Jump to content



Ενημέρωση των καταναλωτών για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων


Recommended Posts

Σωστό θεωρητικά αυτό, αλλά στην πράξη διαφέρει το ζήτημα. Αν πχ. έχεις αποδείξεις αγοράς κτλ μπορείς να αποδείξεις ότι είναι δικό σου... αλλά από την άλλη, όταν εισάγεις κάτι από μιαν άλλη χώρα, ο νόμος λέει ότι πρέπει να πλερώσεις δασμούς (για παράδειγμα, αγοράζεις κάτι από Αμερική και το φέρνεις μαζί σου στο αροπλάνο, χειραποσκευή.. κανονικά πρέπει να δασμολογηθεί, άλλο αν σπανιότατα γίνεται κάτι τέτοιο).

Περισσότερα δεν γνωρίζω.. :slap:

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος λόγος για να σου σταματήσει το δέμα με τις βιντεοκασέτες το τελωνείο, είναι για παράνομη διακίνηση αρχαιοτήτων. Ειλικρινά, δε βρίσκω κάποιον άλλο, σοβαρό, λόγο.

Link to comment
Share on other sites

να το ρωτήσω κι εδώ μήπως και γνωρίζετε .Αγόρασα απο ενα μαγαζί ηλεκτρονικών OWC απο Αμερική ποσό 106 δολλάρια με τα μεταφορικά.

ΤΟ στείλανε με FEDEX ενω είχα επιλέξει international mail.

ΟΤαν είδα FEDEX τους λέω οτι θα πληρώσω τα διπλάσια στο τελωνείο αλλα με καθυσήχασαν και μου είπαν οτι η FEDEX απλά θα το στείλει στην χώρα και οχι σε μένα προσωπικά και μετα θα αναλάβει το ταχυδρομείο μας την επεξεργασία απο που θα το παραλάβω σε καμια 20αρια μέρες.

Επίσης με διαβεβαίωσαν οτι δεν είχαν ποτε θέμα χρεώσεων αποστέλωντας με τον ιδιο τρόπο στην Ελλάδα.

Τι λέτε να ανησυχω; Eαν πέσει τελωνείο απλά θα πώ οτι το πακέτο δεν έφτασε ποτε σε μενα (δεν εχει tracking number) και θα ζητήσω refund .Εχω κάνει και μέσω amazon payment.

Αλλα τους είδα σίγουρους αν και στο google είδα οτι η fedex είναι σίγουρο τελωνείο αλλα δεν κατάλαβα εαν ισχυει στην περίπτωση που στο στείλει η ίδια η fedex το πακέτο στο σπίτι σου σαν κουριερ.

Αυτο εαν ξέρει κάποιος να το απαντήσει γιατι εχω μπερδευτεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites

να το ρωτήσω κι εδώ μήπως και γνωρίζετε .Αγόρασα απο ενα μαγαζί ηλεκτρονικών OWC απο Αμερική ποσό 106 δολλάρια με τα μεταφορικά.

ΤΟ στείλανε με FEDEX ενω είχα επιλέξει international mail.

ΟΤαν είδα FEDEX τους λέω οτι θα πληρώσω τα διπλάσια στο τελωνείο αλλα με καθυσήχασαν και μου είπαν οτι η FEDEX απλά θα το στείλει στην χώρα και οχι σε μένα προσωπικά και μετα θα αναλάβει το ταχυδρομείο μας την επεξεργασία απο που θα το παραλάβω σε καμια 20αρια μέρες.

Επίσης με διαβεβαίωσαν οτι δεν είχαν ποτε θέμα χρεώσεων αποστέλωντας με τον ιδιο τρόπο στην Ελλάδα.

Τι λέτε να ανησυχω; Eαν πέσει τελωνείο απλά θα πώ οτι το πακέτο δεν έφτασε ποτε σε μενα (δεν εχει tracking number) και θα ζητήσω refund .Εχω κάνει και μέσω amazon payment.

Αλλα τους είδα σίγουρους αν και στο google είδα οτι η fedex είναι σίγουρο τελωνείο αλλα δεν κατάλαβα εαν ισχυει στην περίπτωση που στο στείλει η ίδια η fedex το πακέτο στο σπίτι σου σαν κουριερ.

