Jump to content



Εναλλακτικοι Παροχοι Ηλεκτρικου Ρευματος


GruntGR

Recommended Posts

Discuss

Πηγε κανεις σας σε energa ή καπου αλλου ? Εντυπωσεις ? Η μειωση εως 20% στον χρυσαφενιο λογαριασμο + οτι θεωρητικα δεν πληρωνω τπτ για την γιωτο-ΕΡΤ μου φαινονται πολυ δελεαστικοι λογοι για να φυγω απτην καταραμενη ΔΕΗ, + οτι εφαγα το μεσημερι μια ωραιοτατη διακοπη απτις 15:15 για 2μιση ωρες στο προπο :wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει η μειωση 20% σε επαγγελματιες? το οτι συνεχιζεις να παιρνεις ρευμα απο τη ΔΕΗ, με 20% μειωση νομιζω οτι ειναι καλυτερο απο το να παρεις ρευμα απο καποιον εναλλακτικο, με οτι θα συνεπαγεται αυτο... (βλεπε πρωτο καιρο με εναλλακτικους ΟΤΕ).

Link to comment
Share on other sites

Ένας γνωστός μου μου έλεγε ότι δεν είναι κάτι αντίστοιχο με τα τηλέφωνα. Ουσιαστικά δεν φεύγεις ποτέ από την παροχή ρεύματος της ΔΕΗ. Η ΔΕΗ συνεχίζει να σου φέρνει το ρεύμα στο σπίτι, απλά πληρώνεις σε άλλον.

Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει, δεν το έχω ψάξει, αλλά νομίζω έχει λογική. Το ρεύμα είναι κάτι που απλά έρχεται στο σπίτι σου και τίποτα άλλο. Το τηλέφωνο είναι άλλο πράγμα διότι είναι αμφίδρομη υπηρεσία και οι κλήσεις δρομολογούνται από άλλο κέντρο, άλλον πάροχο. Το ρεύμα όμως δεν είναι κάτι το αμφίδρομο, απλά έρχεται στο σπίτι αλλά ούτε και κάτι που το ξεχωρίζεις στα καλώδια (δεν μπορείς σε ένα καλώδιο της ΔΕΗ να ξεχωρίσεις το ρεύμα της Energa από αυτό της ΔΕΗ).

Link to comment
Share on other sites

Από τη ΔΕΗ δεν μπορείς να αποδεσμευτείς, διοτί αυτή παρέχει το δίκτυο.

Άρα λογικά θα εξακολουθήσεις να πληρώνεις κάτι ψιλά στη ΔΕΗ ως πάγιο για το δίκτυο.

Αυτό που θα πληρώνεις στον εναλλακτικό πάροχο θα είναι η ηλεκτρική ενέργεια που σου παρέχει, δηλαδή οι kWh που καταναλώνεις.

EDIT: Υπάρχει ήδη αυτό εδώ http://www.thelab.gr/off-topic/ftaiei-i-dei-i-allios-enallaktikoi-paroxoi-57708.html :)

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Δουλεψα για λιγο και στην Energa και στην Aegean.

Σαν τα τηλεφωνα δεν ειναι!

Ουσιαστικα το μονο που αλλαζει ειναι οτι σου κανουν μια μικρη εκτπωση αναλογαμε τις kwh σου και δεν πληρωνεις τα παγια.

Συνεχιζεις να πληρωνεις ΕΡΤ και τα δημοτικα τελη.

Αν θες να βαλεις για σπιτι προτεινω Energa.Εχει καλυτερες εκπτωσεις.Το μονο που φοβαμαι και δεν δουλεψα πολυ καιρο για να το ψαξω λιγο απο μεσα,ειναι το γεγονος οτι στελνουν λογαριασμο καθε τριμηνο και οχι τετραμηνο οπως ΔΕΗ-Aegean.Τι να πω.

Οποτε δες και την Aegean για σπιτι.Δεν ειναι κακες οι τιμες της.

Για μαγαζια-επειχριησεις θα βαλεις μονο Energa,καθως εχει και την τεχνογνωσια και τη φημη.Προκειται βασικα για την παλια Verbund,που παρειχε χρονια ρευμα σε εταιρειες και μαγαζια.

Ζητα ομως και απ'τις δυο εταιρειες να σου δειξουν ορους.Στην Aegean μου λεγαν οτι δεν υπαρχουν οροι για να δωσω στους πελατες,ωστοσο ο θειος μου που εβαλε την εν λογω εταιρεια του στειλαν.

Να τους δεις τους ορους.Εγω απ'το τηλεφωνο δεν εκανα αιτηση για τιποτα,που να με πληρωνες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

fast forward 2 χρονια αργοτερα : Σχεδον ολα τα μαγαζια στην γειτονια ειχανε βαλει energa + hellaspower, ολα ? οχι ! Eνα μικρο "ξεροκεφαλο" οπισθωδρομικο πρακτορειο αντισταθηκε ηρωικα και γλιτωσε τον πατο του απο τα "εναλλακτικα" λαμογια και αετονυχιδες !

