Jump to content



Recommended Posts

Εξαιρετικό. Έπαιξα λίγο μαζί του χτες που πήγα Media Markt.

Λίγο αλμυρή η τιμή, και σίγουρα δεν το λες μαζεμένο όπως θέλει ο @black66.gr. Πάντως κι εγώ διαβάζω καλά λόγια γενικά. Εάν δεν απατώμαι έχει προεγκατεστημένα o-rings? Πώς το νιώθεις στο τερμάτισμα των πλήκτρων?

Link to comment
Share on other sites

To G710+ είναι 30 ευρώ πιο ακριβό και πολύ μεγάλο για τα γούστα μου.Ακριβότερα από 110 ευρώ που πήρα το ΟΖΟΝΕ υπάρχουν πολλά (όλα).Φθηνότερο με αυτά τα specs δεν υπάρχει και δυστυχώς τα 110 ήταν το ταβάνι μου.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι σε καφέ και φουλ μέγεθος υπάρχει ακόμη για 2 μέρες και η επιλογή του απλού Trigger:

http://www.e-shop.gr/pliktrologio-coolermaster-sgk-6000-gkcm1-trigger-mechanical-gaming-brown-switch-p-PER.814885

 

(από [Ενεργη] COOLERMASTER TRIGGER MECHANICAL BROWN SWITCH 89,90 - Προσφορές και ευκαιρίες αγορών - TheLab.gr)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο αλμυρή η τιμή, και σίγουρα δεν το λες μαζεμένο όπως θέλει ο @black66.gr. Πάντως κι εγώ διαβάζω καλά λόγια γενικά. Εάν δεν απατώμαι έχει προεγκατεστημένα o-rings? Πώς το νιώθεις στο τερμάτισμα των πλήκτρων?

 

To G710+ είναι 30 ευρώ πιο ακριβό και πολύ μεγάλο για τα γούστα μου.Ακριβότερα από 110 ευρώ που πήρα το ΟΖΟΝΕ υπάρχουν πολλά (όλα).Φθηνότερο με αυτά τα specs δεν υπάρχει και δυστυχώς τα 110 ήταν το ταβάνι μου.

Σαν εικόνα φαίνεται μεγάλο. Αλλά αν το δεις από κοντά δεν είναι μεγάλο. Τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια. Η τιμή είναι τσουχτερή όντως, αλλά αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Σαν εικόνα φαίνεται μεγάλο. Αλλά αν το δεις από κοντά δεν είναι μεγάλο. Τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια. Η τιμή είναι τσουχτερή όντως, αλλά αθόρυβο.

Αυτό ίσως να οφείλεται στα ο rings; Να σου πω την αλήθεια έψαχνα να βρω πληκτρολόγιο με blue mx που είναι πιο clicky και θορυβώδεις.Εμένα εκτός την αίσθηση που έχουν στην πληκτρολόγηση τα μηχανικά μου αρέσει και ο θόρυβος. Το μόνο "κακό" είναι ότι το ΟΖΟΝΕ το είχαν σε cherry mx red μόνο.

edit: Το πληκτρολόγιο έφυγε και το παραλαμβάνω με UPS από Αγγλία την Τρίτη. 

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει orings προεγκατεστημενα, είναι το πιο αθόρυβο μηχανικό που έχω ακούσει, και λίγο πιο σοβαρό από τα κιτρινοπρασινοκοκκινα αν ψάχνεις κάτι τέτοιο .

Και έχει φουλ cherries ,και USB θέση .

Και το trigger πολύ ωραίο.

Οσο για το θόρυβο, βεβαίως γούστα είναι αυτά ,είναι παρενέργεια να ξέρεις που την πουλάνε στους άσχετους .

Οι μπλε διακόπτες, ΔΕΝ είναι για παιχνίδια ,τους έκανε μόδα η γυφτοrazer .

Θέλουν πολύ δύναμη ,έχουν μεγάλη διαδρομή και τεχνητό θόρυβο.

