Jump to content



The Hackintosh Thread


racer

Recommended Posts

Βλέπω τον τελευταίο καιρό την επιθυμία διάφορων σε πολλά threads να δοκιμάσουν το OS X στον υπολογιστή τους, οπότε είπα να ανοίξω αυτό το thread.

Δεν ξέρω τι γινόταν επί εποχής PowerPC, αλλά είναι γεγονός ότι με την υιοθέτηση της πλατφόρμας της Intel από την Apple στους υπολογιστές της έχει γίνει αρκετά εφικτό το "όνειρο" του OS X στους υπολογιστές μας :D

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να βάλουμε το OS X στο PC μας, πχ με τις "διανομές" iATKOS, Hazard ή με τη μέθοδο iBOOT + Multibeast του tonymacx86. Εγώ έχω ασχοληθεί μόνο με την τελευταία και γι' αυτή θα μιλήσω. (Βασικά η πρώτη μου προσπάθεια ήταν με Hazard, η οποία ήταν fail, κάνοντας με να πιστέψω ότι η μητρική μου ήταν άχρηστη για OS X :D)

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι σε οποιοδήποτε σύγχρονο υπολογιστή (Intel μόνο, ο tony δεν υποστηρίζει AMD και αναφέρομαι για Ρ4 και πάνω) είναι εφικτή η εγκατάσταση Hackintosh, είτε πλήρως λειτουργική, είτε μερικώς, πχ να μη δουλεύουν οι Ethernet, το WiFi, να μην υπάρχει ήχος κλπ.

Το HacPro v1 μου (:D) ήταν το εξής:

i3 530

MSI Big Bang Trinergy

2x4 GB Micron Rendition

XFX 8500GT (είχα δανείσει τη GTX280 σε ένα φίλο, αλλά και όταν απλώς αντικατέστησα την 8500GT με αυτή αναγνωρίστηκε αμέσως ;) )

Χ-25Μ G2 80GB

Όπως ανέφερα παραπάνω, η πρώτη μου προσπάθεια ήταν με λειτουργικό του Hazard. Όμως αμέσως μετά το boot αντιμετώπιζα μια οθόνη σαν αυτή, και σε συνδυασμό με το ότι δεν είχα δει αναφορές για τη μητρική μου με OS X οδηγήθηκα στο συμπέρασμα ότι δεν είναι συμβατή και ήμουν έτοιμος να την πουλήσω, για να πάρω μια Gigabyte. Τότε όμως ανακάλυψα τη μέθοδο iBoot + Multibeast, του tony και ως δια μαγείας, όλα δούλεψαν κανονικά :D (Ο οδηγός υπάρχει εδώ) [Να τονίσω πως επειδή ο οδηγός δεν το λέει ξεκάθαρα, και επειδή την πάτησα κι' εγώ έτσι, πως το γκρι DVD που συνοδεύει τα Macbook κλπ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ, χρειάζεστε το RETAIL]

Όλα δούλεψαν κανονικά λοιπόν, και e-sata είχα, και WiFi, και ήχο, και στη native ανάλυση της οθόνης έπαιζα κλπ. Με το OS X όμως έγινα φίλος με το απίστευτο Final Cut Pro X, και αν και το PC μου με υπερκάλυπτε για gaming, photoshop κλπ στα 7, ήταν λίγο για το FCP X..

Και αφού μου έκατσε ευκαιρία να ζπρώξω τα πράγματα μου, μπόρεσα να "λύσω" το πρόβλημα.. και έτσι ερχόμαστε στο..

..HacPro v2 μου :D, το οποίο αποτελείται από:

i5 2500k

Gigabyte Z68X-UD4-B3

2x4 G.Skill 1600Mhz 7-8-7-24

ASUS 5850 DCII

OCZ Agility 3 240GB

(και αερόψυκτο πλέον, με τη Venomous X..)

Ήξερα ότι η εγκατάσταση θα ήταν λίγο διαφορετική, λόγω της υποστήριξης των Sandy Bridge από την έκδοση 10.6.8 και μετά, όμως πραγματικά τα βρήκα πολύ σκούρα. Έκανα 3-4 format, με διαφορετική σειρά αναβάθμισης στη 10.6.8, του update helper κλπ από αυτά που προτείνει ο tony (ο οδηγός του εδώ), μη μπορώντας να βρω λύση στο πρόβλημα (με λίγα λόγια, το πρόβλημά μου ήταν πως κατά την αναβάθμιση σε 10.6.8 έτρωγα τη γνωστή GSoD της Apple, και μετά το restart δε μπορούσα να μπω στο λειτουργικό).

