Jump to content


570 black screen! τι φταιει;


KoMM

Recommended Posts

Καλησπερα!

Εδω και λιγο καιρο εχω ταραχτει στις μαυρες οθονες -ηχος σε λουπα,pc dead-.Παντα τα minidumps βγαζουν nvlddmkm.sys και dxkernel, και παντα συμβαινει σε 3d περιβαλλον, απο furmark/oc scanner μεχρι και wow/sc2 -που δε ζοριζουν ιδαιιτερα την καρτα-.

το cpu περναει λινξ/πριμε με τις ωρες , οι μνημες περασανε 35 ωρες memtest , οι θερμοκρασιες ειναι κομπλε.

Εχω περασει bios/drivers με ολους τους πιθανους τροπους..

το περιεργο ειναι το εξης :

με οποιοδηποτε oc -ακομα και 160bclk π.χ.- με το που τρεχω ενα furmark/oc scanner τρωω μαυρη οθονη. Οταν τα γυριζω ολα σε default η καρτα περναει 6-7-8 ωρες furmark χωρις κανενα θεμα..

Η καρτα τρεχει στα defaults απ την...2η μερα , σε νερο, με χαμηλα ρευματα -0.97@load-.

τι μπορει να φταιει; :help:

Link to comment
Share on other sites

θα σε συμβουλευα να μην δωσεις ρευμα στην καρτα σου

αν δεις το παρακατω λινκ θα καταλαβεις το γιατι. εκτος και αν ειναι custom pcb

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/deyteri-kammeni-gtx570-99664.html

Link to comment
Share on other sites

Η 570 που μου έτυχε(PNY), και την αγόρασα την περίοδο που όλες οι άλλες 570 πεθαίνανε(ακόμη και σε stock voltage) δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, είτε σε 1100V είτε σε 1163V(με custom fimrware) που την έτρεχα για ένα διάστημα.

Εάν δεν έχεις πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι(αν και απ'ότι λες τώρα τελευταίο στο κάνει) θα δοκίμαζα τα εξής:

1) Σύνδεση με τα 6-pin του τροφοδοτικού, αντί γι'αυτά που είχε η κάρτα στο κουτί ή το ανάποδο(αναλόγως πως έχεις την σύνδεση τώρα).

2) Άλλο τροφοδοτικό

3) Δοκιμή της κάρτας σε άλλο H/Y

Αν δεν τα δοκίμασες αυτά, κάνε τα και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω για το θεμα με τα ρευματα και δε σκοπευα να τα πειραξω πολυ, ουτε να κλοκαρω την καρτα καθως ο,τι παιζω παιζει νερο ή προτιμαει cpu.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινεται να κρασαρει οταν κλοκαρω εστω και ελαχιστα το cpu και σε defaults να μη καταλαβαινει τιποτα.

Ξεχασα να αναφερω επισης οτι εχω τσιμπησει τα ρευματα στη μητρικη χωρις αποτελεσμα, και το τροφοδοτικο ειναι καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν το overclock του bclk να δημιουργεί αστάθεια στο pci-e slot. Η συχνότητα του pci-e είναι στα 100? Με άλλη κάρτα έχεις δοκιμάσει να δεις αν σου κάνει τα ίδια κόλπα?

Επίσης πες μας και πιο είναι το τροφοδοτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για έλλειψη ρεύματος μου μοιάζει το πρόβλημα.

Το Pci-e σταθερά στα 100.Παραπάνω και μπορεί να κάνει τσουφ...γυρνα το στα 100,οχι auto.Αν συνεχίσει πηγαινέ την πίσω στο κατάστημα που την πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για έλλειψη ρεύματος μου μοιάζει το πρόβλημα.

Το Pci-e σταθερά στα 100.Παραπάνω και μπορεί να κάνει τσουφ...γυρνα το στα 100,οχι auto.Αν συνεχίσει πηγαινέ την πίσω στο κατάστημα που την πήρες.

και τι θα τους πει συγνωμη αλλα οταν κανω oc τρωω μαυρη οθονη? πρωτα πρεπει να διαπιστωσει οτι οντως η καρτα εχει προβλημα το οποιο να το παρουσιαζει και σε συνθηκες εκτος oc

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν είναι απίθανο. στο τροφοδοτικό που έχω τώρα π.χ.

είχαν ανάποδα περασμένες γειώσεις και ρεύματα στο 6πινο για την κάρτα γραφικών.

ευτυχώς που είχε και 2ο μέσα στη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.