Jump to content



Ποια τηλεοπτική σειρά παρακολουθείτε 2.0 (TVLab)


DJD

Recommended Posts

2 hours ago, yanni said:

Με 3 ώρες επιπλέον μέικαπ, ίσως κάτι να γίνεται, αλλά νομίζω ότι το Netflix έχει αρκετά χρήματα να πείσει τον Mads Mikkelsen για τον ρόλο, ακόμα και αν αυτός δεν θέλει ή δεν μπορεί.

 

Δε νομίζω ότι ο Cavill τους έρχεται φτηνότερος, το αντίθετο. Απλά τους ταιριάζει περισσότερο στη φιλοσοφία "women want him, men want to be him".

 

Δεν ξέρω ακριβώς το κασέ του καθενός, αλλά ο Cavill στο top-10 του έχει πιο κεντρικούς ρόλους και πολύ μεγαλύτερες εισπράξεις από τον Mikkelsen. Επίσης, ως Superman έχει πολύ μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα, που μετράει αρκετά σε τέτοιες προσπάθειες διασκευής από παιχνίδι.

 

Εμένα με φοβίζει ότι οι σεναριογράφοι είναι οι ίδιοι άνθρωποι που έχουν γράψει μπούρδες όπως Jessica Jones, The Defenders, The Originals (και τη λιγότερο μπούρδα Daredevil). Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Maniac .

Μου άρεσε πολύ 10

 

Ωραίος νιρβάνα κόσμος.

Ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πότε διαδραματίζεται.?

Σαν μια εκδοχή της σημερινής εποχής, αλλά λίγο περίεργη, λιγότερο connected κόσμος με υπολογιστές και κινητά, τετράγωνα κομπιούτερ χωρίς mouse αλλά απ'την άλλη με AI που ούτε σε 100 χρόνια δε θα δούμε, μια κούκλα στυλ Μαπετ Σόου να παίζει χαρτιά με πραγματικούς ανθρώπους + τους ονειρικούς κόσμους + ότι οι ηθοποιοί προσωπικά μου ήταν άγνωστοι με κέρδισε και το είδα όπως βλέπω ταινίες του Lynch. (που λες τι βλέπω απ'τη μια αλλά δε θες να το κλείσεις απ'την άλλη.)

 

Συνιστάται!!!

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uhu said:

Ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πότε διαδραματίζεται.?

Σαν μια εκδοχή της σημερινής εποχής, αλλά λίγο περίεργη, λιγότερο connected κόσμος με υπολογιστές και κινητά, τετράγωνα κομπιούτερ χωρίς mouse αλλά απ'την άλλη με AI που ούτε σε 100 χρόνια δε θα δούμε, μια κούκλα στυλ Μαπετ Σόου να παίζει χαρτιά με πραγματικούς ανθρώπους + τους ονειρικούς κόσμους + ότι οι ηθοποιοί προσωπικά μου ήταν άγνωστοι με κέρδισε και το είδα όπως βλέπω ταινίες του Lynch. (που λες τι βλέπω απ'τη μια αλλά δε θες να το κλείσεις απ'την άλλη.)

 

Στο retrofuturism θα το έβαζα το στυλ του.

Σαν σειρά είχε πολύ καλές ιδέες αλλά δεν με άρεσε η "ταχύτητα" των επεισοδίων, ενώ μερικά είναι αρκετά ενδιαφέροντα σε άλλα μόνο που δεν με πήρε ο ύπνος.

Ο Jonah Hill αποδεικνύει οτι έχει λίγο ταλέντο στην ηθοποιία μετά τις βλακώδεις teen movies που έπαιζε, Justin Theroux και Emma Stone είναι μεγάλες λατρείες.

 

Εγώ τελείωσα τον Jack Ryan

Ωραία και ακριβή παραγωγή, πέρασε ευχάριστα και γρήγορα χωρίς να κάνει κοιλιά αλλά είχε μερικά σημεία τα οποία φαινόταν αρκετά εκτός πραγματικότητας και αστεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω το House of Cards Season 6 και έχω 2 επεισόδια ακόμη.

