Jump to content



Ποια τηλεοπτική σειρά παρακολουθείτε 2.0 (TVLab)


DJD

Recommended Posts

Sex Education

https://www.imdb.com/title/tt7767422/

 

πραγματικα καιρο ειχα να δω σειρα να με ενθουσιασει.

Λιγο απο ολα, και σεξακι ,και γελιο, και καφριλα, και συναισθημα.

Κριμα που μονο μια σεζον εχει βγει και αυτη ολα και ολα 8 επισοδια, απο τα οποια εχω δει τα 5.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, junior-21- said:

Sex Education

https://www.imdb.com/title/tt7767422/

 

πραγματικα καιρο ειχα να δω σειρα να με ενθουσιασει.

Λιγο απο ολα, και σεξακι ,και γελιο, και καφριλα, και συναισθημα.

 Κριμα που μονο μια σεζον εχει βγει και αυτη ολα και ολα 8 επισοδια, απο τα οποια εχω δει τα 5.

 

Πράγματι είναι ωραία σειρά.

Τυχεροί οι νέοι που βλέπουν τέτοιες σειρές, αυτό και το big mouth πιστεύω οτι θα βοηθήσουν αρκετά τα νέα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσε ωραία το True Detective στη 3η σεζόν με χορταστικό τελευταίο επεισόδιο αλλά κάτι δεν ήταν εκεί συνολικά.

Οι ηθοποιοί έπαιξαν πολύ καλά, ιδιαίτερα ο Dorff μου έκανε εντύπωση.

 

Μου φάνηκε οτι βιάστηκε ο Pizzolatto με νοήματα δώθε κείθε χωρίς να  αναλύει πως κ γιατί , πάρε κ μερικά flashbacks

(πολύ πετυχημένα τα make up) κ κάτσε λύσε το τετραγωνισμό του κύκλου 

 

Προς τιμή του βέβαια, παρατηρώ οτι μπολιάζει σε κάθε σεζόν κάποιο κοινωνικό-ιατρικό πρόβλημα προς ευαισθητοποίηση,

εδώ ασχολήθηκε με την άνοια , ένα πολύ σοβαρό θέμα της εποχής.

Στη 2η σεζόν έδωσε αλκοολισμό κ  του παλικαριού που μπερδευόταν σεξουαλικά ενώ προσπαθούσε να κρατήσει ένα κοινωνικό προσωπείο 

για να διευκολυνθεί επαγγελματικά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Thresh86 said:

Ολοκλήρωσε ωραία το True Detective στη 3η σεζόν με χορταστικό τελευταίο επεισόδιο αλλά κάτι δεν ήταν εκεί συνολικά.

 Οι ηθοποιοί έπαιξαν πολύ καλά, ιδιαίτερα ο Dorff μου έκανε εντύπωση. 

 

 

Ο ίδιος γράφει στο ίντερνετ οτι το hbo τον ανάγκασε να κόψει αρκετές σκηνές, ίσως τις δούμε όταν βγει το blu ray.

Ξαναβλέπω την πρώτη μιας και πέρασαν τόσα χρόνια, η ερμηνεία του McConaughey είναι συγκλονιστική, από τις καλύτερες της δεκαετίας όπως και όλη η πρώτη season βέβαια.

 

Σε άλλα νέα ωραίο είναι μέχρι στιγμής το Miracle Workers, παίζουν οι Daniel Radcliffe και ο Steve Buscemi μεταξύ άλλων, περνάει ευχάριστα το 20 λεπτο που διαρκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

True Detective Season 3

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️

 

Πάντα μου άρεσαν οι αστυνομικές σειρές/ταινίες μυστηρίου. Που έπρεπε μαζί με τους πρωταγωνιστές να ελέγξεις όλα τα στοιχεία και να εξιχνιάσεις υποθέσεις που αρχικά δείχνουν ακατόρθωτες. Επίσης πάντα μου αρέσει αυτού του είδους σειρές/ταινίες να τις βλέπω μόνος μου για να γίνομαι ένα με τους πρωταγωνιστές. Να βλέπω κάθε λεπτομέρεια, να θυμάμαι κάθε λεπτομέρεια. Έτσι κι έγινε λοιπόν με τη Season 3 του True Detective.

 

Τη σειρά την ολοκλήρωσα σε 2 ημέρες, η οποία αποτελείται από 8 επεισόδια της μίας ώρας περίπου με εξαίρεση το τελευταίο που είναι κοντά στα 80 λεπτά. Από το πρώτο κιόλας επεισόδιο καθηλώθηκα και θυμήθηκα την πρώτη Season 1, που είμαι και fan. Η Season 1 παραμένει για εμένα η κορυφαία εκ των τριών. Χωρίς να θέλω να γράψω πολλά για το σενάριο, πρόκειται για δύο ντεντέκτιβ, οι οποίοι πρέπει να εξιχνιάσουν μία δύσκολη υπόθεση εξαφάνισης η οποία τους κατευθύνει σε διάφορες τοποθεσίες και πολλά διαφορετικά εμπλεκόμενα άτομα.

