Jump to content



Recommended Posts

Επειδή έχω χάσει τις εξελίξεις στα μηχανικά τον τελευταίο χρόνο+, υπάρχει κάποια ποιοτική λύση με brown διακόπτες μέχρι 100 ευρώ; Θυμάμαι όταν είχα πάρει τότε το quickfire rapid οι brown ήταν αρκετά δυσεύρετοι (ειδικά στην ελλάδα).

 Για brown διακόπτες μπορείς να δεις και το Ozone Strike Pro http://eworld.com.gr/products/details/5513/

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το review του TheLab και θα καταλάβετε γιατί είναι σκουπίδι ΚΑΙ το blackwidow!

 

150€ για να πίνουνε οι κινέζοι τσιγάρα την ώρα που το κολλάνε! χαχαχα!

Έγινε επεξεργασία από Heir of a dying day
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το review του TheLab και θα καταλάβετε γιατί είναι σκουπίδι ΚΑΙ το blackwidow!

 

150€ για να πίνουνε οι κινέζοι τσιγάρα την ώρα που το κολλάνε! χαχαχα!

Όταν "σκας" 500+ euro για κινητά Samsung και Apple made in China δεν υπάρχει παράπονο , όταν οι διακόπτες της razer είναι made in China όμως έρχεται το τέλος του κόσμου και αυτόματα η razer είναι "σκουπίδι" :p .

Link to comment
Share on other sites

Όταν "σκας" 500+ euro για κινητά Samsung και Apple made in China δεν υπάρχει παράπονο , όταν οι διακόπτες της razer είναι made in China όμως έρχεται το τέλος του κόσμου και αυτόματα η razer είναι "σκουπίδι"

 

XAXAXA!

Εγώ προσωπικά δεν έχω ΚΑΝ κινητό!

 

Οσο για τη RAZER...έχω πάρει 10 mouse απο δαύτην και όλα είχανε πρόβλημα!!!

 

Τώρα που μιλάμε έχω το 5ο Razer naga epic απο RMA και το wireless δέν δούλεψε σε κανένα απο τα 5, όλα του τα κουμπιά χαλάνε για πλάκα, τα clicks επίσης το ίδιο.

Τι να συζητάμε ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

@christaras, έχοντας -μεταξύ άλλων- το παρόμοιο σε μέγεθος και χαρακτηριστικά HPE87 με Browns, το μόνο που με ενοχλεί μια στο τόσο είναι η απουσία των αριθμητικών πλήκτρων. Αφού κοιτάς για TKL, ενδεχομένως εξαιτίας περιορισμένου χώρου, λογικά έχεις συμβιβαστεί με την ιδέα. Ειδικά αν δεν σου είναι απαραίτητα τα επιπλέον πλήκτρα, νομίζω θα μείνεις ικανοποιημένος. Αν προτιμάς και costar stabilizers, είναι μια πολύ βολική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

 ο περιορισμενος χωρος ειναι ο λογος,τα αριθμητικα πληκτρα απαραιτητα δεν ειναι αλλα θα τα ηθελα. costar stabilizers??? διαφορα θα δω απο ενα μη μηχανικο που εχω τωρα??

 

το ειχε 109 στο site απο εκει που θα το επαιρνα και τωρα το εβαλε 89  :D

Έγινε επεξεργασία από christaras
Link to comment
Share on other sites

 ο περιορισμενος χωρος ειναι ο λογος,τα αριθμητικα πληκτρα απαραιτητα δεν ειναι αλλα θα τα ηθελα. costar stabilizers??? διαφορα θα δω απο ενα μη μηχανικο που εχω τωρα??

 

το ειχε 109 στο site απο εκει που θα το επαιρνα και τωρα το εβαλε 89  :D

 

Διαφορά με μη-μηχανικό θα δεις από το πρώτο πάτημα. Κατά τα άλλα, θα σου έλεγα να βάλεις ένα χαρτί πάνω από τα αριθμητικά πλήκτρα στο τρέχον πληκτρολόγιό σου και να δουλέψεις 1-2 μέρες. Εάν δε σου λείψουν πολύ, πάρε TKL. Συνήθως εκτιμάμε κάτι όταν το χάσουμε και τότε είναι αργά :).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες παρακάτω μπορείς να δεις τη διαφορά ανάμεσα σε σταθεροποιητές costar και cherry. Συνήθως δεν είναι το κριτήριο με το οποίο θα επιλέξεις μηχανικό πληκτρολόγιο, αλλά δεν είναι κακό να τους έχεις υπόψη.

