Jump to content



Huawei IDEOS X5


papatsonis

Recommended Posts

το εχω σιχαθει το κινητο

Αλλαζω ρομ , με ακουνε μια χαρα....μετα απο καιρο μου λενε τα ιδια.δε σε ακουω

σε καθε κληση πλεον το μονο που ακουω ειναι "Δε σε ακουω"

ε αστα διαλα τλκα..

οσο καλο γρηγορο και βολικο ειναι αλλο τοσο ΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ειναι.

εχω νευρα

Σε καταλαβαίνω απόλυτα... :wall:

Αν θες να δεις αποτελέσματα με το mic του κινητού θα σου πρότεινα να κάνεις τον κόπο και να περάσεις την Aurora του DZO.. :T:

Συγκεκριμένα την έκδοση 2.04 της rom,είναι η πιο stable κατά την γνώμη μου με το πιο σωστό mic (+ ότι έχει radio!) :)

Δεν προτείνω πιο καινούργια έκδοση διότι από την 2.05 και μετά αλλάζει το kernel και την έκδοση Android (4.03->4.04) κάτι το οποίο σημαίνει καινούρια προβλήματα και πειραματισμοί.. :fist:

Το μόνο δύσκολο είναι πως πρέπει να περάσεις στο κινητό την νέα GingerBread με το .35 kernel,από εκεί και πέρα κάνεις root κλπ πάλι..

Αν χρειαστείς βοήθεια μου λες..! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply
Σε καταλαβαίνω απόλυτα... :wall:

Αν θες να δεις αποτελέσματα με το mic του κινητού θα σου πρότεινα να κάνεις τον κόπο και να περάσεις την Aurora του DZO.. :T:

Συγκεκριμένα την έκδοση 2.04 της rom,είναι η πιο stable κατά την γνώμη μου με το πιο σωστό mic (+ ότι έχει radio!) :)

Δεν προτείνω πιο καινούργια έκδοση διότι από την 2.05 και μετά αλλάζει το kernel και την έκδοση Android (4.03->4.04) κάτι το οποίο σημαίνει καινούρια προβλήματα και πειραματισμοί.. :fist:

Το μόνο δύσκολο είναι πως πρέπει να περάσεις στο κινητό την νέα GingerBread με το .35 kernel,από εκεί και πέρα κάνεις root κλπ πάλι..

Αν χρειαστείς βοήθεια μου λες..! ;)

μα τι ρωτας και εσυ....:D

το κινητο δεν εχει γινει Upgrade σε official rom

οπως το πηρα εξαρχης και αλλαζω μονο ρομς

αυτη τη στιγμη εχω oxygen 2.37 (δε θυμαμαι ποια εκδοση)

αλλα για δωσε infos τι κανω και πως.

thnx

Link to comment
Share on other sites

μα τι ρωτας και εσυ....:D

το κινητο δεν εχει γινει Upgrade σε official rom

οπως το πηρα εξαρχης και αλλαζω μονο ρομς

αυτη τη στιγμη εχω oxygen 2.37 (δε θυμαμαι ποια εκδοση)

αλλα για δωσε infos τι κανω και πως.

thnx

χαχαχαχαχα..!

λοιπόν..

1)Κάνεις το upgrade στην official rom

εδώ έχει link για να κατεβάσεις την νέα rom και οδηγίες για να την εγκαταστήσεις (σου προτείνω να μεταφέρεις το αρχείο της rom μέσα στην εσωτερική μνήμη και να το κάνεις install μέσω αυτής έτσι ώστε να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου την SD)

2)Κάνεις root την οfficial rom και install το clockworkmod

μέσα από αυτό το thread θα κάνεις τα :

i)Rooting the U8800 with SuperOneClick v2.3.3

ii)Installing ClockworkMod 5.5.0.4 on your U8800

3)Κάνεις install την Aurora

Προσοχή : Θα κατεβάσεις την έκδοση 2.04 όπως είπα και παραπάνω,αυτή είναι η πιο stable!

