Jump to content


ηλεκτρολογικη ερωτηση


pug_f_e

Recommended Posts

αγορασα ενα dimmer,αντι δηλαδη απλο διακοπτη ανοιξε-κλεισε για τα φωτα,αυτο που το ρυθμιζεις εσυ οσο θες

το προβλημα ειναι οτι ανοιξα το παλιο και εχει 3 καλωδια

2 γειωση και ενα θετικο ή το αντιθετο

ενω ο ροοστατης εχει 2 υποδοχες μονο

εκανα λαθος αγορα?

ή μπορω/πρεπει να βαλω τα 2 καλωδια σε 1 υποδοχη?

η να αφησω 1 εκτος?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειμαι σιγουρος

το υπεθεσα..

οτι τα 2 θα ειναι γειωσεις η τα 2 θα ειναι τα θετικα

το αλε ρε τουρ δυστυχως δε ξερω τι ειναι

παντως πανω στο παλιο διακοπτη τα 2 απο τα 3 ειναι σχετικα κοντα και το αλλο παραπερα μονο του

Link to comment
Share on other sites

τελικα ναι εχω 2 διακοπτες στο δωματιο και ειναι αλε ρε τουρ επομενως

στο λινκ που μου εβαλες τα dimmer εχουν 3 υποδοχες και αναλογα τι θες να κανεις λεει πως να τα βαλεις

εμενα εχει 2

το αλε ρε τουρ δε με ενδιαφερει παντως ,γιατι μονο τον ενα διακοπτη χρησιμοποιω

παντως το καινουριο ειναι ετσι

sasawc.jpg

By pug_f_e at 2011-10-06

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

3 γκρι ε ?? λοιπόν το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς ποιός διακόπτης συνεργάζεται με αυτόν που έχεις ήδη ανοίξει, και να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει και 3ος ενδιάμεσος διακόπτης.

αφου τον βρείς τον ανοιγεις και με ένα δοκιμάστικό κατσαβίδι ελέγχεις σε ποίον απο τους 2 διακόπτες ανάβει (ελέγχεις και τους 3 ακροδέκτες και στους 2 διακόπτες) και αφου τον βρείς τον μαρκάρεις. είναι η φάση. πάνω σε αυτή πάει ο ένας ακροδέκτης του dimmer σου. Ολα αυτά γίνονται Αφου κλείσεις γενικούς διακόπτες διαλέγεις εναν απο τους 2 αγωγούς που παραμένουν και τον ρίχνεις πάνω στον δευτερο ακροδέκτη του dimmer.

μετά κλέινεις πίσω στον τοίχο τον άλλο διακόπτη ο οποίος μετα θα λειτουργεί σαν απλός διακόπτης. Δες και εδώ πως είναι ο αλερετουρ διακόπτης

Google Images

ουσιαστικά στον αριστερό διακόπτη στη φωτο βάζεις το dimmer και ένας αγωγός μένει στον αέρα. απλά πρέπει να βρείς ποιος είναι η φάση

και πάλι προσοχή όταν βγάζεις τους διακόπτες απο τον τοιχό μην ακουμπήσεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα..

ευχαριστω για την λεπτομερη απαντηση

οποτε γινεται, δε χρειαζεται να αγορασω αλε ρε τουρ dimmer

κατι αλλο τωρα..

επειδη αγορασα 2 τετοια , το ενα το εβαλα στον αδερφο μου

οταν το εβαλα(απλα εκει τα πραγματα, οχι αλε ρε τουρ) και σηκωσα το γενικο, για καμια 15 δευτερολεπτα,

με το που πλησιαζα το δοκιμαστικο κατσαβιδι ψιλοαναβε

ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ απ εξω, στο ασπρο πλαστικο.δεν ακουμπουσα με το κατσαβιδι τιποτα καλωδια...

μετα απο λιγο και μεχρι τωρα δειχνει οκ

ηταν φυσιολογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα..

οταν το εβαλα(απλα εκει τα πραγματα, οχι αλε ρε τουρ) και σηκωσα το γενικο, για καμια 15 δευτερολεπτα,

με το που πλησιαζα το δοκιμαστικο κατσαβιδι ψιλοαναβε

ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ απ εξω, στο ασπρο πλαστικο.δεν ακουμπουσα με το κατσαβιδι τιποτα καλωδια...

μετα απο λιγο και μεχρι τωρα δειχνει οκ

ηταν φυσιολογικο αυτο?

προσωπικά δεν έχω δει δοκιμαστικό κατσαβίδι να ανάβει χωρίς επαφή στα 220volt, παρα μόνο σε υψίσυχνα ρεύματα.

αλλά εφόσον ήταν πλαστικό και χωρίς υγρασία, η μόνη πιθανή εξήγηση είναι να προέρχεται απο ''θόρυβο'' που παράγει το τοροειδές πηνίο (τσόκ) αλλά θα έπρεπε να το κάνει συνέχεια. Αλλιώς δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

πηγα ρωτησα σε ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικα και μου ειπαν το εξης:

η βαζω ενα dimmer ale retour και το βαζω και μονος μου και τελος

η

καταργω τη μια,αγοραζω αλλο διακοπτη και οπωσδηποτε φωναζω ηλεκτρολογο γιατι ετσι που ειναι και ιδια τρεχα γυρευε

οποτε τα ιδια λεφτα θα δωσω

αρα θα παρω ενα αλε ρετουρ και να τελειωνουμε

παντου στα 35 ευρω μου ειπαν περιπου

εχει κανα e-shop να το παρω φτηνοτερα??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

επειδή και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο από πάνω απλά δεν έχω και ηδέα από ηλεκτρολογικά, κατάλαβα πως ο διακόπτης μου είναι αλε ρε τουρ δεν με ενδιαφέρει ο δεύτερος απλά ας δουλεύει το dimmer. αφού αφαιρώ την πρίζα έχει τρία καλώδια, ένα κόκκινο και δυο καφέ, στο σχήμα σύνδεσης που μου έχει το manual μου έχει μια γραμμή με ενα N και ένα κυκλωμένο Χ και μια άλλη με ένα L μπορεί κάποιος να μου πει που θα βάλω το κάθε καλώδιο?

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπε το μαγαζί , δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου , ειδικά αν δε ξέρεις. Ο λόγος είναι ότι η συνδεσμολογία Α/Ρ είναι τελείως διαφορετική με αυτή ενός απλού διακόπτη. Θα χρειαστεί , αν θες να καταργήσεις τον ένα διακόπτη , να αλλάξουν κάποιες συνδέσεις στα μπουάτ (κουτιά) και αυτό είναι κάτι που απαιτεί γνώση του αντικειμένου. Αν μπορείς να αλλάξεις το dimmer με αυτό που σου προτείνει το μαγαζί , είναι η πιο απλή και καλύτερη λύση - δεν χάνεις το πλεονέκτημα του Α/Ρ και έχεις και ρύθμιση έντασης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.