Jump to content



Που τυπώνουμε τις φωτογραφίες μας


Recommended Posts

Θα μπορούσαμε να μαζέψουμε πληροφορίες για εργαστήρια που έχουμε τυπώσει

κατα το παρελθόν φωτογραφίες μας σε μικρές ή μεγαλύτερες διαστάσεις :)

Παρακαλώ προσπαθήστε να αραδιάσετε ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εμπειρίες πήγα εκεί τύπωσα είδα αυτό το υλικό γράφει έτσι το άλλο και ΟΧΙ απλή αναγραφή στοιχείων, google is/was/will our best friend και επαγγελματικοί κατάλογοι υπάρχουν άπειροι.....

για ταχύτητα σε 10χ15 ΜΟΝΟ και πολύ καλές τιμές(μισή από τα φωτογραφεία) πήγαινα στα fnac μέχρι που ανακάλυψα ένα γάτο στην ευρύτερη περιοχή μου, με καλά μηχανήματα και πολύ καλό βοηθό*.

Πολύ καλή διαχείριση χρωμάτων καλή ταχύτητα και πολύ σωστός στο να μην Τυπώσει σκουπίδια φωτογραφίες, όπου τα βρει σκούρα θα παίξει με τα φώτα κλπ +αν δεν τον ικανοποιεί το αποτέλεσμα θα πάρει τηλ,"έλα να δεις μερικές"

Παπαιωακείμ Ν.Ιωνία επί της Ηρακλείου 10χ15,13χ18 και μέχρι Α3(παλιά)

απο χαρτιά τύπωνα πάντα σε ματ

παζαρεύετε και ζητάτε ανοιχτά τιμές ερασιτέχνη φωτογράφου, τις πετυχαίνετε με τη μαζικότητα της εκτύπωσης εύκολα.

για πιο σύνθετα θέματα υλικά είχα δοκιμάσει το Photolab στο Χολαργό ,

καλα μηχανήματα,πληθώρα δειγμάτων χαρτιών/υλικών έχει profiles στο internet

όταν έκατσε η στραβή σε εκτυπώσεις 150€ δεν αναγνώριζε το λάθος,προσπαθούσε να με πείσει για κάτι

άλλο απο αυτό που βλέπαν τα ματάκια μου και εκεί με έχασε.

Photoart χαρτί uber!, καμβά καλής πραγματικά ποιότητας

ακριβό λαμινάρισμα σε αλουμίνο(για μένα) ταχύτητα πολύ καλή

μας τα χάλασε στο after sales....

ο τελευταίος που δοκίμασα και μάλλον θα τον τιμήσω ταλαιπωρήσω μέχρι να ξυνίσει κι αυτός

ο φίλος μας ο Σωτήρης! provoli.com ταχύτητα πολύ καλός, ζητάει dead line και το τηρεί ;)

τύπωσα βινύλιο με πολύ καλή ποιότητα,δεν το χα δουλέψει το υλικό έχει πιστότητα!

καλιμπραρισμένος στο max, είδα την δουλειά μου στο pc του,έχει και mac

και πήρα τυπωμένο ο,τι είδα!

την επόμενη φορά θα κοιτάξω και άλλα υλικά.

επικόλληση σε kappafix άψογη!

χωρίς φυσαλίδες και χωρίς να μου πει βλακειούλες...

(χειροποίητη εργασία με ενδεχόμενη αποτυχία,αν θελήσετε να κάνετε κάτι αντίστοιχο αυτή την ατάκα θα την βρείτε αλλού.. γραμμένη)

φανταζόμουνα οτι έτσι γίνεται η δουλειά,αν χαλάσει η εκτύπωση πριν φτάσει στο ταμείο,την χρεώνεται το μαγαζί,ε?

πόσα dpi έχωι ? πόσο μπορεί να γίνει? 3000pixels οριζόντια ανάλυση έδωσε εκτύπωση 2,4m

δεν θέλω να θέσω κανόνες, είδε το θέμα στόχος ήταν ένας τοίχος και προχωρήσαμε, το αποτέλεσμα εντυπωσιακό size does matter i guess χωρίς εμφανή κόκκο/raster πως το λένε.

Τύπωμα σε βινύλιο ,ματ πλαστικοποίηση, επικόλληση σε kappafix ΚΑΙ!!! finishing touch

μαύρο πλαίσιο αλουμινίου παρακαλώ, το είχε χρησιμοποιήσει ξανά το πρότεινε και επικροτώ!

έκρυψε το kappafix και έδεσε πολύ όμορφα το θέμα!