Το install γίνεται μέσω clockworkmod με τον γνωστό τρόπο :

i)install .zip from sdcard (διαλέγεις το .zip της 2.04 αφού το κατεβάσεις και το μεταφέρεις στην SDCard)

ii)reset to factory settings, wipe cache, wipe dalvik cache (για να μην έχεις προβλήματα με forced close κλπ)

iii)πάρε κάποιον τηλέφωνο και ρώτα πώς ακούγεσαι..! :p :p :p

Καλή τύχη σε όλα και καλή υπομονή!!

Πρόσεχε να ακολουθήσεις σωστά όλα τα βήματα των threads που σου έστειλα για να μην έχεις θέματα μετά!!

Αν κολλήσεις κάπου ρώτα και μην κάνεις κάτι χωρίς να ξέρεις!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα

γιατι να κανω root αφου κανω ινσταλλ την official?

για να γινει install το CWM?

αυτο δε παιρνιεται με αλλο recovery.img?

ετσι το ειχα κανει εγω παλιοτερα

Installing ClockworkMod 5.5.0.4 on your U8800

1) On your U8800 go to Settings > Applications > Untick Fast Boot (if ticked)

2) Download Blefish's ClockworkMod from HERE (ClockworkMod v5.5.0.4)

3) Copy the recovery.img from computer to your SD Card.

4) Using Remount mount the .cust_backup/image folder as RW.

5) Using ES File Explorer or File Expert copy the recovery.img from the SD Card to .cust_backup/image (replacing existing)

6) ClockworkMod v5.5.0.4 will now be Installed on your U8800

7) Turn on your U8800 while holding [VOL+] to load ClockworkMod Recovery (keep holding [Power] + [VOL+] until ClockworkMod Loads)

Αν θυμάμαι καλά το "Remount" στο βήμα 4 ήταν για rooted συσκευή..!

(πάντως σίγουρα όταν το είχα κάνει κάπου είχα χρειαστεί και το root,αλλιώς δεν θα στο έλεγα :p )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασα την ΙCS Aurora 3Beta2, μια χαρά.

Με παίδεψε μόνο το root της original Huawei 2.3.5 B528 (reboot loop μετα από superOneClick, flash B138, ξανά πάλι τα ίδια και ξανα...) μιας και δεν δουλεύει το SuperOneClick αλλά δούλεψε αυτό: B528 Root Help Me ! :( - xda-developers

Μέχρι χτές είχα την oxygen something που είχα περάσει πάνω από την stock rom (2.2.1).

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την ΙCS Aurora 3Beta2, μια χαρά.

Με παίδεψε μόνο το root της original Huawei 2.3.5 B528 (reboot loop μετα από superOneClick, flash B138, ξανά πάλι τα ίδια και ξανα...) μιας και δεν δουλεύει το SuperOneClick αλλά δούλεψε αυτό: B528 Root Help Me ! :( - xda-developers

Μέχρι χτές είχα την oxygen something που είχα περάσει πάνω από την stock rom (2.2.1).

Μπράβο..! και χαρά στα κουράγια σου!! :worship: :p

Πώς σου φαίνεται;; με την μπαταρία πώς τα πας; πόσο αντέχει περίπου; :)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο Χ5 μια SD από άλλο κινητό και επέλεξα από το X5 Settings external SD (ROM η Miui 1.12.9). Την έβγαλα και επέλεξα internal (εννοείται ότι έκανα reboot κλπ) αλλά δε μου τα βγάζει τα 2GB, λέει SD not found κλπ. Τις πταίει;

Sent from my Huawei Ideos X5 1.12.9(ret4rt) using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο Χ5 μια SD από άλλο κινητό και επέλεξα από το X5 Settings external SD (ROM η Miui 1.12.9). Την έβγαλα και επέλεξα internal (εννοείται ότι έκανα reboot κλπ) αλλά δε μου τα βγάζει τα 2GB, λέει SD not found κλπ. Τις πταίει;

