Jump to content



Hardware memorabilia... Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.


LevelOne

Recommended Posts

Η κρίση των 30 με ανάγκασε να σκαλίζω αναμνήσεις... Σε αυτό το θεματάκι ανεβάζουμε οτι παλιατζου...εεεε.. παλαιό και πολύτιμο hardware ΈΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΑΣ.

Μην αρχίσετε να ανεβάζετε φωτό απο το γουγλή γιατι θα σας βάλω φώτοσοπ που ημουν μαζί με τον Steve Jobs, τον Bill Gates και την Carmen Electra. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει με την carmen το καταλαβαινω ...τους αλλους 2 τι τους ηθελες???

Πολυχρονος.....

Define παλιατζ...εεεε παλαια και πολυτιμα πραματα...δωσε μια χρονια και πισω.

Οχι τιποτα αλλο ..θα σκασει ο χυτρας και θα μας πει οτι "πιτσιρικας" ,στα 16 του ,ειχε d9gmh που 1200αριζανε για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ πράγμα στην συλλογή μου... Αυτό είναι πάνω απο την πόρτα της τουαλέτας.

db-6515.jpg

Μητσο σ αγαπω σ εκτιμω αλλα μην βγαλεις φωτο και το περιεχομενο της τουαλετας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
[MENTION=4482]LevelOne[/MENTION] τι είναι τούτο? :o

Έχω ενα παρόμοιο. Εαν δεν κανω λάθος ειναι μητρική απο 486 σωστα? Μια μητρική που είχα βρει σκουπίδια ( ω ναι!) με έναν 486DX ήταν κάπως έτσι

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα παρόμοιο. Εαν δεν κανω λάθος ειναι μητρική απο 486 σωστα? Μια μητρική που είχα βρει σκουπίδια ( ω ναι!) με έναν 486DX ήταν κάπως έτσι

για μητρική το έκανα και εγώ..... αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που έμπαινε η cpu αλλά μάλλον κατάλαβα :p

Link to comment
Share on other sites

για μητρική το έκανα και εγώ..... αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που έμπαινε η cpu αλλά μάλλον κατάλαβα :p

η συγκεκριμένη ίσως να είναι 8086. Τότε και νομίζω μέχρι και 386 η CPU ήταν κολλημένη στο board και η κενή θέση ήταν για την FPU. Αν τα θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω περα μαλλων, με εναν παλιο Pentium 2 (Slot A), κατι 5.25 floppies/bays, εναν Quantum Fireball 2GB, μια voodoo 3dfx και ενα Atari 2600Jr που χουν απομεινει απο τα παιδικα μου χρονια, πρεπει να ειμαι σχετικα ψαρακας.. Αν βρω pics, θα ανεβασω.. :p

PS: Ο bro παιζει να ειχε εναν 386 καπου.. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι λιγο αργα και η μπαταρια της olympus φορτιζει... ξεκιναω με οτι εχω ευκαιρο

pa230033.jpg

Μονο το schneider εχω αναστησει πληρως. Στον 64αρη θελω το πληκτρο 5 και στην amiga ενα πολυ καλο πλυσιμο (η κιτρινιλα του 64αρη δεν βγαινει με τιποτα...)

και τα 3 δουλευουν φουλ! Δυστυχως για την amiga ομως εχω μονο την ιδια... Στα αλλα εχω ολο το περιφεριομανι (τροφοδοτικα/εξωτερικα drives κλπ κλπ)

Και για να μαθαινουν οι νεοι (εις τας χωρας των υπολογιστων δηλαδης... και γω 22 ειμαι) Τι σημαινει single-board SLI... VooDoo 5500... (αληθεια εχει κανεις απο 6000?).

img0053ln.jpg

sorry για την φωτο η παλια compact ειχε καποια κεφια... Αυριο θα βγαλω διορθωμενες...

Αυριο και σκετο Sli με τις μικρες... (μαζι με κατι 8bit Cirrus Logic Modem - Sound Combo καρτες που κανουν την 590 να φαινεται compact... :p

btw η μητρικη του LevelOne αν δεν κανω λαθος ειναι XΤ απο 386, ο οποιος μου φαινεται οτι απουσιαζει (Οπως και η αριθμητικη). Εχει πανω 2 8bit ISA θυρες και 6 16bitες. Οι 2 θυρες κατω απο την λαοθαλασσα της ram ειναι επεκταση που μοιαζει με simmακια αλλα εχει pin για επαφες (ακομα δεν εχω μαθει τον λογο...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.