Jump to content



Smart Home και DIY!


Recommended Posts

Jaco θυμάσαι μια παλιά ταινία , αν θυμάμαι καλά λεγόταν "Πρωτέας" (Αγγλιστί).

Είχε και εκεί ένα αυτοματοποιημένο σπίτι, όταν το είχα πρωτοδεί είχα μείνει "κουφός", εντάξει το story της ταινίας είχε να κάνει με τον υπολογιστή που το έλεγχε ο οποίος "τρελάθηκε" κλπ, αλλά για την εποχή εκείνη ήταν κανονικό Si-Fi!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, μέχρι στιγμής έχω δείξει μόνο την εγκατάσταση και έχω περιγράψει τις δυνατότητες, αλλά δεν έχω δείξει κάτι σπαρταριστό και γενικά αν δεν το χειριστεί κάποιος δεν μπορεί να νιώσει πόσο geek είναι...

το καλύτερο είναι ότι την ώρα που πατάω ένα κουμπί οπουδήποτε ξέρω τι εντολή φεύγει, πόσα και ποια bytes είναι, τι πρωτόκολλο είναι, που πάει, ποιος την κάνει routing ή την χρησιμοποιεί, πια άλλα συστήματα επηρεάζει, αν πάει από το σειριακό στο ethernet και από εκεί στο bus... γενικά καίγεσαι αν είσαι "δεμένος" με αυτό... :hehe:

Επίσης μια άλλη δυσκολία σε μια τέτοια εγκατάσταση είναι ότι πρέπει να κρατάς αναλυτικές σημειώσεις για το τι είναι το κάθε πράγμα... πχ, έχω φτιάξει κάποιες (πρόχειρες για την ώρα) html σελίδες στον web server, που μπορώ να δω την εγκατάσταση, όπως που καταλήγει κάθε πρίζα, τι έχει το κάθε switch σε κάθε πόρτα, ποια τι ενώνονται που και πως... Βασικά αυτό ίσως μου έχει φανεί πιο πολύπλοκο απ' όλα, δηλαδή να βρω ένα τρόπο να φτιάξω κάποιες html σελίδες που με μια ματιά θα μπορεί να βρει κάποιος ένα πρόβλημα ή να προσέξει να μην κάνει κάποιο loop κτλ... Είναι βαρετή και σπαστική δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Jaco, αυτό δεν είναι σπίτι ρε μαν. Ντοκτορά είναι...

Το σδόε το διώχνει;

Σοβαρά, απίστευτος! Το κόστος που κυμαίνεται και για πόσα δωμάτια;

αληθεια ,απο κοστος τι βγαζει το ολο θεμα ? καλο θα ηταν να υπηρχε και μια αξιολογηση στα οικονομικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο μέλλον, ο Jaco έξω απτό σπίτι του:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HwBmPiOmEGQ]YouTube - ‪Hal 9000 VS Dave - Ontological scene in 2001: A Space Odyssey‬‏[/ame]

:p

Συγχαρητήρια, απίστευτη δουλειά αγορίνα. Αναμένουμε επίδειξη. :D

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμο σε αμεα.

Βρες καναν πλούσιο ανάπηρο η γέρο (πχ Hugh Hefner) να χρηματοδοτεί της έρευνες σου.

Μην το βλέπετε μόνο σαν υπηρεσία πολυτελείας, μπορεί να βοηθήσει και σε ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμο σε αμεα.

Βρες καναν πλούσιο ανάπηρο η γέρο (πχ Hugh Hefner) να χρηματοδοτεί της έρευνες σου.

