Jump to content


πρόβλημα στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ και πόσο αληθινή ειναι η εξήγησή τους..


xdoc

Recommended Posts

Στις 05/03/2011 πηγαίνοντας στην σελίδα[της ιστοσελίδοας του ΙΚΑ και κλικάροντας την εφαρμογή Ηλεκτρονική Υπηρεσία e-ΔΑΠΥ τρώω πόρτα διοτι μου εμφανίζει πρόβλημα συμβατότητος browser (εικόνα 1 )

Λογικό φαίνεται γιατί χρησιμοποιώ υπολογιστή με Win xp sp3 και ie8.Το περίεργο όμως είναι οτι στις 02/10/2011 και στις 03/10/2011 έκανα login στην ανωτέρω εφαρμογή και πραγματοποίησα τις όποιες εργασίες μου Σήμερα εαν επιχειρήσω να μπώ εμφανίζει πρόβλημα συμβατότητος ελαφρά διαφοροποιημένο (εικόνα 2)

Η εξήγηση που μου δώσανε στην ερώτησή μου "γιατι ενω έμπαινα τώρα δεν μπαίνω'' ειναι οτι παρατήρησαν ασυμβατότητες με τον IE8 και ζητάνε ΙΕ9

Η απορία μου είναι η εξής: όταν ξεκινούν την υλοποίηση της εφαρμογής που θα τρέχει σε browser δεν εξασφαλίζουν μια μίνιμουμ συμβατότητα με τους περισότερο χρησιμοποιούμενους browser?? Τι σόϊ συμβατότητα είναι αυτή οταν ζητάς τις τελευταίες εκδόσεις τους (άραγε για ποιές νεώτερες ανέφεραν στις 05/10/2011?) και τελικά υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ της 8 και 9 έκδοσης στην ικανότητα να τρέχουν εφαρμογές?? η εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα.

post-4040-1416075539,0258_thumb.jpg

post-4040-1416075539,0691_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ακούγεται λογικό πάντως.

Το ότι εσύ δεν αντιμετώπισες θέμα στις 2 και 3 του μήνα με τον ιε8 δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν προβλήματα με άλλους χρήστες.

Όταν ξεκίνησε η εφαρμογή μπορεί να υπήρχε ο 7 αντί για τον 8, την τελευταία έκδοση την ζήτησαν καιρό πριν και πιθανότατα όταν είχε ήδη κυκλοφορήσει η 9, μην έχεις την εντύπωση ότι οι αλλαγές γίνονται μέσα σε 2 μέρες. (για δημόσιο μιλάμε)

Υπάρχουν ασυμβατότητες μεταξύ του 8 και του 9, αν ψάξεις θα βρείς ποιές είναι, το ίδιο βέβαια ισχύει για όλους τους υπόλοιπους φυλλομετρητές.

Όσον αφορά τις σκοπιμότητες λες να τα έκαναν πλακάκια με την MS, την Google και το Mozilla ταυτόχρονα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ακούγεται λογικό πάντως.

Το ότι εσύ δεν αντιμετώπισες θέμα στις 2 και 3 του μήνα με τον ιε8 δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν προβλήματα με άλλους χρήστες.

Όταν ξεκίνησε η εφαρμογή μπορεί να υπήρχε ο 7 αντί για τον 8, την τελευταία έκδοση την ζήτησαν καιρό πριν και πιθανότατα όταν είχε ήδη κυκλοφορήσει η 9, μην έχεις την εντύπωση ότι οι αλλαγές γίνονται μέσα σε 2 μέρες. (για δημόσιο μιλάμε)

Υπάρχουν ασυμβατότητες μεταξύ του 8 και του 9, αν ψάξεις θα βρείς ποιές είναι, το ίδιο βέβαια ισχύει για όλους τους υπόλοιπους φυλλομετρητές.

Όσον αφορά τις σκοπιμότητες λες να τα έκαναν πλακάκια με την MS, την Google και το Mozilla ταυτόχρονα ;;;

Ναι θα μπορούσε να συμβαίνει και αυτό που λές πρόσεξε όμως: η εφαρμογή δεν υπήρχε πρίν είναι πρόσφατη ανέβηκε στο site του ΙΚΑ Παρασκευή 30/09/2011 το απόγευμα εγώ μπήκα στις 2 και 3 του μηνός,και αυτοί πρόλαβαν σε δύο μέρες (3 και 4/10) να διαπιστώσουν οτι υπάρχουν τόσο σοβαρές ασυμβατότητες της εφαρμογής με τον IE8 ??

Το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι οτι στις 05/10/2011 ζήταγε Chrome 14 και νεώτερο?? και σήμερα ζητάει 12 και νεώτερο,όσο για τις σκοπιμότητες πιθανολογώ οτι μπορεί να έχουν συνάρτηση με την ανακοίνωση του ΙΚΑ περι διάθεσης στους γιατρούς του ΙΚΑ laptop και εκτυπωτή δωρεάν μέχρι του ποσού των 600 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Το να ζητάνε browser που στην καλύτερη περίπτωση το 30% των χρηστών διαθέτει (στην ελλάδα το ποσοστό χρήσης είναι περίπου 30% windows 7, 5% windows Vista, 65% windows XP) και να σε αναγκάζουν να βάλεις 3rd party είναι για μένα επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Σίγουρα κάτι παίζει ή κρύβεται πίσω από αυτό. ΚΑΜΙΑ άλλη σοβαρή web εφαρμογή στον πλανήτη γή δεν σε περιορίζει σε ie9.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.