Jump to content


Recommended Posts

Το πηρα καμια σχεση με οτι αλλο εχω δοκιμασει,πρωτο μηχανικο μου,δεν χορταινω να γραφω.Το μονο μειον που εχει για μενα το κουμπι του enter δεν ειναι μεγαλυτερο απο τα αλλα.Θα το συνηθισω πιστευω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδες

Ψάχνω ενα TKL με ΜΧ Brown για δεύτερο

Το δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι το θέλω με λευκό σώμα+μαύρα keycaps + White or red baclight 

Έχετε κάτι να προτείνετε?? 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ζαχαρωνω καιρο τωρα το rapid αλλα περιμενα

 

1) να δω αν θα ερθει με blue switches

 

2) να λυθει ενα θεμα που ειχε με το firmware

 

μιας και ξεκαθαρισαν και τα δυο, τον αλλο μηνα θα το τσιμπήσω επιτέλους! :D

Link to comment
Share on other sites

Rapid I η trigger z σε θέμα ποιότητας και γενικότερα καλύτερων υλικών αντοχής κλπ

Είναι αδιάφορα το μέγεθος καθώς και τα μακρο.

Ποιο θα προτημουσατε?

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι όμοια και στα δύο, αλλά είναι πολύ διαφορετικά πληκτρολόγια, οπότε καλύτερα να αποφασίσεις τι θέλεις ακριβώς από το μηχανικό σου.

 

Το Trigger Z (στο οποίο γράφω αυτή τη στιγμή) είναι πλήρους μεγέθους και συνοδεύεται από ένα μεγάλο αλλό βολικό στήριγμα για τους καρπούς (δε φαίνεται στην παρακάτω εικόνα). Αν έχεις το χώρο και χρησιμοποιείς Numpad, στο συνιστώ.

 

image_677.jpg

 

Το Rapid I θα πρέπει να το επιλέξεις μόνο αν είσαι βέβαιος ότι δε χρειάζεσαι τα επιπλέον πλήκτρα -όχι τόσο τα μάκρο, όσο το Numpad.

 

image_803.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής είναι όμοια και στα δύο, αλλά είναι πολύ διαφορετικά πληκτρολόγια, οπότε καλύτερα να αποφασίσεις τι θέλεις ακριβώς από το μηχανικό σου.

 

Το Trigger Z (στο οποίο γράφω αυτή τη στιγμή) είναι πλήρους μεγέθους και συνοδεύεται από ένα μεγάλο αλλό βολικό στήριγμα για τους καρπούς (δε φαίνεται στην παρακάτω εικόνα). Αν έχεις το χώρο και χρησιμοποιείς Numpad, στο συνιστώ.

 

image_677.jpg

 

Το Rapid I θα πρέπει να το επιλέξεις μόνο αν είσαι βέβαιος ότι δε χρειάζεσαι τα επιπλέον πλήκτρα -όχι τόσο τα μάκρο, όσο το Numpad.

 

image_803.jpg

Δύσκολη επιλογή και τα δύο μ'αρεσουν! Τώρα δεν έχω χώρο και το trigger θα μπει χωρίς το rest. Το rapid έχει standard μέγεθος layout? Αμα θέλω να το μονταρω και να βάλω aftermarket keycaps μπαίνουν κανονικά έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Για TKL είναι φυσιολογικό - εννοώ δεν έχει μικρότερα/μεγαλύτερα caps, απλά λιγότερα πλήκτρα και συνακόλουθα ~80% του μεγέθους ενός TK. Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς για τα keycaps. Κατά καιρούς εναλλάσσω μεταξύ των HPE-87, Trigger-Z, Quickfire Pro χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για TKL είναι φυσιολογικό - εννοώ δεν έχει μικρότερα/μεγαλύτερα caps, απλά λιγότερα πλήκτρα και συνακόλουθα ~80% του μεγέθους ενός TK. Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς για τα keycaps. Κατά καιρούς εναλλάσσω μεταξύ των HPE-87, Trigger-Z, Quickfire Pro χωρίς κανένα πρόβλημα.

το σασί είναι πλαστικό και στα 2 έτσι?

για τα keycaps έχουν θέμα ξεβαφής μετά απο έντονη χρήση? τέλος επειδή δεν είχα ποτέ ποιο πριν mech δεν ξέρω τι διακόπτες να επιλέξω.

έχω αποκλήσει τους μπλέ καθαρά για λόγο έντονου θορύβου και είμαι μεταξύ red και brown καθαρά απο ένστικτο. η χρήση all around, και typing/programming και περιστασιακό gaming.

παίζει κανείς απο κρήτη να έχει κανα keyboard να τον κεράσω καφέ και τσικουδιά σε αντάλλαγμα να δοκιμάσω κάποιο keyboard με brown ή red να δώ πως είναι? :p

σε ένα blackwindow 2012 νομίζω έχω γράψει αλλά δεν με ενθουσίασε η αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

το σασί είναι πλαστικό και στα 2 έτσι?

για τα keycaps έχουν θέμα ξεβαφής μετά απο έντονη χρήση? τέλος επειδή δεν είχα ποτέ ποιο πριν mech δεν ξέρω τι διακόπτες να επιλέξω.

