Jump to content


WD IntelliPower τι είναι ?


ARMAGEDDON

Recommended Posts

καλησπέρα ή καλημέρα τέλος πάντων κοιτάω να πάρω έναν wd green και κοιτάω στο site για τα rpm και βλέπω αυτό IntelliPower το οποίο τι σημαίνει ?

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να μην πάρεις κάποιον τέτοιο δίσκο ειδικά άμα πρόκειται για κύριο δίσκο του συστήματος σου.

Τρέχει στις 5400 στροφές και υποτίθεται ότι όταν υπάρχει ανάλογη απαίτηση η ταχύτητα μπορεί να φτάσει έως και τις 7200.

Στην πράξη όμως οι δίσκοι αυτοί είναι δραματικά πιο αργοί από τους συμβατικούς και εγώ προσωπικά θα τους χρησιμοποιούσα μόνο ως δεύτερο δίσκο για δεδομένα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιλάω για ίδιο μοντέλο.

Άμα πάρεις πχ τον WD500GB SATA3 σε green και σε blue/black έχουν τεράστια διαφορά.

Εμένα προσωπικά ειδικά για Windows 7 (πιο intensive disk usage από XP)

ο Green μου φαίνεται παααααααααάρα πολύ αργός και δεν θα τον προτιμούσα για κύριο δίσκο με τίποτα.

AA!!! To πιο σημαντικό ξέχασα ο Green έχει ένα bug λόγω της αυξομείωσης της ταχύτητας του βγάζει corrupted data σε όλους σχεδόν τους raid controllers των προτελευταίων southbridge της AMD (SB7ΧΧ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Black > Blue > Green από ταχύτητα.

Για storage/backup πας σε Green, για λειτουργικό σε Black (αν δεν μπορείς να πας σε SSD προφανώς).

Για δοκιμές δίσκων διαβάζεις storagereview.com.

+1

οι άλλοι δίσκοι που έχω είναι 3τίας το πολύ.

απλά ήθελα να πω ότι δεν ειναι τοοοοσο αργοί.

Link to comment
Share on other sites

@ ARMAGEDDON: Eννοείται ότι οι δίσκοι 2,5" για laptops είναι με την σειρά τους δραματικά πιο αργοί και από τους συμβατικούς και λόγω ταχύτητας περιστροφής και λόγω λοιπών παραγόντων.

Link to comment
Share on other sites

@ ARMAGEDDON: Eννοείται ότι οι δίσκοι 2,5" για laptops είναι με την σειρά τους δραματικά πιο αργοί και από τους συμβατικούς και λόγω ταχύτητας περιστροφής και λόγω λοιπών παραγόντων.

το ξέρω αυτό εγώ καθαρά για θέμα γνώσης έκανα αυτό το θέμα για να δω τι στο δι@ολο είναι το intellipower (η καλύτερα στις πόσες στροφές ρολάρουν οι green)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.