Jump to content



argiris3

Recommended Posts

[MENTION=20224]argiris3[/MENTION]

Έχε υπόψιν σου και απο εκτός Ε.Ε. τους χρόνους αποστολής

Με usps 7 εργασιμες συνηθως.Με royal mail (Αγγλια) 5 εργασιμες.Επισης στο ebay.co.uk λογω λίρας και ισοτιμιας τα παντα ειναι ακριβοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
Με usps 7 εργασιμες συνηθως.

Να λες καλύτερα 25-30 εργάσιμες

Με royal mail (Αγγλια) 5 εργασιμες.Επισης στο ebay.co.uk λογω λίρας και ισοτιμιας τα παντα ειναι ακριβοτερα.

Ναι αλλα δεν έχει φόρο:dots:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι σχέση έχει αν ειναι ebay.gr .co.uk ή οτιδήποτε άλλο; Δεν ειναι κατάστημα το ebay σαν το amazon.

Σημασία έχει ο πωλητής από που στέλνει. Και από οπουδήποτε και να στείλει, αν στείλει με usps (ακα απλό ταχυδρομείο και όχι courrier) δεν θα πληρώσει τιποτα απολύτως (εκτός κι αν πια πέσει σε καμια τελείως τραγική περιπτωση και πληρώσει εκείνο τον ψευτοδασμό των 6€)

Αλλά να μπλέξει με φόρους, τελωνεία κλπ δεν το πιστεύω. Εσάς σας έχει τύχει ποτε ;

Yeap, έχει τύχει.

Από Ινδονησία, GTX 580 Lightning με δηλωμένη αξία 50$... τελωνείακμαν σαίντ άη γουόντ μάνιζ, χαντ του γκόου του δι έρπορτ.

Link to comment
Share on other sites

Να λες καλύτερα 25-30 εργάσιμες

τα τελευταία δύο χρόνια τουλάχιστον που θυμάμαι τιποτα δεν έχει κάνει τόσο καιρό να έρθει, από όπου και να μου το έστειλαν.

Από την άλλη οι τελευταίες μου 2-3 παραγγελίες από Ασία ήρθαν πάνω στη βδομάδα ή το πολύ δεκαήμερο (ημερολογιακές ημέρες, όχι εργάσιμες)

Yeap, έχει τύχει.

Από Ινδονησία, GTX 580 Lightning με δηλωμένη αξία 50$... τελωνείακμαν σαίντ άη γουόντ μάνιζ, χαντ του γκόου του δι έρπορτ.

Και αυτό Bill τι είναι, ο κανόνας ή η εξαίρεσή του ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό Bill τι είναι, ο κανόνας ή η εξαίρεσή του ; ;)

Προσωπικά μια η άλλη μου έχει πάει.

Τα τελευταία 3 χρόνια, σε 15-20 αποστολές ( από USA, HK, TW, ID ) έχω ιστορικό 4 επισκέψεων στο τελωνείο, και οι υπόλοιπες 3 ευρώ στον ταχυδρόμο.

Με courier ( FedEx, UPS, DHL, TNT ) τσούζει το πράγμα, πλέον τις πιο πολλές φορές περνάνε τελωνείο.

Κάποτε είχα καλά σερί με FedEx from USA, και DHL from TW.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=91]amartolos[/MENTION]

Να μας το πείς έχουμε αγωνία.

Παμε ενα στοιχηματακι??Ερχεται σε 30 ημερολογιακες σου πληρωνω 107$ ερχεται σε 15 μου πληρωνεις την αξια του πακετου....Απεργιες εχουμε μπροστα μπορει να κερδισεις

....ΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΤΖΑΜΠΑ

Τι λες??θα με σπονσοραρεις??

@ Bill αν παιζεις με dhl και feedex θα καεις σιγουρα.Τοτε που εψαχνα για ssd ειχα βρει oem 470 samsung 256GB με 220$ αλλα εστελνε μονο με ups και προσπερασα.