Δεν ξέρω αν θα αντιμετωπίσετε κι' εσείς το ίδιο πρόβλημα στην προσπάθειά σας, αλλά εγώ έλυσα το πρόβλημά μου ακολουθώντας ευλαβικά τις οδηγίες αυτού του thread. Αυτή τη στιγμή γράφω από το v2 μου λοιπόν, έχοντας ήχο, με αναγνωρισμένη την 5850 (αν και δεν είναι reference, είχα το φόβο) κλπ. Η e-sata δεν είδα να δουλεύει αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν το έψαξα, πριν λίγο τέλειωσα το setup.

OS X Lion 10.7

Ως γνωστόν όμως, πριν κάποιες ημέρες κυκλοφόρησε η έκδοση 10.7 του OS X, με το όνομα Lion. Ο tony βέβαια δε μπορούσε να μας αφήσει παραπονεμένους και έβγαλε οδηγό (εδώ) για το πως θα μπορέσουμε να το περάσουμε και εμείς. Εγώ βέβαια δεν τα κατάφερα, ακολούθησα τις οδηγίες αλλά μετά το boot από το partition του Installer έμεινα κολλημένος σε μια γκρι οθόνη.. Δεν έψαξα να δω γιατί συμβαίνει αυτό και δεν ξέρω αν θα το κάνω κιόλας, γιατί η 10.6.8 μου δουλεύει άριστα..

(Μπορείτε να δείτε τι προσφέρει το Lion σε σχέση με το Snow Leopard στο υπεραναλυτικό review του Arstechnica)

Δοκιμάστε και εσείς και αναφέρετε εδώ αν θέλετε τις επιτυχίες σας, αλλά και τις χυλόπιτές σας :p

///////////

Γενικά μπορείτε να δείτε αν το hardware σας είναι συμβατό στο OSx86 (μην απογοητεύεστε βέβαια, το ότι δεν αναφέρεται δε σημαίνει ότι δεν είναι συμβατό ;))

Μπορείτε να βρείτε kexts (οι αντίστοιχοι drivers των win) στο Downloads - Kexts.com και στο netkas.org.

Και φυσικά υπάρχουν τα community InsanelyMac και tonymacx86 Forum, με μερικούς τόνους πληροφοριών :)

Έγινε επεξεργασία από racer
Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα της υπογραφής ( με 6870 να δουλεύουν τέλεια και τις 6950 να μην έχουν επιτάχυνση) ακολούθησα τον παρακάτω οδηγό και έβαλα OSX Lion χρησιμοποιώντας το Gold Master DVD Lion installation via USB stick using Chameleon - InsanelyMac Forum

Έγινε επεξεργασία από angel_f
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά την έψαχνα επί ένα χρόνο και τους τελευταίους μήνες έστησα ένα μικρό θηρίο και δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα. Το σύστημα αποτελείται από:

Gigabyte H55N-usb3 mini-itx

core i5 760

2x4gb corsair 1600mhz

gigabyte GT240 512mb

ssd corsair 80gb sata 2

hdd westerndigital 1tb sata 3

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω οτι για να μην παιδεύεστε με το δεύτερο μεγάλο θεμα μετα τα γραφικά το ethernet, υπάρχει Apple USB Ethernet Adapter

το οποίο ειναι δοκιμασμένο plug n play :D

[ame=http://www.amazon.com/Apple-USB-Ethernet-Adapter-100Base-TX/dp/B00486070K/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1313740353&sr=8-4]Amazon.com: Apple USB Ethernet Adapter - Network adapter - Hi-Speed USB - Ethernet, Fast Ethernet - 10Base-T, 100Base-TX: Electronics[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα έχω περάσει όλα τα εμπόδια και έχω φτάσει στο σημείο που πέρασα το update 10.6.8. Με το που κάνω επανεκκίνηση, μπουτάρει από το SL κανονικά και καπάκι μπαίνει η οθόνη σε power save mode.

Το μηχάνημα μπουτάρει κανονικά, ακούγεται ήχος κανονικά, το NumLock ανταποκρίνεται, απλά η οθόνη δε λέει να ανάψει. Εννοείται ότι την έσβυσα/άναψα, έβγαλα/έβαλα το καλώδιο κλπ

Μέχρι να κάνω την επανεκκίνηση μετά το 10.6.8 όλα παίζουν μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Ποια διαδικασία ακολουθείς και σε τι μηχάνημα;

Σήμερα ανακάλυψα ότι δεν παίζει το Teamviewer σε Hackintosh. Είδα ότι το πρόβλημα μπορεί να λυθεί με το Lizard αλλά δε θέλω να το δοκιμάσω..

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα έχω περάσει όλα τα εμπόδια και έχω φτάσει στο σημείο που πέρασα το update 10.6.8. Με το που κάνω επανεκκίνηση, μπουτάρει από το SL κανονικά και καπάκι μπαίνει η οθόνη σε power save mode.

