Jump to content



Recommended Posts

 Ωραία. Απλά τώρα είμαι ανάμεσα στα 2 παρακάτω

1

2

Θα δω καμιά διαφορά ή τζάμπα τα λεφτά?

Το Trigger με το Trigger-Z που παραθέτεις έχουν αρκετές διαφορές. Αν για σένα είναι ουσιώδεις, εσύ αποφασίζεις.

 

Ενδεικτικά:

red switches / brown switches

red backlight / white backlight

6-key rollover / 64-key rollover

2xUSB out / -

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Trigger με το Trigger-Z που παραθέτεις έχουν αρκετές διαφορές. Αν για σένα είναι ουσιώδεις, εσύ αποφασίζεις.

 

Ενδεικτικά:

red switches / brown switches

red backlight / white backlight

6-key rollover / 64-key rollover

2xUSB out / -

 

 

Αφού υποσυνείδητα ήταν σαν να διάβασα τζάμπα τα λεφτά, αρα μάλλον παω για το 1ο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω ένα itx κύβο έτοιμο και θέλω ένα μικρό πληκτρολόγιο, είδα το ducky mini το απλό την UK έκδοση και μου άρεσε. Το έχει αγοράσει ή δοκιμάσει κανείς σας;

Από μικρά 60-75% του μεγέθους του πλήρους πληκτρολογίου ποια θα μου προτείνατε; Δε θέλω να φύγω πανω από 150 ευρώ και όχι κάτι κιτς σαν τα gaming μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Το cm rapid i το πήρα σήμερα, όντως αρκετά στιβαρό, ήμουν κάτοχος του corsair Κ70 αλλά δεν είχα τόσο καλή αίσθηση στο γράψιμο και ας είχε rest pad. Ίσως επειδή το rapid i είναι λίγο πιο ψηλό στο πίσω μέρος του και τα πλήκτρα έρχονται ακριβώς στο ύψος των χεριών χωρίς να χρειάζεται να ανοίξω τα clips. 

Έγινε επεξεργασία από music
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Steelseries 6gv2...θα το σπασω !!!

Αφου αγορασα ΑΛΛΟ keycap set γιατι ξεθώωριασε το original τωρα με το που εληξε η εγγύηση...επαναλαμβάνει keystrokes

 

Ξεεεερει κανεις αν τελιιιιικα ειναι για πεεεεεταμα η αν μπορωωω να το φτιάξω;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση, οπωσδήποτε λύσε το και καθάρισέ το καλά με αέρα ή/και ένα αντιστατικό πινέλο. Κάνε μερικές δοκιμές στους διακόπτες που έχουν πρόβλημα, να δεις αν έχουν συνέλθει. Αν όχι, contact cleaner -με φειδώ- στα σημεία συγκόλλησής τους. Αν έχει πρόβλημα με όλους τους διακόπτες, το πρόβλημα είναι πιθανότατα στον ελεγκτή. Βάλε contact cleaner και σε εκείνη την πλευρά της πλακέτας.

 

Αν μετά από αυτά δεν έχεις βγάλει άκρη, μπορείς να πας και πιο βαθιά, -πχ ανοίγοντας διακόπτες- αλλά δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Εύχομαι να είναι κάτι απλούστερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση, οπωσδήποτε λύσε το και καθάρισέ το καλά με αέρα ή/και ένα αντιστατικό πινέλο. Κάνε μερικές δοκιμές στους διακόπτες που έχουν πρόβλημα, να δεις αν έχουν συνέλθει. Αν όχι, contact cleaner -με φειδώ- στα σημεία συγκόλλησής τους. Αν έχει πρόβλημα με όλους τους διακόπτες, το πρόβλημα είναι πιθανότατα στον ελεγκτή. Βάλε contact cleaner και σε εκείνη την πλευρά της πλακέτας.

 

Αν μετά από αυτά δεν έχεις βγάλει άκρη, μπορείς να πας και πιο βαθιά, -πχ ανοίγοντας διακόπτες- αλλά δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Εύχομαι να είναι κάτι απλούστερο.

Ακου τί έκανα χτες. Το άνοιξα το καθάρισα με ένα πινέλο, μετά έβαλα οινοπνευμα σε όλους τους διακόπτες, του πατησα πανω κατω και μετά με ενα air blower (πολυ δυνατο) φυσιξα ενα ενα τα switches μεχρι που στέγνωσε το οινόπνευμα...Το παρατηρώ τώρα να δω πως θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να είσαι εντάξει τότε. Γενικά πάντως, θέλει λίγη προσοχή με τα πολύ δυνατά φυσητήρια στα μηχανικά, γιατί καμιά φορά κάνουν ζημιά στους διακόπτες. Πχ με ακροφύσιο σκανδάλης από κομπρεσέρ, ποτέ μη φυσάς απευθείας πάνω στον διακόπτη, μόνο στην πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

oops...εβαζα τον διακοπτη μεσα στο στομιο του φυσητηρα  χαχαχα...βασικα για να στεγνωσει το οινοπνευμα...δεν φανταστηκα γιατι να κανει κακό !!!

Μεχρι στιγμής μειώθηκαν οι επαναλήψεις κάποιες αλλά μάλλον από τα δάχτυλά μου έγιναν...τι μπορει να ήταν δεν εχω ιδεα...και καλά πηρα μηχανικό γιατί κρατάει περισσότερο και λέω χάλασε πιο γρήγορα απο το απλό έστω και για άλλο λόγο...έλεος !!!

Link to comment
Share on other sites

Το rapid i σε φόρουμ βγάζει πολλά προβλήματα αναγνώρισης μετά από hibernation ( και καλά λύθηκε με νεο firmware αυτό) ενώ τα led καίγονται σχετικά γρήγορα. Καλό σα μέγεθος πάντως.

 

εγώ έκανα το update γιατί έδινε και παραπάνω δυνατότητες φωτισμού, άλλες 3 διαφορετικές επιλογές νομίζω, σχετικά με τα led ο καιρός θα δείξει, αλλά εφόσον υπάρχει εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάποιος την τρέλα με τα μηχανικά πληκτρολόγια?

Δεν ξέρω τι εννοείς "τρέλα", αλλά προσωπικά έχω απολαύσει κάθε μηχανικό πληκτρολόγιο που έχω χρησιμοποιήσει. Η πληκτρολόγηση είναι πιο επαναλήψιμη (τόσο σε διάφορα πλήκτρα του ίδιο πληκτρολογίου, όσο και μεταξύ διαφορετικών πληκτρολογίων) και εξαιτίας αυτού είναι πιο εύκολο να επιλέξεις ακριβώς την αίσθηση πληκτρολόγησης που θέλεις.

Ευνοϊκές συγκρίσεις μπορούν να γίνουν και στο χρόνο ζωής, τη δυνατότητα παραμετροποίησης κλπ.

 

(Αναφέρω τα μηνύματα ώστε να μεταφερθούν σε πιο κατάλληλο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.