Jump to content



Ubuntu 11.04 - Είναι εδώ!!!


gdp77

Recommended Posts

Είναι δυνατό σε headless μηχάνημα να σηκώσεις κάποιο guest os,και απλά να γίνει μέσω rdp/vnc η μετέπειτα διαχείριση.Το κάνω συνήθως σε virtualbox αλλά γίνεται πιστεύω και στο vmware.

Για virtualbox δες παρακάτω:

How to VirtualBox without GUI or Headless | CentOS | Linux Tutorial

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply
ότι δε θα έχεις οθόνη πάνω στο μηχάνημα αλλά θα μπαίνεις μέσω δικτύου; ότι δε θα ξεκινάς τον gdm;

Νομίζω ότι έκανα ξεκάθαρο τι ρωτάω. Αν χρειάζεσαι γραφικό περιβάλλον (δλδ με άλλα λόγια αν θες να τρέχεις κάποιο πρόγραμμα που δεν είναι command line only, όπως πχ αν θες να τρέξεις ένα gedit, ένα firefox, ή το gui του vmware...) από το server σου τότε θα κάνεις εγκατάσταση τον xorg κανονικά, απλά δε χρειάζεται να ξεκινάς τον gdm. Από εκεί και ύστερα όποια λύση virtualization και να διαλέξεις (από αυτές που έχω δει) μπορείς να τις δουλέψεις από command line. αν χρειάζεσαι να βλέπεις τα machines τότε από όσο ξέρω σου μένουν τα 1) x forwarding 2)vnc 3)nx

Για να ξέρουμε, τι λέμε το linux δεν έχει γενικά gui... linux είναι το πρόγραμμα "πυρήνας" και gui σημαίνει graphical user interface, κάτι που ο kernel δεν έχει... Υποθέτω ότι εννοείς linux χωρίς εγκατεστημένο γραφικό, κάτι το οποίο όπως σου εξήγησα τώρα δεν είναι απαραίτητο σε ένα μηχάνημα στο οποίο συνδέεσαι μέσω δικτύου.

Και καθότι floodaro αυτό είναι το τελευταίο μου μύνημα. Καλή επιτυχία ψηλέ.

Link to comment
Share on other sites

Τα win 2k8 γιατί να τα περάσεις σαν guest os σε host os linux;;;Δεν είναι λίγο άκυρο;;;

Τι services θές να σηκώσεις;

Πάντως μία λύση στην έδωσα παραπάνω με άλλο virtualization client.

ναι εριξα μια ματια σε αυτο που εστηλες και θα το δοκιμασω αν δε βρω κατι πιο καταλληλο.

Θελω και windows services και linux στο ιδιο μηχανημα. Οποτε δεν ειναι προτιμοτερο να ειναι native το linux? Θεωρω οτι θα ειναι πιο σταθερο και εαν φανε κανενα σκαλωμα τα win απλα κανεις ενα kill και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό πράγμα είναι η σταθερότητα,δεν νομίζω να είχες πρόβλημα είτε έτσι είτε αλλιώς.

Τώρα προσωπική άποψη είναι ότι μάλλον(μιάς και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ win 2k8) θα είσαι πιο σταθερός με linux για host,αλλά και πάλι λέω ότι είναι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

services θελω να στησω, ποσες φορες να το πω πια? δε θελω να βλεπω στο utube την καλομοιρα σε HD!

Εγώ κατάλαβα, εσύ κατάλαβες τι λέω; Το αν θα έχει το μηχάνημα xorg δεν έχει να κάνει με το αν και πως δουλεύεις σε αυτό απομακρυσμένα. αν θες να μην έχει καθόλου X και να τα κάνεις όλα από κονσόλα, βρες το documentation του virtualization software που χρησιμοποιείς και διάβασε πως γίνεται. Στο vmware ειδικά για παράδειγμα, μπορείς να στήσεις το virtual machine στο pc σου και να το μεταφέρεις όπως είναι στον server σου όπου από κονσόλα απλά θα το ξεκινάς, για πχ κάτι σαν " vmrun "start d:\Vmware\Test-PC\Windows XP Professional.vmx" .Το vmware ειδικά είχα δει παλιότερα ότι μπορούσες να τα κάνεις μέσω σελίδας, αλλά φαντάζομαι ότι για αυτό θα πρέπει να βάλεις κάποιον web server.

