Jump to content


Recommended Posts

Λίγοι προτιμούν αυτό το design.

 

Το wrist pad δεν φαίνεται πολύ βολικό, τα κουμπιά έχουν κάποιες εξοχές και τα δάχτυλα δένουν στα πλήκτρα αλλά εσύ είπες δεν θέλεις RGB

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πώς δεν βάλατε κανένα Coolermaster στην εξίσωση...

Π.χ. τo Masterkeys Pro L με καφέ διακόπτες και άσπρο φωτισμό είναι εξαιρετική επιλογή.

Έχοντας χρησιμοποιήσει αρκετές μάρκες μηχανικών, η CM μου ταιριάζει πολύ ως σύνολο (ποιότητα, τιμή, αίσθηση, ...). Σε αντιδιαστολή, το Corsair Strafe δεν με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένο από πλευράς αίσθησης στιβαρότητας. Τα πλήκτρα δίνουν την εντύπωση ότι έχουν ένα ανεπαίσθητο παίξιμο/ασάφεια.

 

Όσον αφορά στον θόρυβο, η logitech σε κάποια βάζει εξαρχής o-rings (πχ θυμάμαι το G710+), αλλά δεν ξέρω εάν το συνεχίζει σε πιο πρόσφατα.

 

Το wrist rest το προτείνω, γιατί τα μηχανικά έχουν σχεδόν πάντα μεγαλύτερο ύψος από μεμβράνης, και η μετάβαση ίσως να είναι κουραστική στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Λίγοι προτιμούν αυτό το design.

Το wrist pad δεν φαίνεται πολύ βολικό, τα κουμπιά έχουν κάποιες εξοχές και τα δάχτυλα δένουν στα πλήκτρα αλλά εσύ είπες δεν θέλεις RGB

Έγραψα: Φωτισμός: ας υπάρχει, αλλά όχι να το κάνουμε και καλοκαιρινό το πληκτρολόγιο. Αν ξεφεύγει η τιμή, ας πάμε σε απλό rgb χωρίς πολλά λαμπιόνια.

Δεν μ' απασχολεί να σου πω την αλήθεια, αλλά αν υπάρχει, γιατί όχι;

Για να βοηθήσω: Θέλω να είναι αθόρυβο, στα μέτρα του δυνατού, γιατί μιλάμε και για μηχανικό πληκτρολόγιο.

Να έχει φωτισμό αλλά όχι να έχω ντισκομπάλα (αν και αυτό είναι θέμα παραμετροποίησης) στο γραφείο μου.

Full size, καθώς χώρος στο γραφείο υπάρχει.

Για πλήκτρα είπα, δεν έχω ιδέα, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια/πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Το g413 μ' αρέσει περισσότερο εμφανισιακά, το k70 επίσης (ξεφεύγει λίγο η τιμή).

Ιδανικά, κάτι στα 100 ευρώ.

Το g910 είναι λίγο πιο extreme εμφανισιακά αλλά εν συγκρίσει με το g413+k70 ποιο θα επιλέγατε, αν λάβετε υπόψη τις προτιμήσεις μου;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σχετικά με τον φωτισμό όλα παραμετροπιούνται.

 

Το πρόβλημα βρίσεκται στην ήσυχη λειτουργεία, για αυτό θα επέλεγα Logitech και συγκεκριμένα το G413 επειδή λόγου του carbon καθαρίζεται πολύ πιο εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, env0y said:

Τα CM είναι στιβαρά πληκτρολόγια αλλά ο φωτισμός τους είναι για πέταμα. 5 έχω γυρίσει πίσω

Θυμάμαι κι εγώ μία φουρνιά LEDs που είχαν θέμα και το είχαν πει κι οι ίδιοι. Σε δικό μου ή γνωστών μου δεν έχει χαλάσει ούτε πλήκτρο, γι' αυτό και τα προτείνω...

 

Πάντως ρεαλιστικά σε όποιο από τα παραπάνω και να καταλήξει, θα μείνει ευχαριστημένος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2017 at 12:56 ΜΜ, το μέλος env0y έγραψε:

Τα CM είναι στιβαρά πληκτρολόγια αλλά ο φωτισμός τους είναι για πέταμα. 5 έχω γυρίσει πίσω

Ένα έχω, αυτό που κέρδισα από εδώ. Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τα λαμπιόνια του, αλλά οι καφέ διακόπτες, δεν είναι οι πιο ήσυχοι που είπε κάποιος παραπάνω. Έχω ένα ακόμα με μαύρους clopycats , οι οποίοι δεν είναι για πληκτρολόγηση κατάλληλοι ,αλλά δεν είναι θορυβώδεις. :) 

Τώρα που πήρε το 910 ο @DEADLAZARUS , αναμένουμε Feedback :) 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, tommybertsen said:

Ένα έχω, αυτό που κέρδισα από εδώ. Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τα λαμπιόνια του, αλλά οι καφέ διακόπτες, δεν είναι οι πιο ήσυχοι που είπε κάποιος παραπάνω. Έχω ένα ακόμα με μαύρους clopycats , οι οποίοι δεν είναι για πληκτρολόγηση κατάλληλοι ,αλλά δεν είναι θορυβώδεις. :) 

Τώρα που πήρε το 910 ο @DEADLAZARUS , αναμένουμε Feedback :) 

 

Για κάποιον που τερματίζει τα πλήκτρα στο πάτημα, οι κόκκινοι μπορεί να είναι και πιο θορυβώδεις από τους καφέ. Κατά τα άλλα καφέ-κόκκινοι δεν έχουν σημαντική διαφορά στο θόρυβο. Οι μαύροι φαίνονται ήσυχοι επειδή χρειάζονται πιο πολλή δύναμη για bottom-out :). Τους μπλε δεν τους βάζω στη συζήτηση, γιατί παράγουν θόρυβο εκ κατασκευής.

