Jump to content



Βοήθεια στην επιλογή πολυκάναλου Headset.


Chaos3X

Recommended Posts

Γειά σας παίδες, θέλω να αγοράσω ένα gaming headset με budget τα 80-100€ που να προσφέρει όσο το δυνατόν πολυκάναλο ήχο.

Τα G35 τα είχα χρυσοπληρώσει στο παρελθόν αλλά δυστυχώς μου τα κλέψανε! :mad:

Η εμπειρία που αποκόμησα από αυτά δεν είναι και η καλύτερη! Ψεύτικο 7.1, αδύναμο μπάσο.

Κατά τα άλλα ήταν πολύυυυυ ξεκούραστα και λειτουργικά! Βέβαια δεν έχω πρόβλημα να τα ξαναπάρω αν είναι τα πιο ποιοτικά...

Τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν είναι FPS και platform.

Οι επιλογές που έχω καταφέρει να συγκεντρώσω ύστερα από πολύυυυυ διάβασμα είναι οι παρακάτω:

TRITTON 510 Αυτά με κερδίζουν μέχρι στιγμής αλλά φοβάμαι ότι θα είναι πολύ βαριά! :weep:

http://www.trittonusa.com/prod/pc510.asp

Logitech G35

http://www.logitech.com/en-us/gaming/headsets/devices/g35-surround-sound-headset

Razer Megalodon

http://store.razerzone.com/store/razerusa/en_US/pd/productID.169420200/categoryId.35096300

Roccat Kave

http://www.roccat.org/Products/Gaming-Sound/ROCCAT-Kave-5-1/

Roccat Kulo

http://www.roccat.org/Products/Gaming-Sound/ROCCAT-Kulo-7-1-USB/

Για το τέλος έχω γράψει και δύο budget επιλογές να ακούσω απόψεις...

Corsair HS1 ή HS1A??? (η διαφορά τους είναι ότι το ένα έχει USB και το άλλο analog)

Gaming Audio Series

MEDUSA NX USB 5.1 Surround

SPEEDLINK / Products / Gaming Accessories / PC Gaming / Headphones & Microphones / Headsets / MEDUSA NX USB 5.1 Surround Headset

Αναμένω τα φώτα σας γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω!

Υ.Γ: Να σημειώσω ότι δεν έχω πρόβλημα για το αν η αγορά θα γίνει απ´το εξωτερικό οπότε links με τιμές είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply
Roccat kave (true 5.1) από μένα!

Ναι, αλλά και τα Tritton 510 έχουν true 5.1 και 4 οδηγούς (ηχε'ια) σε κάθε αυτί σε αντίθεση με τα Kave που έχουν 3.

Μην μιλήσω για τα Tiamet που θα έχουν 5! :bigsmile:

Τα έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τρελα με το μπασο δινεις αλλα 40 ευρω και παιρνεις dt770 PRO την εκδοση στα 80ohm, αφησε τα gay-ming ακουστικα να σαπιζουν στα ραφια για να τα αγοραζουν τα υπολοιπα θυματα, ασε το παπαγαλακι τον [MENTION=2526]Nephiλiμ[/MENTION] να λεει, δεν χρειαζεσαι usb DAC για games lol. :p

Quest for Holy Grail of gaming sound!

Mad Lust Envy aka Shin CZ's Guide To Headphone Gaming (particularly with Dolby Headphone)

Τωρα αν τα θες για single player απλα αγνοησε το ποστ μου και παρε οτι μουφα σου καπνισει απο εταιρειες που εχουν τοση σχεση με τον επαγγελματικο ηχο οση εχω εγω με την μαγειρικη. :p

Link to comment
Share on other sites

Τα roccat kave τα έχω και δεν έχω κανένα παράπονο.Βασικά το κάθε ηχείο παράγει ξεχωριστά ήχο.Δλδ επειδή έχω ξεχωριστή κάρτα ήχου (x-fi sound blaster fatality) και έχει και μία εφαρμογή στο πρόγραμμά της η οποία μπορείς να ελένξεις αν ο ήχος βγαίνει σωστά από το κάθε ηχείο αλλά και από ποιο.Δλδ αν το μπροστά αριστερό είναι συνδεδεμένο στη σωστή θύρα και είναι όντως μπροστά αριστερό και δε βγαίνει ο ήχος από το δεξί ή από κάνα πίσω κ.τ.λ.Κατάλαβες?