Link to comment
Share on other sites

oldfag here ... μια μικρη συμβουλη μιας και αγοραζω απο το ebay απο το 2003

1) Παμε ΠΑΝΤΑ στο ebay.com

2) Παταμε "advanced" για Advanced search. Κανουμε scroll down. Κατω-κατω παταμε "only show items - Located in : Anycountry/Region"

3) Search....αποτελεσματα. Διαλεγουμε αυτο που θελουμε. Βλεπουμε παντα το feedback του seller. Καλο ειναι να μην ψωνιζουμε εαν δεν εχει καλο ποσοστο (99% με 100% παντα διαλεγω εγω)

4) Στελνουμε μηνυμα ΠΑΝΤΑ πριν την αγορα εαν μπορει να το στειλει δηλωμενο με μικροτερη τιμη εαν ειναι απο Καναδα/USA/Κινα. Οι περισσοτεροι λενε "οκ , αλλα εαν χαθει εχεις εσυ την ευθυνη" Λεμε οκ και εαν χαθει δεν θα πεθανουμε κιολας :smoke:

5) ΠΟΤΕ UPS (ειναι και φαρμακειο οι τιμες για Ελλαδα) Μονο USPS απο Αμερικη. USPS airmail ειναι το απλο δεμα, USPS Express ειναι το γρηγορο και νομιζω υπαρχει μετα και το USPS Registered (αμαρτωλε θυμησε μου γιατι εχω καιρο να ψωνισω)

6) Απο Κινα πρεπει να εισαι γκαντεμοσαυρος για να σου ερθει τελωνειο ... οι Κινεζοι παντα τα στελνουν σαν "gifts" δηλωμενα με μικρη αξια και εαν ερθουν μεσω του Πειραια, στο κομματι που τους ανηκει τοτε μια χαρα ... φορος μηδεν! Hong Kong Post παντα ...

7) 7 εως 10 αντε 15 μερες κανουν ολα να ερθουν. Εαν κανουν παραπανω τοτε υπηρχε προβλημα (συνηθως απεργιες) ή αργησε ο seller να το στειλει (συμβαινει) Μου εχει τυχει και να μου κανει 6 μηνες να ερθει (καρα-εξαιρεση) και να μου εχουν κανει και τα χρηματα refund και να σκασει μετα απο λιγες μερες στην πορτα μου ... οτι να ναι.

Καλο επισης θα ηταν να εχετε μια χρεωστικη καρτα για το paypal για το ebay. Ποτε πιστωτικη

Αυτα απο μενα αν και τα πιο πολλα τα εχουν πει ηδη ο Haya και ο αμαρτωλος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ευχω λογια να σας ευχαριστήσω. Θα ρωτησω και εγω εναν φιλο μου που εχει κανει το εμπααι αθλημα εχει παραγκηλει τα παντα απο ρουχα μεχρι ολοκληρο πισι. Και θα ενημερωσω.

Και παλι σας Ευχαριστω :clap:

Link to comment
Share on other sites

oldfag here ... μια μικρη συμβουλη μιας και αγοραζω απο το ebay απο το 2003

1) Παμε ΠΑΝΤΑ στο ebay.com

2) Παταμε "advanced" για Advanced search. Κανουμε scroll down. Κατω-κατω παταμε "only show items - Located in : Anycountry/Region"

3) Search....αποτελεσματα. Διαλεγουμε αυτο που θελουμε. Βλεπουμε παντα το feedback του seller. Καλο ειναι να μην ψωνιζουμε εαν δεν εχει καλο ποσοστο (99% με 100% παντα διαλεγω εγω)

4) Στελνουμε μηνυμα ΠΑΝΤΑ πριν την αγορα εαν μπορει να το στειλει δηλωμενο με μικροτερη τιμη εαν ειναι απο Καναδα/USA/Κινα. Οι περισσοτεροι λενε "οκ , αλλα εαν χαθει εχεις εσυ την ευθυνη" Λεμε οκ και εαν χαθει δεν θα πεθανουμε κιολας :smoke:

