Jump to content



Gtx 560 ti και θορυβος.


tim

Recommended Posts

Γεια σας εχω μια twintech gtx 560 ti με vga cooler (Accelero TWIN TURBO Pro · VGA · Cooling · Arctic Cooling) και τελευταια παρατηρησα (δεν ξερω αν το εκανε απο την αρχη, η καρτα ειναι περιπου δυο μηνων) , οτι το ενα απο τα δυο ανεμιστηρακια κανει παραπανω θορυβο(λες και γυρναει με παραπανω στροφες) , μπηκα στο msi afterburn εβγαλα το αυτοματο καi εβαλα τη λειτουργια στο 40%(δεν παει παρακατω) και παλι τα ιδια.

Το περιεργο εiναι οτι το θορυβο τον κανει το ενα ανεμiστηρακι και οχι και τα δυο , υπαρχει καποια λυση , επειδη ο θορυβος εχει γινει εννoχλητικος ( ο μονος που ακουγεται στο pc), ή παω για service; Thanks:hmm:

Link to comment
Share on other sites

πολυ παραξενο παντως γτ εχεις βαλει και κορυφαια ψυχτρα

ειχα μια accelero σε μια 4870χ2 και το το φαν 100% και δεν ακουγοταν τπτ

μηπως ειναι απο αλλου ο θορυβος?? περιμενε να δεις τι θα σου πουνε και αλλοι αλλιως service ελπιζω να ναι δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

πολυ παραξενο παντως γτ εχεις βαλει και κορυφαια ψυχτρα

ειχα μια accelero σε μια 4870χ2 και το το φαν 100% και δεν ακουγοταν τπτ

μηπως ειναι απο αλλου ο θορυβος?? περιμενε να δεις τι θα σου πουνε και αλλοι αλλιως service ελπιζω να ναι δωρεαν

Βασικα την ψυκτρα δεν την εβαλα εγω, ετσι μου ηρθε η καρτα(σφραγισμενη). Ο θόρυβος δεν ειναι απο αλλου γιατι οταν κραταω το συγκεκριμενο ανεμιστηρακι με το χερι το αλλο δεν κανει καθολου θορυβο....

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε νομιζω ξερω που ειναι το προβλημα

μαλλον θα χαλασε ο ανεμιστηρας και τρεμει και για αυτο ακουγεται

εγω ετσι επεθα με τον ανεμυστηρα απο την ψυχτρα στον επεξεργαστη και οταν το κρατουσε δεν ακουγοταν οταν το αφηνα ετρεμε και ακουγοταν εντονα

οποτε η λυση λογικα θα ειναι να αλλαξεις αναμιστηρα

τωρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο σε μια ψυχτρα καρτας γραφικων να το κανεις αυτο

παντως εκει θα ειναι το προβλημα εαν εχεις εγγυηση παντεν απο κει που την πηρες και πες τους το προβλημα σου

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε νομιζω ξερω που ειναι το προβλημα

μαλλον θα χαλασε ο ανεμιστηρας και τρεμει και για αυτο ακουγεται

εγω ετσι επεθα με τον ανεμυστηρα απο την ψυχτρα στον επεξεργαστη και οταν το κρατουσε δεν ακουγοταν οταν το αφηνα ετρεμε και ακουγοταν εντονα

οποτε η λυση λογικα θα ειναι να αλλαξεις αναμιστηρα

τωρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο σε μια ψυχτρα καρτας γραφικων να το κανεις αυτο

παντως εκει θα ειναι το προβλημα εαν εχεις εγγυηση παντεν απο κει που την πηρες και πες τους το προβλημα σου

Βασικα μαλλον δεν με καταλαβες καλα(ισως να μην το εγραψα καλα :o). οταν λεω τον κραταω με το χερι εννοω οτι τον σταματαω εντελος και γυριζει μονο ο ενας.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

ακομα και να το σταματας με το χερι οπως λες

παλυ το ιδιο ειναι εμ αυτο που σε λεω

γιατι εαν οταν το σταματας δεν ακουγεται με το εναν και με το δευτερο ακουγεται υπερβολικα

και οταν την αγορασες την καρτα δεν ειχες θεμα αρα απο εκει ειναι το προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να γινει RMA αν ενας απο τους δυο ανεμιστηρες ακουγεται δυνατοτερα; Εγω νομιζα γινεται αν καει η καρτα η γενικα για "σοβαρα" προβλήματα (εδω που τα λεμε φοβαμαι μην με παρουν στο πλαισιο με τις πετρες :hang3:)

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και γινεται

αφου την αγορασες με αυτην την ψυχτρα την καρτα μπορεις

αλλα και να την ειχες βαλει εσυ την ψυχτρα θα πηγαινες για rma με την εγγυηση την ψυχτρας!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα την ψυκτρα δεν την εβαλα εγω, ετσι μου ηρθε η καρτα(σφραγισμενη).

Με ένα γρήγορο search στο net δεν μπόρεσα να βρώ τίποτα για Twintech με Accelero.

Μπορείς να μου πείς από που την πήρες? Υπάρχει κανένα link?

Link to comment
Share on other sites

και στο site arctic cooling δεν βλεπω η ψυκτρα να υποστηριζει gtx 560 ,ουτε καν 460

http://www.arctic.ac/en/p/cooling/vga/22/accelero-twin-turbo-pro.html?c=2182

edit :

Gtx560 + accerelo twin turbo εχει μονο η sparkle calibre

Sparkle Calibre X560

http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-560-ti-roundup-asus-engtx560-graphics-card-overclocking,2858-11.html

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο [MENTION=21613]fixxxer[/MENTION] ειναι. απο πλαισιο την εχω παρει.....

edit :[MENTION=21613]fixxxer[/MENTION] . Εσυ φιλε που ειχες την ιδια εκδοση με τη συγκεκριμενη ψυκτρα, απο θορυβο πως ηταν; Και οι δυο ανεμιστηρες ακουγοταν το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο [MENTION=21613]fixxxer[/MENTION] ειναι. απο πλαισιο την εχω παρει.....

edit :[MENTION=21613]fixxxer[/MENTION] . Εσυ φιλε που ειχες την ιδια εκδοση με τη συγκεκριμενη ψυκτρα, απο θορυβο πως ηταν; Και οι δυο ανεμιστηρες ακουγοταν το ιδιο;

Ναι δεν είχα θέμα . Οι καρτούλες γενικά ήταν αρκετά ήσυχες ακόμη και σε full speed οι ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αυτήν την ψύκτρα έρχονται όλες οι Twintech 560 ti από πλαίσιο. Είχα και γω δυο τέτοιες το καλοκαίρι και φορούσαν την ίδια. Υπάρχει και παλαιότερο topic στο forum με την ίδια απορία.

Χαχά έψαξα παντού εκτός απο εδώ!:tomato:

Εγώ πάντως θα την πήγαινα για επισκευή!

Μου έχει τύχει να χαλάσει το ανεμηστηράκι κάρτας γραφικών και να το καταλάβω μόνο από την κατοστάρα που χτύπησε η θερμοκρασία της!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι , αν την παω στο πλαισιο για rma γινεται να παρω κατι αλλο με πχ μια καλυτερη καρτα με καποια χρηματα παραπανω ή κανουν αντικατασταση-επισκευη την ιδια την καρτα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.