Για παράδειγμα ένα μηχάνημα που χρησιμοποιώ έχει κανονικά γραφικό περιβάλλον και το χρησιμοποιώ remotely για να χρησιμοποιώ για παράδειγμα debuggers και δεν βλέπω κανένα λόγο να περιοριστώ στο cli των εργαλίων που χρησιμοποιώ όταν υπαρχει και gui διαθέσιμο.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα αλλά πιστεύω να κατάλαβες τώρα τι λέω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα, εσύ κατάλαβες τι λέω; Το αν θα έχει το μηχάνημα xorg δεν έχει να κάνει με το αν και πως δουλεύεις σε αυτό απομακρυσμένα. αν θες να μην έχει καθόλου X και να τα κάνεις όλα από κονσόλα, βρες το documentation του virtualization software που χρησιμοποιείς και διάβασε πως γίνεται. Στο vmware ειδικά για παράδειγμα, μπορείς να στήσεις το virtual machine στο pc σου και να το μεταφέρεις όπως είναι στον server σου όπου από κονσόλα απλά θα το ξεκινάς, για πχ κάτι σαν " vmrun "start d:\Vmware\Test-PC\Windows XP Professional.vmx" .Το vmware ειδικά είχα δει παλιότερα ότι μπορούσες να τα κάνεις μέσω σελίδας, αλλά φαντάζομαι ότι για αυτό θα πρέπει να βάλεις κάποιον web server.

Για παράδειγμα ένα μηχάνημα που χρησιμοποιώ έχει κανονικά γραφικό περιβάλλον και το χρησιμοποιώ remotely για να χρησιμοποιώ για παράδειγμα debuggers και δεν βλέπω κανένα λόγο να περιοριστώ στο cli των εργαλίων που χρησιμοποιώ όταν υπαρχει και gui διαθέσιμο.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα αλλά πιστεύω να κατάλαβες τώρα τι λέω.

δηλαδη -αν καταλαβα καλα, γεμισαμε 2 ολοκληρες σελιδες, εγω εχω γραψει σε 7 με 8 posts ακριβως τις ιδιες φρασεις και στο τελος μου λες "αει τραβα διαβασε το manual" ?! Να σαι καλα, μου λυσες τα χερια!!

Παιδια, δεν ειναι κακο να αφηνετε καποιο ποστ αναπαντητο στα linux threads που και που... Κανεις δεν τα ξερει ολα.

Και οχι τπτ αλλο, με τοσο floodαρισμα στο thread, τωρα κανεις γνωστης δε θα μπει στον κοπο να δωσει τα φωτα του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gaig,όταν λέμε να διαβάσεις το manual προφανώς εννοείται ότι απο τερματικό θα ανατρέξεις σε αυτό "αναγκαστικά",είναι μονόδρομος αν δεν έχεις κάποιο γραφικό περιβάλλον να δείς τις διαθέσιμες επιλογές.

Όπως και να έχει απάντηση πήρες στο #101 με κάποιον διαφορετικό client,προσωπικά αυτόν έχω δουλέψει αυτόν σου προτείνω,αν θές οπωσδήποτε με vmware ανέτρεξε στο documentation του ή στο google,εκτός και αν ψάχνεις μασημένη τροφή που είναι ενάντια στις αρχές του gnu/linux. ;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη -αν καταλαβα καλα, γεμισαμε 2 ολοκληρες σελιδες, εγω εχω γραψει σε 7 με 8 posts ακριβως τις ιδιες φρασεις και στο τελος μου λες "αει τραβα διαβασε το manual" ?! Να σαι καλα, μου λυσες τα χερια!!

Παιδια, δεν ειναι κακο να αφηνετε καποιο ποστ αναπαντητο στα linux threads που και που... Κανεις δεν τα ξερει ολα.

Και οχι τπτ αλλο, με τοσο floodαρισμα στο thread, τωρα κανεις γνωστης δε θα μπει στον κοπο να δωσει τα φωτα του.

Δε σ' αρέσει που σου λέω ότι δεν το διάβασες; Τι ακριβώς θέλεις windows help page: 1)Grab the mouse 2) Take it to the upper right corner over the x button 3) press the left mouse button once firmly (but not too much) and release it ????Μήπως περίμενες να σου πω εγώ γράψε την τάδε εντολή που υπάρχει στο documentation;

Οχι μόνο είναι ενάντια στις αρχές, αλλά κανείς δε θα κάτσει να σου κάνει τη δουλειά σου ψηλέ...

Τελευταίο info από μένα, αν θες να σου απαντάνε πρέπει να ακολουθείς κάποιους κανόνες όπως το να μην περιμένεις τον άλλο να αφιερώσει το χρόνο του για κάτι που εσύ βαρέθηκες να κάνεις (πχ να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ MANUAL!!!!!!!! RTFM) και το ακόμα ποιο προφανές μην του τη λες και από πάνω που κάθεται να σε βοηθήσει ακόμα και αν κατά τη γνώμη σου δεν είναι αρκετά βοηθητικός.