Αυτο εαν ξέρει κάποιος να το απαντήσει γιατι εχω μπερδευτεί λίγο.

Κατ'αρχήν, αν το έστειλαν με Fedex:

1. Έχει tracking number. Δεν υπάρχει courier χωρίς packing slips πουθενά στην υφήλιο, πόσο μάλλον η Fedex.

2. Εφόσον το έχουν αυτοί, δεν θα το δώσει σε κανένα άλλο φορέα όπως ταχυδρομεία κτλ. Η εδώ συνεργαζόμενη εταιρία τους θα στο φέρει.

3. Σίγουρο τελωνείο δεν είναι, αλλά η πιθανότητα είναι πάρα πολύ μεγάλη αν φτάσει στην χώρα με courier.

Δεν υπάρχει περίπτωση να "το φέρει η Fedex μόνο στην χώρα". Είτε το έχουν στείλει απλό USPS First Class χωρίς tracking και θα το έχεις σε μία εβδομάδα, είτε το έχουν στείλει με Fedex, υπάρχει tracking και θα σου έρθει σε 4-5 ημέρες.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

κι ομως tracking δεν υπάρχει το βλέπω στο AMAZON payment επίσης η απάντηση που μου έστειλαν απο το κατάστημα ειναι οτι η FEDEX το στέλνει στην χώρα οπως και η usps και μετα αναλαμβάνει το ταχυδρομείο.Δηλαδή θα πάω στα ΕΛΤΑ να το πάρω.

Θα κάνει δε 20-30 μέρες μου είπαν.Υπόψην έχει γίνει ήδη shipped.

Link to comment
Share on other sites

κι ομως tracking δεν υπάρχει το βλέπω στο AMAZON και επίσης η απάντηση που μου έστειλαν απο το κατάστημα ειναι οτι η FEDEX το στέλνει στην χώρα οπως και η usps και μετα αναλαμβάνει το ταχυδρομείο.Δηλαδή θα πάω στα ΕΛΤΑ να το πάρω.

Θα κάνει δε 20-30 μέρες μου είπαν.Υπόψην έχει γίνει ήδη shipped.

Ότι δεν το βλέπεις δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχει. Απλώς δεν το έχουν βάλει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το λοιπόν...

Φίλος μου παραγγειλε αυτό Autoradio GPS/DVD/Navi/OPEL ASTRA/CORSA/ZAFIRA/VECTRA DVB FAKULTATIV PIP iPOD | eBay

και τώρα ζητάνε 250 ευρώ για εκτελωνισμό..... :(

τι κανουμε, θα το στείλει πίσω λογικά, refund θα του δώσει ο κινέζος;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

για 5 μπλουζες αξιας 130€ +50€ μεταφορικα (!) μου ζητανε :

α) 100€ για σολο εκτελωνισμο

β) 200€ για να το κανουν αυτοι.

Τι μπορω να κανω; Υπαρχει σωτηρια ; Να παω ευγενικα κ ωραια ή να παω καμικαζι;

Αμα δε δεχτω να πληρωσω θα παει πισω το δεμα; Ποιος πλερωνει τα μεταφορικα;

Έγινε επεξεργασία από KoMM
Link to comment
Share on other sites

για 5 μπλουζες αξιας 130€ +50€ μεταφορικα (!) μου ζητανε :

α) 100€ για σολο εκτελωνισμο

β) 200€ για να το κανουν αυτοι.

Τι μπορω να κανω; Υπαρχει σωτηρια ; Να παω ευγενικα κ ωραια ή να παω καμικαζι;

Αμα δε δεχτω να πληρωσω θα παει πισω το δεμα; Ποιος πλερωνει τα μεταφορικα;

Καμία σωτηρία. Για courier και λίγα σου ζητάνε. Και να πας για solo, να υπολογίζεις 130€ μίνιμουμ (55+35 είναι μόνο της courier, συν ΦΠΑ, ΔΕΤΕ και εκτελωνιστικά έξοδα και μία ολόκληρη χαμένη μέρα).

