Jump to content



Smart Home και DIY!


Recommended Posts

Δεν έχει νόημα να κάνεις αυτοματισμό σπιτιού με συναγερμό, γιατί είναι πολύ περιορισμένος για να ελέγξεις πολλά φορτία, άντε να έχεις 2-3 εξόδους... Χρειάζεσαι hardware για οικιακό αυτοματισμό αν θες να βάλεις πολλά φορτία...

Τώρα για το ip100 που λες, αυτό συνδέεται σε ένα μόνο κέντρο, οπότε θες 2 spectra και 2 ip100... Αν χρησιμοποιήσεις το evo μπορείς να κάνεις όσα partitions θες μέχρι 192 ζώνες σύνολο για όλα μαζί, θα έχεις το κέντρο σε ένα σημείο και μετά θα μοιράζεις μέσω του bus επεκτάσεις και περιφερειακά στα υπόλοιπα διαμερίσματα...

Αν δεν μπορείς να βάλεις παντού καλώδια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις συνδυασμό ασύρματων και ενσύρματων περιφερειακών...

Πάντως για πολύ απλούς αυτοματισμούς, πχ με 2 εξόδους, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και διάφορα gsm modem της αγοράς, πχ το artion αν θες να συνδυάσεις και gsm με τον συναγερμό ή διάφορα άλλα σκέτα gsm modem με εξόδους ρελέ...

Πάντως την γενικότερη έννοια του αυτοματισμού με τον συναγερμό, ξέχασέ την... μπορείς να κάνεις 1-2 απλά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή να βάλω κάποια φώτα να ανοίγουν με απομακρυσμένο έλεγχο δεν είναι εφικτό; με χρονοδιακόπτη; τον ένα spectra που δεν θα έχει ip100 μπορώ να τον βάλω με κάποιο τρόπο (είτε με καλώδιο στον άλλο spectra, είτε πάνω στο modem/router ή ότι άλλο μπορείτε να προτείνετε) για απομακρυσμένη πρόσβαση/έλεγχο; δεν έχω καλές γνώσεις σε αυτά τα θέματα, απλώς προσπαθώ να βρω μία λύση που να με εξυπηρετεί την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το digiplex έχει ένα περιφερειακό που λέγεται PRT3 και έχει μια σειριακή rs232 από την οποία παίρνεις σε πραγματικό χρόνο ότι συμβαίνει στο σύστημα και μπορείς να δίνεις και εντολές με ένα ASCII ή binary πρωτόκολλο...

Επομένως μπορείς να βλέπεις ποιες ζώνες ανοίγουν και κλείνουν, οπότε μπορείς να κάνεις πολλούς αυτοματισμούς... Για παράδειγμα, από ένα ραντάρ και με ένα software βαθυπερατό φίλτρο μπορείς να ενσωματώσεις στο instabus έναν αισθητήρα παρουσίας... Άλλο παράδειγμα μπορείς να χειριστείς το HVAC του instabus από τις μαγνητικές επαφές του συναγερμού... Κάθε αλλαγή μιας κατάστασης βγαίνει από το PRT3 και στην συνέχεια με κάποιο software gateway ενσωματώνεται στο KNX...

Link to comment
Share on other sites

Με το ip100 μπορείς να βλέπεις και να χειρίζεσαι τον συναγερμό μέσω web interface σε πραγματικό χρόνο...

Όταν λες πληροφορίες τι εννοείς...? Για εγκατάσταση ή προγραμματισμό...?

Για το πρώτο ναι δεν είναι κάτι δύσκολο και γω μόνος μου τον έβαλα γιατί ζητάνε υπερβολικά ποσά οι εγκαταστάτες... Για το δεύτερο, το πιο εύκολο είναι να το κάνεις μέσω υπολογιστή και ένα usb module που έχει και όχι μέσω του πληκτρολογίου που αν δεν ξέρεις χάνεις λίγο την μπάλα με τις διευθύνσεις προγραμματισμού... Αν και αν διαβάσεις το manual είναι ξεκάθαρο από ένα σημείο και μετά, προσωπικά προτίμησα να το κάνω από το pc...