Sent from my Huawei Ideos X5 1.12.9(ret4rt) using Tapatalk 2

Δοκίμασες να κάνεις format της SD μέσα από pc;

Αν ναι,ξανα-δοκίμασε με "restore to default" (επαναφορά προεπιλογών συσκευής).. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις format της SD μέσα από pc;

Αν ναι,ξανα-δοκίμασε με "restore to default" (επαναφορά προεπιλογών συσκευής).. :)

Το restore θέλω να το αποφύγω προς το παρόν γιατί τα σβήνει όλα. Δεν τη βρήκε ακόμα τη μνήμη, και όταν το συνδέω στο PC δε γίνεται τίποτα (απλά φορτίζει). Τώρα που παρήγγειλα και μια SD ευκαιρία είναι νομίζω να δοκιμάσω άλλη ROM..

Link to comment
Share on other sites

Το restore θέλω να το αποφύγω προς το παρόν γιατί τα σβήνει όλα. Δεν τη βρήκε ακόμα τη μνήμη, και όταν το συνδέω στο PC δε γίνεται τίποτα (απλά φορτίζει). Τώρα που παρήγγειλα και μια SD ευκαιρία είναι νομίζω να δοκιμάσω άλλη ROM..

Βασικά αυτό που εννοούσα εγώ είναι το εξής..

Αν έχεις κάποιο αντάπτορα usb για SD ή ένα card reader :

1)να έβαζες την SD απευθείας πάνω στο pc

2)να κράταγες ένα backup από τα αρχεία σου

3)να της έκανες ένα format με τσεκαρισμένη την επιλογή "Restore to default"

Έπειτα ξαναπερνάς τα αρχεία σου στην SD και δοκιμάζει πάλι να δεις αν δουλεύει στην συσκευή..! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο..! και χαρά στα κουράγια σου!! :worship: :p

Πώς σου φαίνεται;; με την μπαταρία πώς τα πας; πόσο αντέχει περίπου; :)

H μπαταρία δεν τα λέει καλά, με το ζόρι 2 μέρες, η Oxygen (2.3) που είχα πρίν άντεχε 3.5-4 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

H μπαταρία δεν τα λέει καλά, με το ζόρι 2 μέρες, η Oxygen (2.3) που είχα πρίν άντεχε 3.5-4 μέρες.

Αν δεις και πιο πάνω, έλεγα και στον GoMaR να βάλει την 2.04 έκδοση της rom..! :)

Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο (την μπαταρία) και εκτός αυτού είναι η πιο πλήρης και λειτουργική έκδοση αυτής της rom..

Αν θέλεις να την βάλεις,πρέπει να ξαναβάλεις την official Gingerbread της Huawei, και αφού κάνεις όλη την γνωστή διαδικασία να περάσει την 2.04.. :rant:

και αυτό διότι η 2.04 ήταν η τελευταία Aurora με framework 4.03 (ενώ από την 2.05 και μετά χρησιμοποιεί το framework 4.04)

Το μόνο σίγουρο είναι πως η 2.04 αξίζει πραγματικά..! :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα άλλαξα τη Miui και έβαλα CM7 ([ROM]CyanogenMod 7.2.0-RC1-Unofficial .32 Kernel 09/05/2012 - xda-developers). Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές, και με λίγο OC στα 1.4GHz ο κινέζος πετάει. Αλλά κρίμα είναι να έχει βγει ICS και να έχω 2.3.7, γι' αυτό σκέφτομαι να δοκιμάσω και Aurora.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από 2 ώρες κατάφερα να κάνω root τη B526.

[u8800] [How To] Root, Install ClockworkMod + Remove Bundled Apps from Official 2.3.5 - xda-developers

3) Copy the recovery.img from computer to your SD Card.

4) Using Remount mount the .cust_backup/image folder as RW.

Στο 4 τι εννοεί;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.