Εννοείται πως αν πάει πίσω πληρώνεις τα μεταφορικά εσύ, συν τα έξοδα επιστροφής αλλά και το τυχόν restocking fee.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω. Καθώς φεύγω για Νορβηγία (εκτός ΕΕ) ποιος θα ήταν ο πιο καλός τρόπος να πάρω και το PC μαζί μου; Να μου το στείλουν πακέτο από εδώ - μαζί με ρούχα και προσωπικά είδη, αν χωρέσουν όλα σε μια κούτα, διαφορετικά σε 2 - ή να το πάρω αεροπορικώς μαζί μου, να βγω υπέρβαρος ή να πληρώσω για 2η βαλίτσα και με σταματήσουν στο αεροδρόμιο; Κάτι διάβασα για κάποιο όριο αξίας ~1000ευρώ για αυτά που μεταφέρεις αδασμολόγητα οπότε φοβάμαι καθώς θα έχω και το laptop μου στη χειραποσκευή. Παρεπιπτόντως για μεταφορικές/φορτωτικές πέρα του ότι δεν έβρισκα μου έλεγαν για μεγάλες τιμές ή ότι για 1-2 κιβώτια δεν συμφέρει (και δεν ήταν σίγουροι και τι γίνεται με τελωνείο). Για DHL/UPS δεν το συζητώ καν, ΕΛΤΑ είναι βάση βάρους και έχουν περιορισμό στον όγκο. Και πως θα δείξω ότι το PC είναι μεταχειρισμένο και για προσωπική χρήση και δεν σκοπεύω να το πουλήσω;

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως γινεται για προιοντα αξιας 130€ να ζητανε αλλα τοσα σχεδον; Τι φορολογια ειναι αυτη; Νομικα πως εξηγειται;

Νομικά εξηγείται πως ο νόμος επιτρέπει στις εταιρίες courier να έχουν δικούς τους τιμοκαταλόγους χρεώσεων αλλά και δικούς τους εκτελωνιστές. Γι'αυτό και σταματάνε τα δέματα πολύ εύκολα, σχεδόν πάντα. Έτσι, με courier ξεκινάς στα 110+ΦΠΑ αμοιβή εκτελωνιστή και 55€+35€ "έξοδα διαχείρισης και αποθήκευσης" και μετά ξεκινάς να πληρώνεις φόρους.

Τουλάχιστον με τα ΕΛΤΑ ακόμα και να σταματήσει, που σπάνια σταματάει, ξέρεις ότι οι φόροι είναι 23% ΦΠΑ και άντε ένα 3.5% ΔΕΤΕ συν ένα εικοσάρικο έξοδα αν το δέμα ξεπερνά η αξία του τα 150€ (350€ αν δεν είναι εμπορικού χαρακτήρα). Με courier χτυπάς ένα διακοσαράκι με το "καλημέρα" για δικές τους εισπρακτικές χρεώσεις ανεξαρτήτως αξίας δέματος, ας αξίζει και 5€, και συνεχίζεις από εκεί και κάτω.

Να ρωτήσω και γω. Καθώς φεύγω για Νορβηγία (εκτός ΕΕ) ποιος θα ήταν ο πιο καλός τρόπος να πάρω και το PC μαζί μου; Να μου το στείλουν πακέτο από εδώ - μαζί με ρούχα και προσωπικά είδη, αν χωρέσουν όλα σε μια κούτα, διαφορετικά σε 2 - ή να το πάρω αεροπορικώς μαζί μου, να βγω υπέρβαρος ή να πληρώσω για 2η βαλίτσα και με σταματήσουν στο αεροδρόμιο; Κάτι διάβασα για κάποιο όριο αξίας ~1000ευρώ για αυτά που μεταφέρεις αδασμολόγητα οπότε φοβάμαι καθώς θα έχω και το laptop μου στη χειραποσκευή. Παρεπιπτόντως για μεταφορικές/φορτωτικές πέρα του ότι δεν έβρισκα μου έλεγαν για μεγάλες τιμές ή ότι για 1-2 κιβώτια δεν συμφέρει (και δεν ήταν σίγουροι και τι γίνεται με τελωνείο). Για DHL/UPS δεν το συζητώ καν, ΕΛΤΑ είναι βάση βάρους και έχουν περιορισμό στον όγκο. Και πως θα δείξω ότι το PC είναι μεταχειρισμένο και για προσωπική χρήση και δεν σκοπεύω να το πουλήσω;

Δεν γνωρίζω αν ισχύει παρόμοια νομοθεσία με την Ελληνική εκεί, οπότε ότι και αν σου πούμε πιθανόν να είναι άχρηστο. Πρέπει να ρωτήσεις κάποια υπηρεσία.

