Jump to content


ΜΗΤΡΙΚΗ ΓΙΑ 2600Κ


MrCrowley83

Recommended Posts

Γεια και χαρα σε ολους!! Εχω 6GB Kingston 2000mhz το παρακατω σετακι και θελω να παρω τον 2600Κ.

Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μνήμες :: Kingston HyperX T1 Series 6GB (3x2GB)DDR3 2000MHz(PC3-16000)KHX2000C9AD3T1K3/6GX - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Για πειτε καμια καλη μητρικη που να κενει και καλο overclοcking. Ο 2600Κ θα ψυχεται απο μια Η70.

Απο μια γρηγορη ματια εχω ζαχαρωσει την παρακατω. Ποια ειναι η γνωμη σας?

MOTHERBOARD :: Asus Socket 1155 P8Z68-V PRO (B3) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Επισης να συμπληρωσω πως το συστημα θα ολοκληρωθει με μια 6970 μια 430 για physix (για αυτο και θελω να εχει και κατω-κατω pcie ωστε η 430 να μη μου "πνιγει" την 6970 η οποια εχει aftemarket ψυκτρα)

Επισης επειδη θα εχω 2 καρτες μ ενδιαφερει να παιζει την 6970 x16 και την 430 x4 η οτι να ναι (μονο για physix ειναι οποτε δεν μενδιαφερει ιδιαιτερα)

Για την μητρικη που αναφερω στα specs λεει: 2 x PCIe 2.0 x16 (x16 or dual x8) και 1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode, black) *1

με την επεξηγηση στο * The PCIe x16_3 slot shares bandwidth with PCIe x1_1 slot, PCIe x1_2 slot, USB3_34 and eSATA. The PCIe x16_3 default setting is in x1 mode.

Αρα αν βαλω και τις 2 θα παιζει την 6970 x16 και την 430 x4 σωστα?

ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards- ASUS P8Z68-V PRO

Και κατι τελευταιο......

Με τις μνημες δεν πιστευω να εχω προβλημα ε? (λογω triple και dual chanell)

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σε ολους!! Εχω 6GB Kingston 2000mhz το παρακατω σετακι και θελω να παρω τον 2600Κ.

Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μνήμες :: Kingston HyperX T1 Series 6GB (3x2GB)DDR3 2000MHz(PC3-16000)KHX2000C9AD3T1K3/6GX - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Με τις μνημες δεν πιστευω να εχω προβλημα ε? (λογω triple και dual chanell)

Απλά θα σου περισσέψει ένα memory stick γιατί θα βάλεις 4 GB. Για να εκμεταλλευτείς το dual channel θα πρέπει να βάλεις ζευγάρι τα memory sticks.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα σου περισσέψει ένα memory stick γιατί θα βάλεις 4 GB. Για να εκμεταλλευτείς το dual channel θα πρέπει να βάλεις ζευγάρι τα memory sticks.

Και 3 DIMMs να βάλει, και 4, και 5 ( αν γινότανε και 5ο :p ) πάλι Dual Channel θα δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Και 3 DIMMs να βάλει, και 4, και 5 ( αν γινότανε και 5ο ) πάλι Dual Channel θα δουλεύει.

Μήπως θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό? Απ' όσο γνωρίζω, μόνο σε 2άδες οι μνήμες εκμεταλλεύονται τα dual channel memory configuration του mobo. Αν βάλεις και 3η υπάρχουν 2 περιπτώσεις (δεν ξέρω ποιο από τα 2 ισχύει):

1. Δουλεύουν όλες σε single channel mode

2. Το ζευγάρι δουλεύει σε dual channel και η μονή σε single channel.

