Jump to content



argiris3

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
Δηλαδή από ότι κατάλαβα αν παραγγείλω το παρακάτω πακέτο δεν θα έχω πρόβλημα με τα τελωνία.

http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices/ixeia-5-1-karta-ixou-100631.html

Αν τα πάρεις από ebay και κάνεις ότι είπαμε,όχι δεν θα έχεις.Από Amazon δεν νομίζω να σου κάνουν υποτιμολόγηση και δεν ξέρω με τι στέλνουν...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Να λες καλύτερα 25-30 εργάσιμες

Ναι αλλα δεν έχει φόρο:dots:

Ηρθε σημερα το δεμαtαkι απο USA. img1958f.jpg

Σταλθηκε 13 του μηνα.Δηλαδη εκανε 7 εργασιμες ακριβως ενω μεσολαβησε και 48ωρη απεργια (19-20) .Το εφερε ο ταχυδρομος στην δουλεια και δεν πληρωσα ουτε τα 3-4 ευρω που λεγαμε.Αυτα να τα βλεπουνε αυτοι που λενε οιτ πληρωνεις φορο και τελωνειο ακομη και σε μικρης αξιας πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια που ψωνίζω από ebay και κυρίως από Κίνα αλλά και από Αμερική, μόνο μια φορά σταμάτησε πακέτο σε τελωνειακό έλεγχο και αυτό ήταν ένα τεράστιο και βαρύ πακέτο, το οποίο είχε μέσα μια 17" οθόνη+πληκτρολόγιο για 19" rack... Τότε με πήραν τηλέφωνο και μου ζήτησαν να τους στείλω την καταχώρηση του ebay με την τιμή πώλησης, το οποίο και έκανα και στην συνέχεια με ρώτησαν αν θα το εκτελωνίσουν αυτοί ή μόνος μου (ή με κάποιον δικό μου εκτελωνιστή)...

Σε κανένα μικρού ή μεσαίου μεγέθους πακέτο, δεν με ενόχλησαν από το τελωνείο...

Το να πληρώνουμε και καμιά φορά κανά φόρο, δεν χάλασε ο κόσμος... Άλλωστε τις περισσότερες φορές μας την "χαρίζουν", δεν είναι τόσο ζώα, ξέρουν και τι είναι αυτά που παίρνουμε, γιατί τα παίρνουμε και πως τα παίρνουμε... Αν το πήγαιναν με το βιβλίο, θα φορολογούσαν και το $1 αξίας...

Σε γενικές γραμμές, κάνουν πολύ καλή δουλειά όσων αφορά τους απλούς καταναλωτές...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το δημοσιο κανει ολη την ζημια. Αγοραζω απο ebay εδω και 3-4 χρονια. Μου εχει τυχει προιον απο Κινα να ερθει σε 4 μερες, ενω μου εχει κανει απο Αγγλια 15.

Τελειως χοντρικα απο Αμερικη κανουν 10-15 μερες, απο Ευρωπη 5-10 και απο Ασια 15-25 (ισως και παραπανω).

Για προιοντα εκτος Ε.Ε και εκτος USA, αν σταλει με απλο ταχυδρομειο -συνηθως- περναει απαρατηρητο, εκτος και αν ειναι μεγαλο πακετο, η βαρυ οπου και θα το ελενξουν.

Για προιοντα απο USA, αν σταλει με UPS, εχει μεγαλη πιθανοτητα να το κοιταξει καποιος τελωνειακος και ειδικα αν εχει νευρα, θα πληρωσεις... Αν σταλει με USPS, κ παλι εχεις πιθανοτητα να πληρωσεις, αλλα συνηθως περνανε !

Αυτα απο εμενα. Στην περιπτωση σου, για μια απλη θηκη, δεν θα ειχα καμια φοβια ! Εκτος και ηταν καποιας μεγαλης μαρκας οπου εκει υπηρχε περιπτωση (ααααν το ελεγξουν) να πληρωσεις !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απανταω εδω για να μην επαναφερω παλιοτερο θεμα.

Θελω να παραγγειλω απο το amazon.com μια καρτα γραφικων και ενα τροφοδοτικο.

Συνολικα μου βγαινει 270$ = 193€. Γλιτωνω παρα πολλα λεφτα σε σχεση με Ελλαδα.

Τους εστειλα mail και τους ρωτησα αν μπορουν να μου τα στειλουν με USPS

Aυτη ηταν η απαντηση τους:

Hello,

I understand that you wanted to place an order and ship to Greece via USPS, however at this time, we use DHL Global Mail or IMEX for most standard and expedited international shipments, and DHL or UPS International for priority international shipments.

Final delivery may be done by the local post office or a local courier. Shipment tracking may not be available for all carriers to all destination countries.

Τι λετε να κανω? Να το ξεχασω?

Link to comment
Share on other sites

Απο προηγουμενο mail:

Hello,

Thanks for contacting us with your concern.

For your reference,

Duties and taxes may be levied once the package reaches the destination country. We aren’t able to control these charges nor predict when they will be required. For many destination countries, Amazon can determine an import fees deposit you pay when placing the order. As noted during the purchase process, these additional charges must be paid by the recipient to take delivery of the package unless they were pre-paid via the import fees deposit.

You can find out more on our Help pages (Amazon.com Help)

Here is some more customs information to keep in mind:

— Generally, customs forms for international packages will list the value of your order's contents by product type.

We are required to declare the actual value of the items in your shipment.

— Cross-border shipments are subject to opening and inspection by customs authorities.

— We may provide certain order, shipment, and product information to our international carriers, and that information may be communicated by the carriers to customs authorities in order to facilitate customs clearance and comply with local laws.

If the order is a gift, the cost of the items is still stated on the customs form. Customs authorities require us to state the value of gift items directly on the package.

We look forward to seeing you again soon.

1aK+F4PJ7cBm32CUNiyI2GAAAAAElFTkSuQmCC
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21754]sijoune[/MENTION] :

Το amazon.com όταν πας στο checkout σου υπολογίζει την τελική τιμή μαζί με τα έξοδα του τελωνείου κλπ.

Αυτή την τιμή λες ότι ειναι κατά 60€ φτηνότερη απ'ότι από Αγγλία ;

Link to comment
Share on other sites

@sijoune :

Το amazon.com όταν πας στο checkout σου υπολογίζει την τελική τιμή μαζί με τα έξοδα του τελωνείου κλπ.

Δεν το δοκιμασα αυτο. Εχει νοημα? Βαζουν στο checkout τα έξοδα του τελωνείου?

Δλδ αμα μου βγαλει συνολο 200€ θα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα δωσω και αλλα μετα?

@sijoune :

Αυτή την τιμή λες ότι ειναι κατά 60€ φτηνότερη απ'ότι από Αγγλία ;

GeForce GTX 560

amazon.com = $189.99 = 135€

amazon.co.uk = £142.99 = 164€

Corsair TX650M

amazon.com = $99.24 = 71€

amazon.co.uk = £81.18 = 93€

Link to comment
Share on other sites

Στέλνει το amazon.com ελλάδα;

Σε λίγο καιρό περιμένω μια κάρτα pci που πήρα από ebay από αμερική. Το κόστος της βέβαια ήταν μικρό (~20 ευρώ). Θα δω εαν θα μου έρθει κάτι παραπάνω και θα πω.

[MENTION=21754]sijoune[/MENTION]

Δοκίμασες από το γερμανικό amazon;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.