Jump to content



Υδροψυξη


GoLdMaN

Recommended Posts

Λοιπον το pc ειναι αυτο παρακατω και σκεφτομουνα την παραπανω λυση.Η υδροψυξη που σκεφτομουνα ηταν https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php/bkey/8defb823129a17bc74ae93c6fcf159ec + Ρακορς και τα λοιπα που θελω να μου προτεινετε εσεις μαζι με μεταφορικα γυρω στα 350.Για αρχη θελω να ψυξω μονο cpu και αργοτερα βλεπουμε και για vga.Το θεμα ειναι το παραπανω συστημα αξιζει τα λεφτα του?Η να παω σε μια H100.Το ψυγειο θα ειναι push/pull αφου τα εχω υπολογισει και χωρανε και στα 2.Επισης το συστημα που εχω επιλεξει ειναι ικανο να σηκωσει και μια vga χωρις να αλλαξω αντλια?(Ψυγειο ισως χρειαστει το ξερω.)Αυτα και επισης θα ηθελα να ελεγξετε και τη συμβατοτητα των κομματιων που εχω διαλεξει.Ευχαριστω οσους ασχοληθουν...

Mobo: Asus P6T SE | Cpu: i7 920 o/c @4.2 GHZ | Cooler: Xigmatek Aegir | Ram: OCZ 1600 Mhz Tripple Channel Kit (Intel Series) | Gpu: MSI Cyclone GTX 460 1GB O/C | Hdd: WD Caviar Black 640GB | Psu: Thermaltake Toughpower 750W | Case: Corsair Graphite Special Edition White | Monitor: SAMSUNG P2350 23" | Keyboard: Logitech Cordless Desktop S 530 Laser Mac Edition | Mouse: Microsoft Wireless 5000 | Sound: Logitech Z-2300 2.1

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Ωραίες επιλογές γενικά, με ένα άλλο ψυγείο στο μέλλον θα είσαι μια χαρά και για vga. Για το αν αξίζει τα λεφτά του σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Αν θες να βάλεις και vga στο μέλλον προφανώς είναι μονόδρομος, αλλιώς και το Η100 δεν θα ήταν άσχημη επιλογή στο 1/3 του κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Vga θα μπει απλα αργοτερα.Απλα τοτε θα βαλω και ενα 200αρι μπροστα μονο που χωραει ανετα στο κουτι μου(αντλια δν θα χρειαστω ετσι?).Οσο για το block εχω ακουσει οτι το EK ειναι καλυτεροAquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-Supreme HF - Acetal+EN (Nickel) (775/1156/1366/AM2/AM3/939/XEON) EK Water Blocks EK-Supreme HF - Acetal+EN (Nickel) (775/1156/1155/1366/AM2/AM3/939/XEON) 10339

Για το αν αξιζει τα λεφτα εννοω σε delta τι θερμοκρασιες θα εχω στο 920 σε 4.2-4.5 Ghz?Επισης θα εχω προβλημα να κανω το push/pull επειδη οι ανεμιστηρες δν ειναι ιδιοι?

Link to comment
Share on other sites

Vga θα μπει απλα αργοτερα.Απλα τοτε θα βαλω και ενα 200αρι μπροστα μονο που χωραει ανετα στο κουτι μου(αντλια δν θα χρειαστω ετσι?).Οσο για το block εχω ακουσει οτι το EK ειναι καλυτεροAquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-Supreme HF - Acetal+EN (Nickel) (775/1156/1366/AM2/AM3/939/XEON) EK Water Blocks EK-Supreme HF - Acetal+EN (Nickel) (775/1156/1155/1366/AM2/AM3/939/XEON) 10339

Για το αν αξιζει τα λεφτα εννοω σε delta τι θερμοκρασιες θα εχω στο 920 σε 4.2-4.5 Ghz?Επισης θα εχω προβλημα να κανω το push/pull επειδη οι ανεμιστηρες δν ειναι ιδιοι?

