Jump to content



Recommended Posts

Να αποτυπώσω και εγω την εμπειρία μου απο το K95 - το απλό όχι το rgb - το οποίο μετά απο 1 χρόνο χρήσης έχει 6 πεθαμένα leds. Διάβασα σε φόρουμς (λίγο καθυστερημένα βέβαια) οτι είναι πολύ συχνό φαινόμενο στο συγκεκριμένο keyboard οπότε προβληματίζομαι πολυ για το αν θα επελεγα ξανά corsair...

Link to comment
Share on other sites

Με την Corsair μίλησες;

 

 

Νομίζω οτι μια και καλη θα το στείλω για RMA, δεν βρίσκω το λόγο να έκανα άλλου τύπου επικοινωνία. Εχεις σκεφτεί / διαβάσει κάποια διαφορετική λύση ?

Link to comment
Share on other sites

Το RMA τους είναι αρκετά καλό. Με δεδομένο το συγκεκριμένο πρόβλημα που έχει το  keyboard στα led εξάλλου δε θα είχαν και πολλά περιθώρια. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσω 40 ευρώ ταχυδρομικά να το στείλω πίσω ή να το κρατήσω ως έχει μιας και κατα τα άλλα είναι πλήρως λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σιχαθεί το θέμα με τα καμμένα LEDs εξίσου και ο λόγος που κατέληξα σε stealth design αλλά απορώ ρε σεις, πως γίνεται και στα απλά non-mechanical keyboards τα φωτάκια να μην πεθαίνουν ποτέ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να παραγγείλω αυτά τα 2 από Αμερική:

Keycool Rainbow Keyboard

Danger Zone SA Keycap Set

 

Ένα παιδί σε προηγούμενη σελίδα του thread έγραψε ότι πήρε από massdrop και δεν χρεώθηκε τίποτα από τελωνείο.

Επειδή όμως δεν έχω παραγγείλει ποτέ κάτι εκτός ΕΕ, δεν ξέρω τι παίζει με τελωνεία, κλπ.

 

Το έψαξα λίγο και διάβασα ότι, βάσει νόμου, αν η αξία του προιόντος ξεπερνά τα 22€, τότε το τελωνείο σε χρεώνει(θεωρητικά τουλάχιστον).

Μέχρι ένα ποσό, διάβασα χρεώνει μόνο τον φόρο και από κει και πέρα χρεώνει και δασμούς.

Θα ήθελα όμως και την δική σας γνώμη-εμπειρία (φαντάζομαι κάποιοι από εδώ θα έχουν πάρει keyboards από Αμερική).

 

Αν πάρω πχ μόνο το πληκτρολόγιο που μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει ~105€(η τιμή του οποίου θα πέσει λογικά στις επόμενες μέρες) είναι πολύ πιθανό να μην περάσει τελωνείο ή εξαρτάται από τον courier?

Και αν περάσει από τελωνείο, παίζει να με χρεώσουν όσα περίπου κάνει το πληκτρολόγιο (δηλαδή πληκτρολόγιο+τελωνείο = 200€) ή οι χρεώσεις παλεύονται?

 

Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες,

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Soap, συνοπτικά:

 

* αν τα φέρεις με εταιρεία ταχυμεταφορών θα πληρώσεις σίγουρα τελωνείο (ΦΠΑ 23%) και τέλη εκτελωνισμού ~50€, ίσως και φύλακτρα 24 ωρών αν είναι πολύ απατεώνες.

* αν τα φέρεις με απλό ταχυδρομείο (USPS, παραλαβή από ΕΛΤΑ) υπάρχει πιθανότητα να μην πληρώσεις τίποτα, αλλά το "φυσιολογικό" είναι να πληρώσεις ΦΠΑ 23%.

 

Έχουμε και 2-3 θέματα για τελωνεία-εκτελωνισμούς, αν σε ενδιαφέρουν περισσότερες λεπτομέρειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλος, αν αποφασίζεις να πάρεις μηχανικό πληκτρολόγιο επιλέγοντας τα switches που προτιμάς σε ποιότητα κατασκευής you can't go wrong.