Έχουν φτιαχτεί καθαρά για να βολεύονται όσοι έγραφαν με γραφομηχανές ,η όσοι θα ήθελαν anyway ,για αυτό και το χλατσα χλατσα.

Ο κολλητός μου που το έπαιζε ότι "εγώ το πήρα συνειδητά, οχι απλά γιατί είμαι καγκουρας και θέλω πράσινο φωσφοριζε και χλατσα χλατσα όπως στο twitch" έχει τρελαθεί και ψάχνει για καφέ .

Μου είχε πάρει δωρο το black widow με τους καινούργιους τους κινέζικους πράσινους switches, και έφυγε αβλεπι για το 710+ .

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει orings προεγκατεστημενα, είναι το πιο αθόρυβο μηχανικό που έχω ακούσει, και λίγο πιο σοβαρό από τα κιτρινοπρασινοκοκκινα αν ψάχνεις κάτι τέτοιο .

Και έχει φουλ cherries ,και USB θέση .

Και το trigger πολύ ωραίο.

Οσο για το θόρυβο, βεβαίως γούστα είναι αυτά ,είναι παρενέργεια να ξέρεις που την πουλάνε στους άσχετους .

Οι μπλε διακόπτες, ΔΕΝ είναι για παιχνίδια ,τους έκανε μόδα η γυφτοrazer .

Θέλουν πολύ δύναμη ,έχουν μεγάλη διαδρομή και τεχνητό θόρυβο.

Έχουν φτιαχτεί καθαρά για να βολεύονται όσοι έγραφαν με γραφομηχανές ,η όσοι θα ήθελαν anyway ,για αυτό και το χλατσα χλατσα.

Ο κολλητός μου που το έπαιζε ότι "εγώ το πήρα συνειδητά, οχι απλά γιατί είμαι καγκουρας και θέλω πράσινο φωσφοριζε και χλατσα χλατσα όπως στο twitch" έχει τρελαθεί και ψάχνει για καφέ .

Μου είχε πάρει δωρο το black widow με τους καινούργιους τους κινέζικους πράσινους switches, και έφυγε αβλεπι για το 710+ .

για typing που έχω τους κινεζοπράσινους πάντως έχουν ωραίο feeling. Βέβαια δεν το έχω συνηθήσει ακόμα καθώς προέρχομαι από καφέ διακόπτες και θέλουν μεγαλύτερη πίεση τώρα οι "μπλέ".

για competitive gaming δεν νομίζω να βολέυουν καθώς έχουν μεγάλη διαδρομή και θέλουν πίεση όπως είπες.

Αν γράφεις όμως αρκετά και είσαι casual gamer τους βρίσκω αρκετά καλούς τους μπλέ(ή razerπράσινους :p)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει orings προεγκατεστημενα, είναι το πιο αθόρυβο μηχανικό που έχω ακούσει, και λίγο πιο σοβαρό από τα κιτρινοπρασινοκοκκινα αν ψάχνεις κάτι τέτοιο .

Και έχει φουλ cherries ,και USB θέση .

Και το trigger πολύ ωραίο.

Οσο για το θόρυβο, βεβαίως γούστα είναι αυτά ,είναι παρενέργεια να ξέρεις που την πουλάνε στους άσχετους .

Οι μπλε διακόπτες, ΔΕΝ είναι για παιχνίδια ,τους έκανε μόδα η γυφτοrazer .

Θέλουν πολύ δύναμη ,έχουν μεγάλη διαδρομή και τεχνητό θόρυβο.

Έχουν φτιαχτεί καθαρά για να βολεύονται όσοι έγραφαν με γραφομηχανές ,η όσοι θα ήθελαν anyway ,για αυτό και το χλατσα χλατσα.

Ο κολλητός μου που το έπαιζε ότι "εγώ το πήρα συνειδητά, οχι απλά γιατί είμαι καγκουρας και θέλω πράσινο φωσφοριζε και χλατσα χλατσα όπως στο twitch" έχει τρελαθεί και ψάχνει για καφέ .