Με πηρανε ομως πριν μια απο την watt and volt και μπηκα παλι σε σκεψεις, με ενα προχειρο γκουγκλαρισμα βρηκα μονο το FAQ στο site και ενα προστιμο που ειχε φαει περσι απο την ΡΕΑ (οχι αυτη του big brother :p )

Ξερει κανεις τιποτα για αυτη την εταιρεια ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η παραγωγή ρεύματος και η μετάδοση (generation & transmission)

είναι υπ'ευθύνη της ΔΕΗ , πρακτικά μόνο η διανομή μένει να μοιραστεί στην

Ελλάδα (distribution).

Δηλαδή, μεγάλες εκπτώσεις δεν θα δεις παρα μόνο όταν συνεχιστεί η όλη

διαμόρφωση της αγοράς προς την απελευθεροποίηση , την λειτουργία

με επιτήρηση ανεξάρτητου φορέα και την είσοδο άλλων εταιριών, ιδιωτικών συμφερόντων

τουλάχιστον στην φάση της μετάδοσης.

Τα παραπάνω, παρά το γεγονός οτι στη χώρα μας έχουμε επιτρέψει

απο το 2001 με σχετικές νομοθεσίες την απελευθέρωση σε 1η φάση και πριν απο

λίγα χρόνια την πλήρη μετατροπή της σε αγορές ηλεκτρικής ενέργειας

κατα τα δυτικά πρότυπα (π.χ Αμερική, National Grid UK).

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Τελικα οι εναλλακτικοι παροχοι συμφερουν με το ρισκο της περιπτωσης energa?

Με πηραν τηλεφωνο απο την elpedison , η watt-volt ομως εχει καλυτερες τιμες.

Έγινε επεξεργασία από budhas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είναι κανείς με watt-volt? Αξίζει το "ρίσκο" άραγε; Με πήραν πριν λίγο τηλέφωνο και με έβαλαν σε σκέψεις... Βέβαια είναι αρκετά μικρή η διαφορά σε σχέση με ΔΕΗ. (πχ σε λογαριασμό των 100 ευρώ, άντε να πέσει 5 ευρώ...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επειδή παίζει πολύ παραπληροφόρηση...

Κατ΄αρχήν το νομικό πλαίσιο έχει αλλάξει άρδην. Έχει γίνει πάρα πολύ αυστηρό και πλέον είναι αδύνατο να ξανά υπάρξουν οι απάτες της energa και hellas power.

Η ΔΕΗ όπως την ξέραμε δεν υπάρχει.

Υπάρχει η ΔΕΔΔΗΕ που έχει το δίκτυο και κάνουν και τις μετρήσεις.

Υπάρχει και η ΔΕΗ παραγωγός ρεύματος και η ΔΕΗ πωλητής ρεύματος.

Το ίδιο γίνεται και με τις άλλες εταιρείες που έχουν παραγωγούς θυγατρικές και πωλητές θυγατρικές ή ένα από τα δυο.

Όσο ρεύμα παράγεται από τις παραγωγούς εταιρείες πάει και το πουλάνε σε μια "πισίνα"

Από αυτή την "πισίνα" δημοπρατείται το ρεύμα και το αγοράζουν οι εταιρείες πωλητές και μετά το πουλάνε σε εμάς.

Καμιά εταιρεία λοιπόν δεν μας πουλάει απ ευθείας το ρεύμα που παράγει ή εισάγει, περνάει πρώτα από την πισίνα.

 

Τώρα το σε πια εταιρεία συμφέρει να πας, αυτή σίγουρα δεν είναι η ΔΕΗ μιας και σαν κραταιός πάροχος είναι υποχρεωμένη από το νόμο να έχει υψηλότερη τιμή από τον αμέσως επόμενο.

Τελευταία φορά που τσέκαρα η nrg είναι το πιο συμφέρον πακέτο ρεύματος με το 5x5x5  στην κατανάλωση που έκανα εγώ λόγο των 5 ωρών δωρεάν ρεύμα που δίνουν κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Και μετα τους 5 μηνες τι γινεται? Ειναι ακομα ο πιο φτηνος? Σιγουρα οχι....