Μην το βλέπετε μόνο σαν υπηρεσία πολυτελείας, μπορεί να βοηθήσει και σε ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Με αυτό ήδη έχουν ασχοληθεί και ερευνητικά. πχ όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει γενικότερα για Ubiquitous Computing (UbiCom) ή Pervasive Computing και συγκεκριμένα για αυτό που λες σε αυτό το βιβλίο, πρώτο κεφάλαιο. ;)

[MENTION=5249]Jaco[/MENTION] ρίξε αν θες μία ματιά και εσύ, μπορεί να σου δώσει και άλλες ιδέες :p

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανοίγετε μεγάλη κουβέντα... γενικά ο οικιακός αυτοματισμός είναι διαφορετικός από την τεχνητή νοημοσύνη που θα μπορούσε να έχει ένα σπίτι και είναι πολύ πιο εύκολος να γίνει... Για παράδειγμα, στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει το σπίτι να μπορεί να "προσαρμοστεί" σε συνθήκες και αυτό είναι το δύσκολο στην τεχνητή νοημοσύνη... Το να κατασκευάσεις μια γλώσσα και μια νοημοσύνη που απλά να μπορεί να διαβάσει την γλώσσα αυτή και να εκτελεί εντολές είναι το εύκολο, το να το κάνεις να μαθαίνει και να αποφασίζει σωστά χωρίς να του έχεις πει κάτι είναι αρκετά πιο δύσκολο (αν σκοπός είναι η απόφαση που θα πάρει να είναι σωστή όχι μόνο στατιστικά, αλλά απόλυτα)...

Επίσης η κατασκευή σπιτιών για αμεα είναι άλλος τομέας, εξίσου δύσκολος που απαιτεί έρευνα στην κατασκευή εργαλείων και συσκευών που βοηθούν έναν άνθρωπο, ανάλογα με την πάθηση του και ξεφεύγει από τον αυτοματισμό... αυτά χρειάζονται χρόνο και χρήμα για να γίνουν και δύσκολα γίνονται στον ελεύθερο χρόνο κάποιου που εργάζεται ήδη... επίσης η Ελλάδα δεν είναι ευαίσθητη σε τέτοια θέματα και δεν υπάρχουν χρήματα για έρευνες και ευαισθητοποιημένοι χρηματοδότες, γιατί αν υπήρχαν θα είχαν ήδη γίνει πολλά...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5249]Jaco[/MENTION] , πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να προσαρμοστεί ένα σύστημα σαν το δικό σου σε φωνητικές εντολές;

Έχεις σκεφτεί να επεκταθείς και σε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] :T:

@Jaco , πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να προσαρμοστεί ένα σύστημα σαν το δικό σου σε φωνητικές εντολές;

Έχεις σκεφτεί να επεκταθείς και σε κάτι τέτοιο;

Ναι βέβαια... αρχικά έχω στο μυαλό μου τις φωνητικές ειδοποιήσεις (output) τις οποίες έχω σκεφτεί να τις κάνω με το e-speak, αντίθετα με τώρα που είναι προ-ηχογραφημένα μηνύματα... Όσων αφορά τώρα την αναγνώριση ομιλίας, υπάρχουν κάποια πακέτα τα οποία όμως είναι ακριβά, αλλά υπάρχει και το sdk της microsoft το οποίο είναι δωρεάν, αλλά δεν ξέρω τι αξιοπιστία έχει... πάντως πριν μερικά χρόνια που είχα χρησιμοποιήσει τον speech server τους ήταν για τα μπάζα, λογικά πρέπει να είναι πολύ καλύτερος... μελλοντικά όμως, αρχικά δεν δίνω βαρύτητα στην φωνή γιατί ο χρόνος ανάπτυξης και βελτιστοποίησης είναι πολύ μεγάλος σε σχέση με την ουσία του αποτελέσματος (για μένα πάντα)...

Προφανώς τα τηλέφωνα είναι VoIP έτσι?

