Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Revenge (2017)

Revenge-2017-Coralie-Fargeat-cov932-932x

6/10 B-Movie Splatter που αν δεν την πάρεις στα σοβαρά μπορεί και να διασκεδάσεις. Η Πρωταγωνίστρια όλα τα λεφτά (η Shakira αδυνάτισε) !!! Κάποια στιγμή θα ορκιζόμουν ότι έβλεπα Ταραντίνο. Αιμοδότες μακρυά, θα σας πιάσει η ψυχή σας... 

Link to comment
Share on other sites

Ready Player One  8.5/10

 

Ξεκίνησα να τη δω χωρίς να έχω φοβερές προσδοκίες. Τελικά κάτι τα εφφέ, κάτι ο ρυθμός, κάτι η μουσική με έκαναν να τη λατρέψω και πέρασα ένα πολύ ωραίο δίωρο. Περιέχει αμέτρητα easter eggs και οι 35+ είμαι σίγουρος πως θα την λατρέψουν μόνο και μόνο για αυτά.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Deadpool 2

Την είδα κυρίως λόγω του hype και όχι για να δω τη συνέχεια από το 1. Οκ όμορφη ταινιούλα με όμορφα εφέ, μερικές αστείες ατάκες αλλά εντελώς αδιάφορη. Κράτησαν ακριβώς το ίδιο στυλ με το 1 και ήταν λες και έβλεπα το προηγούμενο σε επανάληψη. Ή εγώ έχω αρχίσει να μεγαλώνω επικίνδυνα και όλα μου φαίνονται βαρετά ή το Deadpool 2 είναι από τις ταινίες που μπορείς να βάλεις να παίζουν στο background καθώς έχει έρθει φιλικό ζευγάρι και έχετε πιάσει την παρλα, χωρίς να κοιτάτε την τηλεόραση. 

 

⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️✴️✴️✴️

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Ο Ant-Man και η Σφήκα (2018) - IMDb

 

Αρκετά καλό, ούτε ενθουσιάζει ούτε απογοητεύει. Γενικά μια καλή ταινία στο στυλ της Marvel για να περάσει άνετα το δίωρο.

 

7/10

 

Deadpool 2 (2018) - IMDb

 

Όπως το πρώτο, με μπόλικο χιούμορ, τραβηγμένο από τα μαλλιά, αλλά σε γενικές γραμμές πετυχημένο. Νομίζω το μεγαλύτερό του μειονέκτημα σε σχέση με τα άλλα Marvel, είναι το ότι είναι ασύνδετο με τις άλλες ταινίες.

 

7.5/10

 

Ένα ήσυχο μέρος (2018) - IMDb

 

7,7 που έχει στο imdb με τίποτα. Αν και η όλη ιδέα δείχνει ενδιαφέρουσα, η υλοποίηση είναι στο πόδι. Η ταινία θέτει κάποιους κανόνες όσον αφορά το περιβάλλον στο οποίο ζουν οι πρωταγωνιστές, που όμως ισοπεδώνει αυτούς τους κανόνες από σκηνή σε σκηνή. Γενικά ταινία που θα πρέπει όχι απλά να κατεβάσετε διακόπτες, αλλά να πετάξετε τον εγκέφαλο από το παράθυρο πριν την δείτε. Δείγμα του ότι η ιδέα υλοποιήθηκε στα γρήγορα, στο πόδι και με λογική "δεν βαριέσαι μωρέ, δεν θα το προσέξουν/σκεφτούν". Για τους φαν της Emily Blunt και του sci fi. Απλά για να περάσει η ώρα και να ξεχαστεί.