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη φάση θέλω για την εγκατάσταση,

Δλδ για να καταλάβεις τι θέλω,

το σπίτι μου έχει 7 μπαλκονόπορτες ένα μπαλκόνι γωνιά δίπλα δεύτερο μπαλκόνι και ένα τρίτο πίσω. σκέφτομαι να βάλω μαγνητικές παγίδες σε μπαλκονόπορτες και ρολά και αργότερα εξωτερικά ραντάρ γιατί το σπίτι είναι στον πρώτο όροφο.

Για συναγερμό σκεφτομαι να πάρω τον paradox sp6000.

Tί καλώδια χρειάζεται να περάσω και πως γίνεται όταν ανοίγη μια μπαλκονόπορτα να δείχνει ο συναγερμός ποιά πόρτα άνοιξε.π.χ κουζίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε JAco,

Εχω ξεκινήσει μια περιπέτεια χωρίς να έχω τα κατάλληλα προσόντα. Αγόρασα ένα σύστημα digiplex Evo 196 και το PRT3 module και η φιλοδοξία μου είναι να το κάνω να επικοινωνήσει με ένα KNX server που τρέχει openWRT, μέσω ενός serial-ethernet adapter. O KNX server (logicmachine) χρειάζεται ένα script σε LUA για να αναγνωρίσει τα δεδομένα που του στέλνει το PRT3. Το προβλημα είναι ότι δεν ξέρω από LUA!!! Μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις καθόλου εδώ? Έχω έτοιμο το πρότυπο για ανοιγμα καναλιών επικοινωνίας ethernet αλλά πέρα από αυτό χρείαζεται να αναγνωρίζει τις πληροφορίες που του στέλνει το PRT3.

Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν έχω ιδέα από LUA, κοίταξα λίγο στο site του openrb για να δω πως γράφεις scripts για το LMII, αλλά απ' ότι είδα θέλει χρόνο για να εξοικειωθείς και με το API τους και με τον τρόπο που χρειάζεται να του μιλάς...

Δυστυχώς δεν έχω τον ελεύθερο χρόνο να ασχοληθώ με αυτό τώρα, καθώς ξεκίνησα να ετοιμάζω ένα δικό μου σύστημα που κάνει παρόμοια πράγματα, αλλά με περισσότερη βάση στην λογική και θα είναι βασισμένο στο raspberry pi ή παρόμοιες άλλες arm linux πλατφόρμες...

Ένας άλλος πιο εύκολος τρόπος να το κάνεις αν θες είναι με ένα RS232<->KNX module, αλλά αυτό που χρειάζεται προσοχή είναι το μήκος του buffer του module είναι μεγαλύτερο από τους ASCII κωδικούς που στέλνει το PRT3... Για παράδειγμα το SKX-Open της Zennio που είχα πιάσει στα χέρια μου, δεν κάνει γιατί έχουν κάνει το λάθος να βάλουν 44 objects με 10bytes/object αντί να το έχουν ρυθμιζόμενο ή τουλάχιστον 16άρι buffer (δες εδώ σελ 4. Maximum frame length, για να καταλάβεις τι πρέπει να κοιτάξεις)... Το PRT3 νομίζω στέλνει περίπου 16 bytes με αποτέλεσμα στο zennio να μην μπορείς να διαβάσεις περιοχές και ζώνες...

Ίσως υπάρχουν rs232 gateways με μεγαλύτερο buffer, αλλά εκεί πάλι αν έχεις πολλές ζώνες θα έχεις το πρόβλημα του αριθμού των group objects που δεν θα φτάνει... Σκέψου πως για κάθε ζώνη χρειάζεσαι 2 group objects για ενεργοποίηση και επαναφορά της ζώνης, οπότε αν έχεις 40 ζώνες, θες 80 group objects και επιπλέον οπλίσεις, αφοπλίσεις, troubles κτλ...