 

Θελει πολυ ψαξιμο γιατι ολα αυτα τα 5 μηνες δωρεαν αυτο, 3 μηνες το αλλο δωρεαν ειναι παγιδες προς το κοινο/πελατη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τους πρωτους 12 μηνες σιγουρα εχεις καποιο κερδος , αν οχι σιγουρα θα εισαι στα λεφτα σου με πριν γιατι ισομεριζεται η προσφορα με την τιμη και  χωρις αυτην.Η διαφορα παιζεται μετα τον 12 μηνα.Εκει δηλαδη που ο χρονος ειναι χωρις προσφορες, εκει βλεπεις εαν πραγματικα σε συμφαιρει και βλεπεις και ποσα γλυτωνεις εν τελει.Δεν ξερω ομως εαν και σε αυτους τους παροχους ισχυει οπως και στην τηλεφωνια που μολις ληγει το συμβολαιο πετυχαινεις καλυτερη προσφορα υπο το φοβο αλλαγης παροχου .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Και μετα τους 5 μηνες τι γινεται? Ειναι ακομα ο πιο φτηνος? Σιγουρα οχι....

 

Θελει πολυ ψαξιμο γιατι ολα αυτα τα 5 μηνες δωρεαν αυτο, 3 μηνες το αλλο δωρεαν ειναι παγιδες προς το κοινο/πελατη

 

Συμφωνώ. Αν και τα πράγματα έχουν αλλάξει από το 2011 εντελώς, όπως τα περιέγραψε και ο Orlox, το marketing έχει γίνει ίδιο και χειρότερο.

 

Προσέξτε πολύ τα "Χ μήνες δωρεάν - 1€ την ημέρα" και λοιπά τρυκ. Αυτά συνήθως συνοδεύονται με πολύμηνες δεσμεύσεις και η τιμή της kWh μετά την λήξη της προσφοράς είναι εντελώς ασύμφορη. Κοιτάξτε για παρόχους που δίνουν καλή τιμή kWh και δεν έχουν χρονική δέσμευση. Εγώ έβαλα (πριν καιρό) Volterra γι'αυτό το λόγο. Δεν είχε τίποτα "φανταχτερό" σαν πακέτο αλλά είχε εξαρχής καλή τιμή και καμία χρονική δέσμευση.

 

Επίσης κοιτάξτε πολύ προσεχτικά ο κάθε πάροχος πότε αναπροσαρμόζει τον τιμοκατάλογο σε σχέση με την οριακή τιμή συστήματος. Όλοι σου λένε πως η τιμή της kWh που σου έχουν στον τιμοκατάλογο ισχύει για μία συγκεκριμένη οριακή τιμή συστήματος και προσαρμόζεται ανάλογα όταν αυτή ξεπεράσει κάποιο όριο. Η μέση τιμή είναι 50€/MWh και ένα υγιές όριο είναι το συν/πλην 10€/MWh, γιατί σπανίως περνάει τα 60€/MWh το σύστημα. Έχω δει εταιρία να σου δίνει τάχα καλή τιμή αλλά να σου λέει στα "ψιλά γράμματα" πως ισχύει για συν/πλην 3€/MWh από την μέση τιμή, που πάει να πει πως το 90% του έτους θα σε χρεώνει παραπάνω!

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 1/3/2018 at 12:10 ΜΜ, το μέλος E.F. έγραψε:

 

Συμφωνώ. Αν και τα πράγματα έχουν αλλάξει από το 2011 εντελώς, όπως τα περιέγραψε και ο Orlox, το marketing έχει γίνει ίδιο και χειρότερο.

 

Προσέξτε πολύ τα "Χ μήνες δωρεάν - 1€ την ημέρα" και λοιπά τρυκ. Αυτά συνήθως συνοδεύονται με πολύμηνες δεσμεύσεις και η τιμή της kWh μετά την λήξη της προσφοράς είναι εντελώς ασύμφορη. Κοιτάξτε για παρόχους που δίνουν καλή τιμή kWh και δεν έχουν χρονική δέσμευση. Εγώ έβαλα (πριν καιρό) Volterra γι'αυτό το λόγο. Δεν είχε τίποτα "φανταχτερό" σαν πακέτο αλλά είχε εξαρχής καλή τιμή και καμία χρονική δέσμευση.

 

Επίσης κοιτάξτε πολύ προσεχτικά ο κάθε πάροχος πότε αναπροσαρμόζει τον τιμοκατάλογο σε σχέση με την οριακή τιμή συστήματος. Όλοι σου λένε πως η τιμή της kWh που σου έχουν στον τιμοκατάλογο ισχύει για μία συγκεκριμένη οριακή τιμή συστήματος και προσαρμόζεται ανάλογα όταν αυτή ξεπεράσει κάποιο όριο. Η μέση τιμή είναι 50€/MWh και ένα υγιές όριο είναι το συν/πλην 10€/MWh, γιατί σπανίως περνάει τα 60€/MWh το σύστημα. Έχω δει εταιρία να σου δίνει τάχα καλή τιμή αλλά να σου λέει στα "ψιλά γράμματα" πως ισχύει για συν/πλην 3€/MWh από την μέση τιμή, που πάει να πει πως το 90% του έτους θα σε χρεώνει παραπάνω!

 

Σκέφτομαι να αλλάξω σε Volterra. Είσαι ακόμα εκεί;

Η εμπειρία σου μέχρι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.