Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! :D

 

Έχω budget 90 ευρώ και ενδιαφέρομαι για αγορά μηχανικού...Με ενδιαφέρουν brown switches και να έχει κανονικό numpad.. Σε αυτά τα χρήματα παίρνω τίποτα ή τσάμπα χαίρομαι?

 

Υ.Γ. Η αγορά από εξωτερικό δεν είναι πρόβλημα.

Το πιο οικονομικό αυτή τη στιγμή είναι το OZONE STRIKE PRO στα 106 ευρώ εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! :D

 

Έχω budget 90 ευρώ και ενδιαφέρομαι για αγορά μηχανικού...Με ενδιαφέρουν brown switches και να έχει κανονικό numpad.. Σε αυτά τα χρήματα παίρνω τίποτα ή τσάμπα χαίρομαι?

 

Υ.Γ. Η αγορά από εξωτερικό δεν είναι πρόβλημα.

Οικονομικό υπάρχει και αυτό.Αγνώστων τεχνικών στοιχείων,με κινέζικους προφανώς λόγω τιμής διακόπτες(kailh;).Video στα Ελληνικά.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Όχι εντάξει άμα είναι να δώσω 70 ευρώ σε κάτι αμφιβόλου ποιόητας χωρίς after-sale support βαζω ακομα 50 για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.. Θα "μαζέψω" άκομα ένα 20αρι να πάω στα 110 που υπάρχει και ποικιλία εκτός και αν βγεί καμία προσφορά όπως είπε και ο φίλος..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο. Ένα επώνυμο μηχανικό ίσως το πιο φθηνότερο της Ελληνικής αγοράς αυτή τη στιγμή είναι το Τhermaltake tt esports meka στα 92 ευρώ στο e-shop.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο. Ένα επώνυμο μηχανικό ίσως το πιο φθηνότερο της Ελληνικής αγοράς αυτή τη στιγμή είναι το Τhermaltake tt esports meka στα 92 ευρώ στο e-shop.

Το layout του ειναι ΑΘΛΙΟ , μικρο backspace , αγγλικο enter  , το ερωτηματικο και το shift γιατι εχουν αλλαξει τοποθεσια? Τι σκεφτοταν η Thermaltake?

Link to comment
Share on other sites

Το layout του ειναι ΑΘΛΙΟ , μικρο backspace , αγγλικο enter  , το ερωτηματικο και το shift γιατι εχουν αλλαξει τοποθεσια? Τι σκεφτοταν η Thermaltake?

Προφανώς,για όποιον θέλει ένα επώνυμο μηχανικό με cherry mx για gaming στην χαμηλότερη τιμή της αγοράς αυτό δεν είναι πρόβλημα.........

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι μοναδικό στο είδος του και λατρεύω το detachable num pad πιστεύω επειδή ζω στο εξωτερικό να το δω σε στοκ και να έχω κάποια επαφή μαζί του για να κρίνω αν πραγματικά θα αξίζει την κοστολογιση

Link to comment
Share on other sites

@Justhavocman, @kazaboy,  
 

 

Το θεμα ειναι οτι αρκετα πληκτρα κανουν αυτον τον μεταλικο ηχο :p Θα το κρατησω λιγακι ακομα να δω μηπως φυγει με την χρηση αλλιως το παω πισω στην mediamarkt για αλλαγη.

 

Οι σταθεροποιητές είναι ιδιαίτερο θέμα και δεν έχουμε όλοι την ίδια προτίμηση. Ειδικά οι μεταλλικοί σταθεροποιητές θέλουν λίγη λίπανση για να είναι αθόρυβοι σε φυσιολογική πληκτρολόγηση. Δυστυχώς σε πολλά πληκτρολόγια τελευταία δεν έχουν ίχνος λιπαντικού, οπότε είναι ενοχλητικά θορυβώδεις μέχρι να τους λιπάνεις λίγο. Πάντως, ακόμη και με λιπαντικό, θα ακούγονται πάντα αν τερματίζεις τα πλήκτρα με δύναμη.

 

Να υπολογίζεις ότι σταδιακά θα προσαρμοστείς στους μηχανικούς και θα πληκτρολογείς με λιγότερη δύναμη. Εναλλακτικά, μπορεις να πας σε πιο σκληρούς διακόπτες.