 

Πάντως πέρα από τους διακόπτες καθεαυτούς, στον θόρυβο παίζει μεγάλο ρόλο και η κατασκευή του κάθε πληκτρολογίου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ένα έχω, αυτό που κέρδισα από εδώ. Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τα λαμπιόνια του, αλλά οι καφέ διακόπτες, δεν είναι οι πιο ήσυχοι που είπε κάποιος παραπάνω. Έχω ένα ακόμα με μαύρους clopycats , οι οποίοι δεν είναι για πληκτρολόγηση κατάλληλοι ,αλλά δεν είναι θορυβώδεις. :) 

Τώρα που πήρε το 910 ο @DEADLAZARUS , αναμένουμε Feedback :) 

Παράγκα έχεις στήσει, άστα αυτά. Άκου, το κέρδισα:p:p.

Το Σ/Κ αναμένονται εντυπώσεις. Μπορεί και να το κάνω σε στυλ μίνι παρουσίασης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτο μαγκες αξιζει σαν κατι φθηνο που θελω για το σαλονι

 

http://www.e-shop.gr/pliktrologio-genesis-nkg-0946-thor-300-mechanical-white-backlight-red-outemu-switch-p-PER.573746

 

η να παω σε κατι τετοιο

 

https://www.skroutz.gr/s/8747716/Aula-F2012-Backlit.html

 

απλα δε θελω ebay gearbeast κτλ θελω αμα παρω να ειναι μεσα απο Ελλαδα

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 19/1/2018 at 5:47 ΜΜ, το μέλος dimkasta έγραψε:

Φίλε μου τελικά το πήρες το Genesis? εντυπώσεις?

 

αν περιμένεις εντυπώσεις θα σου πω 25/1 που θα το παραλάβω.

Σε διπλανό φόρουμ έχουν θέμα για το αντίστοιχο με μπλε διακόπτες και λένε τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα τελικά

 

Μέχρι στιγμής πολύ καλή εντύπωση. Ειδικά για τα λεφτά του.

Μόνο τα πλήκτρα είναι λίγο τσόφλια, και η αισθητική της γραμματοσειράς είναι φτηνή... Μετά την ομορφιά του φωτισμού και τα στιβαρά πλήκτρα του logitech g pro, είναι πραγματικά αβυσαλλέο το genesis σε αυτό τον τομέα. 

 

Επίσης, μου φαίνεται περίεργη η αίσθηση των κόκκινων διακοπτών. Όχι ότι κάνω λάθη. Μάλλον κάνω λιγότερα. Αλλά επειδή είναι μαλακά, τα νιώθω περίεργα επειδή τα τερματίζω. Νομίζω αν τοποθετηθούν o-rings, η αίσθηση θα βελτιωθεί αισθητά.

 

Και ναι τελικά το tenkeyless format δεν κάνει για μένα. Όχι ότι μου έλλειψαν οι αριθμοί. Αλλά είναι τραγικό το πόσο μου έλλειψε το δεξί enter...

Έγινε επεξεργασία από dimkasta
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λέω να αλλάξω πληκτρολόγιο έχω 4 χρονια το CM trigger χωρίς προβλήματα όπως καμένα led που έχω διαβάσει  μονο το το rubberized coating έχει αρχίσει και ξεβάφει απο το case του πληκτρολογίου

από το wrist rest είχε ξεβάψει από τον πρώτο χρόνο και το αφαίρεσα τελείως

ο βασικός λόγος είναι ότι με έχουν κουράσει οι διακόπτες τοτε ήμουν κάπως ουγκανος με τα πλήκτρα και οι mx black καλοί ήταν (τα μεμβράνης παρέδιδαν πνεύμα κάπου στο 6μηνο) αλλα πλέον με κουράζουν μετά από λίγη ώρα χρήσης

 

κοιτάζω προς το k70 lux RGB  είναι το μονο που μου αρέσει εμφανισιακά  όσο για το RGB δεν με ενδιαφέρουν  τα "christmas tree"  modes παρα μονο static red και white

κάποιες απορίες που έχω  είναι αν το rubberized coating στο wrist rest ξεβάφει + ότι από τις φωτογραφίες μου φαίνεται κάπως στενό είναι η μου φαίνεται βολεύει άνετα?

 

επίσης ίσως και να είναι η ιδέα μου αλλα από φωτογραφίες που κοιτάζω το SHIFT κάτω από το enter αλλα ίσως και το enter και ctrl μου φαίνεται ότι γερνουν κάπως αλλα αριστερά και αλλα δεξιά

ξαναλέω ίσως να μου φαίνεται η ίσως στο γραφείο έτσι όπως κοιτάζουμε το keyboard να μην φαίνεται έχει παρατηρήσει κανεις κάτι? αν όντως έχουν μια μικρή κλίση με τον καιρό περνούν και άλλο?

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.