5) ΠΟΤΕ UPS (ειναι και φαρμακειο οι τιμες για Ελλαδα) Μονο USPS απο Αμερικη. USPS airmail ειναι το απλο δεμα, USPS Express ειναι το γρηγορο και νομιζω υπαρχει μετα και το USPS Registered (αμαρτωλε θυμησε μου γιατι εχω καιρο να ψωνισω)

6) Απο Κινα πρεπει να εισαι γκαντεμοσαυρος για να σου ερθει τελωνειο ... οι Κινεζοι παντα τα στελνουν σαν "gifts" δηλωμενα με μικρη αξια και εαν ερθουν μεσω του Πειραια, στο κομματι που τους ανηκει τοτε μια χαρα ... φορος μηδεν! Hong Kong Post παντα ...

7) 7 εως 10 αντε 15 μερες κανουν ολα να ερθουν. Εαν κανουν παραπανω τοτε υπηρχε προβλημα (συνηθως απεργιες) ή αργησε ο seller να το στειλει (συμβαινει) Μου εχει τυχει και να μου κανει 6 μηνες να ερθει (καρα-εξαιρεση) και να μου εχουν κανει και τα χρηματα refund και να σκασει μετα απο λιγες μερες στην πορτα μου ... οτι να ναι.

Καλο επισης θα ηταν να εχετε μια χρεωστικη καρτα για το paypal για το ebay. Ποτε πιστωτικη

Αυτα απο μενα αν και τα πιο πολλα τα εχουν πει ηδη ο Haya και ο αμαρτωλος

Αψογος σε ολα.Στο θεμα registered (συστημενο)>Συνηθως αν το αντικειμενο ειναι μικρης αξιας το στελνουνε απλο, αν ειναι καποιας αξιας το στελνουνε συστημενο (ακομη και αν δεν τους πεις) γιατι θελουνε proof of delivery .Το ιδιο ισχυει και για usps και hong kong post air mail.

Συμφωνω και για την χρεωστικη ή προπληρωμενη καρτα αν εχεις μαλιστα και ebanking για να μεταφερεις λεφτα οτι ωρα θελεις χωρις να πηγαινεις τραπεζα κανεις παπαδες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος ότι κατάλαβα, υπάρχει λογική στην χρέωση που θα φας στο τελωνείο ή ενδέχεται για προϊόν των 100€ να σου ζητήσουν π.χ. κανένα 50άρικο ή και παραπάνω; Δεν λέω το προϊόν να έχει πραγματική αξία 1000€. να πας π.χ. να γλυτώσεις 25€ σε σχέση με την τιμή στην Ελλάδα και στο τέλος να πληρώσεις επιπλέον.

Και κάτι ολίγον offtopic

Ρώταγα στην Εθνική αν μπορώ να ανοίξω δεύτερο λογαριασμό και εκεί να διατηρώ μόνο ένα minimum ποσό κάνοντας χρήση της κάρτας που θα πάρω ειδικά για ebay.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος ή είναι τελικά μονόδρομος οι prepaid?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3344]Daytime Dreamer[/MENTION]

[MENTION=91]amartolos[/MENTION]

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

ΠΑΝΤΑ πιστωτικη ΑΝΑΓΛΥΦΗ. Αν σε περιπτωση στραβης το paypal κανει την παπια, κανεις αρνηση χρεωσης στην τραπεζα και τραβανε τα λεφτα πισω με το ετσι θελω και στα @@ τους το paypal.

:smoke:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3344]Daytime Dreamer[/MENTION]

[MENTION=91]amartolos[/MENTION]

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

ΠΑΝΤΑ πιστωτικη ΑΝΑΓΛΥΦΗ. Αν σε περιπτωση στραβης το paypal κανει την παπια, κανεις αρνηση χρεωσης στην τραπεζα και τραβανε τα λεφτα πισω με το ετσι θελω και στα @@ τους το paypal.