 

Πλέον μετά από  5 μηχανικά πληκτρολόγια έχω φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα: αποφασίζεις αν θέλεις για full keyboard ή tenkeyless <3 και ποιό σου κάθεται πιο καλά στο μάτι.

 

Μία συμβουλή είναι να αποφεύγεις τα illuminated. Αν και είναι πανέμορφα τα LED δεν ζούνε για πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

@acct, thanks για τις πληροφορίες.

 

Μια παρένθεση, σχετικά με τα backlit keyboards που αναφέρθηκε ο env0y - πρόσφατα αγόρασα illuminated μηχανικό αλλά πριν το πάρω, για 2 περίπου εβδομάδες έψαχνα να δω απόψεις από χρήστες σε σχετικά forum.

Μου έκανε εντύπωση ότι σχεδόν παντού υπήρχαν αναφορές για CM και corsair με προβληματικά led ενώ για Ducky (συγκεκριμένα Ducky shine 3,4 που παίζουν πολύ στο εξωτερικό) δεν θυμάμαι να διάβασα ούτε μία σχετικά με καμμένα led. Ούτε για ορισμένα WASD, αν και τα τελευταία δεν τα έψαξα τόσο όσο τα Ducky. Απλά λέω ότι θα υπάρχουν και μηχανικά χωρίς προβληματικά led αλλά θέλει αρκετό ψάξιμο...

Κρίμα πάντως που είναι δυσεύρετα εντός ΕΕ.

Έγινε επεξεργασία από Soap
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι μερικές κακές παρτίδες από LEDs έβγαλαν κακή φήμη σε ολόκληρες σειρές/εταιρείες. Δεν θα δίσταζα να πάρω σύγχρονο CM ή Corsair, εξάλλου μια χαρά αντιμετωπίζουν το RMA για καμμένα LEDs.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω παρακολουθήσει (όσο μπόρεσα) το συγκεκριμένο topic και αν δεν κάνω λάθος δεν έχει αναφερθεί καθόλου το Ozone Strike Pro. Κάποια άποψη για το πληκτρολόγιο; 

 

Εχω το συγκεκριμένο keyboard στην κατοχή μου εδω και 6 μήνες περίπου. Έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευης και στιβαρή αίσθηση. Ο φωτισμός του ειναι ξεκουραστος και γενικά το keyboard σου δίνει πολυ καλη αίσθηση. Το μόνο που θα μπορούσα να πώ οτι με ενοχλεί - είναι ωστόσο εντελώς υποκειμένο θέμα - ειναι το μέγεθος οτι είναι αρκετά μαζεμένο μιας και εχω προτιμώ τα πιο άνετα πληκτρολόγια. Το μοντέλο που εχω είναι με MX brown switches και η βασική χρήση δεν είναι για gaming μιας και είναι στο 2ο σύστημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το συγκεκριμένο keyboard στην κατοχή μου εδω και 6 μήνες περίπου. Έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευης και στιβαρή αίσθηση. Ο φωτισμός του ειναι ξεκουραστος και γενικά το keyboard σου δίνει πολυ καλη αίσθηση. Το μόνο που θα μπορούσα να πώ οτι με ενοχλεί - είναι ωστόσο εντελώς υποκειμένο θέμα - ειναι το μέγεθος οτι είναι αρκετά μαζεμένο μιας και εχω προτιμώ τα πιο άνετα πληκτρολόγια. Το μοντέλο που εχω είναι με MX brown switches και η βασική χρήση δεν είναι για gaming μιας και είναι στο 2ο σύστημα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και εγώ σκέφτομαι να το αγοράσω μιας και σε αυτή τ τιμή δεν έχω βρει κάποιο άλλο που να με ενθουσιάσει. Πάντως σχετικά με το μέγεθος που αναφέρεις δεν έχω πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι μερικές κακές παρτίδες από LEDs έβγαλαν κακή φήμη σε ολόκληρες σειρές/εταιρείες. Δεν θα δίσταζα να πάρω σύγχρονο CM ή Corsair, εξάλλου μια χαρά αντιμετωπίζουν το RMA για καμμένα LEDs.

