Jump to content


Ενημέρωση των καταναλωτών για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων


Recommended Posts

  • 1 month later...

παιδια γεια σας θα ηθελα γνωμες αν γινετε κυριως απο ατομα που εχουν εκτελωνισει μονοι τους λοιπον παραγγειλα απο hong kong ενα κινητο ειπαστην εταιρια να το στειλουν με ταχυδρομιο κ μου λενε δεν συνεργαζονται κ οτι στελνουν μονο με DHL τους ειπα να το δηλωσουν ως δωρο η να βαλουν τουλαχιστον χαμηλοτερη τιμη μου λενε οτι δεν τους αφινει η DHL να δηλουσουν ως δωρο κ για χαμηλη τιμη το κανει μεχρι 150 δολαρια δεν παει πιο κατω τελος παντων με δουλευαν μαλλον το θεμα ειναι οτι το στειλαν μετα απο λιγες ωρες κανονικα με την τιμη του με πηραν απο την DHL κ μουν κανουν να παω να εκτελονισω αυτοι θελουν 46 κ μου ειπαν να φερω φοτοτυπια αποδειξη paypal για να με φορολογησουν τωρα σκεφτομαι εγω αυτοι εχουν καποιο χαρτι με το ποσο κανει το δεμα η μου λενε να φερω αποδειξη να δουν κ να με φορολογησουν ρωτησα καποια ατομα απο εδω κ μου ειπαν οτι χαρτι εχουν σιγουρα απλα στο ζητανε για να δουν αν εχεις βαλει μικροτερη τιμη οποτε να δουν την αποδειξη κ να με φανε οποτε τι γινετε τωρα εδω σας χρειαζομαι εγω εχω μαγειρεψει την τιμη κ εβγαλα φοτοτυπια να τους την παω αλλα αν τους παω εγω αυτο που εχω φτιαξει κ λεει κατα πολυ μικροτερη τιμη απο οσο κανει κ το παιξω κοροιδα κ καλα παιδια τι λετε τωρα απο κινα το πηρα μαιμοθ ειναι πως το λενε αντιγραφη του κανονικου δεν ξερω τι σας εχουν δωσει απο την εταιρια οριστε η αποδειξη μου πηγαινετε κ ρωτιστε τους αν εχουν κανει λαθος τπτ χαρτια κ βρητετα μεταξυ σας τι λετε θα πιασει?δεν λεει τωρα να με γδυσουν αυτοι κ δεν εχω κ τα λεφτα κιολας αυτα ειναι παπαριες σε τετοιες εποχες να κανουν τετοια λες κ εχουμε το χρημα κ ρεει αφθονο ξερω γω μην τρελαθουμε δλδ, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απλα λεω αν εχουν αυτοι στο τελωνιο την κανονικη αποδιξει κ εγω τους πας μια φτιαχτει κ τους πω παιδια το κ' το... δεν ξερω αν εκαναν λαθος μαλλον με τις αποδιξεις κ σας εδωσαν κανενος αλλου κινητου εμενα να η αποδιξει, τι λετε θα κανω δουλεια???

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας ....................................τι λετε θα πιασει?δεν λεει τωρα να με γδυσουν αυτοι κ δεν εχω κ τα λεφτα κιολας αυτα ειναι παπαριες σε τετοιες εποχες να κανουν τετοια λες κ εχουμε το χρημα κ ρεει αφθονο ξερω γω μην τρελαθουμε δλδ, ευχαριστω.

430 ευρω σε κινεζο για κινητο..... (το εχεις ηδη αναφερει καπου αλλου :whistling )

σορυ ,αλλα ας προσεχες οταν πληρωσες

αλλα για να μην ειμαι μονο κακος - θα σου προτεινω απατεωνια αφου το ψαχνεις ,αλλα που ΔΕΝ εχω εφαρμοσει ποτε... !

φτιαξε 2 χαρτια paypal -ενα με το κανονικο ποσο κι ενα με τα 150 που σου ανεφερε ο τσινεζος

βαλτα απο ενα σε καθε κ0λοτσεπη και πγγαινε εκει και ψαρεψες τους να δεις τι τιμη εχει το χαρτι τους....

