Jump to content



UPS Batteries?


therock

Recommended Posts

Pαιδια επειδη προκετιαι να αλλαξω τις μπαταριες απο το UPS Μου θα θελα να γνωριζω ορισμενα πραγματα.

-Κατ'αρχας ποσο καιρο κρατανε?

Οι προηγουμενες που ηρθαν με την μοναδα τα φτυσαν μετα απο 2-3 χρονια. Βεβαια σημερα που το ανοιξα ηταν τιγκα στην σκονη και δεν ξερω κατα ποσο επαιξε και αυτο το ρολο του. Επειδη τωρα θα παρω 12Α (οι προηγουμενες ηταν 7αρες) θα αξιζει τον κοπο οι θα πεθαινουν και αυτες σε 2-3 χρονια οποτε τσαμπα τα παραπανισια χρηματα?

-Με ποιο τροπο μπορεις να τις διατηρησεις το περισσοτερο δυνατο?

Υποψιν. Ο υπολογιστης που θα σηκωνει, θα λειτουργει την μιση εβδομαδα. Την αλλη μιση θα βρισκεται κλειστος, οποτε η Μοναδα θα λειτουργει χωρις να παρεχει ρευμα καπου, απλα θα φορτιζει διαρκως η μπαταρια.

Αυτα σκεφτηκα για αρχη. Θα μπορουσε καποιος να με διαφωτισει για να κανω την σωστη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Pαιδια επειδη προκετιαι να αλλαξω τις μπαταριες απο το UPS Μου θα θελα να γνωριζω ορισμενα πραγματα.

-Κατ'αρχας ποσο καιρο κρατανε?

Οι προηγουμενες που ηρθαν με την μοναδα τα φτυσαν μετα απο 2-3 χρονια. Βεβαια σημερα που το ανοιξα ηταν τιγκα στην σκονη και δεν ξερω κατα ποσο επαιξε και αυτο το ρολο του. Επειδη τωρα θα παρω 12Α (οι προηγουμενες ηταν 7αρες) θα αξιζει τον κοπο οι θα πεθαινουν και αυτες σε 2-3 χρονια οποτε τσαμπα τα παραπανισια χρηματα?

-Με ποιο τροπο μπορεις να τις διατηρησεις το περισσοτερο δυνατο?

Υποψιν. Ο υπολογιστης που θα σηκωνει, θα λειτουργει την μιση εβδομαδα. Την αλλη μιση θα βρισκεται κλειστος, οποτε η Μοναδα θα λειτουργει χωρις να παρεχει ρευμα καπου, απλα θα φορτιζει διαρκως η μπαταρια.

Αυτα σκεφτηκα για αρχη. Θα μπορουσε καποιος να με διαφωτισει για να κανω την σωστη επιλογη?

Σε πρώτη φάση μπορείς να κάνει αναζήτηση στο forum. Έχει συζητηθεί πρόσφατα και θα βρεις απαντήσεις.

Σε δεύτερη φάση, μπορείς να διαβάσεις παρακάτω την προσωπική μου εμπειρία.

Αγόρασα το UPS το 2003. Κάθε βράδυ που έπεφτα για ύπνο, έκλεινα το πολύμπριζο που το τροφοδοτεί με ρεύμα. Κάθε επόμενο απόγευμα που γύριζα από τη δουλειά, το ξανάνοιγα και χρησιμοποιούσα τον υπολογιστή. Με αυτή τη διαδικασία η πρώτη μου μπαταρία κράτησε 6 χρόνια. Το 2009 την άλλαξα και από τότε έχω τη δεύτερη χωρίς πρόβλημα. Η μπαταρία δεν πρέπει να φορτίζει συνεχώς, οπότε όταν δε θα χρησιμοποιείται ο υπολογιστής για μεγάλο διάστημα, καλό είναι να βγάζεις το UPS από την πρίζα (ή να έχεις πολύμπριζο με διακόπτη).