 

Καμία σχέση με τις προηγούμενες season. Ούτε καν τα βασικά. Προσπαθούν απεγνωσμένα να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι. Βαρετό, ορισμένες φορές δεν καταλαβαίνεις καν τη σύνδεση αυτών που λέγονται με αυτών που έχουν γίνει και η Claire δεν πείθει. Καλή ηθοποιός αλλά δεν μπορεί να τραβήξει κουπί μόνη της. 

 

Προσωπικά απογοητεύτηκα. Καλύτερα ας το τελείωναν, δεν υπήρχε λόγος για season 6. Ο Kevin είναι πραγματικά αναντικατάστατος σε αυτή τη σειρά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ολοκλήρωσα το House of Cards Season 6.

 

Προχθές για την ακρίβεια αλλά δεν βρήκα το κουράγιο να γράψω κάτι. Πρόκειται για 8 μεγάλα και μακρόσυρτα επεισόδια, τα οποία ξεχειλώνουν σε βαθμό που λες δεν πάει άλλο, αναλώνοντας τα ίδια και τα ίδια, τα οποία μερικά τα έχουμε δει και σε προηγούμενες season. Δεν υπάρχει με άλλα λόγια νέα ιστορία. Είναι ουσιαστικά η Season 5. Από τη μία λογικό γιατί ο Kevin είναι τεράστια απώλεια για τη σειρά, από την άλλη δεν θέλω να τους δικαιολογώ, διότι το έκαναν καθαρά για τα χρήματα, ας έκοβαν τη σειρά εντελώς. Όχι όμως, δεν θα το θάψω.

 

Τα επεισόδια βλέπονται. Αν και η παραγωγή εμφανώς έχει κάνει περικοπές. Μέσα από την Claire προσπαθούν να μας δώσουν μερικά τρανταχτά χαρακτηριστικά του Francis, όπως αυτό που έκανε με τα δάχτυλα, το ότι μιλούσε στην κάμερα κι άλλα. Η Robin είναι πάρα πολύ καλή ηθοποιός και το βλέπει κανείς εύκολα. Παίζει πολύ καλά το ρόλο της, είναι αδίστακτη με τον ίδιο τρόπο που ήταν και ο Kevin και έχει φοβερή δυναμική. Αλλά, δεν μπορεί να γεμίσει την κάμερα. Μάλιστα, λόγω του ότι παίζουν 2-3 ακόμη πολλοί γνωστοί ηθοποιοί όπου είναι εξίσου καλοί, της κλέβουν την παράσταση ορισμένες φορές και σε ορισμένες σκηνές. Εκτός αν έχει γίνει επί τούτου.

 

Η ιστορία σαν ιστορία δεν έχει σημασία θεωρώ. Προσωπικά το σενάριο το είδα σαν δευτερεύων στοιχείο. Πρώτος τους στόχος ήταν να δώσουν ένα closure στον κόσμο του House of Cards. Και κάθε επεισόδιο οδηγεί γρήγορα και σχεδόν βίαια προς αυτό. Και για όσους αναρωτιούνται (όχι δεν είναι spoiler) το τέλος είναι ένα πραγματικό τέλος. 

