Jump to content



Recommended Posts

Το trigger z μου είναι μια χαρά γιατί θέλω με φωτιζομενα πλήκτρα.. Το εξάρτημα για τα χέρια είναι αποσπώμενο?

Είναι, αλλά νομίζω ότι εάν έχεις χώρο στο γραφείο θα το προτιμήσεις συνδεδεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχήν έλεγα να το ποστάρω στο sticky αλλά εφόσον εδώ υπάρχει παραπάνω "attention" ρωτάω εδώ.
Πόσο λέτε να πάρει ένας μαραγκός για να φτιάξει κάτι σαν αυτό;

Γιατί δεν παίζει να πάρω το filco, αν και σκεφτόμουν να δώσω 15$ για το grifiti που παίζει αυτές τις μέρες στο massdrop αλλά δεν το βλέπω, λογικά θα κάνει "pill off" σε κάτι μήνες όπως τα mousepads.

 

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Sora_kun
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Majestouch 2 Ninja, τι μπορώ να χρησιμοποιήσω για γρήγορο και εύκολο καθάρισμα?

Έλεγα για μπατονέτες με ισοπροπυλική αλκοόλη. Μήπως όμως η ισοπροπυλική αλκοόλη μου ξεβάψει το keyboard? Κάποτε καθάριζα ένα πλαστικό μαύρου χρώματος και μου ξέβαψε λίγο.

Κάπου διάβαζα ότι υπάρχει πωλητής στο ebay που έχει ειδικές μπατονέτες ποτισμένες σε υγρό για τέτοια περιφερειακά pc. Έχει κανένας υπόψη?

Εσείς τι χρησιμοποιείτε για άνετο και εύκολο καθάρισμα σε μηνιαία βάση χωρίς να ? Εννοείται ότι έχω και compressor αέρα, αλλά δεν καθαρίζει τέλεια μόνο με αυτό. Θέλω να διώξω και να απομακρύνω την παραμικρή σκόνη πάνω από το keyboard.

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

Η ισοπροπυλικη αλκοολη δεν έχει καμία αρνητική επίδραση στα πλαστικά οπότε την χρησιμοποιείς άφοβα. Ενδείκνυται για καθαρισμό των διακοπών αφού πρώτα ρίξεις ένα φύσημα έχοντας αφαιρέσει πρώτα εννοείται τα keycaps.

Για γενικό εξωτερικό καθάρισμα, ένα νωπο πανάκι αρκεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινό απλό καθάρισμα δεν υπάρχει κάτι? Για να φεύγει η σκόνη ανάμεσα στα πλήκτρα χωρίς να τα βγάζω όλα?

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινό απλό καθάρισμα δεν υπάρχει κάτι? Για να φεύγει η σκόνη ανάμεσα στα πλήκτρα χωρίς να βγάζω όλα?

 

 Πεπιεσμένος αέρας. Είτε σε σπρεύ είτε από συμπιεστή. Από συμπιεστή θέλει λίγη προσοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^Σε συνδυασμό με ηλεκτρική σκούπα, πρώτα ρουφάμε τη σκόνη και μετά air compressor. Αν χρησιμοποιούμε μόνο το συμπιεστή, η σκόνη, μάλλον μεταφέρεται σε όλο το πληκτρολόγιο, χωρίς να απομακρύνεται εντελώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μιας και μετά από 7 περίπου χρόνια κατάφερα να χαλάσω (από βλακεία μου) το Logitech G15 που έχω, είμαι στην αναζήτηση νέου πληκτρολογίου.

Must have:

  • Backlight φωτισμό
  • Full layout
  • Αντοχή στο χρόνο μιας και δε σκοπεύω να δώσω τόσα χρήματα και μετά από δύο - τρία χρόνια να το πετάξω...

Optional:

  • Κουμπί αυξομείωσης ήχου
  • Κουμπί αυξομείωσης φωτισμού
  • Οθόνη (?)

Προτάσεις δεκτές από Ελλάδα & εξωτερικό χωρίς κάποια προτίμηση σε μάρκα.
Ευχαριστώ για το χρόνο τους όσους ασχοληθούν προκαταβολικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση! Δυστυχώς είναι με το US Layout και δε ξέρω κατά πόσο θα με βολέψει μιας και έως τώρα χρησιμοποιώ EU.

Επίσης είδα ότι είναι με τους κόκκινους διακόπτες, ποιους προτείνετε για typing ή θεωρείτε τους καλύτερους overall; 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντάς δοκιμάσει κόκκινους, μπλέ, καφέ και πράσινους (razer) τελικά έμεινα με τους κόκκινους. Αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο. Αν έχεις τη δυνατότητα να τους δοκιμάσεις σε κάποιο μαγαζί, είναι το καλύτερο από όλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση! Δυστυχώς είναι με το US Layout και δε ξέρω κατά πόσο θα με βολέψει μιας και έως τώρα χρησιμοποιώ EU.

Επίσης είδα ότι είναι με τους κόκκινους διακόπτες, ποιους προτείνετε για typing ή θεωρείτε τους καλύτερους overall;

Για typing -> Blue Switches. (Προσωπικά δεν μπόρεσα να τους συνηθίσω)

Τους Brown τους θεωρώ ως τους πιο all around και την ασφαλέστερη επιλογή.

Αλλά προσπάθησε να δοκιμάσεις πριν την αγορά μιας και τα χρήματα είναι αρκετά και οι εποχές δύσκολες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Corsair ξεκίνησε να πουλάει και το ολοκαίνουργιο Strafe  ;)

Χαχαχα, αυτό γλυκοκοίταζα με τους Brown διακόπτες αλλά είδα ότι είναι διαθέσιμο μόνο στο Αμέρικα.

Παρεμπιπτόντως με τα Corsair τι γίνεται; Διάβαζα για διάφορα προβλήματα...

Βέβαια απ όσο γνωρίζω έχει τρομερό RMA η Corsair αλλά ακόμα και σε περίπτωση που πάθει κάτι το αλλάξουν χωρίς μα και μου, έχει μόνο δύο χρόνια εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, αυτό γλυκοκοίταζα με τους Brown διακόπτες αλλά είδα ότι είναι διαθέσιμο μόνο στο Αμέρικα.

Παρεμπιπτόντως με τα Corsair τι γίνεται; Διάβαζα για διάφορα προβλήματα...

Βέβαια απ όσο γνωρίζω έχει τρομερό RMA η Corsair αλλά ακόμα και σε περίπτωση που πάθει κάτι το αλλάξουν χωρίς μα και μου, έχει μόνο δύο χρόνια εγγύηση...

Σε λίγο καιρό θα γίνει διαθέσιμο κι από την εδώ μεριά της λίμνης :).

Το πιο έντονο πρόβλημα που συνάντησε η Corsair ήταν το backlight των μονοχρωματικών LEDs - για μερικούς μήνες πρέπει να είχε πάρει κακές παρτίδες και χάλαγαν μαζικά. Φαίνεται να έχει στρώσει η κατάσταση, πάντως έκαναν αντικατάσταση χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Πάνω από 2 χρόνια εγγύηση δύσκολα θα βρεις, αλλά και πάλι - εάν είναι να χαλάσει κάτι, μάλλον θα χαλάσει στα πρώτα 2 χρόνια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που οι καφέ μου φαίνονται κάπως μαλακοί, πήρα το CODE(WASD v2) με clear και έχω βολευτεί. Καλύπτει όλα τα κριτήριά σου, κ έχει multimedia keys σε πολύ βολικό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.