Για μενα καλυτερα να βελεις χοντρο ψυγειο απο οσο εχω δει το περνει το 600T με ανεμηστηρες σε Push με αυτο θα εισαι καλυτερα απο το λεπτο (ακομα με με pull-push το λεπτο

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Phobya G-Changer 240 Ver. 1.1 Black Phobya G-Changer 240 Ver. 1.2 Black 35286

Με την D5 μπορεις να βαλεις cpu και 2 VGA δεν θα εχεις προβλημα

Mε το παρακατω καλαθι πιστευω θα εισαι καλυτερα https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php/bkey/214bbb27ca3bdef1b503496a5b528275

Link to comment
Share on other sites

Παρα ειναι χοντρο..Σκεψου οτι η H100 σε push/pull χωραει με μικρη μοντα και οριακα δν βρισκει στις μνημες...Οσο για τα αλλα ty για τις πληροφοριες..

Δικιο εχεις δεν ειχα ασχοληθει με το κουτι πολυ αλλα απο οτι βλεπο αρκετοι βαζουν τους ανεμηστηρες απο εχω να βαζουν αερα (push πανω στο ψυγειο) και αλλαζουν φορα τους υπολοιπους

Το υγρο στο αλλαξα γιατι εγω προσωπικα δεν θελω τα UV στο κυκλωμα μου (ετσι και αλλιως αφου βαζεις πρασινο σωληνα το υγρο θα κανει πολυ μικρη διαφορα αν βαλεις UV φωτισμο

Link to comment
Share on other sites

To λαστιχο δν πειραζει που δεν ειναι tygon ετσι?Ειναι το απο το ιδιο υλικο PVC??

Για το υλικο δεν ξερω και εγω παρομοιοα εχω (primochill) me με βολεψαν περισσοτερο απο οσα εχω δοκιμασει στις καμπυλες

Τα tygon θελουν και αλλα ρακορ απο οσο ξερω χωρις να ειμαι σιγουρος μιας και η διαστασεις τους διαφερουν λιγο

Link to comment
Share on other sites

-Τα primochill είναι ίσως η καλύτερη επιλογή σε λάστιχα, τα tygon θολώνουν εύκολα.

-Push-Pull γιατί θες, δεν έχει τόση διαφορά από σκέτο pull.

-Για τα blocks οι διαφορές είναι μικρές, 2011 CPU Block Roundup – Results Compilation | Skinnee Labs

Link to comment
Share on other sites

-Τα primochill είναι ίσως η καλύτερη επιλογή σε λάστιχα, τα tygon θολώνουν εύκολα.

-Push-Pull γιατί θες, δεν έχει τόση διαφορά από σκέτο pull.

-Για τα blocks οι διαφορές είναι μικρές, 2011 CPU Block Roundup – Results Compilation | Skinnee Labs

pull push πιθανων βαζει για να κερδισει οτι μπορει επειδη βαζει λεπτο ψυγειο για μενα καλυτερα να αλλαξει τους ανεμηστηρες του κουτιου ωστε να βαλει χοντρο ψυγειο τους ανεμηστηρες εχω απο το κουτι κατω απο το καλυμα που εχει να βαζουν αερα και να γυρισει τον πισω ανεμηστηρα να βαζει αερα και ο μπροστηνος να βαζει

Ισως αν δεν θελει ετσι τον περνει να παιξει με χοντρο ψυγειο και λεπτους ανεμηστηρες αλλα δεν ξερω κατα τη ψαρια πιανουν και αν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι οποιοδήποτε ψυγείο σε σχέση με το MCR έχει ελάχιστες διαφορές, ειδικά αν μιλάμε για χαμηλόστροφους ανεμιστήρες.

Δεν εχω ωρα να κατσω να κοιταξω συγκριτικα αλλα οταν μιλαμε για 2πλασιο σε παχος ψυγειο τους 4-5 βαθμους κατω πιστευω θα τους εχει

Εγω επειμενω σε χοντρο ψυγειο επειδη αργοτερα θα βαλει και καρτα γραφικων στο κυκλωμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ωρα να κατσω να κοιταξω συγκριτικα αλλα οταν μιλαμε για 2πλασιο σε παχος ψυγειο τους 4-5 βαθμους κατω πιστευω θα τους εχει

Εγω επειμενω σε χοντρο ψυγειο επειδη αργοτερα θα βαλει και καρτα γραφικων στο κυκλωμα

Αυτή την εντύπωση έχουν αρκετοί, τα πράγματα είναι διαφορετικά όμως, 1-2 βαθμοί max.