Το παρακάτω είναι από το manual της μητρικής μου:

post-14013-1416075549,842_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό? Απ' όσο γνωρίζω, μόνο σε 2άδες οι μνήμες εκμεταλλεύονται τα dual channel memory configuration του mobo. Αν βάλεις και 3η υπάρχουν 2 περιπτώσεις (δεν ξέρω ποιο από τα 2 ισχύει):

1. Δουλεύουν όλες σε single channel mode

2. Το ζευγάρι δουλεύει σε dual channel και η μονή σε single channel.

Το παρακάτω είναι από το manual της μητρικής μου:

Αυτοί που γράφουνε τα manual ξέρουν ότι γνωρίζω κι εγω για την ύπαρξη ή όχι του Θεού ( τα @@ μου δηλαδή :D ).

Δουλεύουνε κανονικότατα σε dual channel ( δεν υπάρχει δουλεύουνε οι 2 σε dual και η άλλη σε single, ο ελεγκτής έχει δύο κανάλια, είτε λειτουργεί το 1, είτε και τα 2, δεν γεννάει 3ο και 4ο ).

Το marketing department το ονομάζει "Flex memory mode", σε κάποια manuals το γράφουνε σε κάποια όχι.

Το ίδιο ακριβώς γίνεται και σε Core 2 CPUs ( LGA775 ) και στους Core i7 gen1 ( LGA1366 & LGA1156 ).

Επειδή και άλλη φορά είχα τύχει σε επιμένοντα... πάρε 2 videos από X58 @ triple channel με 4 και 5 DIMMs:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=H4iyjCHVKKI]4 DIMMs Triple Channel on X58 works dumbo! - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_6N2qaw5ve4]5 DIMMs Triple Channel on X58 works dumbo! - YouTube[/ame]

θες και την τεχνική εξήγηση ? :)

Link to comment
Share on other sites

θες και την τεχνική εξήγηση ? :)

Όχι ευχαριστώ. Είμαι σίγουρος πως θα έχεις κάποια βάση για να το λες. Κάποια στιγμή θα το κοιτάξω. Ήσουν άλλωστε πολύ κατατοπιστικός για όποιον θεωρείς "επιμένοντα"

Αυτοί που γράφουνε τα manual ξέρουν ότι γνωρίζω κι εγω για την ύπαρξη ή όχι του Θεού ( τα @@ μου δηλαδή :D ).
Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου θα διαλεγα αυτην http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=24701&cat=3⊂=369&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=3

γιατι σε συνδυασμο με την Η70 που θα βαλεις δεν θα υπαρχει καθολου ροη αερα για την ψυξη των VRMs.

Απο ολα τα reviews που εχω διαβασει, οι Gigabyte εχουν την χαμηλοτερη θερμοκρασια στο συστημα τροφοδοσιας του επεξεργαστη by far. (ακομα και στο overclocking)

Με τις μνημες δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα πήγαινα στην pro. H απλή p8z68-v έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά εκτός από έναν extra marvel sata controller, ΙΕΕΕ 1394 και το usb3 bracket, και ειναι 45e πιο φτηνή. Παρακάτω παραθέτω τα extra της pro:

Intel® LAN- Dual interconnect between the Integrated LAN controller and Physical Layer (PHY)

Marvell® PCIe SATA 6Gb/s controller : *2

2 x SATA 6Gb/s port(s), navy blue

- Absolute Pitch 192kHz/ 24-bit True BD Lossless Sound

- DTS Surround Sensation UltraPC

2 x IEEE 1394a connector(s)

1 x ASUS USB 3.0 Bracket(s)

Κοιτάζω και γω τώρα για sb mobo για αυτό το είχα ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

τωρα μπορεσα και ειδα τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω ολους. για τις μνημες και εγω ετσι ηξερα (οτι και με 2 και με 3 και με 5 dimms παιζει κανονικα το dual chanel και ηθελα απλα να το επιβεβαιωσω)

με τις giga εχω ενα θεμα γιατι τωρα με την ud3 (ι7 920 d0) μου εβγαλε την ψυχη να κανω σταθερο oc ενω με asus ηταν παντα πιο ευκολο.