 

6/10 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Beirut

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️✴️

Είναι το είδος των ταινιών που πάντα μου άρεσαν. Μπλέκουν λίγο την ιστορία, με την πολιτική και την κοινωνική αναταραχή μίας συγκεκριμένης εποχής, όπως ένα εμφύλιος. Στην περίπτωση του Beirut βρισκόμαστε στη Βηρυτό, με το εμπόλεμο περιβάλλον που υπήρχε τη δεκαετία του 1980 λόγω του εμφυλίου και την Ισραηλινή εισβολή στο Λίβανο. Εκεί, θα πρέπει να βρεθούν διπλωματικοί ή όχι τρόποι, να γίνει ανταλλαγή ομήρων μεταξύ αμερικανών και παλαιστινίων. Πρόκειται για ένα πολιτικό στην ουσία θρίλερ, που σκιαγραφεί αρκετά πειστικά την κατάσταση που επικρατούσε. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος akilleas έγραψε:

La sconosciuta (2006)

Πως μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια!!!
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!!!

8/10

Συμφωνώ απόλυτα! Εξαιρετική, όπως το λες! Την είδα πριν μερικά χρόνια :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/13/2018 at 1:15 PM, yanni said:

Deadpool 2 (2018) - IMDb

 

Όπως το πρώτο, με μπόλικο χιούμορ, τραβηγμένο από τα μαλλιά, αλλά σε γενικές γραμμές πετυχημένο. Νομίζω το μεγαλύτερό του μειονέκτημα σε σχέση με τα άλλα Marvel, είναι το ότι είναι ασύνδετο με τις άλλες ταινίες.

 

7.5/10

 

 

Το ειδα κι εγω χτες. Δεν το απηλαυσα οπως το πρωτο, ισως γιατι ηξερα πανω-κατω τι χιουμορ να περιμενω. Γενικα ευχαριστη ταινια.

Υπαρχει μια χαλαρη προσπαθεια να μπει στο καινουριο X-Men Universe, αλλα μαλλον στο πλαισιο του όλου καφριλικίου.

Παντως, για μενα, το καλυτερο κομματι της ταινιας ηταν οι post credit scenes... ???

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ατάκα για μένα της ταινίας ήταν στη δεύτερη σκηνή που γυρίζει σπίτι και λέει πως μάλωνα με ένα τύπο με κάπα και τελικά ανακάλυψα πως κι εκεινού τη μάνα τη λέγανε Μάρθα...

 

Link to comment
Share on other sites

Hereditary

[link]

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️

Από τις καλύτερες ταινίες Horror που έχω δει. Σχετικά αργή ταινία η οποία σιγά - σιγά φτιάχνει την creepy ατμόσφαιρα. Σε αρκετές σκηνές ένιωθα αυτό που λέμε "άβολα" και ήθελα να πάρω τα μάτια μου για λίγα δευτερόλεπτα από την τηλεόραση. Η Toni Collete έπαιξε το ρόλο μίας ψυχαναγκαστικής μάνας που ήθελε να έχει πάντα την ψευδαίσθηση του ελέγχου σε ένα περιβάλλον όμως που μόνο οικογένεια δεν θύμιζε. Και μπορώ να πω ότι από μόνης της, ακόμη και σε σημεία που μιλούσε στα παιδιά, η φάτσα της ήταν πολύ creepy. 

 

Από την άλλη ένας πατέρας που ακολουθεί αναγκαστικά και υπομένει διάφορες καταστάσεις λόγω του βεβαρημένου ιστορικού της γυναίκας του. Ταυτόχρονα δύο αδέρφια που δείχνουν εντελώς ασύνδετα μεταξύ τους. Σε γενικές γραμμές μία άτονη ζωή με ξεσπάσματα θυμού. Το περιβάλλον αρκετά πειστικό. Οι σκηνές τρόμου, ειδικά αν δεν είσαι τύπος που σηκώνεσαι κάθε τρεις και λίγο για κόκα κόλα ή πατατάκια αλλά αντιθέτως παρακολουθείς συνεχόμενα, σε αγγίζουν πραγματικά. Η ταινία έχει μία πολύ δυνατή ροή από το μέσο και μετά και αξίζει κανείς να οργανώσει movie night με ταινιόφιλους.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.