εδιτ: Σίγουρα με το LMII είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί με το script μπορείς να χειριστείς batch objects αμφίδρομα και με κατάλληλη σειριακή διευθυνσιοδότηση των group addresses σου να χρειαστείς πολύ λιγότερο κόπο και μνήμη από το module (αν και είδα πως δεν του λείπει αφού έχει 256MB)...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Φιλε JAco,

Καταρχήν να σου δώσω και εγώ συγχαρητήρια για το φανταστικό project που έχεις ξεκινήσει. Είναι κάτι που και εμένα με προβλημάτισε γιατι και εγώ έχτισα πρόσφατα (με δάνειο επίσης δυστυχώς). Οι δικές μου δυνατότητες όμως είναι πολύ περιορισμένες λόγω άσχετου αντικειμένου δουλειάς (Βιολόγος) και γιαυτό περιορίστηκα σε αυτά που φανταζόμουν ότι μπορούσε να κάνει το σύστημα.

Ένας άλλος πιο εύκολος τρόπος να το κάνεις αν θες είναι με ένα RS232<->KNX module, αλλά αυτό που χρειάζεται προσοχή είναι το μήκος του buffer του module είναι μεγαλύτερο από τους ASCII κωδικούς που στέλνει το PRT3... Για παράδειγμα το SKX-Open της Zennio που είχα πιάσει στα χέρια μου, δεν κάνει γιατί έχουν κάνει το λάθος να βάλουν 44 objects με 10bytes/object αντί να το έχουν ρυθμιζόμενο ή τουλάχιστον 16άρι buffer (δες εδώ σελ 4. Maximum frame length, για να καταλάβεις τι πρέπει να κοιτάξεις)... Το PRT3 νομίζω στέλνει περίπου 16 bytes με αποτέλεσμα στο zennio να μην μπορείς να διαβάσεις περιοχές και ζώνες...

Ίσως υπάρχουν rs232 gateways με μεγαλύτερο buffer, αλλά εκεί πάλι αν έχεις πολλές ζώνες θα έχεις το πρόβλημα του αριθμού των group objects που δεν θα φτάνει... Σκέψου πως για κάθε ζώνη χρειάζεσαι 2 group objects για ενεργοποίηση και επαναφορά της ζώνης, οπότε αν έχεις 40 ζώνες, θες 80 group objects και επιπλέον οπλίσεις, αφοπλίσεις, troubles κτλ... εδιτ: Σίγουρα με το LMII είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί με το script μπορείς να χειριστείς batch objects αμφίδρομα και με κατάλληλη σειριακή διευθυνσιοδότηση των group addresses σου να χρειαστείς πολύ λιγότερο κόπο και μνήμη από το module (αν και είδα πως δεν του λείπει αφού έχει 256MB)...

ΝΑι το είχα εξέτάσει και εγώ σαν πιθανότητα και βρήκα ένα RS232 gateway της ARCUS που πιθανώς να έκανε την δουλειά αλλά .......με 500€... και άρα απαγορευτικό κόστος. Οπότε αγόρασα ένα RS232 -IP server me 35€ και παιδεύομαι.

Οσον Αφορά το ΚΝΧ server έχω το παλιό LM1 και όχι το LM2 αλλά κάνει περιπου τα ίδια πράγματα και χρησιμοποιεί το ίδο software. Στο site της εταιρίας έχει παραδείγματα LUA scripts gia IP επικοινωνία του server ως client σε άλλες συσκευές πχ RAdio tuner DENON (Example: Use LM2 as TCP client for reading data from Home Theater | KNX/EIB Logic Machine II)

και επίσης έχω ένα "tcp_connection_ext_server_sock" script που μου έδωσε ο κατσκευαστής του LM1 ..... και καπου εκεί εξαντλήθηκε το περίφημο after sales support.

