Jump to content


Ενημέρωση των καταναλωτών για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων


Recommended Posts

Πως είναι καλύτερα να μου στείλει φίλος απο Αμερική μητρική/cpu/μνήμες;

 

Εννοείται ότι τα κουτιά θα είναι ανοιχτά, τα πράγματα είναι δικά του, χρησιμοποιημένα, κτλ.

 

 

Πες να τα στειλει με usps priority αν θες να εχει tracking αλλως 1st class

 

Στο customs form θα δηλωσει κανονικα το περιοεχομενο used mobo 30$, cpu 20$, ram 15$ και δηλωμενο σαν gift

 

Δεν θα πληρωσεις τιποτα.θα παραλαβεις με Ελτα.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα

Ξεθαβω λιγο το θεμα γιατι με απασχολει κατι, αν ξερει κανεις τιποτα..

Πηρα μη φωτογραφικη μηχανη απο ιδιωτη απο Βουλγαρια (ΕΕ) μεσω ebay. Αξια 980 ευρω. Την εστειλε με ταχυδρομειο κανονικα και μπαινω να το κανω track και διαβαζω τα εξης:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-09-2016 10:59 ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 20-09-2016 04:51 ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-09-2016 01:41 ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 25-09-2016 05:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 25-09-2016 05:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 25-09-2016 05:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 25-09-2016 08:24 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 26-09-2016 14:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 26-09-2016 15:45 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 27-09-2016 09:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 27-09-2016 09:27 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-09-2016 10:28 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-09-2016 12:11 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

Και ερωτω: Παιζει να περασει τελωνειο ενω ειναι απο χωρα της ΕΕ? Και στο κατω κατω, μεταχειρισμενο αντικειμενο ειναι απο ιδιωτη οποτε εχει πληρωσει το ΦΠΑ του στη χωρα του ετσι? Αν ξερει κανεις κατι περι του θεματος, ειμαι ολος αυτια (και ματια :D )

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vbatsigr said:

Αυτο ειναι το ερωτημα μου, περναει τελωνειο ενω ειναι απο χωρα της ΕΕ? 

btw ειναι φωτογραφικη, οχι καρτα :p 

Τα πάντα περνάνε τελωνείο. Απλά αν είναι από ΕΕ ή με δηλωμένο κόστος κάτω των 30€ (?), τότε δεν πληρώνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:

Τα πάντα περνάνε τελωνείο. Απλά αν είναι από ΕΕ ή με δηλωμένο κόστος κάτω των 30€ (?), τότε δεν πληρώνεις κάτι.

Απλα με παραξενεψε-φοβισε το tracking που γραφει "Αγαθα υψηλης αξιας και εισοδος σε τελωνειο κλπ"

Δε μου εχει ξανατυχει και εχω παρει ας πουμε ουκ ολιγα κινητα (απο 150 μεχρι 400 ευρω) για γνωστους και φιλους πχ απο κινα/σιγκαπουρη..

Δηλαδη λετε δε θα μου ερθει μαζι με λυπητερη..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ανακοίνωση της ΕΕΤΤ για τα τέλη εκτελωνισμού από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στο δελτίο τύπου υπάρχει και σύνδεσμος για τη σελίδα των Ελληνικών Τελωνείων. Δεν το διάβασα αναλυτικά αλλά από μια γρήγορη ματιά αξίζει να διαβαστεί από όσους κάνουν συχνά παραγγελίες από χώρες εκτός ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2017 at 5:41 ΠΜ, το μέλος salde έγραψε:

Ανακοίνωση της ΕΕΤΤ για τα τέλη εκτελωνισμού από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στο δελτίο τύπου υπάρχει και σύνδεσμος για τη σελίδα των Ελληνικών Τελωνείων. Δεν το διάβασα αναλυτικά αλλά από μια γρήγορη ματιά αξίζει να διαβαστεί από όσους κάνουν συχνά παραγγελίες από χώρες εκτός ΕΕ.

 Έχει παραγγείλει κανείς με τους νέους δασμούς να μας πει τι έγινε;

Απ' ότι διαβάζω ισχύει ότι ίσχυε παλαιότερα με το όριο στα 150 ευρώ μόνο που τώρα πληρώνεις 15 ευρώ CIF και 3 ευρώ τέλος ΕΛΤΑ;!

Link to comment
Share on other sites

Διακρατική συμφωνία με Κίνα είναι αυτό. Επειδή οι Έλληνες είναι όλοι πλούσιοι και τα Κινεζοκαταστήματα και οι Κινεζομεταφορικές πεινάνε, είπαν να στείλουν όλους τους πλούσιους Έλληνες να σκάνε επιπλέον χρήματα για priority μεταφορές και τα ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
17 minutes ago, honda22 said:

αν έχει αλλάξει η τελωνειακή σχέση με την Αγγλία τώρα που έφυγαν απο ΕΕ;


σου απαντώ στο πόδι. Όχι για αντικείμενο που σε ενδιαφέρει. Νομίζω η συμφωνία που έκαναν προ ημερών μιλά για 0 δασμούς σε αγαθά. Αγοράζεις μάλλον χωρίς φόβο προς το παρόν. Είναι γεμάτο το γουγλ με σχετικά λινκς, σου βάζω πρόχειρα ένα, σίγουρα υπάρχουν κι άλλα καλύτερα.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_2531

Τώρα για μελλοντικά, το οποίο δεν σε νοιάζει φαντάζομαι σήμερα, εννοείται ότι τυπικά έχει αλλάξει. Αν αρχίσει κάποιος να βάζει δασμούς θα το κάνει κι ο άλλος κλπ. Αν μιλάμε για απλές αγορές αγαθών (όχι να εισάγεις τριάντα χιλιάδες αυτοκίνητα) «καταναλωτή» δεν νομίζω ούτε μελλοντικάνα το πολυπειράξουν -δεν συμφέρει κανέναν από τους δύο- αλλά κατά καιρούς θα γίνονται καραγκιοζιλίκια.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.