Jump to content



Ποια τηλεοπτική σειρά παρακολουθείτε 2.0 (TVLab)


DJD

Recommended Posts

On 4/2/2019 at 12:31 PM, honda22 said:

:nerd:

 

 

Ωωωω, διαμαντάκι που βρήκες.

Έχω και μια εμμονή με το συγκεκριμενο συμβάν καθώς, πέρα από την τραγικότητα και τις επιπτώσεις του σε τόσες χώρες και ζωές, σηματοδότησε την αρχή του τέλους μιας ολόκληρης εποχής (πτώση ΕΣΣΔ) που εμείς οι παλιότεροι προλάβαμε (γεννηθείς το '72).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εντάξει, την σκακιέρα έστηνε μέχρι τώρα το GoT. Περίμενες σφαγές με το καλημέρα; Την άλλη βδομάδα.

 

 

 

 

Τέλος η δεύτερη σεζόν του Star Trek Discovery. Μόνο Star Trek δεν είναι, αλλά έχουν ρίξει πολύ χρήμα στα εφέ, για τηλεοπτική παραγωγή. Θα πρέπει να τους το αναγνωρίσω αυτό.

 

Αντίθετα το The Orville συνεχίζει να θυμίζει περισσότερο Star Trek. Έχει χαλαρώσει και το κωμικό του κομμάτι και δείχνει πιο σοβαρό σε σχέση με το πως ξεκίνησε. Τελειώνει και αυτού η δεύτερη σεζόν την άλλη βδομάδα.

 

Βασικά αυτές τις δύο σειρές δεν θα έπρεπε να τις παίζουν την ίδια περίοδο, αλλά ο ανταγωνισμός μεταξύ τους μάλλον βοηθάει να ανεβάσουν επίπεδο ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

^^

Χαίρομαι. Το περιμένω πως και πως. Αλλά θα το αφήσω λίγο να μαζευτεί... 

Τώρα βλέπω το Warrior και είναι απλά οκ, τουλάχιστον μέχρι τα 5 πρώτα που έχω δει. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, akilleas said:

^^

Χαίρομαι. Το περιμένω πως και πως. Αλλά θα το αφήσω λίγο να μαζευτεί... 

Τώρα βλέπω το Warrior και είναι απλά οκ, τουλάχιστον μέχρι τα 5 πρώτα που έχω δει. 

Καλά κάνεις, πέντε επεισόδια είναι άλλωστε.

Απλά εγω δεν μπορούσα να κρατηθώ και θα τα βλέπω με το που βγαίνουν.

 

Link to comment
Share on other sites

 

11 hours ago, Rusty_Cookie said:

Chernobyl, υποσχόμενο θα έλεγα.

Έχει μερικές failιές, βεβαια, αλλά θα δούμε πως θα πάει. Γενικά like από μένα.

Προσωπικά το μόνο fail που βρήκα είναι ότι δεν αποτύπωσε τις ενέργειες στο control room και την επιμονή του επικεφαλή της βάρδιας, παρά τις αντιρρήσεις των υφιστάμενων του, να παρακάμψουν το πρωτόκολλο και τα συστήματα ασφαλείας προκειμένου να συνεχιστεί το τεστ.

Κατά τα λοιπά είναι πιστή αναπαράσταση των πραγματικών γεγονότων όπως έχουν καταγραφεί σε όλα τα άρθρα-ντοκιμαντέρ για το ατύχημα.

Και αυτή η ατμόσφαιρα...

Ένοιωσα σαν να δεχόμουν και εγώ τις απίστευτες δόσεις ακτινοβολίας που ξέρναγε το "τέρας" (πέρα από όση θα έφαγα στα 14 μου όταν έγινε το ατύχημα και πέρασε και από πάνω μας το νέφος).

Link to comment
Share on other sites

Απλά όσο αφορά την πόλη, υποτίθεται ότι ήταν οτι πιο σύγχρονο και καινούριο όσο αφορά την δόμηση.

Και ανάμεσα στα άλλα, είδα μαιευτήριο με στραβα και σπασμένα πλακάκια, εσωτερικά διαμερισμάτων με κρεμασμένες ταπετσαρίες και επιπλα βγαλμένα από κάποια χρουσιόβκα του 1960. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Απλά όσο αφορά την πόλη, υποτίθεται ότι ήταν οτι πιο σύγχρονο και καινούριο όσο αφορά την δόμηση.

