Jump to content


Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

@acct  αυτό με το steam guard το έχω κάνει με επαλήθευση μέσω e-mail όχι αριθμού κινητού. 

Επίσης πληρώνω με χρεωστική και δεν κλικάρω στο πεδίο που λέει για αποθήκευση της κάρτας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, intercoolerr730 said:

και δεν κλικάρω στο πεδίο που λέει για αποθήκευση της κάρτας.

 

That's the spirit. ?

 

Το κινητό είναι λίγο ασφαλέστερο, αλλά έστω το e-mail είναι εντάξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, tommybertsen said:

Θα ήθελα να ακούσω ποια είναι η διαφωνία αυτή. Τι ακριβώς να φοβηθούμε; 

 

Ενδεικτικά, τα δύο μείζονα που τους είχαν ταρακουνήσει λίγο:

 

https://www.lastbreach.com/blog/steam-data-leak-recap

 

https://www.forbes.com/sites/danielnyegriffiths/2011/11/10/steam-hacked-newell-watch-your-credit-card/

 

Και πολλές ιστορίες τρέλας με απίθανα λάθη από το support.

 

Κι εγώ εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ, αλλά δεν μπορείς να επαναπαύεσαι ότι θα τα κάνουν όλα σωστά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει μέχρι τώρα τίποτα από το Steam (έχω λογαριασμό εξ ανάγκης, σιχτιρίζω ακόμα που έχω αναγκαστεί να κάνω λογαριασμό). Μερικές φορές σε παρόμοια διλήμματα, αναλόγως του πόσο σημαντικό είναι για εμένα να χάσω τα πάντα αν δεν πετύχει ο τρόπος μου, κάνω παρόμοιο πράγμα με το παιδί που ρώτησε. Δεν δίνω εν ψυχρώ «ψευδή» πληροφορία αλλά δεν δίνω και την 100% ακριβή όπως αναγράφεται σε επίσημα έγγραφα (ταυτότητα, διαβατήριο και παρόμοια). Δίνω μικρες ή μεγαλύτερες παραλλαγές του ονόματος.

Σε περιπτώσεις που δεν θέλω να δώσω τα πλήρη αλλά δεν μου είναι κι εντελώς αδιάφορο αν χάσω πρόσβαση σε account (θα μου είναι ενοχλητικό αλλά όχι καταστροφικό) μπορεί να δώσω μικρή παραλλαγή, π.χ. αντί Kostas/Cwstas, Kostanths, Cotsos, Ioannis/John, Giannis, Tziobani, Papadopoulos/Papantopoylo, Pappadopoylos, Papa, Anna/Ann, Anniw, Annoula, Ana, Panagiotis/Panos, Panayiotis, Takis, Takhs, Panagis.

Ώστε αν γίνει στραβή και χρειαστεί να αποδείξω ταυτότητα, να προσπαθήσω να το κάνω στο «μιλητό» (ε ναι η ταυτότητα γράφει έτσι αλλά με φωνάζουν με αυτό το υποκοριστικό, στην Ελλάδα το γράφουμε έτσι κλπ). Με ξένους δεν θυμάμαι ποτέ να έχει τύχει να καταλήξω σε διαδικασία απόδειξης ταυτότητας. Με Έλληνες στις ελάχιστες περιπτώσεις που μου έχει τύχει (π.χ. να έχω ζητήσει χαρτιά από το εξωτερικό ή να έχω κάνει κάποια μικρή παραγγελία χωρίς να δώσω ακριβή στοιχεία ονοματεπώνυμου, να φτάσει εδώ το αντικείμενο/γράμμα/δέμα με το «ψευδές» όνομα παραλήπτη, να πρέπει να πάω να παραλάβω με ταυτότητα στα ΕΛΤΑ κι ο υπάλληλος να αναρωτηθεί αν το όνομα είμαι εγώ) έχουν δεχθεί αμέσως την εξήγηση χωρίς να μου δημιουργήσουν περαιτέρω ζήτημα.

Φωτεινοί φάροι έμπνευσης στα παραπάνω, ο Κούλης Στολίγκας, ο Δημήτρης Πουλικάκος, ο Χάρρυ Κλυν, ο ελληνικός κυρίως κινηματογράφος (αλλά και ο Τζον Πορτόκαλος)  καθώς κι εκατοντάδες χιλιάδες συμπατριώτες που μετανάστευσαν σε ξένη γη (κυρίως σε αγγλοσαξωνικές χώρες). Τους ευχαριστώ εγκαρδίως.