-- init socket

if not sock then

require('socket')

sock, err = socket.connect('192.168.1.1', 12345)

-- set timeout to 1 second

if sock then

sock:settimeout(1)

-- error opening connection, log error and wait before reconnecting

else

error(err)

sleep(5)

end

end

-- socket handler

if sock then

-- send data to socket

sock:send('1234567890')

-- get 10 bytes of data from socket or wait for timeout

data = sock:receive(10)

-- got data, log it

if data then

log(data)

end

end

Επίσης βρήκα έναν τύπο που έστησε παρόμοιο συστημα και επικοινωνούσε sτο paradox- serial /IP server με client to WISER (και από εκεί με το C-BUS) C-Bus Forums - View Single Post - Interface with Paradox

Σε αυτό το script φαίνεται με ποιό τρόπο χειρίζεται τα data που στέλνει το PRT3. Αλλά το script δεν είναι σε LUA....Όλη η πληροφορία είνια εκεί αλλά δεν μπορώ να το μετατρέψω... (Μάλλον είμαι σε λάθος επάγγελμα..)

Πάντως το σύστημα έχει άπειρες δυνατότητες. Να αναφέρω μόνο ένα που κατάφερα να κάνω. Το σπίτι έχει ενδοδαπέδια θέρμανση και ώς γνωστόν το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτού του είδους θέρμανσης είναι η αδράνεια του συστήματος.. δηλαδή αργεί να αναταποκριθει στις αλλαγές του καιρού. πχ αν από το κρύο πάμε σε ζεστο καιρό το σπίτι θα κάνει 3 μέρες να κρυώσει.. μεχρι τότε ξεροψήνεσαι.. Λοιπόν ρύθμισα το LM1 να μπαίνει στο yahoo.weather , να κατεβάζει την προβλεψη θερμοκρασίας για την περιοχή μου για τις επόμενες 3 μερες και μετά αναλόγως να τροποποιεί την λειτουργία του συστήματος ενδοδαπέδιας θέρμανσης.

Θα ήθελα να σε ξανασυγχαρώ για την δουλειά που έχεις κάνει. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έχει κάνει πόσο τακτοποιημένα και επαγγελματικά είναι όλα σου τα καλώδια/συστήματα. Αν δεις το δικό μου αυτή την στιγμή θα πάθεις σοκ .. από την ακατστασία.

Αλέξανδρος

Έγινε επεξεργασία από azafeiros
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Καταρχήν καλώς έκανες και πήρες το rs232<->ethernet adapter και βασικά είναι και ο μοναδικός τρόπος για να επικοινωνήσεις με σειριακές συσκευές... Καταρχήν θα πρέπει να το προγραμματίσεις αυτό σωστά από κάποιο web interface που θα έχει, ώστε να σου έρχονται και να λαμβάνει σωστά τα δεδομένα... Προσωπικά χρησιμοποιώ το xport της lantronix και θυμάμαι πως έπρεπε να κάνω αλλαγές στον προγραμματισμό του για να παίξει... Χρησιμοποιώντας πολλά rs232<->ethernet έχεις λύσει όλα τα προβλήματα με τις σειριακές συσκευές όπως τηλεόραση, ενισχυτής, συναγερμός, ασανσέρ κλπ και επι πλέον σου αφήνει και την rs485 ελεύθερη για dmx controller αν έχεις ανάλογο φωτισμό...