 

Αν κάνουν θόρυβο και άλλα πλήκτρα εκτός από τα σταθεροποιημένα (SHIFT, SPACE, BKSPACE, ENTER, ...), τότε είναι άλλο το πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

@Justhavocman, @kazaboy,  

 

 

 

Οι σταθεροποιητές είναι ιδιαίτερο θέμα και δεν έχουμε όλοι την ίδια προτίμηση. Ειδικά οι μεταλλικοί σταθεροποιητές θέλουν λίγη λίπανση για να είναι αθόρυβοι σε φυσιολογική πληκτρολόγηση. Δυστυχώς σε πολλά πληκτρολόγια τελευταία δεν έχουν ίχνος λιπαντικού, οπότε είναι ενοχλητικά θορυβώδεις μέχρι να τους λιπάνεις λίγο. Πάντως, ακόμη και με λιπαντικό, θα ακούγονται πάντα αν τερματίζεις τα πλήκτρα με δύναμη.

 

Να υπολογίζεις ότι σταδιακά θα προσαρμοστείς στους μηχανικούς και θα πληκτρολογείς με λιγότερη δύναμη. Εναλλακτικά, μπορεις να πας σε πιο σκληρούς διακόπτες.

 

Αν κάνουν θόρυβο και άλλα πλήκτρα εκτός από τα σταθεροποιημένα (SHIFT, SPACE, BKSPACE, ENTER, ...), τότε είναι άλλο το πρόβλημά σου.

Χρησιμοποιώ μηχανικό τα τελευταία 6-7 χρονια , απλά πρώτη φορα μου έτυχε σταθεροποιηθώ να τρίζει τόσο έντονα , επίσης κάτι που πρόσεξα είναι ότι τα πλήκτρα κάνουν ένα ενοχλητικό ήχο όταν τα τερματίζεις , σαν να χτυπα μέταλλο πάνω σε μέταλλο και να ακούγεται ο αντίλαλος που στα cherry και στα topre δεν γινόταν , το γύρισα πίσω το πρώτο και πήρα το δεύτερο και ακόμα κάνει το ήχο , πάντως το spacebar ήταν όντως ελαττωματικό εξαρχής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

mx reds?

53 euro?

http://www.e-shop.gr/pliktrologio-zalman-zm-k500-mechanical-en-p-PER.806984

edit.

ακυρο.. παλιο ειναι μαλλον με kailh switches.

Ναι παλιό είναι.Έχει ξαναπαίξει σε αυτές τις τιμές,με kailh και χωρίς backlight. Zalman.

Link to comment
Share on other sites

mx reds?

53 euro?

http://www.e-shop.gr/pliktrologio-zalman-zm-k500-mechanical-en-p-PER.806984

edit.

ακυρο.. παλιο ειναι μαλλον με kailh switches.

για 50€ δεν φενεται ασχημο παντως  , και ας εχει kailh , 2 χρονια εγγυηση εχει ουτος η αλλος :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[–]spythereG710+ 1 βαθμός

 


πριν από 1 χρόνο
*

 




I have Zalman keyboard and i had to RMA it. After 5 months of using this keyboard, switches started to get some weird input lag. Not related to windows or anything. Zalman seems to have 3 key rollover(tested it with debugging toolhttp://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/comments/1w4bfm/elitekeyboards_switch_hitter_keyboard_diagnostic) , so yeah... i would not recommend that keyboard to anyone. It's bad. I ended up picking used Logitech G710+. I like Khali red switch, they are absolutely fine but that all about it. Now i'm waiting for keyboard to return from RMA. I hope it's fixed so i can sell it. My advice is, look for some used keyboard, you can pick them up on ebay or whatever. Edit: Some people are overreacting, Khali switches are good. Most of the time you wont even know the difference.


 

 

pNlEkfo.gif

 

 

edit : 

 

epic flashback :D

 

http://www.thelab.gr/topic/63909-logitech-g19-review-game-on/#entry946320

kapia_zwa_den_me_pistevane.mp3

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To eshop έχει το corsair k95 n/a με brown switches. Ο κωδικός προϊόντος CH-9000082 όμως είναι για το μοντέλο με τα red..