 

Τι μου άρεσε

Μακρόσυρτα επεισόδια που αγγίζουν πολλές λεπτομέρειες της προσωπικής και επαγγελματικής ζωής των πρωταγωνιστών κυρίως. Οι αργές σειρές μου αρέσουν περισσότερο αρκεί να υπάρχει σχετικό development και να μην αργές σκηνές μόνο και μόνο για να γεμίσει η ώρα. Να υπάρχει λόγος που διαδραματίζονται αργά. Αυτή είναι μία τέτοια σειρά, που τίποτα δεν είναι τυχαίο.

 

Ωραία πλοκή, αρκετά δύσκολη στη λύση της ακόμη και για καλούς λύτες, με πολλά στοιχεία και όμορφο ξετύλιγμα της αλήθειας. Δεν θυμάμαι κάποια στιγμή να βαρέθηκα, ίσα ίσα το σταματούσα για να πέσω για ύπνο, πάντα στο τέλος του επεισοδίου. Σπάνιο φαινόμενο για εμένα, αφού μπορώ να κοιμηθώ και ενδιάμεσα των επεισοδίων, χωρίς να το καταλάβω.

 

Βαρύ σκηνοθετικό κλίμα που ταιριάζει απόλυτα με την πλοκή, κορυφαίες ερμηνείες και αρκετή δόση εξυπνάδας στον τρόπο που παρουσιάζονται τα στοιχεία. Ο Pizzolatto δείχνει πως σκέφτηκε πάρα πολύ καλά κάθε λεπτομέρεια, προτού γυρίσει το οτιδήποτε. Βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις που θα αναφέρω αργότερα. Γενικά μιλάμε για μία σεζόν στα επίπεδα κινηματογραφικής ταινίας.

 

Τι δεν μου άρεσε

Η σεζόν εκτυλίσσεται σε διάφορα timeline. Δεν είναι κάτι καινούριο άλλωστε το είδαμε και στη season 1. Ο τρόπος που γίνεται η μετάβαση όμως με κούρασε ορισμένες φορές. Προσπαθούσα να καταλάβω που ακριβώς βρισκόμαστε και να συνδέσω τα στοιχεία μόνος μου. Δεν είμαι άνθρωπος που τα θέλει έτοιμα στο πιάτο, αλλά εκείνη τη στιγμή έπρεπε να σκεφτώ περισσότερο απ'οσο θα περιμένα. Μπορεί να έγινε και επί τούτου, αλλά προσωπικά το βρήκα κουραστικό.

 

Επίσης, υπάρχουν αναπάντητα ερωτήματα (αν φτιάξουμε topic με spoiler alerts θα τα αναφέρω). Η αλήθεια είναι ότι δεν χρήζουν απαραίτητα εξήγησης, παρ' όλα αυτά θα ήθελα να μάθω το γιατί και το πως. Άλλωστε εξήγησε τόσα μικρότερα εκατοντάδες πράγματα. Ας έκανε τον κόπο για ακόμη 5-6.

 

Βαρέθηκα να τους βλέπω να πίνουν ποτά και να καπνίζουν. Νισάφι πια. Το ποτό και το κάπνισμα δεν είναι δείγμα αντρίλας. Σκηνές γεμάτο καπνό τσιγάρου, στάχτες, μπουκάλια, καπάκια, ουίσκι και ποτήρια με πάγο. Ε το παρακάνανε. Πόσα πακέτα κάπνισαν μέχρι να βγουν οι σκηνές; Ούτε να το σκέφτομαι.

 

Το τελευταίο επεισόδιο. Ναι, ξέρω. Είναι ο επίλογος σε μία εκ των κορυφαίων σειρών για το 2018/2019. Επιτυχημένος σχετικά επίλογος. Αλλά ο τρόπος που τελειώνει δεν με καλύπτει. Έχουν γίνει τόσα και τόσα και στο τέλος μας πετάει και 5-6 στοιβαγμένα ακόμη hints, τα οποία το παρακάνουν. Έπρεπε όμως κάπως να τελειώσει. Όχι ότι δεν εξηγεί, αλλά προσωπικά θα ήθελα άλλα πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

True detective

Πολυ καλη , δειτε την ?

Περι του τελους.

Spoiler

Το τελευταιο μισαωρο ειμαι σε φαση , "τωρα θα πεθανει , τωρα θα πεθανει "και θα παρει ολη την ιστορια στον ταφο του , αλλα οοοοοοοοοοοοοοοοοχι , θα παθει κριση και δε θα θυμαται τιποτα .......

Ιδεα μου η στο τελος που μπαινει στις αναμνησεις του , οντως αφηνουν υπονοουμενο πως τα κακαρωσε ? 

 

****O συνεργατης του πρωταγονιστη μας ειναι εντελως τριτοδευτερος και ολη την ιστορια  

 

Link to comment
Share on other sites

Game Of Thrones από την αρχή για να ξαναμπούμε στο κλίμα.

Τελικά αν και γνωρίζοντας τι πρόκειται να γίνει, πάντα ανακαλύπτεις κάτι καινούργιο που δεν του είχες δώσει σημασία και ίσως επιφυλάσσει κάπια εκπληξούλα για το τέλος.

 

Capture.JPG.7744218379e3419f9fdd12897e5055e1.JPG

:hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.