Jump to content



Εξωτερικός σκληρός για χρήση με WD TV Live χωρίς glitches/freezes ?


iparout

Recommended Posts

Χαίρετε.

Έχω τον WD Elements 1.5 TB συνδεδεμένο μέσω USB 2.0 με το WD TV Live, προκειμένου να βλέπω ταινίες. Ο δίσκος έχει περίπου 200 GB ελεύθερα, με τα υπόλοιπα GB να είναι κατειλημμένα από mkv αρχεία 720p με DTS και λίγα xvid avi.

Το πρόβλημα είναι ότι τον τελευταίο καιρό, καθώς άρχισε να γεμίζει ο δίσκος, παρατηρώ κολλήματα στην αναπαραγωγή των ταινιών. Συγκεκριμένα η ταινία κάνει freeze σε κάποιο σημείο για λίγα sec και όταν ξεκολλάει βρίσκεται ήδη κάποια sec παρακάτω. Και επιπλέον, η μεταφορά μιας ταινίας 6 GB από το PC στον δίσκο πα΄ρινει περίπου 15 λεπτά ενώ όσο ο δίσκος ήταν λιγότερο φορτωμένος, χρειαζόταν λίγα λεπτά!! Να σημειώσω ότι ο δίσκος δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ fragmentation (0%). Θέλω να μάθω ποιος είναι ο τρόπος να τα αποφύγω αυτά τα προβλήματα στον επόμενο εξωτερικό HDD που θα αγοράσω..

Χρειάζεται μεγαλύτερη ταχύτητα διαμεταγωγής (ethernet, δηλαδή, αφού το WD TV Live δεν υποστηρίζει USB 3.0 ή άλλο πρωτόκολλο επικοινωνίας), δίσκο με μικρότερο response time, seek time, μεγαλύτερη ταχύτητα περιστροφής ? Τι ακριβώς ? Ή μήπως φταίει το media player ?

Thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

εχω τον συγκεκριμενο δισκο γεματο σχεδον και με καμμια 130 giga ελευθερα

με την διαφορα οτι εχω το πρωτο WD TV που εχει βγαλει και δεν παρατηρω αυτο που λες

με τον δισκο επειδη ειναι γεματος επισης εχεις δοκιμασει το δισκο σε αναπαραγωγη απο pc για να δεις αν φταει αυτος

Link to comment
Share on other sites

έχω δει και σε άλλη συσκευή WD TV να κάνει σπασίματα στην εικόνα κατα την αναπαραγωγή αρχείων και με απλό reset το ίδιο αρχείο να παίζει κανονικά,

τα συμπτώματα τα είχε με δύο δίσκους διαφορετικούς αλλά και ένα usb stick.

Δεν το τσεκάρεις λίγο περισσότερο?

μπορεί και να μην είναι ο δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάλω ξανά την ταινία (ή αν κάνω rewind και πάλι play), μπορεί να μην κολλήσει στο σημείο που είχε κολλήσει την προηγούμενη φορά, αλλά σε κάποιο άλλο... Άσε που δεν εξηγείται με τίποτε η πολύ καθυστερημένη μεταφορά αρχίου από το λαπτοπ στον δίσκο. Μάλλον είναι θέμα δίσκου, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ακου τι μου εκανε.Παλια εβαζα δισκο 2.5αρη πανω και κολλαγε σχεδον παντα σε ακαθοριστα σημεια οπως λετε. Απο οταν αρχισα να βαζω 3.5ρη με ρευμα αυτο εχει σταματησει.Δεν μου το εχει ξανακανει.Απλα ο δισκος ειναι μισογεματος. Οχι παραπανω ακομα.Με τον 2.5αρη αυτο που λεει ο φιλος με το reset ειχε διορθωσει προσωρινα το θεμα παλια...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ακου τι μου εκανε.Παλια εβαζα δισκο 2.5αρη πανω και κολλαγε σχεδον παντα σε ακαθοριστα σημεια οπως λετε. Απο οταν αρχισα να βαζω 3.5ρη με ρευμα αυτο εχει σταματησει.Δεν μου το εχει ξανακανει.Απλα ο δισκος ειναι μισογεματος. Οχι παραπανω ακομα.Με τον 2.5αρη αυτο που λεει ο φιλος με το reset ειχε διορθωσει προσωρινα το θεμα παλια...

Μα ο WD Elements 1.5 TB είναι 3.5'' και έχει δική του παροχή ρεύματος !

Link to comment
Share on other sites

για μένα είναι πατάτα του wd, και στο άλλο που έχω δουλέψει δεν είχαν λογική τα κολλήματα.

τη μια φορά έκανε σπασίματα σα να δέχεται streaming πέρα από τα όρια του

και την άλλη που το ξανάνοιγα έπαιζε το ίδιο αρχείο νεράκι.

μερικοί αναφέρουν και θέματα με το hdmi καλώδιο.

ξεκουμπώνεις κουμπώνεις και στρώνει.

μη ρωτήσεις τι αλλάζει,μπορεί και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε αυτό, βάλε του μέσα αυτόν, και σύνδεσέ το μέσω της θύρας eSata.

Τι θα κερδίζω ? Αφού και πάλι η τελική σύνδεση (και άρα και η ταχύτυτα) θα είναι USB 2.0 (το WD TV Live δεν υποστηρίζει USB 3.0).

Link to comment
Share on other sites

Sorry, λάθος link. Εννοούσα αυτό το κουτί, αλλά βλέπω πως, τουλάχιστον στα χαρτιά, αναγνωρίζει έως 1TB...

Και πάλι ? Τι θα κερδίζω ? Αφού και πάλι η τελική σύνδεση (και άρα και η ταχύτυτα) θα είναι USB 2.0.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν συνδέσεις το κουτί μέσω της θύρας eSata. Στο μέτρο που συγκρίνω τους δικούς μου δίσκους, η διαφορά ταχύτητας υπέρ της σύνδεσης eSata είναι πολύ μεγάλη, ειδικά στην εγγραφή.

Πέραν αυτού, και μιας και η συγκεκριμένη συσκευή δεν έχει θύρα eSata αλλά μόνον USB, ο συγκεκριμένος WD είναι τύπου Intellipower, με όλους τους συμβιβασμούς ταχύτητας που συνεπάγεται αυτή η τεχνολογία, ενώ οι δίσκοι της σειράς black sata, από πλευράς επιδόσεων για τη συγκεκριμένη γωνιακή ταχύτητα, είναι στο άλλο άκρο. Υπάρχει διαφορά ταχύτητας και γι' αυτόν το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.