Επίσης ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι γνώστης... Το τι έχω συναντήσει πήγα να σου πω. Από αυτά που ΕΨΑΞΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ MANUAL & ΣΕΛΙΔΕΣ μονος μου... Από ότι φαίνεται ήμουν από τους λίγους γνώστες ή μη που ασχολήθηκαν με τις ερωτήσεις σου... Αναρωτήσου αν θες γιατί οι καλύτεροι δεν το κάναν καν...

Και επειδή από ότι φαίνεται δεν ξέρεις να μιλάς με κόσμο στο νετ, να σου υπενθυμίσω ότι το topic της συζήτησης είναι ubuntu 11.04 είναι εδώ και όχι πως θα έχω headless linux μηχάνημα με win8 σε virtual machine for dummies οπότε κάποιος άλλος χάλασε το thread και όχι εγώ.

Over and out πρωτού γίνει προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

καλα napattak πλακα μου κανεις.. Ή μηπως δε διαβασες καν το πρωτο post?

Ποτε δε ζητησα αναλυτικες οδηγιες πώς να κανω αυτο που θελω. Ρωτησα *ΑΝ* γινεται σε headless (οπως το λετε) linux να εγκατασταθουν win με καποιο τροπο (πχ vmware)

- Μια απαντηση του τυπου "το vmware εχει vnc και μπορεις να κανεις το install μεσω lan" ή "χρησιμοποιησε το virtualbox που μπορει να κανει κατα καποιο τροπο την ιδια δουλεια" ή "οχι δε γινεται γιατι το εχω ψαξει" ισως να ειναι αρκετη. Ή κατι παρομοιο τελοσπαντων. Βλεπει κανεις πουθενα υπεραναλυτικοτατες οδηγιες? Απο κει και περα θα διαβασω μονος μου και θα το φτιαξω.

Αμα δεν κατεχει καποιος το συσκεκριμενο θεμα γιατι πρεπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να δωσει μια απαντηση? Αμαν πια με τους ξερολες αυτης της χωρας.

Οχι τπτ αλλο, καταστρεφουμε ενα ωραιοτατο thread (και γω μαζι)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πάλι πρόβλημα έχω με τα 11.04.

Χθες τα ανοίγω, πάω να κατεβάσω το gparted από το κέντρο λογισμικού και τσακ κόλλησε.

Πλέον όποτε ανοίγω το κέντρο λογισμικού κολλάει.

νομίζω υπάρχει εντολή που κάνει reset το interface του κέντρου λογισμικού,μήπως και έφαγε κανένα κόλλημα ..οπότε να μπορείς να το ανοίξεις μετά.

δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτή παίζει να είναι η εντολή

gnome-panel --replace

Link to comment
Share on other sites

καλα napattak πλακα μου κανεις.. Ή μηπως δε διαβασες καν το πρωτο post?

Ποτε δε ζητησα αναλυτικες οδηγιες πώς να κανω αυτο που θελω. Ρωτησα *ΑΝ* γινεται σε headless (οπως το λετε) linux να εγκατασταθουν win με καποιο τροπο (πχ vmware)

- Μια απαντηση του τυπου "το vmware εχει vnc και μπορεις να κανεις το install μεσω lan" ή "χρησιμοποιησε το virtualbox που μπορει να κανει κατα καποιο τροπο την ιδια δουλεια" ή "οχι δε γινεται γιατι το εχω ψαξει" ισως να ειναι αρκετη. Ή κατι παρομοιο τελοσπαντων. Βλεπει κανεις πουθενα υπεραναλυτικοτατες οδηγιες? Απο κει και περα θα διαβασω μονος μου και θα το φτιαξω.

Αμα δεν κατεχει καποιος το συσκεκριμενο θεμα γιατι πρεπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να δωσει μια απαντηση? Αμαν πια με τους ξερολες αυτης της χωρας.

Οχι τπτ αλλο, καταστρεφουμε ενα ωραιοτατο thread (και γω μαζι)

Ως ξερόλας ξέρω ότι έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα :p:P:P:P . Kαλή συνέχεια και επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω υπάρχει εντολή που κάνει reset το interface του κέντρου λογισμικού,μήπως και έφαγε κανένα κόλλημα ..οπότε να μπορείς να το ανοίξεις μετά.

δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτή παίζει να είναι η εντολή

gnome-panel --replace

Αν κόλησε το synaptic ή το software centre και το σκότωσες και τώρα δεν μπορείς να κάνεις update/install πακέτα τότε το ποιο πιθανό είναι ότι έχει μείνει το lock, αν δοκιμάσεις από κονσόλα να κάνεις πχ update:

sudo apt-get update

θα πρέπει να παίρνεις ένα μύνημα όπως :

E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock

Αρκεί να σβήσεις το εν λόγω αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.