Αν η νομοθεσία τους είναι παρόμοια με την δική μας, εφόσον έχεις visa που υποδεικνύει ότι θα μείνεις για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του 1 έτους (φοιτητής, μόνιμος, κτλ) τότε δικαιούσαι να φέρεις μία συσκευή από οποιοδήποτε είδος χωρίς δασμούς. Δηλαδή ένα PC, μία τοστιέρα, ένα ψυγείο, ένα κλιματιστικό, οτιδήποτε, αλλά από 1 κομμάτι. Αλλά πρέπει να το έχεις μαζί σου, αν στο στείλουν ως δέμα και εκτελωνιστεί δεν υφίσταται αυτό.

Στην πράξη, δεδομένων των μεταφορικών, όγκου και κόπου, πιθανόν να μην αξίζει να πάρεις το PC καθόλου μαζί σου και να στήσεις ένα καινούργιο εκεί.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λιγο αργα μεν αλλα ας το γραψω εδω:

Μάιος 2006 παραγγελια απο USA επεξεργαστης 300$ (τιμη εδω ~450ευρω) αποστολη με tracking (ΕΛΤΑ).

Καπου 1,5 μηνα μετα καταφερνω να επιβεβαιωσω οτι αναμενει εκτελωνισμο.

Εκτελωνιζεται τελη Σεπτεμβρη-αρχες Οκτωβρη (4+μηνες μετα! - υποτιθεται τους επεσαν πολλα το καλοκαιρι, εφυγαν και με αδειες και αλλες εξυπναδες -) και μου ζητανε τα ΕΛΤΑ να πληρωσω 100 (! ΝΑΙ ΕΚΑΤΟ !) ευρω τελη... τιμη στην Ελλαδα την περιοδο που μου το φεραν; 200 ευρω...!

Δικαιολογια; Ναι-μεν εκτελονιστηκε τελη Σεπτεμβρη αλλα εφαγε φαπα βαση τιμης που ειχε οταν... εφτασε στη χωρα και οχι οταν εκτελωνιστηκε.

Δεν ξαναπηρα τιποτα εκτος ΕΕ ανω των 20-30 ευρω απο τοτε (με μια 50ευρη εξαιρεση απο Ασια μεριά που δεν περασε τελωνειο).

Τελικα το παρελαβα γιατι οταν ενημερωσα το μαγαζι οτι θα το αφησω να επιστραφει σε αυτους -μου ειχαν ηδη επιστρεψει τα χρηματα λογω της καθυστερηση- μου ζητησαν απλα να τους ξανα-επιστρεψω απλα την τρεχουσα τιμη ~200δολλαρια οποτε εφαγα την καπελαρα μου και οπως ηρθε τον εδωσα 160 ευρω δηλαδη οσο μου κοστισε τελικα χωρις τα τελη τα οποια ακομα τα ...χωνευω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα παιδιά, θέλω να πάρω ένα κουτι Η/Υ απο ebay, αλλά ο Άγγλος δεν στέλνει Ελλάδα. Άμα το παραγγείλω και το στείλω στον κολλητό μου που είναι φοιτητής εκεί, αυτός όταν επιστρέψει Ελλάδα θα μπορεί να το φέρει μαζί του χωρίς κάποια επιπλέον χρώση?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ;) Το θέμα τώρα είναι να τον πείσω να ανεχτεί το κουτί για ένα δίμηνο στο 2x3 δωμάτιο της εστίας του και να αλλάξει 2 πτήσεις στο γυρισμό έχοντας +10 κιλά στην πλάτη :D

Θα έχει θέμα μάλλον με το βάρος στο αεροδρόμιο, υπάρχουν σφικτά όρια και στο βάρος αλλά και στον αριθμό αποσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.