Jump to content


Facebook - Προτεινόμενοι Φιλοι κλπ


spc

Recommended Posts

Τελευταια παρατηρω ότι μου κανει suggest friends άτομα που μιλαω πχ στη δουλεια (συνεργατες εξωτερικου πχ που μιλαμε με email κλπ).

Πως διαολο τους ''βρισκει'';

Εννοείται πως δεν εχω καμια περαιτέρω επαφη με αυτους (πχ μεσω facebook κλπ)

Ειναι θεμα μηπως αυτοι πχ εχουν κανει view το προφιλ μου (που μου κανει ψιλοαπίθανο) ή παίζει να ''κοιταει και αλλου εκτος facebook'' (πχ καπως να ''βλεπει'' to outlook) ;

Link to comment
Share on other sites

Τα 3rd party. Όταν βλέπεις το Fb τραβάει και σελίδες από άλλους servers. Αυτοί γράφουν διάφορα cookies που μπορεί να τα διαβάσει ο server του Fb.

Επίσης είναι πιθανό να στους βγάζει, επειδή είστε στα ίδια groups ή έχετε κάνει like τις ίδιες σελίδες. Γενικά προτείνει βάσει κοινών ενδιαφερόντων.

Link to comment
Share on other sites

Μισο.

Μιλαμε ότι μου εχει κανει suggest τις τελευταίες ημέρες 4-5 ατομα (επαγγελματικούς συνεργάτες) καπακι (δεν το κανε παλια) με τα οποία μιλαω μόνο μεσω email και μόνο μεσω outlook.

Και εννοείται ότι δεν εχω κοινα like με αυτους (θα ηταν κουφο αλλωστε ξαφνικα να βρηκε κοινα likes με τοσους επαγγελματικους συνεργατες ταυτοχρονα - σιγουρα δλδ ''κοιταει'' και αλλου).

Με αυτους δεν εχω μαμια αλλη επαφη μεσω web (browser κλπ)

Μονο στο Outlook μπαινω (σπανια) σε owa mode (outlook web access)

Κολλάει;

Link to comment
Share on other sites

[noob] Το σενάριο να έχουν κάνει αυτοί αναζήτηση για "φίλους" με βάση τις διευθύνσεις στο mailbox τους παίζει; Οπότε αν έχεις δώσει την ίδια διεύθυνση mail στο facebook με αυτή που έχουν και οι άλλοι στις διευθύνσεις τους, δεν είναι δύσκολο να υποτεθεί ότι αυτοί είναι γνωστοί σου. Οι ίδιοι μπορεί να μην επέλεξαν να σε διαλέξουν για νέο "φίλο" μπορεί όμως να το κάνεις εσύ. Σε κάθε περίπτωση το facebook δεν χάνει... [/noob]

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω το outlook να "βλέπει" τα cookies ή το Fb να βλέπει το Outlook. Τώρα, αν μπαίνεις μέσω ΙΕ, θα μπορούσε, αλλά δεν πιστεύω ότι περί αυτού πρόκειται.

Εδώ βέβαια λένε, ότι ναι, μπορεί να στους προτείνει επειδή μπήκες στο profile τους.

Link to comment
Share on other sites

[noob] Το σενάριο να έχουν κάνει αυτοί αναζήτηση για "φίλους" με βάση τις διευθύνσεις στο mailbox τους παίζει; Οπότε αν έχεις δώσει την ίδια διεύθυνση mail στο facebook με αυτή που έχουν και οι άλλοι στις διευθύνσεις τους, δεν είναι δύσκολο να υποτεθεί ότι αυτοί είναι γνωστοί σου. Οι ίδιοι μπορεί να μην επέλεξαν να σε διαλέξουν για νέο "φίλο" μπορεί όμως να το κάνεις εσύ. Σε κάθε περίπτωση το facebook δεν χάνει... [/noob]

Οχι, το email που εχω στο fb δεν ειναι γνωστο σε κανεναν.

