Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

Ένα πρόβλημα που βλέπω εγώ με την ύπαρξη πολλών πλατφορμών διανομής είναι η αδυναμία multiplayer μεταξύ τους.

Δεν θα έπρεπε με το ίδιο παιχνίδι σε steam/ gog/ epic etc να μην μπορούμε να συνεργαστούμε. Βέβαια αυτό πιθανόν θα επέφερε ένα σημαντικό κόστος στον εκάστοτε developer να προσφέρει και να συντηρεί δικούς του servers για τον σκοπό αυτό. Αν υπήρχε μια ευρύτερη αποδεκτή λύση για αυτό θα ήταν το ιδανικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι και εγώ.Η στέαμ έχει κάποιες λεπτομέρειες, που σου κάνουν την ζωή απείρως πιο εύκολη, σαν μέσο gamer . Το πιο σημαντικό είναι το μπακ απ του παιχνιδιού που το σώζεις στο δίσκο και δεν χρειάζεται να ξανακατεβάσεις το παιχνίδι, εάν δεν έχει κάνει updates . Αυτό  το τόσο σημαντικό δεν το έχει καμία άλλη πλατφόρμα ,από όσες έχω χρησιμοποιήσει. Ούτε η εα , ούτε η blizzard με τα τόσο ψαγμένα παιχνίδια ,ούτε η ubisoft . Θα μπορούσε να αποσυμφορίσει και τους σέρβερ ,αλλά δεν το έχει καμία . Στην εα μπορείς να κάνεις μια ματσακονιά για να γλιτώσεις το χρόνο κατεβάσματος .

Όπως επίσης και το download manager - limiter . Που το έχουν και  κάποιες άλλες εταιρίες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ckbond said:

Εγώ πάντος WoW, Overwatch  και Diablo μια χαρά τα πάω από εδώ και από εκεί χωρίς να χρειάζεται να τα κατεβάσω ξανά... :D

Σε αυτά, τα δεδομένα σου είναι εξαρχής αποθηκευμένα στη Blizzard.

Στην προηγούμενη περίπτωση έλεγε για τοπικά savegames που αντιγράφονται αυτόματα από τον υπολογιστή σου στο cloud του steam. Βεβαίως πρέπει να το υποστηρίζει το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minast said:

Σε αυτά, τα δεδομένα σου είναι εξαρχής αποθηκευμένα στη Blizzard.

Στην προηγούμενη περίπτωση έλεγε για τοπικά savegames που αντιγράφονται αυτόματα από τον υπολογιστή σου στο cloud του steam. Βεβαίως πρέπει να το υποστηρίζει το παιχνίδι.

 

Δεν είμαι σίγουρος... αν μιλάμε για χρόνους κατεβάσματος και updates, το θέμα είναι ο όγκος των δεδομένων του παιχνιδιού.

 

Πάντως, @iseeklife, σχεδόν σε όλες τις πλατφόρμες διανομής υπάρχει τρόπος να κρατάς το κατεβασμένο παιχνίδι σου, αντί να το ξανακατεβάζεις από την αρχή. Επίσης, αρκετές πλατφόρμες έχουν επιλογές "download management".

 

Ακόμη και στο Steam, μάλλον ο χειρότερος τρόπος είναι το "backup-and-restore". Συνήθως αρκεί να αντιγράψεις τα αρχεία στον σωστό φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Δεν είμαι σίγουρος... αν μιλάμε για χρόνους κατεβάσματος και updates, το θέμα είναι ο όγκος των δεδομένων του παιχνιδιού.

 

Πάντως, @iseeklife, σχεδόν σε όλες τις πλατφόρμες διανομής υπάρχει τρόπος να κρατάς το κατεβασμένο παιχνίδι σου, αντί να το ξανακατεβάζεις από την αρχή. Επίσης, αρκετές πλατφόρμες έχουν επιλογές "download management".

 

Ακόμη και στο Steam, μάλλον ο χειρότερος τρόπος είναι το "backup-and-restore". Συνήθως αρκεί να αντιγράψεις τα αρχεία στον σωστό φάκελο.

@acct για πες μου τους τρόπους στις άλλες πλατφόρμες ? Έχω την εντύπωση ότι είναι ματσακονιές . Στην EA τον ένα τον ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, iseeklife said:

@acct για πες μου τους τρόπους στις άλλες πλατφόρμες ? Έχω την εντύπωση ότι είναι ματσακονιές . Στην EA τον ένα τον ξέρω. 

 

Τουλάχιστον σε Steam, Blizzard (battle.net), Uplay, GOG μπορώ να σου πω από προσωπική εμπειρία ότι αρκεί να αντιγράψεις τους φακέλους που περιέχουν τα παιχνίδια στο ίδιο σημείο στον διπλανό υπολογιστή.

 

Βέβαια, πρέπει να έχεις επιβεβαιώσει ότι οι ρυθμίσεις των φακέλων είναι ίδιες και στους δύο υπολογιστές. Στο Steam το βλέπεις στο Steam > Settings > Downloads. Στο Blizzard app το βλέπεις στο Blizzard > Settings > Game Install / Update κοκ. Εκεί βρίσκονται και οι ρυθμίσεις ταχύτητας που αναζητούσες νωρίτερα.

 

Ειδικά για το Steam (μια κι είμαστε σε αυτό το θέμα), την πρώτη φορά που θα επιχειρήσεις να "τρέξεις" το αντιγεγραμμένο παιχνίδι, θα κάνει τους ελέγχους για την πρώτη εκτέλεση (C++ Redist, ...) και θα είσαι έτοιμος. Αν κάτι δε δουλεύει, μπορείς να κάνεις και Game properties > Local files > verify integrity of game cache.

 

Αν έχεις άλλη απορία για συγκεκριμένο client, μπορείς να ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
πριν 7 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

3URiZeV.jpg

https://store.steampowered.com/bundle/8133/Borderlands_The_Handsome_Collection/

Μια πολυ καλη προσφορα στα 6 ευρω. @tommybertsen αναμενω αντιδραση :hehe:

https://store.steampowered.com/sub/75825/ 

:bleh: Αντιδρώ με βαμπίρια :hehe: 

Αλλά και με gif

Spoiler

Αποτέλεσμα εικόνας για that's my boy gif

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

3URiZeV.jpg

https://store.steampowered.com/bundle/8133/Borderlands_The_Handsome_Collection/

Μια πολυ καλη προσφορα στα 6 ευρω. @tommybertsen αναμενω αντιδραση :hehe:

Εγώ πάντως με 4,5€ συμπλήρωσα όσα μου έλειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.