Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Occupation (2018) - IMDb

 

Μια κάποια προσπάθεια του Αυστραλέζικου σινεμά να φτιάξει sci fi με εισβολή εξωγήινων. Δείχνει ποιοτικό στην αρχή μέχρι το σημείο που αρχίζουν και πυροβολούν οι εξωγήινοι. Εκεί πρώτος πανικοβάλλεται ο σκηνοθέτης. Από εκείνο το σημείο και μετά η ταινία μοιάζει πιο πολύ με συρραφή σκηνών από σειρά με ανάλογο θέμα. Σαν να λέμε ότι είχε βγει μια σειρά 24-48 επεισοδίων, φτιάχτηκε μια κάποια περίληψη με συρραφή σκηνών από διάφορα επεισόδια και αυτό το πράγμα το κάνανε ταινία. Και γενικότερα η ταινία είναι και στα επίπεδα σειρών με αντίστοιχο θέμα, π.χ. Falling Skies. Δεν είναι κάποιο τραγικό B Movie, αλλά ούτε και κάτι ουσίας. Τρέχει να πει/δείξει υπερβολικά πολλά σε λίγο χρόνο και τα κάνει σαλάτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The Nun

Prequel του conjuring το οποιο ηταν πολυ καλο θριλερακι ..... 

Δυστυχως σε αυτο κλαις τα λεφτα που εδωσες στο σινεμα , σαπιλα απο τις λιγες . 

Το μονο που μετραει ειναι το σκηνικο που θυμιζει dlc απο dark souls . 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Destination Wedding (2018) - IMDb

 

Η ταινία βασίζεται στους διαλόγους των πρωταγωνιστών, αλλά και τους ίδιους τους πρωταγωνιστές, οι οποίοι είναι οι μόνοι που μιλούν καθ' όλη την διάρκειά της. Από τις ταινίες με τις οποίες κάποιος θα χαλαρώσει ή θα σκυλοβαρεθεί, ανάλογα τα κέφια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mission Impossible: Fallout

[link]

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️

 

Θα ξεκινήσω αναφέροντας πως είμαι μεγάλος fan του Tom αλλά και της σειράς MI. Οπότε σε μερικά σημεία ίσως να μην είμαι αρκετά αντικειμενικός (αν υπάρχει αντικειμενικότητα σε κριτική ταινίας). Επίσης, τα προηγούμενα τα έχω δει τουλάχιστον 3-4 φορές το καθένα όχι απλά επειδή τα έβαλε στην τηλεόραση, αλλά γιατί μου αρέσει ο ρυθμός της ταινίας.

 

Όσοι είδατε το trailer, θα "απογοητευτείτε" (σχήμα λόγου) διότι αρκετές σκηνές από το trailer δεν υπάρχουν στην ταινία. Οκ το καταλαβαίνω ότι κάποιες έπρεπε να κοπούν, αλλά 2-3 σκηνές ήθελα να τις δω. Ο σκηνοθέτης αναφέρει πως υπήρχε ήδη πολύ δράση, οπότε αναγκαστικά έγιναν περικοπές. Γιατί όμως τις βάζεις στο trailer;

 

Το Fallout πρόκειται για εμένα η καλύτερη Επικίνδυνη Αποστολή της σειράς. Η σοβαρότερη από όλες, η πιο down to the ground ας πούμε, με αρκετό ρεαλισμό και ταυτόχρονα η πιο ώριμη. Βέβαια με ενοχλεί το γεγονός ότι οδηγούμαστε σε ένα φυσιολογικό closure (αν μπορώ να το ονομάσω έτσι) και όχι σε μία νέα εξ' ολοκλήρου ταινία. Το Fallout συνδέεται με το προηγούμενο (Rogue Nation) και ενδεχομένως πρέπει να το δείτε προτού παρακολουθήσετε το έκτο μέρος. Αλλιώς, δεν θα καταλάβετε τη μισή ταινία.

 

Το σενάριο είναι αρκετά καλογραμμένο, με τις τρύπες του βέβαια. Η δράση γεμίζει το μάτι, κοιλιές δεν κάνει (κάτι μικρές κοιλίτσες μόνο στην αρχή) και το μόνο που με χαλάει λίγο είναι ο Henry "Supermarn" Cavil. Οκ, ένας ξερός χαρακτήρας χωρίς ιδιαίτερο βάθος, ξύλινο λόγο και βαρετός στην οθόνη. Ναι, έτσι του είπαν να παίξει, σύμφωνοι. Εγώ θα προτιμούσα τον Tom Hardy όμως. Πιο δυναμικός χαρακτήρας, πιο άγριος και πιο κακός. Το "παιδικό" προσωπάκι με το μουστακάκι, του Henry, δεν με γέμισε.

