntu είναι καλό παράδειγμα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο.Προσωπικά μετά απο 3 χρόνια χρήστης linux πέρασα απο αρκετές διανομές,τώρα αυτές που χρησιμοποιώ είναι Gentoo,Archlinux σε desktop και debian σε έναν οικιακό server.Αν λοιπόν θέλουμε να λέμε για ευκολία ειδικά σε χρήστες που έχουν έρθει απο windows τότε το K/X/Ubuntu είναι καλή εναλλακτική,αρκεί να μην το απορρίπτουν με την πρώτη στραβή,γιατί ίσως υπάρχει λύση απλά δεν την έχουν βρεί.Αν όμως ξεκινά με την λογική windows και δεν θέλει να μάθει για κάτι διαφορετικό απο windows(όχι χειρότερο ή δύσκολότερο) τότε δεν παίζει να μείνει ιδιαίτερα με το συγκεκριμένο λειτουργικό,το ίδιο ισχύει και αν πήγαινες απο mac σε windows.

Link to comment
Share on other sites

Και debian βάζουν όσοι δεν ξέρουν να κάνουν εγκατάσταση Gentoo ή Archlinux;;;

Οχι, αυτοί είναι όσοι έχουν μούσια, μένουν στο πρώτο ή (καλύτερα) δεύτερο υπόγειο της πολυκατοικίας, τρώνε πίτσες, είναι αξύριστοι με γυαλιά και πληρώνονται σε bandwidth. Debian βάζουν οι ακροαριστεροί ή αναρχικοί από αυτά τα άτομα που μόλις περιέγραψα :p

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σε ένα παλιό λαπτοπ ubuntu 11.04 και το έδωσα στον πατέρα μου ( ο οποίος δεν έχει ιδέα από Η/Υ) και του αρέσουν and let me quote:

"είναι πολύ γρήγορα" :hehe:

Same here, αλλα στη μανα μου με laptop, απο win7 σε 10.04, εδώ και ένα χρόνο!(λινουξ φρήκ!:p)

Τώρα δεν κολλάει!:)
Link to comment
Share on other sites

Ότι τον βολεύει τον καθένα εγώ λέω.

Πάντως και τα ubuntu και τα Mint μια χαρά είναι για αρχάριους - εδώ έκανε μόνη της η κοπέλα μου εγκατάσταση και setup όλα τα προγράμματα που ήθελε και στα δύο που προανέφερα.

Οπότε είναι εύκολα.

Προσωπικά το debian όπως και το Arch τα προτιμώ γιατί δεν βάζουν τόσα πολλά μπιχλιμπίδια όσα το Ubuntu και έχουν και τα δύο πολύ καλά community για support/debugging.

Τώρα που έχω ssd έχω Arch γιατί θέλω πιο ανανεωμένα πακέτα. Αλλά παλιότερα είχα και debian και ubuntu.

Για κάποιον που περνάει απο την φάση "Μήπως τα windows δεν είναι μονοδρομος?"

θα τους πρότεινα ubuntu / mint και άμα μάθουν λιγάκι τι θα πεί παράδειγμα:

xorg, nouveau, pulse etc να πάνε να κάνουν μία εγκατάσταση debian / arch να γουστάρουν. :)

Και φυσικά, εδώ είμαστε για βοήθεια. :dance3::dance3::dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

προσωπικά κατέβασα την 11.04 , x64 για Desktop,την τρέχω σε VMWare και μου φαίνετε ίδια με την προηγούμενη 10 , ο λόγος ? γιατί δεν ξέρω απο Linux ,τώρα θα αρχίσω να μαθαίνω...σιγά σιγά...:T:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω χθες με ταλαιπώρησε απίστευτα διότι ενώ τον αναγνώριζε δεν μπορούσε με τίποτα να τον κάνει mount και ζήταγε fdisk. Τον χρειαζόμουν διότι ένας σκληρός από τη raid 1 συστοιχία έδειχνε off στα win7 και ήθελα να κάνω backup μέσω linux των αρχείων μου.

Έλυσα το πρόβλημα και τώρα που ξαναδοκίμασα γίνεται mount κανονικά και μπορώ να αναγνώσω και να επικολλήσω αρχεία χωρίς πρόβλημα.

Επίσης δεν ήθελα διαγράψω τα αρχεία και τα partitions του mybook όπως υποδεικνύουν οι περισσότερες σελίδες στο internet, όντας καινούργιο απόκτημα εντός εγγύησης.