Ε και έτσι έχει να τεστάρεις και για το γούφερ και αυτό είναι ξεχωριστό!Δλδ το κάθε ένα κανάλι ακούγεται και από διαφορετικό ηχείο(μπροστά αριστερό-δεξί,πίσω αριστερό-δεξί,κεντρικό αλλά και γούφερ\μπάσο).

Η επιλογή είναι δική σου.

Πάντωςνα ξέρεις ότι ότι και να επιλέξεις για να απολαύσεις τα ηχεία\ακουστικά σου,μία κάρτα ήχου είναι απαραίτητη!

edit

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION]

Δλδ εμείς που τα αγοράζουμε είμαστε θύματα???Δε νομίζω να σου έχουμε επιτρέψει να μιλάς έτσι!

edit

Η αλλιώς,τα θύματα είναι αυτά που δίνουν παραπάνω χρήματα για κάτι το οποίο μπορείς να πάρεις και με λιγότερα με το ίδιο αποτέλεσμα ή και καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9875]venom7[/MENTION]

Με την καλή έννοια σας είπε θύματα.

όχι για να σας θίξει ή να σας ντροπιάσει, αλλά για να καταλάβετε πως πληρώνετε το marketing και τελικά παίρνετε λιγότερα από ότι θα παίρνατε με ένα normal stereo headset/headphones της προκοπής.

Έχει αναλυθεί εκατοντάδες φορές, ότι ένα καλό set ακουστικών stereo έχει τελικά καλύτερο ήχο, όχι μόνο σε ποιότητα, αλλά και σε κατευθυντικότητα, sound field, κλπ.

Δηλαδή είναι καλύτερο και στο gaming από τα super duper marketing promoted 5.1/6.1/7.1/44.2 "gaming headphones" από γνωστές και μη εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

GruntGR@

billpeppas@

Spawner@

Και με το μικρόφωνο τι γίνεται;

Δηλαδή τα κλασικά stereo headphones μπορούν να σου προσφέρουν καλύτερη κατευθηντικότητα από ένα true 5.1 ή 7.1 headset;;;

Βέβαια αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι η ποιότητα αλλά σε πολυκάναλο πάντα.

Μου είναι δύσκολο να το χωνέψω πως το καταφέρνουν αυτό απλά ακουστικά με μόλις δύο ηχειακια...

Link to comment
Share on other sites

Και με το μικρόφωνο τι γίνεται;

Παίρνεις ένα χωριστό.

Δηλαδή τα κλασικά stereo headphones μπορούν να σου προσφέρουν καλύτερη κατευθηντικότητα από ένα true 5.1 ή 7.1 headset;;;

Ναι.

Μου είναι δύσκολο να το χωνέψω πως το καταφέρνουν αυτό απλά ακουστικά με μόλις δύο ηχειακια...

Κάποτε φαινότανε απίστευτο το να μπορείς να βλέπεις τον άλλο όταν είστε 10.000km μακριά, τώρα πια ?

Link to comment
Share on other sites

GruntGR@

billpeppas@

Spawner@

Και με το μικρόφωνο τι γίνεται;

Δηλαδή τα κλασικά stereo headphones μπορούν να σου προσφέρουν καλύτερη κατευθηντικότητα από ένα true 5.1 ή 7.1 headset;;;

Βέβαια αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι η ποιότητα αλλά σε πολυκάναλο πάντα.

Μου είναι δύσκολο να το χωνέψω πως το καταφέρνουν αυτό απλά ακουστικά με μόλις δύο ηχειακια...

hac.gr - Online Store <- μια χαρα με βολευει, 3 τετοια εχω αγορασει

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IUDTlvagjJA]Virtual Barber Shop (Audio...use headphones, close ur eyes) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Η AKG είναι μια σεβαστή εταιρία που αρχικά απευθυνόταν σε μουσικούς αποκλειστικά, ύστερα ευτυχώς για μας έγεινε πιο ανταγωνιστική και έβγαλε και πιο χαμηλές τιμές, έτσι ώστε να την μάθουμε την εταιρία.

