Jump to content



Recommended Posts

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση επειδή δεν γνωρίζω.

Τι είναι το μηχανικό πληκτρολόγιο? τι διαφορές έχει από ένα απλό και ακρυβό πληκτρολόγιο?

Mechanical Keyboard Guide

Ουσιαστικά αντι για μεμβράνη(όπως τα περισσότερα πληκτρ.) τα κουμπία στα μηχανικά εχουν το καθένα το δικό του μηχανισμό

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το χρησιμοποιησει καποιος για να εκτιμησει την διαφορα, το προβλημα ειναι οτι ΔΕΝ κανει ενας διακοπτης για ολες της χρησεις, οι μαυροι ειναι πολυ smooth αλλα δεν εχουν feedback, οι καφε ειναι πολυ ελαφριοι στο πατημα και το feedback ελαχιστο ( μεση λυση ) κ.ο.κ

Παλι υπαρχουνε παγιδες, πχ πολλοι λενε οτι τα razer blackwidow εχουν χειροτερη ποιοτητα κατασκευης απτα πολυ τιμια για τα λεφτα τους leopold ( εννοειται αυτα δεν εχουν 2KRO, *γκουχ* *γκουχ* :p ) αλλα εχουν keycaps που ξεβαφουνε ( zowie celeritas :S ) κλπ

Ειναι πολυ ευκολο να δωσεις 100 ευρω και παλι να μην εισαι ικανοποιημενος, οποτε θελει καλο διαβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να πάρω ένα razer blackwidow stealth edition αλλά δεν το βρίσκω Ελλάδα μπορείτε να με βοηθήσετε παρακαλώ;

Την Stealth Edition του Blackwidow μπορεις να την βρεις και να την αγορασεις μονο απο το RazerStore.

Link to comment
Share on other sites

Την Stealth Edition του Blackwidow μπορεις να την βρεις και να την αγορασεις μονο απο το RazerStore.

ρε φιλε τα μεταφορικά είναι 36 € νομίζω :cry: :weep: και πες ότι το παίρνω άμα πάθει κάτι και είμαι μέσα στην εγγύηση πληρώνω πάλι μεταφορικά για να το στείλω πίσω;; 36 πηγαινε 36 ελα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς κανένα φόρουμ που είναι κυρίως για keyboards δηλαδή να μπορώ να βρω μια λύση στο πρόβλημά μου;

Έχεις πρόβλημα με μηχανικό; Δες στο geekhack.org που είναι από τα πιο γνωστά σχετικά με πληκτρολόγια. Επίσης πολλά θέματα θα βρεις και στο overclock.net.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια..μετά από πολλή ώρα δε ξέρω πως είναι γιατί σήμερα παρέλαβα...απλά αυτό που έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα είναι 1)φοβερή αίσθηση 2)πορωτικός ήχος(παρόλο που ειναι me black switches) kai στιβαρή κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το filco...ΑΠΛΑ Υπεροχο!!!

Καλοριζικο M@rk ,καλώς ήρθες στο κλαμπ και καλο κλικ κλικ κλοκ!

ΑΠΛΑ Υπέροχο !!! , μην ξεχνάς ότι τα έν λόγω keyboards ,πρώτα τα topres , μετα τα flico "γεννήθηκαν" ως σημείο αναφοράς status και πλουτισμού μερικών πλούσιων ιαπωνεζων και πολυ ύστερα , σήμερα , σαν gaming/ typing elites keyboards...

Παρατήρηση πρώτη ,απο το κόκκινο ledaki υποθέτω πως το πήρες με black switches?

Keyboard co... Σε κλεψανε λιγο(πανακριβοι) αλλα καλοί στο σέρβις ,αχρείαστο να είναι , αλλα με filcο δύσκολο να βγάλει προβλημα εκτος και αν το σουταρεις με rage.

Πόσο το πληρωσες? πόσες μέρες απο order εώς delivery?

Sent from iPad 2 using T.a.T

Έγινε επεξεργασία από Ivris
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο M@rk ,καλώς ήρθες στο κλαμπ και καλο κλικ κλικ κλοκ!

ΑΠΛΑ Υπέροχο !!! , μην ξεχνάς ότι τα έν λόγω keyboards ,πρώτα τα topres , μετα τα flico "γεννήθηκαν" ως σημείο αναφοράς status και πλουτισμού μερικών πλούσιων ιαπωνεζων και πολυ ύστερα , σήμερα , σαν gaming/ typing elites keyboards...