Link to comment
Share on other sites

αν το Ups σου ειναι φτιαγμενο για 7v τοτε δε νομιζω να μπορεις να βαλεις 12v..

12Voltη ειναι, αλλα εγω αναφερομαι σε Αμπερ (χωρητικοτητα). Απλως ο προβληματισμος μου ειναι, πως αμα εχουνε ημερομηνια ληξης, τοτε μαλλον δεν βλεπω τον λογο για παραπανω χωρητικοτητα. Δηλαδη αντι να δωσω 72 για ενα ζευγαρι των 12Αμπερ ας ξαναπαρω 7αρες που κανουν σχεδον τα μισα. Αμα ομως μπορω να εξασκησω πρακτικες με τις οποιες οι μπαταριες κρατανε χρονια, καμμια 10ετια τουλαχιστον ας πουμε, τοτε αξιζοει σαν επενδυση η παραπανω χωρητικοτητα.

Σε πρώτη φάση μπορείς να κάνει αναζήτηση στο forum. Έχει συζητηθεί πρόσφατα και θα βρεις απαντήσεις.

Σε δεύτερη φάση, μπορείς να διαβάσεις παρακάτω την προσωπική μου εμπειρία.

Αγόρασα το UPS το 2003. Κάθε βράδυ που έπεφτα για ύπνο, έκλεινα το πολύμπριζο που το τροφοδοτεί με ρεύμα. Κάθε επόμενο απόγευμα που γύριζα από τη δουλειά, το ξανάνοιγα και χρησιμοποιούσα τον υπολογιστή. Με αυτή τη διαδικασία η πρώτη μου μπαταρία κράτησε 6 χρόνια. Το 2009 την άλλαξα και από τότε έχω τη δεύτερη χωρίς πρόβλημα. Η μπαταρία δεν πρέπει να φορτίζει συνεχώς, οπότε όταν δε θα χρησιμοποιείται ο υπολογιστής για μεγάλο διάστημα, καλό είναι να βγάζεις το UPS από την πρίζα (ή να έχεις πολύμπριζο με διακόπτη).

Αν το χεις ευκαιρο μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις λινκ? Ειχα ψαξει πριν ποσταρω αλλα δεν βρηκα κατι.

Εγω παντως προηγουμενως το ειχα σε κατεβαστηρι το οποιο δουλευε ολο το 24ωρο διχως εξαιρεσεις και δεν εσβηνε ποτε. Οποτε το ρευμα ηταν διαρκες. Παρολα αυτα μου χαλασε. Δηλαδη τωρα αμα το βγαζω απο την μπριζα οσο δεν το δουλευω, δλδ την μιση βδομαδα, θα μου κρατησει για χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, εδώ.

Πιστεύω ότι αν βγάζεις το UPS από την πρίζα όταν δεν το χρησιμοποιείς, ναι θα σου κρατήσουν παραπάνω οι μπαταρίες. 2 παίρνει; Υπολόγισε κάνα 20άρι η μία.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρεις να κρατήσεις τις μπαταρίες δεκαετία, πας για νόμπελ φυσικής...

Η φυσιολογική διάρκεια ζωής τους είναι 2-3 χρόνια, άντε 4. (ντάξει, μπορούν και λίγο παραπάνω)

Επίσης μιλάς για Αμπερώρια, όχι Αμπερ. Περισσότερα αμπερώρια => μεγαλύτερος χρόνος παροχής ισχύος. Με τον καιρό πέφτει και η δυναμικότητα των μπαταριών.

Επιπλέον ανάλογα με το UPS, δεν κάνει μεταγωγή στη μπαταρία μόνο όταν διακόπτεται το ρεύμα. Μπορεί να κάνει μεταγωγή και όταν υπάρξει πτώση τάσης. Δεν μπορείς να ελέγξεις πότε θα φορτίζει τη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, εδώ.

Πιστεύω ότι αν βγάζεις το UPS από την πρίζα όταν δεν το χρησιμοποιείς, ναι θα σου κρατήσουν παραπάνω οι μπαταρίες. 2 παίρνει; Υπολόγισε κάνα 20άρι η μία.