Και ανάμεσα στα άλλα, είδα μαιευτήριο με στραβα και σπασμένα πλακάκια, εσωτερικά διαμερισμάτων με κρεμασμένες ταπετσαρίες και επιπλα βγαλμένα από κάποια χρουσιόβκα του 1960. 

 

Αν δεις ντοκιμαντέρ ή φωτό από εκδρομές στο Pripyat θα δεις ότι έτσι ακριβώς είναι.

Μην ξεχνάς ότι έγινε το 1986.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

Αν δεις ντοκιμαντέρ ή φωτό από εκδρομές στο Pripyat θα δεις ότι έτσι ακριβώς είναι.

Μην ξεχνάς ότι έγινε το 1986.

 

 

Εκδρομές σε κλειστή ατομική πόλη της ΕΣΣΔ στα μεσα του '80? Εδω οι καρτ ποσταλ δε πηγαινανε...

 

Εγώ λέω  για το βιοτικό επίπεδο που διχνουν. Προφανώς πρέπει να δώσουν μια εικόνα του υπαρκτού που παραπαίει αλλά το έκαναν τόσο λάθος που είναι αστείο.
 

Spoiler

 

α) το 86 τα περσσότερα αντικείμενα εκεί ήταν 6ετίας +/-2.

Κτήρια  9όροφα και 12οροφα μετα το 1979 και πριν, 5οροφα με 4 εισόδους χτισμένα σε clusters που διαχωρίζονται από φαρδιές οδούς.  Τι βλέπω εδώ? Στενό σοκάκι. Και το γελοίο, ο τύπος κατεβαινει να πεταξει τα σκουπίδια. Ποια σκουπίδια???!!. Υπήρχε ανα όροφο συστημα αποκομιδής απορριμάτων σε οτιδήποτε χτιζότανε απ το 1970 και μετα.

Αυτό είναι Σαντανσκι 2019 όχι Πριπιατ 1986. 

111.jpg

β) Κοιτα εδω παλι--> κομουνάλκα (με κοινή κουζίνα δλδ) Και, αν ο τυπος μένει στο πρώτο κτηριο που χτιστηκε στην πόλη, αυτό είναι περίπου 12 ετών τη στιγμή του συμβάντος, 

2222.jpg

Και έχει εξωτερικές σωληνώσεις?? Ε λογικό ετσι είναι, αφου προκειται για μια απ τις 10 πιο συγχρονες πολεις της ΕΣΣΔ 

5555.jpg

 

γ)Συνχίζω με το εσωτερικό, στα κτηρια που είναι εκεί ακόμα και σήμερα μετα την καταστροφή τα πατώματα δεν είναι σαν αυτό, που προφανώς είναι του 50-60 γιατί εκτός από την ακυρη διαρύθμιση, ακόμα και το styling και το πλάτος των εσωτερικών πορτων το μαρτυρά.

 

4444.jpg

 

δ) νοσοκομείο, στην Πριπιατ ήταν, διαστημικων προδιαγραφών και 

Το εσωτερικο αυτού--->

2174_3

 

Είναι αυτό εδω και φουλ μες στη βρώμα, γιατί μια απο τις πιο συγχρονες πόλεις της ΕΣΣΔ.

 

3333.jpg

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, paxman said:

Όχι βρε, εκδρομές στην exclusion zone και στο εγκαταλελειμμένο Pripyat.

 Ψάξε YouTube και φωτογραφίες θα δεις ότι είναι ακριβώς ίδιο.

 

Λέτε διαφορετικό πράγμα. Ο Κούκης λέει ότι το 1986 το Πρίπιατ ήταν στολίδι, όχι μια παραπαίουσα επαρχιακή πόλη της Σοβιετικής εσχατιάς, όπως απεικονίζεται παραπάνω.

 

Ακόμη και σήμερα, πάνω από 30 χρόνια μετά, παρότι ο χρόνος και τα στοιχεία της φύσης έχουν φθείρει τις ανθρώπινες κατασκευές, πολλά μέρη φαίνονται καλύτερα από ό,τι στις εικόνες.

 

Από τα ντοκυμαντέρ που έχουν γυριστεί, τείνω να συμφωνήσω, απλώς ελπίζω ότι η σειρά εστιάζει αλλού. Δεν την έχω δει ακόμη...

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.