Jump to content



Σε αναζήτηση αντάπτορα...


hayabusa

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα βγήκαν κάποια κομμάτια από ένα φορητό και υπάρχει η σκέψη εαν ξαναστηθεί αυτό να γίνει σε μικρό desktop κουτάκι και όχι στην κάσα του φορητού.

Έχω λοιπόν το εξής θέμα.

Το οπτικό του ήταν αυτό εδω LG GSA T10N Super-Multi Specs (DVD±RW, ±R DL / DVD-RAM drive, IDE) - DVD Drives - CNET Reviews και συνδεόταν πάνω στη μητρική με την υποδοχή που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:

f47b332f16e5ca5f1855feca607b48b8_orig.jpg

Αυτό που θέλω να μάθω είναι εαν υπάρχει κάποιος αντάπτορας που από αυτό το βύσμα της μητρικής να βγάζει ide ώστε να συνδέσω με καλωδιοταινία ένα άλλο οπτικό (ή δύο).

Με την τροφοδοσία δεν ξερω αν θα υπάρχει θέμα (αφού δεν εχω ιδέα για τον ανταπτορα σε πρωτη φαση) αλλά αυτό ίσως μπορεί να τακτοποιηθεί και διαφορετικά.

Thanks in advance :T:

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω το ακριβώς αντίθετο. ουσιαστικά δεν θέλω να συνδέσω το οπτικο του φορητού με καλωδιοταινία σε άλλη μητρική, αλλά ένα "κανονικό" οπτικό στη μητρική του φορητού :T:

Μπορώ να στο βρώ αν θες No cost (μην με βάλεις να στο στείλω και free ε?) :man_in_love:

αν μπορείς να μου δώσεις ένα link από ebay ή κάτι τέτοιο δεν ειναι ανάγκη να μπαίνεις σε κόπο.

Το καλώδιο που έδειξες παραπάνω παρεμπιπτόντως είναι για το σκοπό που εξήγησα στον Jumex έτσι; Φαντάζομαι δεν μπερδεύτηκες και εσύ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αμφίδρομη η επικοινωνία του καλωδίου δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα,

οπότε αφού είναι τζάμπα γιατί να μην το δοκιμάσεις?

Το καλώδιο που σε έδειξα χρησιμοποιείτε στα μηχανάκια της DELL για τα CD-Rom της μιας και είναι SFF κουτιά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.