Τώρα όσων αφορά το script, καταλαβαίνω μεν τι κάνει αλλά δεν έχω εμπειρία στην LUA, μιας και μπορεί να βοηθήσει ο ganastasiou, αυτό που βλέπω πως λείπει είναι ο χειρισμός των δεδομένων αφού έρθουν από το tcp.. επίσης ο buffer είναι μικρός (10) ενώ θα πρέπει να είναι μεγαλύτερος (πχ 16)... Τώρα από την στιγμή που θα πάρεις τελικά το πολυπόθητο ASCII θα πρέπει να το σπάσεις στις παραμέτρους του, που είναι το είδος συμβάντος, την περιοχή και την ζώνη και έπειτα με κάποιο τρόπο να το ταϊσεις στο bus... έχει δουλίτσα πάντως... Επίσης αν θελήσεις να το χρησιμοποιήσεις σαν αισθητήρα παρουσίας σε χώρο, τότε έχε υπόψη σου πως θα χρειαστείς κάποιου είδους βαθυπερατό software φίλτρο (από την LUA), δηλαδή να μην ακολουθεί πχ ένα φως το group address που θα δώσεις σε μια ζώνη, αλλά ναι μεν ν' ανοίγει όμως να κλείνει μετά από λίγο χρόνο, αλλιώς αν το φως (ή οτιδήποτε άλλο) ακολουθεί την ζώνη θα γίνει φωτορυθμικό, καθώς ένα radar πχ επανέρχεται μετά από ~2 sec ακινησίας... Τέλος πάντων, είναι κάποιες τέτοιες λεπτομέρειες που θα συναντήσεις και θα πρέπει να λυθούν... Αυτό που δεν ξέρω αν το υποστηρίζει το LM1/2, αλλά σίγουρα χρειάζεται για να κάνεις κάτι τέτοιο είναι έναν local αποθηκευτικός χώρος που θα αποθηκεύεις την προηγούμενη κατάσταση και κάποιο timestamp ώστε να υλοποιήσεις το φίλτρο αυτό βάση χρόνου και κατάστασης...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Με το ip100 μπορείς να βλέπεις και να χειρίζεσαι τον συναγερμό μέσω web interface σε πραγματικό χρόνο...

Όταν λες πληροφορίες τι εννοείς...? Για εγκατάσταση ή προγραμματισμό...?

Για το πρώτο ναι δεν είναι κάτι δύσκολο και γω μόνος μου τον έβαλα γιατί ζητάνε υπερβολικά ποσά οι εγκαταστάτες... Για το δεύτερο, το πιο εύκολο είναι να το κάνεις μέσω υπολογιστή και ένα usb module που έχει και όχι μέσω του πληκτρολογίου που αν δεν ξέρεις χάνεις λίγο την μπάλα με τις διευθύνσεις προγραμματισμού... Αν και αν διαβάσεις το manual είναι ξεκάθαρο από ένα σημείο και μετά, προσωπικά προτίμησα να το κάνω από το pc...

Εδώ και καιρό το IP100 έχει δικό του software για iOS και Android και μπορείς και κάνεις αρκετά.

Έφτιαξα ένα χαζό demo για ένα πελάτη που ήθελε να το δει πως παίζει.

Έβαλα μια led ταινία δίπλα όχι τίποτα ιδιαίτερο...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=FBzzOewlq8M]Paradox PGM Activation-Deactivation Over Internet. - YouTube[/ame]

Για περιπτώσεις που θέλουμε relay καστάνιας, έχω εφαρμόσει το γνωστό constant to momentary circuit και δουλεύει ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Όλοι οι αυτοματισμοί και η "εξυπνάδα" του σπιτιού, πλέον εδώ και λίγο καιρό έχουν μεταφερθεί σε raspberry pi, το οποίο έχει φανεί ιδανικό γι' αυτή την δουλειά... Ξανάγραψα όλο τον κώδικα από την αρχή, για να έχω portability και σε άλλες mini linux πλατφόρμες, ξαναέγραψα το web interface σε php/javascript γιατί η flash πέθανε και πλέον όλες οι συνεργάσιμες συσκευές, gsm, συναγερμός, tv, avr κλπ συνδέονται με serial2ethernet στο raspberry και όλα μαζί κάνουν πάρτι.

Ακόμα παίζω και δεν έχει καταλήξει στην μορφή που θέλω, αλλά εκεί που το είχα παρατήσει για πολύ καιρό, σε λίγο χρόνο έγινε ξανά από την αρχή, πιο σωστά και πιο καλό απ' ότι ήταν...

Για να δούμε, έχω δώσει διορία 1 μήνα να τελειώσω εντελώς και να πάω παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.