Σε περιπτώσεις που θεωρώ εντελώς αναξιόπιστο τον ιστότοπο/εταιρεία που ζητά ονόματα κι εφόσον πρόκειται για εφάπαξ συναλλαγή, ααααδίστακτα μπορεί να δώσω εντελώς κουκουρούκου στοιχεία.
Εδώ φωτεινός οδηγός μας είναι η απέραντη, ανεξάντλητη ελληνική πραγματικότητα. Απόφοιτοι (κι αν) δημοτικού που έχουν «επαγγελματικές» καρτούλες με σπουδαίους τίτλους που παραπέμπουν στον Λεονάρντο Ντα Βίντσι, τον Αρχιμήδη και τον Νεύτωνα μαζί, μεγάλες πολιτικές μορφές που σπούδασαν στο Χάρβαρντ (το οποίο μπορεί να είναι Howard, Havard, Hazzard ή ακόμα καλύτερα Κολλέγιο Τάππερμαν - αυτά ενδεχομένως να απαιτούν κάποια επιδεξιότητα στην προφορά), ο Σκοιλ Ελικικού κι άλλα ωραία. Λατρεύουμε και Νιγηρία κι όλη την Αφρική.
Το μόνο που προσέχουμε είναι να είναι αντιληπτό στον αποδέκτη/αναγνώστη ότι πρόκειται για πράγμα που έχει την ανθρώπινη ιδιότητα, μη τυχόν μας περάσει για τίποτα ιούς και στείλει αυτοματοποιημένα ομάδα κρούσης να βομβαρδίσει/ψεκάσει. Δηλαδή αν είναι να στείλετε τέτοιο όνομα π.χ. στον Χόντα, μην βάλετε κάνα ονοματεπώνυμο σκέτο Χούκου Φισάνου, χώστε και κανένα Τζων, Τζωρτζ, Γκιόργκι μέσα, Χούκου-Τζωρτζ Φισάνου για να μην σας βρει κάνα κακό συναπάντημα.


Ένα σημείο που δεν θα κάνω τέτοια και θα δώσω πλήρη, κανονικά στοιχεία, γράμμα γράμμα, είναι σε τραπεζικό λογαριασμό. Εκεί δεν κάνω το παραμικρό «λάθος». 'Η αν στην διαδικασία εμπλέκεται κάπως Δημόσια Αρχή ξένης χώρας. Π.χ. δεν κάνεις τέτοια πράγματα σε αεροπορικό ειστήριο, εκεί δίνεις γράμμα γράμμα ο,τιδήποτε γράφει το διαβατήριο (ή όποιο άλλο ταξιδιωτικό έγγραφο σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις). Ιδιαίτερη προσοχή αν γράφετε το όνμά σας σε λατινικό αλφάβητο με Α τρόπο και το transliteration που έχουν κάνει με το πρότυπο ISO που επέλεξαν οι ελληνικές αρχές το αναγράφει με άλλο τρόπο.

Ουφ, μεγάλο ποστ βγήκε για Steam.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

κατά καιρούς παρκαρισμένα fake mails πωλούνται με το κιλό ξέρετε που (υπόθεση κάνω σκεπτόμενος )

(και ένα mail μπορεί να έχει ότι κοινωνικό δίκτυο θέλεις με Fake accounts και φυσικά steam - ubisoft - battlenet - epyc - LOL κλπ)

 

Tώρα καλό είναι πλέον ότι account υπάρχει να βάζετε two factor authentication και ότι άλλο έχει !

 

Έχω συναντήσει users με ψεύτικα προφίλ που τα έχουν πάρει από άλλους που είχαν ψεύτικα κλπ και να συνεχίζουν να παριστάνουν τα ψεύτικα προφίλ ...

Πχ το insta είναι γεμάτο από δαύτα ! και έχει ηρεμήσει το FB

επίσης και αντί να πάει να φτιάξει ένα νέο μαιλ άλλο τσάμπα είναι βρε αδερφέ, να χρησιμοποιεί ένα έτοιμο αλουνού !

 

Γενικά γίνεται της πόπης το κάγκελο !

και αυτό κάποια στιγμή θα γυρίσει μπούμερανγκ (δηλαδή αν δεν γίνεται επιβεβαίωση ότι υπάρχει φυσικό πρόσωπο κλπ δεν θα ανοίγουν accounts)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

social_media_share.jpg
STORE.STEAMPOWERED.COM

Dust off your library with Dewey! Level up your badge for completing tasks until May 28th @ 10AM Pacific

 

Μάλλον πιο πολύ για να γνωριστούμε με το "Play Next". Για την ιστορία, δοκίμασα δύο προτάσεις που κι εμένα μου φάνηκε ότι θα μου άρεσαν, αλλά πολύ γρήγορα με κούρασαν. Δουλεύει τίμια, αλλά αποτυγχάνει στις λεπτομέρειες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

EA-Steam_06-11-20.jpg
WWW.GEMATSU.COM

Following last week’s batch of Steam releases, Electronic Arts has released a new batch of Battlefield, Mass Effect, and Star Wars Battlefront games via...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.