Jump to content



Recommended Posts

τελείως άλλο φιλ. έχεις ποιο "σιγουρα" πατήματα. πρώτα απόλα για gaming και σε μερικούς τους βολέυει και περισσότερο στο γράψιμο. αλλα φοβάμει να πω περισσότερα γιατί είμαστε offtopic

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάποιος την τρέλα με τα μηχανικά πληκτρολόγια?

πρέπει να κάτσεις να γράψεις για να κατανοήσεις την τρέλα :p

εκτός αν δεν γράφεις ιδιαίτερα στο pc ή δεν σου αρέσει η αίσθηση των μηχανικών :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεπανάληπτη αίσθηση πληκτρολόγησης. Γλυκός ήχος μέσα στην ησυχία του σπιτιού. (πολύ ρομάντζο; )

Σίγουρα πάντως πληκτρολογείς γρηγορότερα (με μπλε-καφέ διακόπτες πχ)

Σίγουρα βοηθάει στο gaming, για εκείνη την δύσκολη στιγμή που θες να προχωράς πλαγίως ευθεία, σκυμμένος, ενώ πηδάς ταυτόχρονα και κάνεις reload :p :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά για gaming ή κ χρήση γραφείου?

 

είναι κατάλληλα και για χρήση γραφείου, αν μάλιστα κάποιος πληκτρολογεί πολύ είναι ενδεδειγμένα για τέτοια χρήση. Κουράζουν λιγότερο τα δάχτυλα, βοηθούν σε ταχύτερη πληκτρολόγηση κ.λ.π. Έχουν συνήθως μειονέκτημα το υψηλότερο κόστος αγοράς και το θόρυβο.  

Link to comment
Share on other sites

είναι κατάλληλα και για χρήση γραφείου, αν μάλιστα κάποιος πληκτρολογεί πολύ είναι ενδεδειγμένα για τέτοια χρήση. Κουράζουν λιγότερο τα δάχτυλα, βοηθούν σε ταχύτερη πληκτρολόγηση κ.λ.π. Έχουν συνήθως μειονέκτημα το υψηλότερο κόστος αγοράς και το θόρυβο.  

 

Στο γραφείο μου είπαν πολύ απλά να μην το ξαναδούν μπροστά τους. Για τον "πληκτρολογούντα" είναι φανταστικό, για τους υπόλοιπους μαρτύριο :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο μου είπαν πολύ απλά να μην το ξαναδούν μπροστά τους.

 

Ίσως να δουλεύεις σε βιβλιοθήκη, οπότε επάω πάσο... Αν όμως δε θέλεις να το στερηθείς και δεν έχεις συνηθίσει ακόμη να πληκτρολογείς χωρίς να τερματίζεις τα πλήκτρα, σκέψου για o-rings. Οι μπλε διακόπτες ακούγονται έτσι κι αλλώς, αλλά οι υπόλοιποι γίνονται σχεδόν αθόρυβοι. Αλλάζει λίγο η αίσθηση πληκτρολόγησης, αλλά εξακολουθεί να είναι πολύ καλύτερη από μεμβράνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για αγορά από us of a, για πληκτρολόγιο για γράψιμο (με καφέ διακόφτες), και χωρίς να με πολυκαίει το αν θα έχει αριθμητικό πληκτρολόγιο (fwiw το προτιμώ να μην έχει), αλλά με κάποια βασικά πλήκτρα για μουλτιμύδια (play/pause, skip, previous, και έλεγχο έντασης), και με κόστος κάτω από 100$ (άνευ μεταφορικών) έχετε να προτείνετε κάτι;

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

ναι, έχεις δίκιο. Με καλύπτουν media keys τέτοιου τύπου (με fn key), αλλά στα F-keys, όχι στα γράμματα :p

 

Δεν καίγομαι να αγοράσω (ie πρέπει να αγοράσω), απλά μιας και θα έχω επισκέψεις από το us of a, έλεγα αν υπάρχει κάτι σε αυτά τα λεφτά που να αξίζει να το αγοράσω από εκεί.

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

εγω θα κοιταγα κατι σε mx-green

http://techgage.com/article/cm-storm-quickfire-rapid-with-cherry-mx-green-switch-review/

btw ειδα το πρωι στο ονειρο μου τον ιδρυτη του mech keyboard club, παει φουστεψα :hehe:

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Να καταθέσω κι εγώ την έρωτησή μου για προτάσεις αγοράς, μιας και με τρώει για το πρώτο μου μηχανικό.

 

Tι θα ήθελα: Μάλλον ΤΚL, καφέ διακόπτες, αυτοκόλλητα μπροστά (stealth), όσο το δυνατόν χαμηλότερο θόρυβο (Ο-rings?)

Τι δεν θέλω: macro keys, φωτισμούς, πρόσθετα media keys

Budget: γύρω στα 100 ίσως και λίγο παραπάνω.

 

Το CM Stealth με μια γρήγορη αναζήτηση, πληροί τις προϋποθέσεις γενικά αλλά δεν ξέρω πως στέκεται συγκριτικά. Αξίζει ο κόπος και το έξοδο για αγορά filco, ducky, wasd κτλ απ' έξω;

Έγινε επεξεργασία από ALK1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.