το kappafix σαν υλικό έχει κάποιες ιδιαιτερότητες,από το πλαί φαίνεται άσχημο,νομίζω

dscn0318-01-6522.jpg

dscn0316-01-6521.jpg

αν οι διαστάσεις το επιτρέπουν,να είναι μεγάλο το θέμα ώστε να μην χάνεται από το κάδρο :) όπως θα την πάθαινα με τα παραπάνω καδράκια αξίζει το κάτι παραπάνω για πλαίσιο αλουμινίου!

παραθέτω το μεγάλο έτσι απλά για μια σύγκριση με το φυσικό μέγεθος :)

dscn0312-01-6519.jpg

dscn0315-01b-6523.jpg

το βινύλιο καλό και χωρίς επικόλληση έκανα ένα 35χ35, τζάμι βγήκε!

Link to comment
Share on other sites

ωραία βγήκαν ε?

ε κ εγώ εκεί τυπώνω καμμιά φορά... :to_pick_ones_nose3:

δεν είχα δουλέψει τα υλικά, είχα και το άγχος με το resampling θυμάσαι που τα λέγαμε για την φωτογραφία

αλλά βγήκε άψογο! και όποιος το είδε εντυπωσιάστηκε!

δεν ξέρω αν ήταν της πρώτης φοράς,πάντως φάνηκε πολύ ζυνεργάσιμος και συζητήσιμος με καλές προτάσεις για τα υλικά που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν thanks για τις πληροφορίες και για το ξεκίνημα του ενδιαφέροντος thread.

Η φράση σου ....."και πήρα τυπωμένο ο,τι είδα! "...... σηκώνει τεράστια κουβέντα πιστέυω' ακόμα και σε ερασιτεχνικά πρότυπα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως μπορω να το πω πιο απλα,

αυτο που εβλεπα στην οθονη και αυτο που πηρα στο υλικο ηταν το ιδιο. τονικα κλπ. πιστευεις οτι επρεπε να κανω καποια μετρηση επι αυτου; η μετρηση της αποκλισης που ειχα αλλου;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, επειδή το 95% των εκτυπώσεων μου ειναι σε φωτογραφικό χαρτί, από το Photolab έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος τόσο από το βαθμό πιστότητας της εκτύπωση όσο και από την ποιότητα του. Τις άλλες υπηρεσίες τους δεν έχει τύχει να τις δοκιμάσω (όπως επίσης δεν εχει τύχει και καμια στραβή όπως στον Dark)

Κατά καιρούς, αν δεν πρόκειται για κάποια, πως να το πω "ιδιαίτερα απαιτητική" εκτύπωση, τις πάω σε ένα εργαστήριο (Γιαγτζόγλου λέγεται ο μαγαζάτορας) στην Χ.Λαδά στο κέντρο.

Υπάρχει διαφορά αναμεσα στα δύο ( το photolab δινει εμφανως καλύτερο αποτέλεσμα) αλλά και πάλι η ποιότητα του με ικανοποιεί και είναι και αρκετά φτηνότερος από το Photolab (δεν γνωρίζω ακριβώς σε τι μηχανήματα τυπώνει).

Σε άλλα υλικά δεν έχει τύχει να τυπώσω. Μια φορά φορά που χρειάστηκε να τυπώσω κάτι μουσαμάδες, ένα γνωστός μου μου πρότεινε αυτούς .: ngprint :.

Το αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό overall και οι τιμές τους πολύ χαμηλότερες από τον μέσο όρο όλων όσων είχα κοιτάξει μέχρι εκεινη τη στιγμή. Έκανα και μια βολιδοσκόπηση πριν κανα μηνα και είχαν κρατήσει τις τιμές τους στα ίδια επίπεδα (και σε σχέση και με την υπόλοιπη αγορά)

Επίσης πάρα πολύ εξυπηρετικοί και εκτός των υπηρεσιών (ποιοτητα/τιμή) τους προσωπικά με κέρδισαν και με την αντιμετώπισή τους.

PS: Πολύ καλή ιδέα το θεμα αυτό :T:

Link to comment
Share on other sites

δεν υποννοώ οτι έκανες κάτι λάθος, απλά υπενθυμίζω πως για να πάρεις ακριβώς το ίδιο αποτελέσμα σε έντυπη μορφή απο αυτό που βλέπει το μάτι σου απαιτέται το ίδιο προφίλ σε όλα τα μηχανήματα που λαμβάνουν μέρος στην ολη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

αν χαλάσει η εκτύπωση πριν φτάσει στο ταμείο,την χρεώνεται το μαγαζί,ε?

ναι. Βέβαια, πάντα υπάρχει πρόβλεψη και για αυτό το ενδεχόμενο στην τιμή που σου δίνουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.