Το μηχάνημα μπουτάρει κανονικά, ακούγεται ήχος κανονικά, το NumLock ανταποκρίνεται, απλά η οθόνη δε λέει να ανάψει. Εννοείται ότι την έσβυσα/άναψα, έβγαλα/έβαλα το καλώδιο κλπ

Μέχρι να κάνω την επανεκκίνηση μετά το 10.6.8 όλα παίζουν μια χαρά...

Έκανες την παρακάτω διαδικασία πριν το update?

1. First thing you have to do is Disable Sleep in System Preferences, Click the Yellow light bulb, Move both sliders all the way to the right and Un-Check the two tick boxes.

2. Goto /System/Library/Extensions and delete the SleepEnabler.kext

3. Repair Permissions using the Disk Utility in the Application/Utilities folder.

4. Goto /System/Library and delete the Extensions.kextcache file at the bottom.

5. Next delete all the stuff inside the /Library/Caches folder and /System/Library/Caches folder

6. Reboot, Now you should be ready to apply the 10.6.8 Combo Update located in the link below.

http://support.apple.com/kb/DL1399

?

Επίσης άλλαξε την έξοδο DVI που δεινει στην οθόνη γιατι συνήθως δουλεύει μόνο η μια.

Link to comment
Share on other sites

Ποια διαδικασία ακολουθείς και σε τι μηχάνημα;

Σήμερα ανακάλυψα ότι δεν παίζει το Teamviewer σε Hackintosh. Είδα ότι το πρόβλημα μπορεί να λυθεί με το Lizard αλλά δε θέλω να το δοκιμάσω..

Με SL είσαι; Ξέρω ότι δεν παίζει στο Lion, μήπως φταίει αυτό;

Έκανες την παρακάτω διαδικασία πριν το update?

1. First thing you have to do is Disable Sleep in System Preferences, Click the Yellow light bulb, Move both sliders all the way to the right and Un-Check the two tick boxes.

2. Goto /System/Library/Extensions and delete the SleepEnabler.kext

3. Repair Permissions using the Disk Utility in the Application/Utilities folder.

4. Goto /System/Library and delete the Extensions.kextcache file at the bottom.

5. Next delete all the stuff inside the /Library/Caches folder and /System/Library/Caches folder

6. Reboot, Now you should be ready to apply the 10.6.8 Combo Update located in the link below.

Mac OS X 10.6.8 Update Combo v1.1

?

Επίσης άλλαξε την έξοδο DVI που δεινει στην οθόνη γιατι συνήθως δουλεύει μόνο η μια.

Όχι, και μάλλον πρέπει να κάνω νέα εγκατάσταση γιατί δεν μπορώ να μπω πλέον στην υπάρχουσα. Μπορώ δηλαδή, αλλά δεν βλέπω τίποτα :hehe:

Ένα DVI έχω μόνο (half height HD5570)

Link to comment
Share on other sites

Ναι με SL είμαι, δε θα ασχοληθώ τώρα με το Lion. (δε φταίει το SL ή το Lion, το πρόβλημα απ' ό,τι διάβασα είναι πως το Teamviewer ψάχνει για κάτι σαν SN του λειτουργικού ώστε να φτιάξει ένα μοναδικό ID για κάθε υπολογιστή. Όσοι έχουμε Hackintosh και χρησιμοποιούμε Multibeast, έχουμε το ίδιο, και γι' αυτό πετάει error :p)

Δοκίμασε αυτό, σε 'μένα δούλεψε.

tonymacx86 Forum • View topic - [Guide] GA-Z68A-D3-B3 and ATI 5850

Link to comment
Share on other sites

Με SL είσαι; Ξέρω ότι δεν παίζει στο Lion, μήπως φταίει αυτό;

Όχι, και μάλλον πρέπει να κάνω νέα εγκατάσταση γιατί δεν μπορώ να μπω πλέον στην υπάρχουσα. Μπορώ δηλαδή, αλλά δεν βλέπω τίποτα :hehe:

Ένα DVI έχω μόνο (half height HD5570)

Πιστεύω οτι θα σου δουλέψει με αυτο τον τρόπο... το έκανα σε 2 PC και ενα laptop, 100% επιτυχία :D

Για κάλο και για κακό πριν τα διάφορα πειράματα να περνεις ενα backup με το carbon cloner σε ενα δεύτερο partition που μπορείς να φράξεις στον ιδιο δίσκο, μέχρι να τα σεταρεις σωστά θα το χρειαστείς αρκετές φορές :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Chosen πριν κάνεις νέα εγκατάσταση δοκίμασε να μπεις στην υπάρχουσα με

-x

στη chameleon screen.