Thank You.

Τι 20 Χρονια? :wassat:

Αν καταφέρεις να κρατήσεις τις μπαταρίες δεκαετία, πας για νόμπελ φυσικής...

Η φυσιολογική διάρκεια ζωής τους είναι 2-3 χρόνια, άντε 4. (ντάξει, μπορούν και λίγο παραπάνω)

Επίσης μιλάς για Αμπερώρια, όχι Αμπερ. Περισσότερα αμπερώρια => μεγαλύτερος χρόνος παροχής ισχύος. Με τον καιρό πέφτει και η δυναμικότητα των μπαταριών.

Επιπλέον ανάλογα με το UPS, δεν κάνει μεταγωγή στη μπαταρία μόνο όταν διακόπτεται το ρεύμα. Μπορεί να κάνει μεταγωγή και όταν υπάρξει πτώση τάσης. Δεν μπορείς να ελέγξεις πότε θα φορτίζει τη μπαταρία.

Ναι οκ ξερω πως προκειται για Αμπερωρια, οποτε προφανως σημαινει οτι σου κραταει το συστημα για περισσοτερο χρονο. Οταν λες πεφτει, δλδ για τι επιπεδα μιλαμε? Δλδ ξεκινωντας τωρα στα 12, μετα απο κανα χρονο ποσο θα κυμαινεται.

Αξιζει να δωσω τα παραπανισια χρηματα για τα 12AH, δεδεμενου οτι μπορει και σε 2-3 χρονια να την ξανα ακουσουν οι μπαταριες? Ενδεικτικα, 72Ε παει το ζευγος των 12Ah και 39Ε των 7.2Ah.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12350]therock003[/MENTION]

δεν υπάρχει κάποια ακριβής σχέση χρόνια - μείωση απόδοσης. Μπορείς να βρεις κάποια διαγράμματα στα datasheet των μπαταριών. (τσέκαρε την σελίδα www.csb-batteries.com, αν και τώρα είναι down). Η μείωση απόδοσης δεν εξαρτάται μόνο από το χρόνο, (όπου η επίδραση του είναι "σχετικα" μικρή) όσο και από τους κύκλους φόρτισης και κυρίως τη θερμοκρασία.

Σου επισυνάπτω ένα .πδφ να δεις.

Για μένα αν δε σε ενδιαφέρει πολύ το uptime πάρε αυτές των 7,2 Ah.

gp_1222.pdf

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα , στην επιλογή που θα κάνεις πρόσεξε λίγο αυτό με την χωρητικότητα των μπαταριών . Βάζοντας μπαταρία κατά 60% μεγαλύτερης χωρητικότητας υπάρχει πιθανότητα κινδύνου το κύκλωμα φόρτισης που υπάρχει στο UPS να μην μπορεί να ανταπεξέλθει . Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μη κανονική/πλήρη φόρτιση των μπαταριών με τελικό αποτέλεσμα την πιο γρήγορη φθορά ή ενδεχομένως και σε βλάβη λόγω αυξημένων ρευμάτων. Για να βαδίσεις εκ του ασφαλούς θα σου πρότεινα να ρωτήσεις την εταιρία κατασκευής του UPS .

Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που δεν το εχω δουλεψει εδω και κατι χρονια, μπορω να το βαλω χωρις φορτο να γεμισει τις μπαταριες τους, να τις μετρησω να δω που κυμαινονται? Ετσι πειραματικα γιατι δεν το βλεπω να εχει μεινει ουτε ενα ιον.

@therock003

δεν υπάρχει κάποια ακριβής σχέση χρόνια - μείωση απόδοσης. Μπορείς να βρεις κάποια διαγράμματα στα datasheet των μπαταριών. (τσέκαρε την σελίδα www.csb-batteries.com, αν και τώρα είναι down). Η μείωση απόδοσης δεν εξαρτάται μόνο από το χρόνο, (όπου η επίδραση του είναι "σχετικα" μικρή) όσο και από τους κύκλους φόρτισης και κυρίως τη θερμοκρασία.