έχω αποκλήσει τους μπλέ καθαρά για λόγο έντονου θορύβου και είμαι μεταξύ red και brown καθαρά απο ένστικτο. η χρήση all around, και typing/programming και περιστασιακό gaming.

παίζει κανείς απο κρήτη να έχει κανα keyboard να τον κεράσω καφέ και τσικουδιά σε αντάλλαγμα να δοκιμάσω κάποιο keyboard με brown ή red να δώ πως είναι? :p

σε ένα blackwindow 2012 νομίζω έχω γράψει αλλά δεν με ενθουσίασε η αίσθηση.

 

Εάν βρεθείς Ηράκλειο, έχουμε κόκκινους, μπλε και καφέ :)

Εάν σε ενδιαφέρει οσοδήποτε, ίσως μπορούσα να σου στείλω για να δοκιμάσεις ένα με κόκκινους που έχω για πούλημα, αλλά ακόμα και με ΚΤΕΛ τα έξοδα είναι σαν ταχυδρομείο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε θα σου πρότεινα ένα τέτοιο http://www.cmstore-usa.com/mechanical-key-switch-demo-board/

 

Μπορεί να ειναι αρκετά χρήματα αλλά αν δεν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις όλους τους διακόπτες τότε κατ'εμέ αξιζει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν συμπαθώ τα demo boards γιατί παραποιούν την αίσθηση πληκτρολόγησης που έχεις σε ένα πλήρες πληκτρολόγιο στο οποίο χρησιμοποιείς όλα τα δάχτυλα, όπως σε συνθήκες πραγματικής χρήσης. Έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ χρησιμότερα για κάποιον που έχει ήδη ένα μηχανικό και θέλει να ζυγίσει τις διαφορές άλλων διακοπτών από ότι για κάποιον που αναζητά το πρώτο του μηχανικό. Αισθάνομαι ότι είναι προτιμότερο να ξοδέψεις τα επιπλέον λεφτά στο ίδιο το πληκτρολόγιο.

 

Όσο για το υποκειμενικό θέμα των διακοπτών, εγώ θα έκλινα προς τους καφέ για τις χρήσεις που διάβασα. Ως προς την αντίστασή τους είναι πρακτικά φτυστοί οι κόκκινοι, αλλά ανατροφοδοτούν και τα δάχτυλα με ένα ανεπαίσθητο κλικ, που το βρίσκω βολικό στις περισσότερες χρήσεις. Αν στους μπλε το μόνο πρόβλημα είναι ο θόρυβος, οι καφέ είναι η λογική επιλογή.

 

Πάντως, οι κόκκινοι διακόπτες γίνονται εντελώς αθόρυβοι μόλις συνηθίσεις να μην τερματίζεις τα πλήκτρα, κάτι που δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ με τους καφέ. Σε όλους μπορείς να προσθέσεις και τσιμούχες (μπαρδόν, o-rings), αλλά οι tactile πάντα θα έχουν λίγο θόρυβο παραπάνω.

 

@haris013, στις άλλες ερωτήσεις σου:

* και τα δύο έχουν πλαστικό σασί, όμως στο Trigger-Z η αίσθηση της επιφάνειας είναι μαλακού ελαστικού (χωρίς αυτό να είναι καλό ή κακό)

* για τα caps δεν έχω ακούσει να διαμαρτύρονται σε κανένα από τα δύο και προσωπικά δεν έχω συναντήσει πρόβλημα με του Trigger, αλλά δεν πληκτρολογώ και με τα νύχια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εάν βρεθείς Ηράκλειο, έχουμε κόκκινους, μπλε και καφέ :)

Εάν σε ενδιαφέρει οσοδήποτε, ίσως μπορούσα να σου στείλω για να δοκιμάσεις ένα με κόκκινους που έχω για πούλημα, αλλά ακόμα και με ΚΤΕΛ τα έξοδα είναι σαν ταχυδρομείο...

ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόταση!!

σπουδάζω ηράκλειο οπότε μετά τις γιορτές μπορούμε αν θες να κανονίσουμε να βρεθούμε :D

@Antisocial_

μόλις τώρα ανακάλυψα οτι υπάρχουν τέτοιες κατασκεύες,φθηνό είναι αλλά με τα μεταφορικά δεν ξέρω πόσο θα πάει. δεν έχω βέβαια πρόβλημα να το παραγγείλω αλλά προβληματίστικα με αυτό που είπε ο acct οπότε είναι κρίμα να πάει χαμένος τόσος χρόνος αναμονής μέχρι να έρθει το demo board και να μην βγάλω άκρη :p

λέω να "ρισκάρω" και να δοκιμάσω τους καφέ, στην τελική αν δεν με βολέψει το γυρνάω πίσω(σαν αγωραστής δεν έχω δικαίωμα υπαναχώρησεις εντός κάποιων ημερών?) ή το πουλάω και πέρνω άλλο 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 2 χρόνια με το filco(black cherry) θέλω μια αλλαγή(χαχαχ). Το μείον που έχει μόνο είναι ότι μετά από αρκετή ώρα gaming κουράζονται τα δάχτυλά μου από την πίεση, που μάλλον ένια από τους μαύρους διακόπτες. Κοιτάζω σε red και να είναι ποιοτικό.. προσανατολίζομαι στο corsair gaming K70 RGB.

 

Τί λέτε?

     
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.