:smoke:

Για να μην γινει στραβη χρησιμοποιω μονο προπληρωμενη.:p. Εξαλλου η πιστωτικη συμφερει(βολευει ειναι η πιο σωστη λεξη) μονο αν θες να παρεις κατι που ειναι ακριβο και σου δινουνε την δυνατοτητα για δοσεις.Δοσεις στο εξωτερικο δεν παιζουνε, στο εσωτερικο σπανια αγοραζω μεσο νετ..οποτε μια χαρα ειναι η προπληρωμενη. :bigsmile:

Παντως με το paypal το βλεπω πολυ χλωμο να γινει στραβη.1 φορα που δεν πηρα το προιον ανοιξα case και σε 2 μερες μου δωσανε τα λεφτα πισω.Φοβερη υπηρεσια πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος ότι κατάλαβα, υπάρχει λογική στην χρέωση που θα φας στο τελωνείο ή ενδέχεται για προϊόν των 100€ να σου ζητήσουν π.χ. κανένα 50άρικο ή και παραπάνω; Δεν λέω το προϊόν να έχει πραγματική αξία 1000€. να πας π.χ. να γλυτώσεις 25€ σε σχέση με την τιμή στην Ελλάδα και στο τέλος να πληρώσεις επιπλέον.

Και κάτι ολίγον offtopic

Ρώταγα στην Εθνική αν μπορώ να ανοίξω δεύτερο λογαριασμό και εκεί να διατηρώ μόνο ένα minimum ποσό κάνοντας χρήση της κάρτας που θα πάρω ειδικά για ebay.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος ή είναι τελικά μονόδρομος οι prepaid?

Φίλε το τελωνείο είναι από άλλο ανέκδοτο.άσε.Οταν με το κακό το δέμα σου σταματήσει τελωνείο,πας εκεί.Βλέπουν το δέμα σου και τι τιμολόγιο έχει.Κοιτάνε τι είναια υτό που έχεις φέρει και ανατρέχουνε έναν κατάλογο ο οποίος χοντρικά λέει: ηλεκτρικές συσκευές πχ 25%,ηλεκτρονικές 20% κλπ,με διάφορες κατηγορίες και ποσοστά.Και στο τέλος έχεις βρεθεί να έχεις πληρώσει: αρχική αξία+φόρο %+παράβολα 25e+κάτι μλκς 20e και μια χαμένη μέρα γεμάτη νεύρα.Αυτό σε περίπτωση που εκτελωνήσεις μόνος σου.Αν θες μπορείς να πεις στην εταιρεία με την οποία έχει έρθει το δέμα να κάνει όλη τη δουλειά για σένα αλλά θα σου πάει +50ακόμα η κάτι τέτοιο.

Κάντε εκριβώς ότι είπε ο Daytime Dreamer δηλαδή υποτιμολόγηση και usps μόνο σε όσο το δυνατόν μικρότερο δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γινει στραβη χρησιμοποιω μονο προπληρωμενη.:p. Εξαλλου η πιστωτικη συμφερει(βολευει ειναι η πιο σωστη λεξη) μονο αν θες να παρεις κατι που ειναι ακριβο και σου δινουνε την δυνατοτητα για δοσεις.Δοσεις στο εξωτερικο δεν παιζουνε, στο εσωτερικο σπανια αγοραζω μεσο νετ..οποτε μια χαρα ειναι η προπληρωμενη. :bigsmile:

Παντως με το paypal το βλεπω πολυ χλωμο να γινει στραβη.1 φορα που δεν πηρα το προιον ανοιξα case και σε 2 μερες μου δωσανε τα λεφτα πισω.Φοβερη υπηρεσια πραγματικα.

Και προπληρωμενη μια χαρα ειναι, απλα να ειναι η Visa ή MasterCard. Επειδη σε περιπτωση στραβης (μου εχει τυχει) εμπλέκονται Visa k Master αντοιστοιχα και εκει το PayPal κανει μοκο.

ΟΧΙ λογαριασμο τραπεζας, ΟΧΙ debit cards (Maestro κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.