Εχω αλλαξει τρια Rapid-i  , στο τεταρτο απλα θα ζητησω refund και θα παω σε καποιο corsair  , αρκετα με την coolermaster. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει τρια Rapid-i  , στο τεταρτο απλα θα ζητησω refund και θα παω σε καποιο corsair  , αρκετα με την coolermaster. 

 πανέμορφο το Rapid-i αλλά για εβδομαδιαία ικανοποίηση, τις υπόλοιπες ταξιδεύει για rma.

 

Αν θες την γνώμη μου πάρε χωρίς φωτάκια.

Link to comment
Share on other sites

 πανέμορφο το Rapid-i αλλά για εβδομαδιαία ικανοποίηση, τις υπόλοιπες ταξιδεύει για rma.

 

Αν θες την γνώμη μου πάρε χωρίς φωτάκια.

Μην το ματιαξω , το εχω κανα μηνα τωρα δεν εχει βγαλει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.keyboardco.com/product/o-ring-switch-dampeners-for-filco-keyboards.asp
http://www.keyboardco.com/product/o-ring-switch-dampeners-for-filco-keyboards-black.asp
http://www.keyboardco.com/product/filco-red-ninja-esc-keycap-for-cherry-mx-switches.asp
http://www.keyboardco.com/product/filco-red-ninja-wasd-keys-for-cherry-mx-switches.asp
http://www.keyboardco.com/product/filco-yellow-ninja-wasd-keys-for-cherry-mx-switches.asp

 

Αγόρασα τα παραπάνω πλήκτρα wasd και o-rings dampeners για το USA Filco Ninja Majestouch-2, NKR, Tactile Action, Keyboard μου.

 

Έχω αυτήν τη στιγμή εγκαταστημένα τα κόκκινα o-rings + τα wasd και esc πλήκτρα.

Παρατήρησα πως τα εγκαταστημένα καινούρια wasd πλήκτρα πως είναι λίγο υπερυψωμένα σε σχέση ως προς τα υπόλοιπα πλήκτρα του keyboard.

Δεν εντυπωσιάστηκα από την αίσθηση του πατήματος τώρα που εγκατάστησα τα κόκκινα o-rings. Είναι λίγο sticky και μου βγάζει κάποια αίσθηση τριβής.

Έχω ήδη λαδώσει τα stabilizers με GPL - 205 grease και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, δεν υπάρχει το παραμικρό τριξιματάκι.

Θα πρέπει να λαδώσω και τα cherry mx brown, με ειδική αλοιφή, δηλαδή να τα γρασάρω μέσα στον καφέ σταυρό με αλοιφή? Αν ναι πια είναι η καλύτερη αλοιφή για αυτήν την περίπτωση?

Η GPL - 205 είναι έχει πολύ βαριά συστατικά και δεν ενδείκνυται για οτιδήποτε άλλο εκτός από stabilizers.

 

Θα χρειαστεί να βγάλω όλα τα mx brown όπως υποδεικνύει το παρακάτω site?

 

https://geekhack.org/index.php?PHPSESSID=p841leelaho83vju43rlvjpd30&topic=34332.0

 

^Αν θέλουν οι Administrators να κάνουν το παραπάνω site ειδική αναφορά σε mx switch lubrication guide. Αξίζει, γιατί τα παιδιά έχουνε κάνει φοβερή δουλειά.

Αν έχει αναλυθεί τόσο διεξοδικά το θέμα περί γράσου για mx switch, παρακαλώ συγχωρέστε με, δεν έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο για να διαβάσω όλο το topic.

 

Εσείς τι προτείνετε για γράσωμα mx switches?

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.