Jump to content


The Hackintosh Thread


racer

Recommended Posts

Γενικά είναι δύσκολη διαδικασία?

Αξίζει τον κόπο? (Δηλαδή είναι όπως αν είχαμε Apple laptop?)

Λογικά μπορούμε να εγκαταστήσουμε εφαρμογές και παιχνίδια απλά πρέπει να είναι συμβατά για MacOS. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για desktop ειναι μια χαρα σταθερα απο την στιγμη που θα τα ρυθμισεις.

Η διαδικασια βεβαια ειναι αναλογα με το hardware που εχεις και την συμβατοτητα που εχει με το OSX.(πχ Intel ok AMD meh..).Στο tonymacx86 εχει τα παντα με αναλυτικες οδηγιες και συμβουλες οποτε αν γενικα το ''εχεις'' λιγο με το pc και δεν εισαι τελειως αρχαριος δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

Τα εχω 2 εβδομαδες με dual boot και τα windows 7 για παιχνιδια κυριως και μου φαινονται υπεροχα.Το OSX ειναι απλο γρηγορο και λειτουργικο πανω απο ολα.Το συστημα μου αποδοδει πολυ πιο καλα και γρηγορα σε σχεση με τα windows 7 αυτο βλεπω.:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 year later...

αξιζει να μπει σε παλιο pc που δουλευει dual boot (win xp & 7)? 

ή λογο του bios δεν θα ξαναμπει στα windows 

(gigabyte GAG1-975X)

intel 3.5 μονοπυρινος

asus x1600

με 3gb ραμ

Έγινε επεξεργασία από bassplayer
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βγηκε η el capitan 10.11.4 

Τελικα να βαλεις mac os  σε pc δεν ηταν και τοσο βουνο οσο πιστευα ,(που δεν ειχα δει καν mac os ουτε σε φωτογραφια), αρκει να  εχεις μια καλη γνωση υπολογιστων και να διαβασεις  μερικα απο καποια σχεtικα site k youtube

Μου εκτασε βεβαια καλα και δεν ειχα προβληματα στην εγκατασταση ,εγινε με την μια χωρις κανενα προβλημα, μονο drivers ethernet k ηχου χρειαστηκα που τους περασα σχετικα ευκολα ,οπως και ενα προβλημα με cmos reset της μητρικης απο το mac os  που με μικρο ψαξιμο αντεγραψα καποιες εντολες που βρηκα σε forum και τις περασα στο τερματικο (δεν εχω ιδεα απο εντολες unix ).

Λιγο ψαξιμο εκανα για να βρω πως θα κανει boot απο τον δισκο και οχι το στικ, αυτο με παιδεψε λιγο και μερικες μερες εκανα boot apo usb stick,αλλα παλι ευτυχως καπου διαβασα για το moultibeast και με αυτο λυθηκε και αυτο το θεμα.

Εκανα ολα τα updates (εκτος απο καποιο για thunderbolt port αν θυμαμαι καλα που το εκανα αποκρυψη αφου δεν αφορουσε το δικο μου hardware)

Βεβαια επειδη εχω κ windows, το εστησα σε διαφορετικο δισκο ,οπως και το multibeast με αποσυνδεμενο τον δισκο των windows.Οταν τελειωσε η εγκατασταση σε ολα, τον ξανασυνδεσα και εκανα dual boot.

Αυτο γιατι πολλοι την εχουν πατησει και οσοι σκοπευουν πρωτα φορα να το δοκιμασουν μαζι με windows να το κανουν με αλλο δισκο για σιγουρια

 

Έγινε επεξεργασία από michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.