αν δεις 150 >δεξι κ0λ0μερι ,αν παλι ειναι 430 >αριστερο

οπως και να χει το κεντρο δεν θα το γλυτωσεις !! :mamba:

18009491.jpg

**επικοινωνησε και με τον κινεζο να μαθεις αν εχει πειραξει την τιμη τελικα ή οχι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τυπικα αυτα που εχουν δηλωθει με αξια 100 δολαριων και κατω δεν περνανε απο ελεγχο.

Ειναι στο χερι του τελώνη ομως, το να αποφασισει να ανοιξει καποιο που του φενεται "υποπτο".

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Ο αδερφός μου θα αγοράσει καινούριο laptop τώρα στην Αμερική.

Οπότε το παλιό επειδή δεν το χρειάζεται λέμε να το δώσει σε μένα.

Το θέμα είναι αν μου το στείλει απο Αμερική εδώ (ουτε καν συσκευασία δεν έχει εν τω μεταξυ είναι 5 χρόνων λαπτοπ) θα έχουμε προβλήματα με τελωνεία και τέτοια ή θα τη γλυτώσουμε επειδή είναι παλιό και ουσιαστικά δεν πρόκειται για πώληση??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Ο αδερφός μου θα αγοράσει καινούριο laptop τώρα στην Αμερική.

Οπότε το παλιό επειδή δεν το χρειάζεται λέμε να το δώσει σε μένα.

Το θέμα είναι αν μου το στείλει απο Αμερική εδώ (ουτε καν συσκευασία δεν έχει εν τω μεταξυ είναι 5 χρόνων λαπτοπ) θα έχουμε προβλήματα με τελωνεία και τέτοια ή θα τη γλυτώσουμε επειδή είναι παλιό και ουσιαστικά δεν πρόκειται για πώληση??

Πες του να το στειλει με usps priority mail

Στα συνοδευτικα εγγραφα στην περιγραφη θα βαλει used laptop, και gift και πες του να δηλωσει αξια 50$

Το να δηλωσεις αξια ειναι υποχρεωτικο .Βαλε οτι θες κατω απο 100$

Δεν προκειται να πληρωσεις τελωνειο.Το laptop θα φαινεται χρησιμοποιημενο και αφου δεν θα φαινεται αποστολη απο καταστημα(ονομα αποστολεα)-δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει ενα tablet απο κινα αξιας 135 ευρω και θα αποσταλει με Singapore post που μαλλον για κρατικη μεταφορικη μου ακουγεται (εχει tracking, κοστος 6 ευρω, ξερεις κανεις αν οντως ειναι κρατικη; ). Ο κινεζος θα μου το δηλωσει για 20 και προφανως δε θα ειναι μεγαλο πακετο.

Τωρα υπαρχει παντα η περιπτωση να κανει αμπε μπλα μπλον ο εκτελωνιστης να διαλεξει το δικο μου, να το ανοιξει και να πει "20; εδω μαστε!" ;;

Διαβασα οτι αυτα που μπορεις να κανεις για να μειωσεις τις πιθανοτητες να περασει ειναι Α. δηλωμενο με μικρη αξια, Β. να μην το στειλεις με ιδιωτικη courrier, C. να γραψουν οτι ειναι πχ, επισκευη μεσα σε εγγυηση.

Αν δε κανω λαθος με την μεταφορικη εχω 2/3, να παω λιγο γυρευοντας και να τους πω να κανουν και το C ή να το αφησω οπως ειναι;

edit: θα μου το δηλωσουν και ως gift αλλα διαβαζοντας διαφορα threads βλεπω οτι λενε οτι δεν την πατανε με το gift. Επισης αλλοι λενε κατω τον 100 ειναι οκ με απλη μεταφορικη, ενω σε ενα pdf καποιας υπηρεσιας ελεγε κατω απο 22 ευρω (οτι και καλα δεν περναει).

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

Πες του να το στειλει με usps priority mail

Στα συνοδευτικα εγγραφα στην περιγραφη θα βαλει used laptop, και gift και πες του να δηλωσει αξια 50$

Το να δηλωσεις αξια ειναι υποχρεωτικο .Βαλε οτι θες κατω απο 100$

Δεν προκειται να πληρωσεις τελωνειο.Το laptop θα φαινεται χρησιμοποιημενο και αφου δεν θα φαινεται αποστολη απο καταστημα(ονομα αποστολεα)-δεν θα εχεις προβλημα.

Και άμα το κάνει αυτό και πες κάτι γίνεται και το δέμα χάνεται...τότε τι κάνει???Του το καλύπτουν?