Μου είχε πάρει δωρο το black widow με τους καινούργιους τους κινέζικους πράσινους switches, και έφυγε αβλεπι για το 710+ .

Πάντως ενώ η πρώτη μου επιλογή είναι οι καφέ, στη δουλειά έχω μπλε. Από δύναμη και διαδρομή είναι εφάμιλλοι με τους καφέ. Ο θόρυβος δεν είναι μόνο καγκουριά. Επειδή έχεις και ηχητική ανάδραση του πατήματος, είναι πιο εύκολο να μην τερματίζεις τα πλήκτρα, οπότε γλιτώνεις το θόρυβο του bottom-out και γενικά πληκτρολογείς πολύ αποτελεσματικά. Για παιχνίδια, ούτε εγώ θα ήθελα να ακούω "τσίκι-τσίκι".

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν όντως πιο πολύ δύναμη και διαδρομή ,απλά δε μιλάμε για μεγέθη μετρήσιμα διαφορά γυμνού οφθαλμού .

Αν επαιζες με μπλε ενω ειχες συνηθισει τους καφε θα το καταλαβαινες.

Το τσικι τσικι το θεωρω καγκουρια για τους gamers .

Για αυτους που γραφουν εννοειται πως εχει λογο υπαρξης.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν όντως πιο πολύ δύναμη και διαδρομή ,απλά δε μιλάμε για μεγέθη μετρήσιμα διαφορά γυμνού οφθαλμού .

Αν επαιζες με μπλε ενω ειχες συνηθισει τους καφε θα το καταλαβαινες.

Το τσικι τσικι το θεωρω καγκουρια για τους gamers .

Για αυτους που γραφουν εννοειται πως εχει λογο υπαρξης.

Κάθε μέρα χρησιμοποιώ καφέ και μπλε, αλλά έχω συνηθίσει και τους δύο και η μετάβαση είναι στιγμιαία, καθώς για εμένα είναι πολύ όμοιοι μεταξύ τους. Αντίθετα, χρειάζομαι διάστημα προσαρμογής για να γράψω σε γραμμικούς όπως κόκκινους ή μαύρους.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο "κακό" είναι ότι το ΟΖΟΝΕ το είχαν σε cherry mx red μόνο.

Οι κόκκινοι είναι δύσκολοι... Είναι πολύ μαλακοί κι εγώ που ήρθα στα μηχανικά από background MS Natural, λόγω της διαφορετικής διάταξης, κάνω ακόμα λάθη μετά από 5 χρόνια. Είναι πολύ μαλακοί, όσο κι αν φαίνεται αμελητέα η διαφορά στην πίεση και έτσι, ελάχιστα να ακουμπήσεις το διπλανό, πατιέται. Επίσης, αν συνηθίσουν τα χέρια σου την πίεση στους κόκκινους, μετά όλα τα άλλα θα σου φαίνονται σκληρά. Εγώ αγόρασα και δεύτερο για το γραφείο, γιατί μετά από αρκετές ώρες γράψιμο, άρχισε να με ενοχλεί η μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει όλους τους διακόπτες και όχι απλά δοκιμαστικά, αγοράζοντας 4 μηχανικά πληκτρολόγια και με τα τέσσερα διαφορετικά είδη switches ( black, red, blue, brown) .

Αυτά στις καλές εποχές βέβαια.

Σαν τους brown δεν με βόλεψε κανένας.

Ελαφρύ πάτημα όπως οι red και bump feeling όπως οι blue χωρίς τον εκνευριστικό ήχο και τη πιο σκληρή αίσθηση. All around διακόπτες τόσο για gaming (κανένα πρόβλημα με spamming keys σε FPS) όσο και για ξεκούραστο typing χωρίς λάθη.

Συνδυάζουν τα καλα και από τους δύο κόσμους.

