Jump to content



Ποια τηλεοπτική σειρά παρακολουθείτε 2.0 (TVLab)


DJD

Recommended Posts

Μεγάλος fan του Star Trek είχα πολλές ελπίδες για το Star Trek: Discovery

Αυτό που τελικά είδαμε ήταν μια προσπάθεια εκ μοντερνισμού της σειράς, με μπόλικο μπαμ μπουμ, ιδιαίτερα αντιπαθητικούς Κλίνγκον, σε μια προσπάθεια ίσως να είναι όσο πιο διαφορετικοί γίνεται οπτικά από τους ανθρώπους, μια πρωταγωνίστρια που έχει απαλλαγεί πλήρως από τις ιδιαιτερότητες στην συμπεριφορά κάποιας που μεγάλωσε στον Vulcan σε χρόνο dt, λίγο γκέι ρομάντζο, για να τιμήσουμε το ότι η σειρά ήταν πάντα πιο μπροστά, πιο ανοιχτόμυαλη, από την κοινωνία, φτηνούς διαλόγους, ηλίθια σενάρια, πολλές φορές και βιαστικά, σε μια προσπάθεια να χωρέσουν γεγονότα δύο επεισοδίων σε ένα επεισόδιο. Γενικά η σειρά δεν θυμίζει σχεδόν σε τίποτα αυτό που θα αποκαλούσε κάποιος Star Trek. Είναι ένα Star Trek για το κοινό που δεν έχει ξανά δει Star Trek, αλλά θα μπορούσε να γίνει φαν της νέας αυτής έκδοσης, με τα μπόλικα μπα μπουμ και τα επεισόδια που δεν ασχολούνται ουσιαστικά με κάποιο κοινωνικό θέμα. Είναι απλά για ποπ κορν, να περάσει η ώρα με εφέ και να ξεχάσεις ότι τα είδες την επομένη.

 

Αν ήταν ταινία θα του έβαζα ένα 6/10, με τα επεισόδια να κινούνται σε μια βαθμολογία από, συνήθως 5, έως και 7 σπανίως.

 

The Orville (TV Series 2017– ) - IMDb

Seth MacFarlane, κωμωδία, δύο καλοί λόγοι για να το αποφύγεις. Φωνάζει από χιλιόμετρα ότι μάλλον είναι κάποια εντελώς χαζή και ηλίθια παρωδία. Και προσωπικά το απέφευγα μέχρι πριν λίγες μέρες, όπου σκέφτηκα να του δώσω μια ευκαιρία, λόγω των σχολίων που διάβασα και της υψηλής βαθμολογίας στο imdb.

 

Καμιά σχέση με φτηνιάρικη παρωδία. Από ότι διάβαζα και στα σχόλια του imdb, για το... Discovery!!!, o Seth MacFarlane είναι μεγάλος φαν του Star Trek και έχει φτιάξει κάτι που είναι πολύ πιο Star Trek από ότι το Discovery. Το αποτέλεσμα είναι το The Orville, να κάθεται πολύ καλύτερα στο στομάχι κάποιου που έχει μεγαλώσει με Star Trek, ακόμα και με τα τραβηγμένα του αστεία σε κάποιες σκηνές, που όμως ποτέ δεν επισκιάζουν την σοβαρότητα που σε γενικές γραμμές βγάζουν τα επεισόδια της σειράς. Έχει στοιχεία κωμωδίας που σε κάποιες περιπτώσεις θα μπορούσαν να παραπέμπουν σε παρωδία, αλλά μου φαίνεται ότι ο Seth έχει εντάξει αυτά τα στοιχεία στην σειρά του, πιο πολύ για να αποφύγει να φάει μηνύσεις από αυτούς που έχουν τα δικαιώματα του κανονικού Star Trek. Διότι αν αφαιρέσεις αυτές τις σκηνές, έχεις ένα Star Trek επιπέδου TNG, χωρίς πλάκα. Καλούς διαλόγους, χαρακτήρες που αντιδρούν και μιλούν σοβαρά και ρεαλιστικά(όπου η σειρά δεν επιλέγει το κωμικό της πρόσωπο), καλό στόρυ σε κάθε επεισόδιο, επεισόδια που ανακατεύονται με κοινωνικά θέματα εις βάθος και όχι επιφανειακά, για τα μάτια του κόσμου, όπως το Discovery. Έχω πάθει την πλάκα μου κυριολεκτικά.

 

Αν ήταν ταινία θα του έβαζα ένα 7,5/10.

Σαν κωμωδία, θα έλεγα ότι παίζει κάπου στο 6/10, σαν Star Trek τα επεισόδιά του κινούνται από το 6 έως το 9(το 4ο επεισόδιο π.χ. είναι εξαιρετικό).