 

Αν κάποιος αγάπησε πραγματικά αυτή τη σειρά μάλλον θα ήταν συνετό να μην παρακολουθήσει τη season 6. Επειδή όμως είναι δύσκολο να απέχει κανείς και από λόγους περιέργειας, καλό θα ήταν να τη δείτε χωρίς απαραίτητα να διαβάζετε όλους τους διαλόγους, χωρίς να δίνεται σημασία σε πολύ μικρές λεπτομέρειες και χωρίς να περιμένετε κάποια τεράστια ανατροπή ή κάποια στρατηγική τύπου Francis. Τίποτα από αυτά δεν έχει σημασία. Όπως είπα, το μόνο που ενδιέφερε τους συντελεστές, ήταν να δώσουν ένα closure. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

3 σαιζόν για μια ληστεία;

 

Δεν έχω ιδέα πόσες σαιζόν είναι. Πάντως δεν την τελείωσα την πρώτη, και απλά δεν μπορείς να μην πατήσεις NEXT όταν τελειώνει κάθε επεισόδιο. (Τελικά έπεισα τον ευατό μου να κοιμηθεί λίγο αφού ξημέρωσε...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rip_noob έγραψε:

Μία είναι απλά το netflix την χώρισε σε 2 part.

Με πρόλαβες. Το Netflix τα έκανε μαντάρα για την τηλεθέαση. Εγώ είχα μπερδευτεί λιγάκι κατά την θέαση αλλά το πρόλαβα το κακό :p

 

Link to comment
Share on other sites

Babylon_Berlin.jpg

 

Art deco, Γερμανία (Δημοκρατία της Βαιμάρης) , noir στοιχεία, μουσική , ποτό και πορνό.

Είδα τα 2 πρώτα, χωρίς να είναι κάτι συνταρακτικό , όσοι έχουν μια ευαισθησία στα ανωτέρω χαρακτηριστικά , θα βρουν κάτι για να τη συνεχίσουν.

Ελπίζω να μην είναι μόνο το τελευταίο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@astrolabos

Spoiler
On 9/5/2018 at 9:53 PM, Lazy Dog said:

Εγω ξεκινησα να βλεπω αυτο το διαμαντακι(το οποιο δεν το ειχα καν ακουσει κ το πετυχα κατα τυχη)

 

The Frankenstein Chronicles

 

(Sean Bean :T:)

 

On 9/5/2018 at 10:00 PM, astrolabos said:

 

πεθαίνει; :hehe: 

 

....τελικα πεθαινει στο τελος της 1ης...αλλά τον ξαναφερνουν στη ζωη ala Frankestein :hehe:

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είμαι από τους λίγους που δεν έχουν δει το  La casa de papel ; Αξίζει ;

 

Βέβαια τα ίδιο είχε γίνει και με το Game of Thrones. Το ξεκίνησα το καλοκαίρι του 2016 και είναι από τις [ αν όχι η αγαπημένη ] αγαπημένες μου σειρές, ενώ τα προηγούμενα χρόνια το θεωρούσα υπερεκτιμημένο.

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Παίζει να είμαι από τους λίγους που δεν έχουν δει το  La casa de papel ; Αξίζει ;

 

 

Μη το δεις για να μπορείς να γράφεις ηλίθια στάτους στο facebook του στυλ "Ανήκω στο 1% που δεν έχει δει το Casa de papel"

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SpirosKGR said:

Παίζει να είμαι από τους λίγους που δεν έχουν δει το  La casa de papel ; Αξίζει ;  

 

Δες το για να μπορείς να γράφεις ηλίθια στάτους στο facebook του στυλ "το Casa de papel είναι η καλύτερη σειρά που έχει βγει ποτέ"

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο θετικο του lacasa- παρα το οτι ειναι απολαυστικη σειρα- , για εμενα τουλαχιστον , ειναι πως με το τελειωμα της σεζον , εχει κλεισει ολη η υποθεση και δεν εχεις την "δεσμευση" να περιμενεις ενα χρονο για να δεις την συνεχεια . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Μη το δεις για να μπορείς να γράφεις ηλίθια στάτους στο facebook του στυλ "Ανήκω στο 1% που δεν έχει δει το Casa de papel"

Ναι, για αυτό δεν βλέπω το got, για αυτόν τον λόγο ακριβώς. Αν βρεις το status μου σαν το παραπάνω, κερνάω σουβλάκια :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.