Σου επισυνάπτω ένα .πδφ να δεις.

Για μένα αν δε σε ενδιαφέρει πολύ το uptime πάρε αυτές των 7,2 Ah.

Στο Capacity Retention λες? Αν δεν την διατηρεις σε 5C πεφγτει δραματικα. Τι γινεται, σε ψυγειο πρεπει να την βαζω? Εγω την ειχα ακριβως διπλα στο PC, Και δουλευε και καλοκαιρια οποτε λογικα για αυτο θα εφαγε τοσο γρηγορο Drain.

Φίλε καλημέρα , στην επιλογή που θα κάνεις πρόσεξε λίγο αυτό με την χωρητικότητα των μπαταριών . Βάζοντας μπαταρία κατά 60% μεγαλύτερης χωρητικότητας υπάρχει πιθανότητα κινδύνου το κύκλωμα φόρτισης που υπάρχει στο UPS να μην μπορεί να ανταπεξέλθει . Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μη κανονική/πλήρη φόρτιση των μπαταριών με τελικό αποτέλεσμα την πιο γρήγορη φθορά ή ενδεχομένως και σε βλάβη λόγω αυξημένων ρευμάτων. Για να βαδίσεις εκ του ασφαλούς θα σου πρότεινα να ρωτήσεις την εταιρία κατασκευής του UPS .

Λευτέρης

Ισχυει? Παλιοτερα που ειχα ρωτησει σε ενα ξενο φορουμ, ειχα διαβασει πως μπορεις ακομα και κατοσταρα να βαλεις απλως θα αργει πολυ στην φορτιση. Το ιδιο λενε και τα παιδια στο διπλανο τοπικ. Καλα παντως αν περιμενω απαντηση απο την Mustek σωθηκαμε. Τις εχω στειλει mail για το πως να απενεργοποιησω τον ηχο που ακουγεται οταν δουλευει εκτος ρευματος και ακομα δεν εχω παρει απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει? Παλιοτερα που ειχα ρωτησει σε ενα ξενο φορουμ, ειχα διαβασει πως μπορεις ακομα και κατοσταρα να βαλεις απλως θα αργει πολυ στην φορτιση. Το ιδιο λενε και τα παιδια στο διπλανο τοπικ.

Αυτό πιστεύω κι εγώ.

Καλα παντως αν περιμενω απαντηση απο την Mustek σωθηκαμε.

Mustek έχεις κι εσύ; Κι εγώ το PowerMust 600 έχω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω κι εγώ.

Καλα παντως αν περιμενω απαντηση απο την Mustek σωθηκαμε.

Mustek έχεις κι εσύ; Κι εγώ το PowerMust 600 έχω.

Ναι το 1400αρι εχω εγω.

Παντως δοκιμασα να το ξαναβαλω στο ρευμα μετα απο τοσα χρονια και δεν αναβει ουτε ενα λαμπακι. Απλως ελπιζω αυτο να σημαινει πως δεν εχει μεινει καθολου φορτιο στην μπαταρια, και να μην εχει παθει καμμια εσωτερικη ζημια το ιδιο το μηχανημα...

Μην παω να παρω καινουριες μπαταριες και δω οτι παλι δεν δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

Στο πίσω μέρος, εκεί που μπαίνει το καλώδιο τροφοδοσίας, το δικό μου έχει ένα πορτάκι που τραβιέται έξω και έχει μέσα μια ασφάλεια. Δες αν είναι και το δικό σου έτσι και δες αν είναι καμμένη η ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι εμενα δεν εχει κατι τετοιο. Ωχ εχε γουστο τωρα να εχω ζημια στο UPS. :weep:

Σιγουρα ακομα και χωρις μπαταρια πρεπει να εχω ενδειξεις μπροστα στην προσοψη? Αν μετρησω τα καλωδια που πανε στις μπαταριες θα μπορω να δω αν εστω απο αυτα περναει ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.