Συμβουλή αν θες για να μην παιδεύεσαι, δες ένα μαγαζί που έχει ακουστικά που κατέληξες και πάνε πάρε το προτιμότερο headset και αν δε σε αρέσει πάν' το πίσω και πάρε το δεύτερο που επέλεξες. Είναι και λίγο υποκοιμενική η κάθε άποψη στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Superlux των 30 € από μένα.

Σε τι κάρτα ήχου παίζεις?

Με την onboard είμαι αλλά σκοπεύω να πάρω την Asus Xonar DX.

hac.gr - Online Store <- μια χαρα με βολευει, 3 τετοια εχω αγορασει

Πολύ ενδιαφέρον το mic.

Με το βιντεάκι δεν κατάλαβα τι θέλεις να μου δείξεις...

Η AKG είναι μια σεβαστή εταιρία που αρχικά απευθυνόταν σε μουσικούς αποκλειστικά, ύστερα ευτυχώς για μας έγεινε πιο ανταγωνιστική και έβγαλε και πιο χαμηλές τιμές, έτσι ώστε να την μάθουμε την εταιρία.

Συμβουλή αν θες για να μην παιδεύεσαι, δες ένα μαγαζί που έχει ακουστικά που κατέληξες και πάνε πάρε το προτιμότερο headset και αν δε σε αρέσει πάν' το πίσω και πάρε το δεύτερο που επέλεξες. Είναι και λίγο υποκοιμενική η κάθε άποψη στο θέμα αυτό.

Έχεις δίκιο αλλά πρέπει να πάρω και γνώμες από εμπειρότερους από εμένα πρίν αρχίσω να παίρνω σβάρνα τα μαγαζιά.

Σκέψου ότι αν δεν άνοιγα το θέμα δεν θα είχα ακούσει μία διαφορετική άποψη (σωστή ή λάθος δεν ξέρω) για το αν τα gaming headsets είναι καλά ή όχι. :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Με την onboard είμαι αλλά σκοπεύω να πάρω την Asus Xonar DX.

Αν εχεις οντως τρελα με τα fps τσιμπα την auzentech x-fi forte, ειναι απτις λιγες x-fi που μπορουν να οδηγησουν αναισθητα ακουστικα χωρις να στοιχιζουν ενα σωρο λεφτα, επισης εχουν cmss3d headphone ενω οι xonar dolby headphone που προσωπικα δεν το βρισκω τοσο αξιοπιστο αμα θες να πιο σιγουρος για το που βρισκεται ο αλλος οταν κανει θορυβο [ame=http://www.youtube.com/watch?v=dcB9faNrz_M]X-Fi Headphone CMSS-3D On/Off comparison (Call of Duty 2) - YouTube[/ame]

σου εγγυομαι οτι θα εχεις τρομερο αποτελεσμα με τα dt770/80 pro , ειναι τα καλυτερα κλειστου τυπου που εχω δοκιμασει, σημειωσε οτι εχω αγορασει στο παρελθον και DT150 και ultrasone pro 900,

Τα superlux (SUPERLUX HD-668 B - Thomann Greek Cyberstore) ειναι ανοιχτου τυπου , εσυ ειπες budget 100 ευρω - μπασο και FPS, ο DAC ειναι ενα μαραφετι που το συνδεεις μεσω coaxial / toslink / USB καλωδιο με την πηγη σου, το ψηφιακο σημα μεταφερεται σε αυτο το μαραφετι και αναλαμβανει το ιδιο την μετατροπη απο ψηφιακο σε αναλογικο, εσενα σε νοιαζει η υπαρξη cmss3d ή εστω dolby headphone και να μπορουν να οδηγηθουν τα ακουστικα χωρις να χρειαζεται να παρεις ενισχυτη ξεχωριστα, γι αυτο επιμενω στην forte που εχει ενσωματομενο ενισχυτη, σημειωσε οτι τα περισσοτερα gay-ming headset οδηγουνται ανετα και απο ipod, τυχαιο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις οντως τρελα με τα fps τσιμπα την auzentech x-fi forte, ειναι απτις λιγες x-fi που μπορουν να οδηγησουν αναισθητα ακουστικα χωρις να στοιχιζουν ενα σωρο λεφτα, επισης εχουν cmss3d headphone ενω οι xonar dolby headphone που προσωπικα δεν το βρισκω τοσο αξιοπιστο αμα θες να πιο σιγουρος για το που βρισκεται ο αλλος οταν κανει θορυβο