 

check it out: http://www.e-shop.gr/pliktrologio-corsair-gaming-k95-rgb-led-mechanical-gaming-cherry-mx-brown-na-p-PER.643289

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έφτασε η ώρα μετά από αρκετές αναβολές να μπω και γω στο club.

 

Αφήνοντας τους διακόπτες για το τέλος, ψάχνω ένα μηχανικό πληκτρολόγιο που να έχει τα εξής:

- Στιβαρή κατασκευή και να είναι full (όχι tenkeyless).

- Να μην έχει dedicated macro keys, γιατί δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω (δεν παίζω mmo), και σίγουρα όχι στα αριστερά.

- Να έχει κόκκινο led για να πηγαίνει με το theme του υπόλοιπου pc. Οπότε το RGB για μένα είναι περιττό.

- Ιδανικά να έχει dedicated media keys, αλλά και να μην έχει δεν πειράζει.

- Να είναι σχετικά μαζεμένο σε διαστάσεις.

- Να μην έχει palm rest, γιατί δεν με βολεύει. Ή αν έχει να βγαίνει.

- Η χρήση του να είναι all around, δηλαδή το θέλω για typing και για gaming.

- Να είναι κατά το δυνατόν αθόρυβο.

 

Τώρα όσον αφορά τους διακόπτες. Η μόνη μου επαφή μέχρι τώρα είναι με τους cherry mx blue (τους αντιπάθησα αυτόματα, αυτό το "κλικ" μου δίνει στα νεύρα) και τους πράσινους του blackwidow που δεν μου αρέσαν ούτε αυτοί σαν αίσθηση.

Από ότι διάβασα τελευταία, μου κίνησαν το ενδιαφέρον οι cherry mx brown και οι red.

Aν και βλέπω οτί οι reds δεν κάνουν τόσο για typing, είναι πολύ εύκολο το double tap ή το να πατήσεις άθελα κάποιο γειτονικό πλήκτρο λόγω της χαμηλής δύναμης ενεργοποίησης.

Οπότε μάλλον πάω για browns, χωρίς όμως να έχω δοκιμάσει κάποιον από τους δύο.

 

Έχω καταλήξει σε δυο πληκτρολόγια, τα cooler master quickfire ultimate και το corsair strafe (φανταστικό το review του crmaris στο τελευταίο).

To cm μου αρέσει λίγο περισσότερο εμφανισιακά, όμως είναι 3 χρόνια στην κυκλοφορία πλέον.

Το corsair έχει κάνα εξάμηνο, έχει ανώτερο software, δίνει usb θύρα που θα μου φανεί χρήσιμη, και έχει κάποια έξτρα κουμπιά στην συσκευασία. Επίσης είναι πλήρως προγραμματιζόμενο.

Από την άλλη έχω διαβάσει για καμμένα led σε παλιότερα corsair, δεν ξέρω αν και αυτό που είναι πιο φρέσκο έχει αυτό το πρόβλημα.

 

Εσείς ποιό από τα δύο προτείνετε? Ή μήπως κάποιο άλλο, που όμως να καλύπτει τις παραπάνω απαιτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νομίζω @virus777 το corsair είναι μονόδρομος. 

 

Και εγώ αν και δεν είμαι fan της Razer αυτό το 2016 Black Windows X TE μου κίνησε το ενδιαφέρον. Τώρα δεν ξέρω από πλευράς RGB ελπίζω να είναι καλύτερα από την CM που με κάνανε να αλλάξω 3 πληκτρολόγια σε 3 βδομάδες λόγο καμμένων LED

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αγόρασα το strafe εδώ και 2 βδομάδες.

Το cm το απέρριψα επειδή δεν είχε καν software, ενώ το CUE της corsair είναι υπερπλήρες και τα πλήκτρα είναι όλα πλήρως προγραμματιζόμενα.

Οι brown διακόπτες ήταν love at first stroke, και τα extra keys έχουν απίστευτη αίσθηση.

Ποιοτική και στιβαρή κατασκευή, αλλά πάντως αθόρυβο δεν το λές :p

 

Για το blackwidow x rgb, αφενός από ότι διάβασα η razer έχει τελευταία ένα θέμα με το quality control, αφετέρου μήπως να προτιμούσες στα λεφτά του κάτι με cherry mx?

Δεν είναι οτί το δίνουν και τσάμπα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.