Όχι, είναι 2 pstn γραμμές και βασικά το voice modem θέλει pstn γραμμή για να λειτουργήσει καθώς στηρίζεται στα σήματα dtmf για την αλληλεπίδραση μέσω τηλεφώνου... στις voip γραμμές ενώ θα μπορούσαν κάτω από συνθήκες να περνάνε τα dtmf σήματα (υψηλό bandwidth), απεναντίας η συμπίεση τα αλλοιώνει και δεν μπορεί να τα αναγνωρίσει ο δέκτης... επειδή τα dtmf είναι άθροισμα δυο συχνοτήτων με πολύ συγκεκριμένη συχνότητα, θέλει καθαρή pstn γραμμή για να δουλέψουν... θα μου πεις τώρα, τότε τα κινητά πως στέλνουν dtmf αφού είναι συμπιεσμένος ήχος μέσω gsm, κιόμως μπορούν, γιατί στο gsm το dtmf είναι μια εντολή προς την κυψέλη και όχι ακουστικός τόνος, ο ακουστικός τόνος παράγεται από το κέντρο (με εντολή της κυψέλης) το οποίο είναι πάνω στην φυσική τηλεφωνική γραμμή...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η κατασκευή σπιτιών για αμεα είναι άλλος τομέας, εξίσου δύσκολος που απαιτεί έρευνα στην κατασκευή εργαλείων και συσκευών που βοηθούν έναν άνθρωπο, ανάλογα με την πάθηση του και ξεφεύγει από τον αυτοματισμό... αυτά χρειάζονται χρόνο και χρήμα για να γίνουν και δύσκολα γίνονται στον ελεύθερο χρόνο κάποιου που εργάζεται ήδη... επίσης η Ελλάδα δεν είναι ευαίσθητη σε τέτοια θέματα και δεν υπάρχουν χρήματα για έρευνες και ευαισθητοποιημένοι χρηματοδότες, γιατί αν υπήρχαν θα είχαν ήδη γίνει πολλά...

Εδώ κάνεις λάθος. Η λέξη “απαιτεί” είναι άστοχη. Σίγουρα αναπηρία με αναπηρία διαφέρει αλλα και μόνο οι αυτοματισμοί που ανέφερες είναι πάρα πολύ χρήσιμοι στα περισσότερα αμεα. Μην το βλέπεις σαν κάτι το εξειδικευμένο.

Αμεα είμαι καιγώ. Ξέρεις τι ευκολία θα ταν όλα αυτά για μένα; Τεράστια

Καλά για Ελλάδα δεν το συζητάμε, οπωσδήποτε πρέπει να ψαχτείς στο εξωτερικό.

Απορώ τι κάνεις ακόμα εδώ. Σήκω φύγε καλέ μου άνθρωπε.

Link to comment
Share on other sites

Παραδέχομαι ότι είναι λάθος μου η απλότητα που θεωρώ κάποια πράγματα εύκολα ή αδιάφορα, θεωρώντας δεδομένη την κατάστασή μου και αγνοώντας την ανάγκη κάποιων άλλων ανθρώπων... Είναι λάθος μας που αντιλαμβανόμαστε ένα πρόβλημα μόνο όταν μας χτυπήσει την πόρτα... Δώσε μου λίγο χρόνο να δω κάτι που θέλω και θα σου στείλω ένα πμ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, ακόμα είμαι παρά την θέλησή μου υπό το καθεστώς της ποτοαπαγόρευσης... :fist:

Εχεις βγαλει τοση δουλεια χωρις να πιεις ουτε μια μπυρα?!?!?!Πραγματικα απορω πως εχεις φτασει μεχρι εδω και πως περιμενεις να συνεχισεις με αυτο το καθεστως......!!!!!

Δεν εχω λογια για το εργο σου...Ψαχνομαι και εγω για αυτοματισμους για το σπιτι που θα ξεκινησω σε λιγες εβδομαδες αλλα εδω το μονο πραγμα που εχω να σου πω ειναι :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: και μακαρι να μπορεσω να φτασω στο 1/100 αυτων που εχεις κανει!Αξιος και μπραβο σου!

Έγινε επεξεργασία από VasPoly
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.