Long shot.. αλλά υπάρχει ένα plugin για το outlook που συνδέεται με το FB, δε πιστεύω να το έβαλες από σπόντα ε;

1η φορα το ακουω.

Γενικα τα προσεχω αυτα οποτε μου φαινεται κουλο να το εχω βαλει

Εκτος αν ηταν τπτ στην εγκατασταση του outlook (2010) που μου χε ξεφύγει να ξετικάρω

Αλλα και παλι, η ιστορια με τα business contacts ειναι πολυ φρεσκια ενω η εγκατασταση του outlook παει κανα χρονο τωρα

Δε νομίζω το outlook να "βλέπει" τα cookies ή το Fb να βλέπει το Outlook. Τώρα, αν μπαίνεις μέσω ΙΕ, θα μπορούσε, αλλά δεν πιστεύω ότι περί αυτού πρόκειται.

Εδώ βέβαια λένε, ότι ναι, μπορεί να στους προτείνει επειδή μπήκες στο profile τους.

Μα δεν εχω μπει ποτε στα προφιλ τους...

Link to comment
Share on other sites

στο κινητό σου υπάρχουν οι προτεινόμενοι φίλοι?

ως επαφές?

μήπως είναι απλά φίλοι φίλων?

Στο κινητο υπαρχουν ως επαφες (sync με outlook). Αυτό σκεφτηκα κι εγω (με αφορμη και την ιστορια που χε κυκλοφορησει το καλοκαιρι με τα contacts στο fb) αλλα, λιγο που κοιταξα, δεν μπορεσα καν να ξαναβρω την τοτε ρυθμιση (την οποια btw εκανα τοτε αλλα θυμαμαι οτι οταν ξαναμπαινα παλι ειχε ''χαθει'').

Φιλοι φιλων δεν ειναι, οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω μπει ποτε στα προφιλ τους...

Στο link που σου έστειλα, λέει το ανάποδο, ότι μπορεί αυτοί να μπήκαν στο δικό σου profile.

Επίσης, μπορεί αυτοί να σε έχουν "δώσει" στο Fb από τα δικά τους contact lists, που ναι μεν δεν έχεις το email εκεί, αλλά έχεις ίσως το όνομα (και δεν έχεις και συνηθισμένο)

Link to comment
Share on other sites

Στο link που σου έστειλα, λέει το ανάποδο, ότι μπορεί αυτοί να μπήκαν στο δικό σου profile.

Επίσης, μπορεί αυτοί να σε έχουν "δώσει" στο Fb από τα δικά τους contact lists, που ναι μεν δεν έχεις το email εκεί, αλλά έχεις ίσως το όνομα (και δεν έχεις και συνηθισμένο)

Να μπηκαν (ολοι αυτοι τελευταια ξαφνικά) στο προφιλ μου το θεωρω απιθανο.

Μαλλον ομως το ζουμί είναι στο contact list.

Παρόλο που είχα κάνει όσα έλεγε εδω Facebook phone contact list isn't new, can be deleted - TechSpot News (πλεον δεν ειναι ιδια τα menu βεβαια και ειναι λιγο ζαλισμα η διαδικασία), ξανατσεκαρα παλι και το μαμημένο fb εχει παλι imported όλα τα contacts μου του outlook!

Πραγματικα δεν ξερω τι παιζει πλεον (για να μην τα κανει import...). To μονο που σκέφτομαι ειναι το FB app (το παλιό έχω) στο iPad (αν και δεν θυμάμαι να το χα βαλει / επαιζει εκει). Μηπως και απο εκει δλδ πρεπει να κανω disable το sync.

Εχει κανατησει αηδια παντως αυτη η ιστορια. Να πρεπει να μυριζεις τα νυχια σου και μετα να ψαχνεσαι 2 ωρες για το πως θα αποτρέψεις όλες οι επαφες σου ειναι, με το ετσι θελω, στο cloud.

Πισω στο θεμα μας τωρα, υποθετω οτι απο εκει τελικά ''τραβουσε data'' και εκανε τις προτάσεις (ή αντίστοιχα από τα contact lists των αλλων).

Χάος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.