σου εγγυομαι οτι θα εχεις τρομερο αποτελεσμα με τα dt770/80 pro , ειναι τα καλυτερα κλειστου τυπου που εχω δοκιμασει, σημειωσε οτι εχω αγορασει στο παρελθον και DT150 και ultrasone pro 900,

Τα superlux (SUPERLUX HD-668 B - Thomann Greek Cyberstore) ειναι ανοιχτου τυπου , εσυ ειπες budget 100 ευρω - μπασο και FPS, ο DAC ειναι ενα μαραφετι που το συνδεεις μεσω coaxial / toslink / USB καλωδιο με την πηγη σου, το ψηφιακο σημα μεταφερεται σε αυτο το μαραφετι και αναλαμβανει το ιδιο την μετατροπη απο ψηφιακο σε αναλογικο, εσενα σε νοιαζει η υπαρξη cmss3d ή εστω dolby headphone και να μπορουν να οδηγηθουν τα ακουστικα χωρις να χρειαζεται να παρεις ενισχυτη ξεχωριστα, γι αυτο επιμενω στην forte που εχει ενσωματομενο ενισχυτη, σημειωσε οτι τα περισσοτερα gay-ming headset οδηγουνται ανετα και απο ipod, τυχαιο ?

Περίμενε γιατί μου τα είπες απότομα και μπερδεύτικα! :blink:

Δεν έχω τρέλα με τα FPS, απλά αυτά θα ήθελα να τα απολαύσω με ποιοτικό πολυκάναλο ήχο από ακουστικά.

Δεν είπα πουθενά ότι θέλω σόνι και ντέ μπάσο, απλά είπα ότι τα G35 που είχα διέθεταν από ελάχιστο έως ανύπαρκτο.

Η συγκεκριμένη κάρτα ήχου που μου προτείνεις βλέπω δεν έχει analog θύρες κι εγώ έχω τα Logitech Z5500 5.1 που σημαίνει θέλω να τα συνδέσω αναλογικά κι όχι ψηφιακά. Επίσης έχω επιλέξει την Asus γιατί είναι σε χρήματα που μπορώ να διαθέσω προς το παρόν. Αν ήταν να δώσω παραπάνω θα προτιμούσα να τα δώσω για καλύτερα ακουστικά.

Κοιτάζω τα DT770 Pro 80 που μου υπέδειξες και τα έχω βρεί στα 133€ τελική τιμή απ'το eBay από Αμερική (που δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για χρεώσεις τελωνείου κ.λ.π) αν και στο link που μου έδωσες λένε ότι το μπάσο χαλάει την όλη συνταγη.

Βρείτε Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Closed Studio Headphones-NEW στη Διεθνή Αγορά του eBay, με παγκόσμιες προσφορές για αντικείμενα από όλες τις αγαπημένες σας κατηγορίες. Τα πάντα στέλνονται στη χώρα σας!

Επίσης στα ίδια λεφτά βρήκα και κάτι άλλα που είναι 250Ohm!

DT 990 PRO Open

www.amazon.com/Beyerdynamic-Open-Studio-Headphones-Ohms/dp/B0011UB9CQ/

Και πιό κοντά στο budget μου βρήκα τα παρακάτω:

Sennheiser HD555

www.amazon.com/Sennheiser-HD555-Professional-Headphones-Channeling/dp/B0001FTVDQ/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1318947870&sr=1-1

Audio Technica ATH-AD700 Open

www.amazon.com/Technica-ATH-AD700-Open-air-Audiophile-Headphones/dp/B000CMS0XU/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1318947275&sr=1-1

Αυτά για να μπένουμε σε μία σειρά, και εννοείται πως περιμένω κι άλλες γνώμες απόψεις και προτάσεις...

Υ.Γ: Τα superlux γιατί τα αναφέρεις???

Link to comment
Share on other sites

H καρτα ηχου που σου προτεινε εχει ενα καλωδιο-ανταπτορα-w/e που βγαζει αναλογικες εξοδους οποτε δεν εχεις καποιο θεμα.

analogcable_lg.jpg

Οσο για τα superlux, κοντράρουν στα ισα ακουστικά των 100 ευρω+ και σαν ευτυχής κατοχος σου λεω οτι αξίζουν καθε δεκάρα μεχρι το τελευταίο cent.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.