Επίσης δοκίμασε με

-f npci=0x2000

ή

-x npci=0x2000

Πάντως προσωπικά μόλις περάσω την 10.6.8 πριν κάνω επανεκκίνηση τρέχω multibeast 3.8 με system permisions και user dsdt (κατάλληλο για τη μητρική και το bios της) και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Όταν έπειτα περνάω τα Lion στην ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση SL10.6.8 απλά κάνω επανεκκίνηση και δουλεύουν όλα. Το ίδιο και για το 10.7.1 update. Και μετά Carbon Copy Cloner σε usb για να έχω το backup της εικόνας του δίσκου ανέπαφο για παν ενδεχόμενο.

Έγινε επεξεργασία από Τζώρτζης
Link to comment
Share on other sites

να περνεις ενα backup με το carbon cloner σε ενα δεύτερο partition που μπορείς να φράξεις στον ιδιο δίσκο

Για πες κι άλλα για το carbon cloner. 2ο partition ξέρω να φτιάχνω, αλλά από MacOS γενικότερα είμαι σκράπας.

Chosen πριν κάνεις νέα εγκατάσταση δοκίμασε να μπεις στην υπάρχουσα με
-x

στη chameleon screen.

Αν εννοείς την chimaera screen, να το δοκίμασα και δεν... Επίσης, δοκίμασα GraphicsEnabler=No αλλά και Yes, και δεν δούλεψαν. Χωρίς να έχω ιδέα τι κάνουν, απλά είδα διάφορες μνείες στο internet περί αυτών και την χρησιμότητάς τους με NV & AMD κάρτες.

Επίσης δοκίμασε με
-f npci=0x2000

ή

-x npci=0x2000

Πάντως προσωπικά μόλις περάσω την 10.6.8 πριν κάνω επανεκκίνηση τρέχω multibeast 3.8 με system permisions και user dsdt (κατάλληλο για τη μητρική και το bios της) και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Με ποιες επιλογές; Μόνο system permisions και user dsdt; Βρήκα έναν τύπο που έχει ολόιδιο σύστημα με το δικό μου και είδα ένα screenshot που έχει από το MultiBeast του, και ενώ το έκανα, δε μου δούλεψε ούτε το δίκτυο, ούτε ο ήχος (βγαίνει ήχος, αλλά τραγικός, σα φασαρία)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την chimaera screen, να το δοκίμασα και δεν... Επίσης, δοκίμασα GraphicsEnabler=No αλλά και Yes, και δεν δούλεψαν. Χωρίς να έχω ιδέα τι κάνουν, απλά είδα διάφορες μνείες στο internet περί αυτών και την χρησιμότητάς τους με NV & AMD κάρτες.

Ωραία δοκίμασε στη chimera screen με

-v

(verbose mode) και βγάλε μια φωτογραφία να δούμε που κολλάει (κανονικά πρέπει να τραβάει kernel panic ή να κολλάει στο pci configuration).

Με

-f npci=0x2000

-x npci=0x2000

δοκίμασες;

Με ποιες επιλογές; Μόνο system permisions και user dsdt; Βρήκα έναν τύπο που έχει ολόιδιο σύστημα με το δικό μου και είδα ένα screenshot που έχει από το MultiBeast του, και ενώ το έκανα, δε μου δούλεψε ούτε το δίκτυο, ούτε ο ήχος (βγαίνει ήχος, αλλά τραγικός, σα φασαρία)

Ναι μόνο user dsdt (προσοχή να είναι το κατάλληλο για τη μητρική σου με το ίδιο bios) και system settings (τον bootloader τον περνάει έτσι και αλλιώς).

Εφόσον ανοίξει σωστά φτιάχνουμε και το θέμα ήχου και ανάλυσης οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Για πες κι άλλα για το carbon cloner. 2ο partition ξέρω να φτιάχνω, αλλά από MacOS γενικότερα είμαι σκράπας.

Τελικά τα κατάφερες??

Απλα κατέβασε το carbon cloner , ειναι δωρεάν , και εφόσον εχεις φτιάξει το δεύτερο partition άνοιξε το πρόγραμμα και μέσα απο το πολύ απλο menu του κανε ενα κλώνο και μολις ολοκληρωθεί , πήγαινε στο disk utility και κανε repair permissions στο partition που έκανες το backup, έπειτα bootαρε απο αυτο και κανε τα τεστ σου πριν τα περάσεις στο main partition :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω μια χάρη όποιος μπορεί .Να μου ανεβάσει κάπου το iBoot γιατί δεν μπορώ να κάνω register με τίποτα συνεχεία μου βγάζει πρόβλημα.

Επίσης το έχει δοκιμάσει κανένας σε socket 775;

Link to comment
Share on other sites

Ο tony παρακαλεί να μη διαδίδεται όποιο λογισμικό του εκτός του site του, όπου είναι και free of charge.

Δοκίμασε ξανά ή αν θες σου δίνω τα στοιχεία μου να μπεις και να το κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.