Παρατήρηση πρώτη ,απο το κόκκινο ledaki υποθέτω πως το πήρες με black switches?

Keyboard co... Σε κλεψανε λιγο(πανακριβοι) αλλα καλοί στο σέρβις ,αχρείαστο να είναι , αλλα με filcο δύσκολο να βγάλει προβλημα εκτος και αν το σουταρεις με rage.

Πόσο το πληρωσες? πόσες μέρες απο order εώς delivery?

Sent from iPad 2 using T.a.T

Σε ευχαρίστώ Ivris!

Νιώθω και εγώ "πλούσιος" πια....!!!:dance3:

Keyboard company φίλε διότι δεν έβρισκα πουθενά αλλού να το πάρω..σου παραθέτω τις τιμές που αγόρασα

1 off FKBN104ML/EB2 (Filco Majestouch-2, NKR, Linear Action, USA Keyboard) @ £100.00

1 off PLS18 (Filco, Red ESC Keycap for Cherry MX Switches) @ £1.70

1 off WEB134 (Filco Red WASD Keys for Cherry MX Switches) @ £4.99

1 off FKP01 (Filco Black Key Puller) @ £2.90

πολύ καλοί στην επικοινωνία και γρήγοροι..Σάββατο έκανα την παραγγελία και την επόμενη Δευτέρα το είχα(6 εργάσιμες). Ελπίζω να μην πάθει τίποτα και πρέπει να το στέλνω πίσω..

Πάντως το πληκρτολόγιο είναι ΑΠΑΙΧΤΟ(black switches)...μου θυμίζει κατάσταση SSD.. μετά απο μηχανικό δε γυρνάς ποτέ σε πληκτρολόγιο με μεμβράνη!

Έγινε επεξεργασία από Μ@rk
Link to comment
Share on other sites

1 off FKBN104ML/EB2 (Filco Majestouch-2, NKR, Linear Action, USA Keyboard) @ £100.00

1 off PLS18 (Filco, Red ESC Keycap for Cherry MX Switches) @ £1.70

1 off WEB134 (Filco Red WASD Keys for Cherry MX Switches) @ £4.99

1 off FKP01 (Filco Black Key Puller) @ £2.90

οι τιμές που βάζεις νομίζω ειναι χωρίς Φπα και χωρίς τα μεταφορικά, μπορείς να μας πεις ποσο ειναι και με αυτα ή ποσο πλήρωσες σύνολο;

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές που βάζεις νομίζω ειναι χωρίς Φπα και χωρίς τα μεταφορικά, μπορείς να μας πεις ποσο ειναι και με αυτα ή ποσο πλήρωσες σύνολο;

έχεις δίκιο

Carriage £13.17

VAT @ 20% £24.55

Total £147.31 δηλαδή πλήρωσα 180,31ευρώ:weep:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεγειά το keyb :) Να ρωτήσω κάτι μιας και το ψάχνω κι εγώ για μηχανικό, βλέπω που έχετε βάλει κοκκινα ή μπλέ γράμματα, αυτά είναι extra ή τα περιλαμβάνει?

Θα προτιμούσα κάποιο με blacklight αλλά εκτός του razer/corsair k60 δεν έχω βρεί κάποιο άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά το keyb :) Να ρωτήσω κάτι μιας και το ψάχνω κι εγώ για μηχανικό, βλέπω που έχετε βάλει κοκκινα ή μπλέ γράμματα, αυτά είναι extra ή τα περιλαμβάνει?

Θα προτιμούσα κάποιο με blacklight αλλά εκτός του razer/corsair k60 δεν έχω βρεί κάποιο άλλο...

Thanks,

μερικα keyboards δίνουν μαζί extra wasd keycaps π.χ cm storm quick fire rapid , corsair.

Αλλιώς μπορείς να βρείς απο ebay ή wasdkeyboards

Για μηχανικά με backlight μπορεις να κοιταξεις καποια απο:

Deck Keyboards

Mionix Zibal 60 - Iluminated Mechanical Gaming Keyboard - Mionix

QPAD Products - Corporate-The QPAD MK-80 Mechanical keyboard - Startpage news - News

O @GruntGR έχει ενα deck

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.