Jump to content


Πως θα κανω secure erase?


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω πως θα κανω για παραδειγμα τον intel ssd x-25m reset-erase.

εφτιξα ενα bootable usb. εβαλα μεσα το 3.3 hdderase. στο βιος εβαλα ide mode , εβγαλα ολουσ τους σκληρους και τα drive και αφησα μονο τους 2 ssd που θελω να κανω erase.τουσ εβαλα στη sata 1 kai sata 2 αντιστοιχα.

αναβω το pc bootarei απο το usb. παταω yes yes και στο σημειο που πρεπει να μου δειξει τους σκληρους για να διαλεξω ποιον θα σβησω απλα η οθονη ειναι μαυρη και λεει πανω πανω hdderase 3.3 welcome και στα σχετικα.

τι κανω λαθος?

ps.εχω βαλει αγγελια τουσ 2 intel για πουλημα γιατι ηθελα να παρω τον agility 3. Σκεφτηκα σατα 3 θα εχω διαφορά στις ταχυτητες.αλλα μετα διαβασα οτι για παραδειγμα η μοβο μου(gigabyte ud7) δεν υποστιριζει native sata 3 οποτε δεν θα εκμετακευτω τις ταχυτητεσ.Το προβλημα μου ειναι οτι στο raid δεν εχω trim κ πεφτουν οι επιδοσεισ των σκληρων μετα απο καιρο.(βαριεμαι να κανψ φορματ συχνα)

τι προτινετε?

α)μενω με το ιντελ raid0 κ ασ μην εχω trim

β)αγοραζω τιν vertex 3 i agility 3

αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα τον υπολογιστή με βγαλμένους τους SSD από πάνω, βγάζοντας τα SATA καλώδιά τους.

Μόλις ξεκινήσει το secure erase και πριν πατήσεις το πρώτο YES, σύνδεσε τα SATA καλώδια.

Λογικά θα τους δει κανονικά και δε θα κολλήσει στην οθόνη που λες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

sorry για το digging

ηρθε ο καιρος για fresh install στο λαπτοπ που φοραει 840

Μετα απο ενα χρονο χωρις φορμα και τιγκαρισμενο δισκο, σκεφτηκα να του πατησω ενα secure erase να ερθει στα ισια του. (τί ειναι ενα secure erase το χρονο?)

σε λαπτοπ πως γινεται? Θελει παλι τπτ κολπα με το να αποσυνδεσεις στα μεσα τον ssd απο το board? ειναι αξιοπιστο ή παιζει να φαει κανενα κλλημα και να μεινω χωρις μηχανημα?

Ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.