Jump to content


Smart Home και DIY!


Recommended Posts

τέλος απορώ πως δεν σε παράτησε η γυναίκα σου ακόμη.

Τον παντρεύομαι εγώ ρε. :hehe:

Συγχαρητήρια και μόνο δεν αρκούν για το όλο εγχείρημα. Φανταστική δουλειά, και οι πίνακες, το στήσιμο, το hardware, οι πλακέτες, ο προγραμματισμός, το rack και τέλος όλα αυτά να δουλεύουν μαζί ... άφωνος.

Θεούλης (όπως θα έλεγε κι ο Neph).

Μπράβο Jaco. :T:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Jaco για την τρομερή δουλειά, απίστευτος!

Είναι μοναδικός ο τρόπος που αξιοποίησες την γνώση σου και την εμπειρία σου από την δουλεία και την ενσωμάτωσες στην καθημερινότητα σου. Πραγματικά άψογος! :T::clap:

Έγινε επεξεργασία από aristos87
Link to comment
Share on other sites

Jaco και ξερό ψωμί!

Εκτός κι' αν πρόβλεψες να ελέγχεις και την υγρασία της ψωμιέρας :slap:

Τι να πώ ....άφωνος!!

Μια ερώτηση, πόσο documentation έχεις μαζέψει;

Γιατί τέτοια δουλειά, είναι "δράκος" -εμείς είδαμε μόνο το νύχι του- πως τα καταφέρνεις με τον έλεγχο;

Φίλε και πάλι απλά:.....respect!!

Link to comment
Share on other sites

Πες πάει στο καλό ότι τα έκανες όλα αυτά. Εγώ έμεινα που έκατσες και έφτιαξες τόσο τακτοποιημένο και εύχρηστο GUI. Και δε σταμάτησες εκεί. Μα και για tablet και smartphones; No comment. :worship:

ΥΓ. Μήπως μπορείς να έρθεις στα καινούρια γραφεία μας στη Συγγρού να κάνεις τίποτα παρόμοιο; :p

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο κείμενο, και οι ιδέες που μπορούν να εφαρμοστούν για να γίνει πιο έξυπνο ένα σπίτι είναι πολύ καλές. Αν έχεις και άλλες τέτοιες ιδέες θα ήθελα να τις δώ.

Ουσιαστικά έκατσες και έκανες ένα scada σύστημα στο σπίτι σου, και ξέρω ότι είναι παλουκάκι...

Όσοι ενδιαφέρονται στα αλήθεια να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο, ας ρίξουν μια ματιά και εδώ, ίσως σας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μοναδικός ο τρόπος που αξιοποίησες την γνώση σου και την εμπειρία σου από την δουλεία και την ενσωμάτωσες στην καθημερινότητα σου.

Κάτι ξέρεις εσύ... :shifty:

Μια ερώτηση, πόσο documentation έχεις μαζέψει;

Αφού καταλαβαίνεις, ειδικά εσύ... :hehe:

ΥΓ. Μήπως μπορείς να έρθεις στα καινούρια γραφεία μας στη Συγγρού να κάνεις τίποτα παρόμοιο; :p

Αν έχει ωραίες γυναίκες εκεί, το συζητάμε...

Αν έχεις και άλλες τέτοιες ιδέες θα ήθελα να τις δώ.

Το κατάλαβες ότι έχω και άλλα μυστικά ε...? Εν καιρό, όμως, γιατί είναι ήδη αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλειά...

Επενδύεις πολύ χρόνο και πραγματικά ψάξτο με κάποια επιχορήγηση είτε ερευνητική είτε άλλου είδους.

Το εγχείρημα, πιστεύω, πως παρουσιάζει ακόμα και ακαδημαϊκό ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν έχετε παιδάκια ή όχι (εάν δεν έχετε να αποκτήσετε σύντομα), αλλά θέλω να δω το έξυπνο σπίτι σε παιδιά ηλικίας 1+ και να παίζεις μαζί τους... να ανάβουν αυτόματα τα φώτα όταν μπαίνει, να σβήνουν μόνα τους, να ανοίγει η tv κλπ κλπ

Μου θυμίζεις μια διαφήμιση της WV με το μικρό παιδάκι και το δεινόσαυρο του.

Πάντως η δουλειά που έχεις κάνει είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική.

Θα ήθελα όμως στο μέλλον να ποστάρεις κάποιο demonstration video. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το όλο εγχείρημα. Φαντάζομαι πως υπάρχει και κάποια γεννήτρια στην περίπτωση διακοπής ρεύματος.

E, όχι... :fun:

Μόνο κάτι ups... εντάξει και να μην δουλέψει και καμιά ώρα δεν χάλασε ο κόσμος, τουλάχιστον το σύστημα ασφαλείας και οι επικοινωνίες θα δουλεύουν, όπως και να χει...

Θα ήθελα όμως στο μέλλον να ποστάρεις κάποιο demonstration video. :)

Μόλις ετοιμάσω και το interface θα το κάνω (2-3 βδομάδες περίπου)... το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχεις ένα backbone να δουλεύει, δεν μπορείς να το δείξεις αν δεν έχεις και το gui που τα κάνει όλα αυτά... ακόμα είναι με command lines και beta στο gui... Ήταν πρόκληση και η επιλογή των τεχνολογιών όσων αφορά τον προγραμματισμό, δηλαδή ο server είναι σε C++, τα modules του server (η κάθε δυνατότητα είναι ένα module) είναι σε C++ και java, το web interface είναι σε flash για τους υπολογιστές και tablets και σε javascript/ajax (στην αρχή και php, αλλά πλέον όλα τα http requests τα εξυπηρετεί ο server για να μειωθεί η πολυπλοκότητα) για τα κινητά και όσες δικτυακές συσκευές δεν υποστηρίζουν flash (βλέπε i-phone που δεν έχω), επίσης σε Qt για το n900... τέλος στις συσκευές είναι embedded c, mysql για το backbone και υπάρχουν κάποια modules σε vb6, αλλά επειδή τώρα μπορούν να τρέξουν μόνο με vm στο linux, μελλοντικά θα αλλάξουν ή σε .net και mono ή θα πρέπει να αλλάξω συσκευές (πχ το voice modem διαθέτει api μόνο για windows και έχουν ocx ή dlls, έστειλα email στην εταιρία για linux api, αλλά έφαγα άκυρο)...

καλά όλα αυτά, μπύρες στο ψυγείο έχει??

Δυστυχώς, ακόμα είμαι παρά την θέλησή μου υπό το καθεστώς της ποτοαπαγόρευσης... :fist:

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.