[   76.723780] Initializing USB Mass Storage driver...
[ 76.724032] scsi6 : usb-storage 1-1:1.0
[ 76.724162] usbcore: registered new interface driver usb-storage
[ 76.724164] USB Mass Storage support registered.
[ 77.719409] scsi 6:0:0:0: Direct-Access WD My Book 1110 1032 PQ: 0 ANSI: 4
[ 77.720274] scsi 6:0:0:1: CD-ROM WD Virtual CD 1110 1032 PQ: 0 ANSI: 4
[ 77.721022] scsi 6:0:0:2: Enclosure WD SES Device 1032 PQ: 0 ANSI: 4
[ 77.721906] sd 6:0:0:0: Attached scsi generic sg5 type 0
[ 77.722760] sd 6:0:0:0: [sde] 975400960 512-byte logical blocks: (499 GB/465 GiB)
[ 77.724227] sr1: scsi3-mmc drive: 51x/51x caddy
[ 77.724338] sr 6:0:0:1: Attached scsi CD-ROM sr1
[ 77.724412] sr 6:0:0:1: Attached scsi generic sg6 type 5
[ 77.724602] scsi 6:0:0:2: Attached scsi generic sg7 type 13
[ 77.725990] sd 6:0:0:0: [sde] Write Protect is off
[ 77.725995] sd 6:0:0:0: [sde] Mode Sense: 23 00 10 00
[ 77.730969] sd 6:0:0:0: [sde] No Caching mode page present
[ 77.730974] sd 6:0:0:0: [sde] Assuming drive cache: write through
[ 77.739703] sd 6:0:0:0: [sde] No Caching mode page present
[ 77.739707] sd 6:0:0:0: [sde] Assuming drive cache: write through
[ 84.748528] sde: sde1
[ 84.757724] sd 6:0:0:0: [sde] No Caching mode page present
[ 84.757728] sd 6:0:0:0: [sde] Assuming drive cache: write through
[ 84.757731] sd 6:0:0:0: [sde] Attached SCSI disk
[ 84.760317] ses 6:0:0:2: Attached Enclosure device
[ 85.123650] UDF-fs: Partition marked readonly; forcing readonly mount
[ 85.124916] UDF-fs INFO UDF: Mounting volume 'WD SmartWare', timestamp 2009/11/14 03:34 (10b4)

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη να'σε καλά μεγάλε.Ειλικρινά , σε ευχαριστώ . Είχα μπλοκάρει τόση ώρα δεν μπορούσα να κάνω τίποτα.Τώρα το άλλαξα στο LogIn αφού έκανa Log Out,τώρα όταν ξανακάνω ρεστάρτ τον υπολογιστή θα θέλει πάλι η το κράτησε Default ?

αν όχι πως το κάνω? :weep:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, αλλα νομίζω το κρατάει.(δεν έχω ubuntu αυτή τη στιγμη, και το laptop λειπει)

Ωστόσο νομίζω αν πας στις ρυθμίσεις του log in (αφου έχεις μπει απο gnome). Συστημα->Προτιμήσεις νομίζω είναι. Ψαξτο λίγο, και ίσως ξέρει και κανενας άλλος να σου το πει στα σίγουρα.

Τίποτα, γι αυτό είμαστε εδώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως το είπες...

Πήγα και έγινε. :)

Πρέπει να δουλέψω αρκετό καιρό σε Linux για να μάθω,γιατί ακόμα δεν γνωρίζω ούτε τι σημαίνει sudo ,κάνω και τον έξυπνο τρομάρα μου ! :smoke:

Link to comment
Share on other sites

( ερώτηση στο aMSN,όταν κάνω Broswe Picture για να κάνω άλλαγη φώτο,δεν μου εμφανίζει τους σκληρούς δίσκους που έχω,και έτσι δεν μπορώ να πάρω φώτο απο εκεί ,μόνο Manual να ανοίξω απο την μπάρα τον σκληρό ,να κάνω αντιγραφή - επικόλληση στο σκληρό που τρέχει τα Linux , γενικά στο Desktop,αυτό δεν μπορώ να το παρακάμψω ?) :smoke:

Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν γνωρίζω ούτε τι σημαίνει sudo

= Super User DO

Σου δίνει δικαιώματα να πειράξεις τα πάντα! (σαν το διαχειριστή στα win αλλά ακόμα περισσότερο):p

Για το άλλο δεν ξέρω..:hm:

Link to comment
Share on other sites

εντάξει δεν περιμένω να τα ξέρεις και ΌΛΑ ! Είπαμε... κανείς δεν είναι παντογνώστης,αλλά οι πληροφορίες σου μου είναι αρκετές... γνωρίζω τι σημαίνει η εντολή SUDO,απλά δεν ξέρω καν να εκτελώ ακόμα σε Terminal SUDO , εντολές :p

Εδώ ακόμα δεν ξέρουμε που πάνε τα 4... σιγά σιγά... αν αφιέρωνα χρόνο στα Linux όπως έκανα στα Windows τόσα χρόνια τώρα θα ήξερα αρκετά πιστεύω... :)

Καλιό αργά παρά ποτέ ! :)

Here is the other side,and i like it ;) :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.