Triple Radiator Comparison V2 | Skinnee Labs

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εντύπωση έχουν αρκετοί, τα πράγματα είναι διαφορετικά όμως, 1-2 βαθμοί max.

Triple Radiator Comparison V2 | Skinnee Labs

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - NexXxoS Pro II Radiator Rev. 2 (mit Alurahmen) Alphacool NexXxoS Pro II Radiator Rev. 2 35033

Σε αυτο παντως με το phobya σε δοκιμη (ιδια θερμοκρασια δωματιου)ειχα 4 βαθμους κατω σε load σε idle η διαφορα δεν ηταν μεγαλη 1-2 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Ένα ψυγείο δεν κρίνετε μόνο από το πάχος του όμως, και δεν πρέπει να γενικεύουμε τα πράγματα από μία δική μας εμπειρία.

Ναι ομως το παχος παιζει ρολο

Αν δεν του πω την εμπειρια μου πιανου θα του πω του reviewer που ουτε καν ξερω σε τη συνθηκες εκανες τις μετρησεις ?

Οπως και να εχει η διαφορα θα φανει οταν μπει και η καρτα μονο με τον επεξεργαση δεν πιστευω να τη καταλαβει

Link to comment
Share on other sites

Ty παιδια πολυ για τις απαντησεις και καποια πραγματα ξεκαθαρισαν.Να πω οτι το χοντρο αυτο παιδια δν μπαινει πανω παρα μονο με μοντα,κατι για το οποιο δν ψηνομαι και ιδιαιτερα για πολλους λογους.Κατω μπαινει αλλα γιατι να μπει κατω για 2-3 βαθμους?Αυτους πιστευω τους κερδιζω και απο το push-pull...Οσο για την καρτα οταν θα μπει θα μπει και ενα 200αρι μπροστα που μπενει πολυ ευκολα οποτε το πανω ειναι μονο για τον i7 920 γιατι ουτε σι αλλως ενα 2πλο ψυγειο το θελει πιστευω ο 920.https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php /bkey/5b8bdf719b3c4bf54512f1284fff67df

Αρα αν καταληξω σε αυτα ειμαι κομπλε?Οσο για ρακορ σε τι να παω?Χαλκινα,χρυσα,ασημενια τι?(Αν μπορειτε να πειτε και συγκεκριμενα και θα παρω εγω τις ποσοτητες που χρειαζομαι...)Οσο για το push/pull unstoppable γιατι να μην το κανω αφου με παιρνει?Εκτος και αν εχεις καποιο ψυγειο να προτεινεις πολυ πιο καλο που να μπαινει μονο με push.Επισης αυτο το ψυγειο ειναι καλυτερο απο to MCR η απλα πιο εφετζιδικο?Για τους σωληνες αυτοι ειναι οκ ετσι?Τελος φιλε evolution δν μπαινει το ψυγειο με κανενα θεο σου λεω γιατι ειναι οι μνημες και η ψυκτρα του chipset...Ακομα και χωρις φουρφουρια.:mobile1:

Edit:Επισης ποια παστα προτεινετε ως καλυτερη?Με διαμαντι ειναι καλη η να παω σε μια arctic silver να τελειωνω?