Προσωπικά δεν τους αλλάζω με τίποτα, βέβαια ο καθένας έχει τα δικά του γούστα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προβλέπω ότι σύντομα θα έχουν καφέ τα πιο πολλά πληκτρολόγια, υπάρχει μια σαφής τάση εγκατάλειψης του τσικι τσικι για παιχνίδια .Οι πράσινοι razer εντωμεταξυ κάνουν τρελό θόρυβο, πιο πολύ από τους μπλε στο ίδιο πληκτρολόγιό ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το ΟΖΟΝΕ . Πρώτες εντυπώσεις: Για μένα που μου αρέσουν τα μικρά είναι πανέμορφο .Τίποτα δεν είναι περιττό πάνω του.Το χρώμα(κόκκινο) και ο φωτισμός(κόκκινο) είναι καταπληκτικά. Θέλει λίγο συνήθεια βέβαια γιατί από μέγεθος Γολιάθ (trigger) πήγα στον Δαβίδ. Όσον αφορά τους red mx είναι λίγο πιο μαλακοί από τους black που έχω δουλέψει και ξέρω, αλλά δεν μου κακοφάνηκε καθόλου. Στα τεχνικά τώρα έχει aluminum surface, game mode function, effective time response in 7 speed transmissions:1ms - 2ms - 4ms - 8ms - 12ms - 14ms - 16ms .Adjust Polling Rate: 125 Hz - 250 Hz - 500 Hz -1000 Hz. 6 lighting effects ένταση 0%,10%,30%,70%,100% και Pulsating Lighting Effect. Και διάφορες άλλες ρυθμίσεις οι οποίες γίνονται από το λογισμικό αλλά και από τα κουμπιά κατευθείαν,καθώς και 6 macro buttons. Manual

edit: Μερικές πρόχειρες φωτό που τράβηξα :

vbDqvL.jpg

 

ezL39O.jpgZoecRe.jpg

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το ΟΖΟΝΕ . Πρώτες εντυπώσεις: Για μένα που μου αρέσουν τα μικρά είναι πανέμορφο .Τίποτα δεν είναι περιττό πάνω του.Το χρώμα(κόκκινο) και ο φωτισμός(κόκκινο) είναι καταπληκτικά. Θέλει λίγο συνήθεια βέβαια γιατί από μέγεθος Γολιάθ (trigger) πήγα στον Δαβίδ. Όσον αφορά τους red mx είναι λίγο πιο μαλακοί από τους black που έχω δουλέψει και ξέρω, αλλά δεν μου κακοφάνηκε καθόλου. Στα τεχνικά τώρα έχει aluminum surface, game mode function, effective time response in 7 speed transmissions:1ms - 2ms - 4ms - 8ms - 12ms - 14ms - 16ms .Adjust Polling Rate: 125 Hz - 250 Hz - 500 Hz -1000 Hz. 6 lighting effects ένταση 0%,10%,30%,70%,100% και Pulsating Lighting Effect. Και διάφορες άλλες ρυθμίσεις οι οποίες γίνονται από το λογισμικό αλλά και από τα κουμπιά κατευθείαν,καθώς και 6 macro buttons. Manual

edit: Μερικές πρόχειρες φωτό που τράβηξα :

Από που;

Link to comment
Share on other sites

Amazone.co.uk . Το είχε προσφορά 65,50 στερλίνες + 14,30 στερλίνες μεταφορικά express, δηλαδή 110 ευρώ σύνολο. Το παράγγειλα 4/12 και το παρέλαβα σήμερα 8/12 . Μετά είδα ότι το έχει και Ελλάδα αλλά παράδοση σε περίπου 10 ημέρες εδώ, περίπου στα 100 ευρώ με τα μεταφορικά.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! :D

 

Έχω budget 90 ευρώ και ενδιαφέρομαι για αγορά μηχανικού...Με ενδιαφέρουν brown switches και να έχει κανονικό numpad.. Σε αυτά τα χρήματα παίρνω τίποτα ή τσάμπα χαίρομαι?

 

Υ.Γ. Η αγορά από εξωτερικό δεν είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.