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από Vikings που έχει γίνει σταθερή αξία πλέον, προτείνω ανεπιφύλακτα το Gomorra: La serie

Ιταλική (σειρά) μαφία στη Νάπολη με ωμή βία και απίστευτες ανατροπές. Πραγματικά συγκλονιστικό.

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Roy said:

Εκτός από Vikings που έχει γίνει σταθερή αξία πλέον,

Spoiler

Έχει χάσει λίγο χωρίς τον Ράγκναρ. Προσπαθεί η σειρά να καλύψει το κενό του, παρακολουθώντας όλους τους βασικούς χαρακτήρες εξίσου και κάπου εκεί χάνεσαι. Όταν από τον Ιβάν πας επόμενη σκηνή στον Φλόκι, εντάξει, κάπου μοιάζει σαν να μπήκες χειμώνα μήνα σε αεροπλάνο στο Κατάρ για να βγεις στην Σιβηρία.

 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Μπα δεν με νοιάζει αυτό εμένα, η προηγούμενη σεζόν δεν έλεγε και πολλά, λίγο ακόμα και θα την παράταγα, από τότε που έγινε junkie μου φαίνετε άρχισε να πέφτει, στις τρέχων σεζόν είναι λίγο εκνευριστικό που όλοι αντιγράφουν τις εκφράσεις και τον τρόπο που κινούταν ο ραγκναρ.

 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

Η αλήθεια είναι ότι η κόντρα μεταξύ των δύο μεγάλων αδερφών Ragnar - Rollo και η πολυπλοκότητα των χαρακτήρων αυτών, κρατούσε το ενδιαφέρον αμείωτο. Η 5η σεζόν δείχνει πεσμένη αλλά το ερωτηματικό για το που πραγματικά μπορεί να φτάσει και πως θα εξελιχθεί εν τέλει ο Ivar, είναι κάτι που όλοι οι fans περιμένουμε πως και πως να μάθουμε.

Έτσι και αλλιώς οι βασικοί χαρακτήρες έχουν τραβήξει ξεχωριστό δρόμο και πιστεύω ότι με κάποιον απρόσμενο τρόπο θα μπλεχτούν και πάλι μεταξύ τους. Μην ξεχνάτε ότι ακόμα δεν φάνηκε ο Rollo που πάντα ερχόταν για τα κάνει όλα γης μαδιάμ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Roy
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες τελείωσα το Mr. Robot, Season 3.

 

Πολύ αργό γενικά, καλύτερη η τρίτη season από τη δεύτερη (αλλά όχι καλύτερη από την πρώτη), με κάποιες μικρές ανατροπές αλλά ακόμη χωρίς βασικό σενάριο. Αν και η πρώτη season είχε ένα βασικό στόχο, οι τελευταίες 2 έχουν χάσει λίγο το στόχο. Κυρίως νομίζω διότι δεν ξέρουν και οι ίδιοι πως να το γράψουν. Βλέποντας και κάνοντας. Θεωρώ όσο η σειρά κολλάει σε ένα ίδιο μοτίβο (να βρούμε τον κακό, α μας βρήκε πρώτος, δεν πειράζει ας ξαναπροσπαθήσουμε) θα γίνει ακόμη πιο βαρετή. Βέβαια, ο Esmail είχε πει για 5 season, οπότε και σιγά σιγά οδεύει προς το τέλος. Αναγκαστηκά θα έλεγε κανείς, αφού το story έχει κολλήσει και πραγματικά σε μερικά επεισόδια για να μακρύνει λίγο η season έβαζε άσχετα πράγματα, μόνο και μόνο για να περάσει το 40λεπτό. 

 

Mixed feelings.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Mindhunter

 

Το άρχισα χθες, πραγματικά φαίνεται φοβερή σειρά και ξεφεύγει από τα συνηθισμένα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα!

Το είδα σαν τίτλο τις προάλλες σε ελλ.σελιδα υποτιτλισμου και μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Θα το τσεκαρω

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2017 at 1:27 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Mindhunter

 

Το άρχισα χθες, πραγματικά φαίνεται φοβερή σειρά και ξεφεύγει από τα συνηθισμένα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα!

Μαζί την αρχίσαμε :p κ εμένα μου την πρότειναν και την ξεκίνησα, φαίνεται αρκετά καλή!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2017 at 1:27 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Mindhunter

 

Το άρχισα χθες, πραγματικά φαίνεται φοβερή σειρά και ξεφεύγει από τα συνηθισμένα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα!

 

Την άρχισα και εγώ (σχεδόν την τελείωσα δλδ). Για καβάτζα καλή είναι. 

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μιλήσαμε με τη γυναίκα που έφτιαξε το λεξικό της ανθρώπινης αγριότητας
Παράθεση


Η Ann Burgess είναι το πραγματικό πρόσωπο πίσω από την ηρωίδα του 'Mindhunter' και στα 81 της κυνηγάει ακόμα γήινους δαίμονες.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.