Link to comment
Share on other sites

Ty παιδια πολυ για τις απαντησεις και καποια πραγματα ξεκαθαρισαν.Να πω οτι το χοντρο αυτο παιδια δν μπαινει πανω παρα μονο με μοντα,κατι για το οποιο δν ψηνομαι και ιδιαιτερα για πολλους λογους.Κατω μπαινει αλλα γιατι να μπει κατω για 2-3 βαθμους?Αυτους πιστευω τους κερδιζω και απο το push-pull...Οσο για την καρτα οταν θα μπει θα μπει και ενα 200αρι μπροστα που μπενει πολυ ευκολα οποτε το πανω ειναι μονο για τον i7 920 γιατι ουτε σι αλλως ενα 2πλο ψυγειο το θελει πιστευω ο 920.https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php /bkey/5b8bdf719b3c4bf54512f1284fff67df

Αρα αν καταληξω σε αυτα ειμαι κομπλε?Οσο για ρακορ σε τι να παω?Χαλκινα,χρυσα,ασημενια τι?(Αν μπορειτε να πειτε και συγκεκριμενα και θα παρω εγω τις ποσοτητες που χρειαζομαι...)Οσο για το push/pull unstoppable γιατι να μην το κανω αφου με παιρνει?Εκτος και αν εχεις καποιο ψυγειο να προτεινεις πολυ πιο καλο που να μπαινει μονο με push.Επισης αυτο το ψυγειο ειναι καλυτερο απο to MCR η απλα πιο εφετζιδικο?Για τους σωληνες αυτοι ειναι οκ ετσι?Τελος φιλε evolution δν μπαινει το ψυγειο με κανενα θεο σου λεω γιατι ειναι οι μνημες και η ψυκτρα του chipset...Ακομα και χωρις φουρφουρια.:mobile1:

Edit:Επισης ποια παστα προτεινετε ως καλυτερη?Με διαμαντι ειναι καλη η να παω σε μια arctic silver να τελειωνω?

-Το swiftech είναι η πιο δοκιμασμένη λύση εδώ και χρόνια, παλαιότερα που το είχα και εγώ ήμουν πλήρως ικανοποιημένος. Δεν θα πήγαινα σε άλλο ψυγείο σε αυτό το μέγεθος.

-Από ανεμιστήρες μην πας στους silenx, δες τους Scythe Gentle Typhoon, δεν σε παίρνει να βάλεις 25mm και από τις 2 μεριές?

-Από ρακόρ εγώ έχω βάλει τα EK compression fittings(13/10) εδώ και ένα χρόνο, αρκετά καλά μου φαίνονται και σε εξαιρετική τιμή. Τα περισσότερα είναι μπρούτζινα και από πάνω νικελωμένα ή βαμμένα(?) για τα άλλα χρώματα.

-Για θερμοαγώγιμη πάστα δες εδώ

-Οι σωλήνες ναι αυτοί είναι

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειχα πει και σε γειτονικο forum

για πακετακι με προοπτικες δυο ψυγειων και vga block αργοτερα

θα κοιτουσα σε τετοιου ειδους συνθεση ή ενδεχομενως χωρις το εξτρα πισω μονο αλλα με ενα 200αρι μπροστα.

Οσο αφορα τα ψυγεια

εφοσον δεν χωραει χοντρο τυπου nexxos, XSPC RX, αλλα ουτε καν EK

πας σε XSPC και swiftech που ειναι κορυφαια λεπτα για low/mid fans

δεν πιστευω οτι αξιζει το push pull με τους slim scythe σε τετοια rads

ισως σε απολυτα νουμερα να εχουν πολυ μικρες διαφορες αλλα προσωπικα θα τα αφηνα με μια σειρα.

καλυτερα ενα καλο σετ fans και ισως και ρυθμιζομενο για μεγαλυτερη ευελιξια δλδ.

σχετικα με ολα τα αλλα

τα παιδια πριν απο μενα στα ειπαν ολα νομιζω

τα μαυρα ρακορ της ΕΚ εχουν καλυτερο φινιρισμα απο τα alphacool

αλλα δεν εχουν γωνιακα 45 & μοιρων

τα koolance επισης ομορφα και καλα αλλα ειναι λιγο πιο τσιμπημενα

για τα bitspower απλα υπερτιμημενα imho.

Σωληνας primochill ειναι μια χαρα

υγρο nonUV κι απο μενα ( το Aquacomputer ειναι δοκιμασμενη λυση)

Για θερμοαγωγιμη θα προτεινα ΑC MX2/4, AS5, Gelid extreme

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.