ΟΧΙ!!!

Για αυτό σκεφτείτε τι πάτε να κάνετε πριν το κάνετε!

Κάποιες φορές ακολουθούμε αυτό το μονοπάτι και κάποιες άλλες ακολουθούμε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και άμα το κάνει αυτό και πες κάτι γίνεται και το δέμα χάνεται...τότε τι κάνει???Του το καλύπτουν?

ΟΧΙ!!!

Για αυτό σκεφτείτε τι πάτε να κάνετε πριν το κάνετε!

Κάποιες φορές ακολουθούμε αυτό το μονοπάτι και κάποιες άλλες ακολουθούμε άλλο.

αγορα μεσω ebay μονο σε τετοιες περιπτωσεις και εαν δεν ερθει ανοιγεις case και πιστωνονται τα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Και άμα το κάνει αυτό και πες κάτι γίνεται και το δέμα χάνεται...τότε τι κάνει???Του το καλύπτουν?

ΟΧΙ!!!

Για αυτό σκεφτείτε τι πάτε να κάνετε πριν το κάνετε!

Κάποιες φορές ακολουθούμε αυτό το μονοπάτι και κάποιες άλλες ακολουθούμε άλλο.

Ωραια τοτε ας το στειλει δηλωμενο αξιας 1000 ευρω να πληρωσει τελωνειο αλλα να ειναι σιγουρος οτι δεν θα το χασει.

Με τα ελτα /usps /hong kong post εχω στειλει /παραλαβει αμετρητα συστημενα δεματα.ΠΟΤΕ δεν εχει χαθει κανενα.

Αυτα που δεν εχω παραλαβει ειναι απλα δεματακια απο Κινα με αξια 2-3$.Τα οποια οι πωλητες ποτε δεν εστειλαν οχι οτι χαθηκαν.Δεματακι που εχει σταλει με tracking απο οποιοδηποτε μερος του κοσμου δεν εχει χαθει ποτε.

Καντε οτι νομιζετε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε προχτές ένα δεματάκι μετά από 2 μήνες..

Ο πωλητής επειδή του είχα στείλει μετά από έναν μήνα+ οτι δεν έχω παραλάβει μου το ξαναεστειλε και εφτασαν μαζί και τα 2! (κατι ζελατίνες για κινητό ήταν) 1-2$

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει ενα tablet απο κινα αξιας 135 ευρω και θα αποσταλει με Singapore post που μαλλον για κρατικη μεταφορικη μου ακουγεται (εχει tracking, κοστος 6 ευρω, ξερεις κανεις αν οντως ειναι κρατικη; ). Ο κινεζος θα μου το δηλωσει για 20 και προφανως δε θα ειναι μεγαλο πακετο.

Τωρα υπαρχει παντα η περιπτωση να κανει αμπε μπλα μπλον ο εκτελωνιστης να διαλεξει το δικο μου, να το ανοιξει και να πει "20; εδω μαστε!" ;;

Διαβασα οτι αυτα που μπορεις να κανεις για να μειωσεις τις πιθανοτητες να περασει ειναι Α. δηλωμενο με μικρη αξια, Β. να μην το στειλεις με ιδιωτικη courrier, C. να γραψουν οτι ειναι πχ, επισκευη μεσα σε εγγυηση.

Αν δε κανω λαθος με την μεταφορικη εχω 2/3, να παω λιγο γυρευοντας και να τους πω να κανουν και το C ή να το αφησω οπως ειναι;

edit: θα μου το δηλωσουν και ως gift αλλα διαβαζοντας διαφορα threads βλεπω οτι λενε οτι δεν την πατανε με το gift. Επισης αλλοι λενε κατω τον 100 ειναι οκ με απλη μεταφορικη, ενω σε ενα pdf καποιας υπηρεσιας ελεγε κατω απο 22 ευρω (οτι και καλα δεν περναει).

μεταφορικη: singapore post εφυγε 7/5 απο το μαγαζι 17/5 το παρελαβα.

Δηλωμενο ως gift με αξια 40$.

Δε περασε τελωνειο, ουτε και υπηρχε καποια χρεωση.

3:25:52 πμ

Τόπος Σάρωσης: ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

4:37:45 μμ

Τόπος Σάρωσης: ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ

για το ιστορικο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.