 

rk9k-costarstabs.jpg

 

leo-cherrystabs.jpg

 

Το πόσο χρειάζεσαι τα αριθμητικά πλήκτρα, αναγκαστικά θα το αποφασίσεις εσύ. Προσωπικά, όσο είμαι στο μικρό, τουλάχιστον 1-2 φορές την ημέρα πιάνω αέρα. Οπότε προσπαθώ να αποφασίσω αν θα κρατήσω το TKL/Browns ή το TK/Reds σε εκείνη τη θέση. Δεν είναι εύκολη απόφαση... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι cherry stabilizers κρατούν πιο σταθερό το πλήκτρο; Γιατί στο Filco μου με Costar τα πλήκτρα "κολυμπάνε" και κάνουν αρκετό επιπλέον θόρυβο..

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Διαφέρει λίγο απο κατασκευαστή σε κατασκευαστή, αλλά είναι περίπου όπως η προτίμηση σε διακόπτες - προσωπικό θέμα. Γενικά φαίνεται να υπάρχει μια προτίμηση στους Costar -κυκλοφορούν και hacks για να κάνεις τους Cherry πιο άμεσους γιατί η αρχική αίσθηση είναι πολύ ελαστική σε σχέση με τα μικρά πλήκτρα.

 

Στα δικά μου πληκτρολόγια βρίσκω ότι σχεδόν όλος ο θόρυβος χάνεται αν πάψεις να τερματίζεις τα πλήκτρα (μέχρι στιγμής δεν έχω χρειαστεί o-rings). Αν πληκτρολογείς συνέχεια στο ίδιο είδος διακόπτη, προοδευτικά συνηθίζεις την αντίσταση, αν και προφανώς κι αυτό είναι κάπως προσωπικό θέμα.

 

Όσο για τη σαφήνεια του πλήκτρου, μπορείς να ελέγξεις αν είναι καλά κουμπωμένοι οι σταθεροποιητές. Μου έχει τύχει ο σταθεροποιητής να μην είναι σωστά περασμένος στο spacebar και να προκαλεί τζόγο και θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω, το έχω λύσει αρκετές φορές για φύσιμα-καθάρισμα, και πάντα την ίδια αίσθηση έχω μετά. Νομίζω οτι είναι στη φύση του stabilizer να συμπεριφέρεται έτσι. Δεν παίζει σημασία το μέγεθος της διαδρομής του πλήκτρου - τουλ στο δικό μου - αφού κ μόνο που το ακουμπάω (όσα έχουν stabilizer) ακούγεται ο τζόγος που κάνει το ελασματάκι και αυτό το μεταλλικό "τρίξιμο". Ίσως έπεσα σε κακή υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν τρίζει, θέλει λίπανση. Βάλε λίγο ελαφρύ γράσο στο σημείο που πιάνει ο σταθεροποιητής το πλήκτρο και στη βάση του. Πχ με τη μύτη μια οδοντογλυφίδας. Ελαφρύ = είσαι βέβαιος ότι δε διαβρώνει και δεν αποχρωματίζει το πλαστικό.

 

@christaras, κανένα πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@christaras, σε ευχαριστώ για την υπόδειξη της προσφοράς του CΜ, με αυτό γράφω τώρα, είμαι πολύ ευχαριστημένος, ταιριάζει απόλυτα εδώ η φράση once you go black you never go back ;p Εντελώς διαφορετική αίσθηση το μηχανικό πληκτρολόγιο, τι σκ@τα έκανα τόσο καιρό, αναρωτιέμαι. Ειδικά μετά το απαίσιο Μicrosoft generic πλαστικό μίασμα, και σε αυτή την τιμή (89)   :beer:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.