σχετικα με τα pcie εχει κανεις κανενα clue?

Link to comment
Share on other sites

Κατά σειρά προτίμησης...

1)MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1155 Z68 Extreme4 Gen3 (B3) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

2)MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1155 Z68 Extreme4 (B3) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

και αν σε βολεύει τότε θα προτειμούσα από όλες αυτήν αλλά αν σε βολεύει...

MOTHERBOARD :: Asus Socket 1155 Maximus IV GENE-Z (B3) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Η Asrock Z68 Extreme4 gen3 υποστηρίζει και pcie 3.0 για 2 καρτες γραφικών, με ivy bridge επεξεργαστη αργότερα. Η Asus υποστηριζει pcie 2.0.

να και ενα video review [ame=http://www.youtube.com/watch?v=j4nEGYvzVbY]ASRock Z68 Extreme4 Gen3 Review - YouTube[/ame] και το γραπτό ASRock Z68 Extreme4 Gen3 Review - Introduction

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Γιατί λες "αν δεν θες να κάνεις CF ή SLI"?

Αφού και δύο θύρες έχει,και με δυο PCI slots απόσταση είναι αλλά και x16 και οι δύο σε συνδυασμό!

Από θέμα ροής αέρα το λες???

Άμα είναι έτσι,τότε να μη γινόμαστε απόλυτοι!Το απόλυτο είναι ότι και cf μπορεί να γίνει αλλά και SLI.Απλά η μία από τις δύο θα έχει πιο αυξημένες θερμοκρασίες.Και δε νομίζω σε επικίνδυνα επίπεδα!

Άσε που άμα ο άλλος έχει νεράκι στο σύστημα τότε και για cf\sli είναι πένα μητρικούλα!

Εκτός αν εννοείς άμα θέλει cf\sli σε συνδυασμό με αλλη μία κάρτα(ήχου,...)!

Link to comment
Share on other sites

CF/SLI κάνεις, αλλά θα πνίγονται οι κάρτες, είναι πρακτικά κολλημένη η μία με την άλλη :p

Κάνοντας CF/SLI επίσης χάνεις την PCI-e 1x ( no add-on sound card )

Είναι και μικρό mobo με πολύ κοντινές αποστάσεις μεταξύ CPU - VGA/VGAs - SB - RAM και αν βάλεις π.χ. 2* GTX580 και τέζα overclocked τον 2500K/2600K σε ένα μικρομεσσαίο κουτάκι θα γίνει φούρνος ( όχι ότι δεν θα δουλεύει ok, αλλά δεν θα είναι και στις καλύτερες θερμοκρασίες για την μακροζωία των components ).

Link to comment
Share on other sites

Το να είναι αυξημένες οι θερμοκρασίες σχετικά με μία άλλη μητρική που έχει και άλλες θύρες για να μπει πιο κάρτα η κάρτα,οκ,αλλά το να είναι σε επικίνδυνα επίπεδα το αμφιβάλλω man!

Τώρα η απόσταση των vga από τον cpu ένα δάχτυλο διαφορά είναι σχετικά με άλλες μητρικές.Δε νομίζω να επιρεάζει τόσο τις θερμοκρασίες για να μην μπορείς να κάνεις cf\sli και o\c!

Βασικά κανά review\test θα μας έλεινε κάθε ενδυασμό αλλά και πάλι έτσι πιστεύω!:)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 2 κάρτες πάνω στην mobo θα είναι 8x/8x/(4x αν μπει και τρίτη) τα pci-e,με 16x πάντα την πρώτη κάρτα αν την βάλεις μόνη της στο πρώτο slot πάνω πάνω,αν την βάλεις στο δεύτερο slot θα πάει 8x ακόμα και αν ειναι μόνη της.

Τώρα για τα temps....αν θα έχεις sandwich 2-3κάρτες,θα έχει ζέστη μέσα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.