 

Η ταινία διαρκεί 2,5 ώρες περίπου ή κάτι λιγότερο, και περνάει σχετικά γρήγορα. Δεν κουράζεσαι και είναι τόσα πολλά διαφορετικά τα σκηνικά που είναι λες και βλέπεις διαφορετική ταινία δράσης ανά 20 λεπτά. Έχει λιγότερο χιούμορ από τις προηγούμενες, οι κακοί είναι πιο συγκεκριμένοι και τους βρίσκει πιο εύκολα ενώ για πρώτη φορά βλέπουμε την IMF να "παίρνει" εντολές από τον πρόεδρο. Αυτό ήταν λίγο περίεργο γιατί υποτίθεται είναι super under cover.

 

Σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για ένα franchise που όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και καλύτερο. Βέβαια με την ξεκάθαρη συμβολή του Tom. Σε αντίθεση με άλλες τριλογίες που πατώνουν, το MI είναι από τις καλύτερες ταινίες δράσης των τελευταίων ετών. Όχι γιατί γίνεται μία απίστευτη έξυπνη ληστεία ή γιατί έχει ανατροπάρες, αλλά γιατί είναι σωστά σκεπτόμενα γυρισμένη. Η δράση είναι το πρώτο ζητούμενο και στο δίνει απλόχερα.

 

Μην πάτε να την δείτε αν θέλετε ταινία υπερ-κατασκοπείας. Δεν είναι αυτό το πράγμα. Ούτε θα σας αφήσει με ανοιχτό το στόμα. Αλλά θα μπουκώσετε από σωστά μελετημένη δράση. Είναι αυτό που λέμε όταν παίρνεις μία τόσο απλή ιδέα και την κάνεις να φαίνεται τόσο μεγαλεπίβολη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει την ταινία ακόμα, αλλά στη σκηνή που πηδάει για να πιαστεί από το διπλανό κτίριο, έσπασε τον αστράγαλό του. Πιάστηκε, ανέβηκε και συνέχισε το γύρισμα κουτσαίνοντας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου άρεσε το τελευταίο MI. Από τις ταινίες που αξίζουν και το εισιτήριο και τα δύο ποπ κορν(ένα δεν φτάνει, είναι κοντά 2,5 ώρες η ταινία και οι περισσότερες σκηνές είναι για μανιακή κατανάλωση ποπ κορν).

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.imdb.com/title/tt0091828/?ref_=nv_sr_1

 

80ιλα οσο δε παει με ωραιο χιουμορ εποχης. Απολαυστικος Αρνολντ.

 

https://www.imdb.com/title/tt0087089/?ref_=nv_sr_1

 

Ημουν σκεπτικος πριν το δω αλλα μου αρεσε. Πολυ καλες ερμηνειες απο γνωστους ηθοποιους στα νιατα τους. Αν δεν τα μπουρδουκλωνε στο τελος ολα θα ηταν ακομα καλυτερη αλλα μαρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Έίδα πριν απο λίγες μέρες το Fallout, για εμένα είναι καλή αλλά όχι απο τις καλύτερες της σειράς.

Η υπερβολή έχει χτυπήσει στο θεό (εκεί που πήγε να εμβολίσει το ελικόπτερο, ήταν όχι απλά υπερβολικό απλά ολότελα καθυστερημένο),

και γενικά δε με έπεισε ιδιαίτερα. 

Η σκηνή επίσης με τη γυναίκα του μου φάνηκε ολότελα ξενερωτική , πολύ Σουηδική για ένα μεσογειακό γράφοντα  :hehe:

 

Για άλλη μια φορά βέβαια επιβεβαιώνει οτι ο Κρούζ είναι κομμένος και ραμμένος για το ρόλο , η δράση είναι απίστευτα καλά σχεδιασμένη 

ως προς την εξέλιξη της ,οι σκηνές με τις μηχανές με ξεκράνωτο Τομ ,  απλά κάτι με κούρασε πλέον.

 

Νομίζω οτι η 5η της σειράς (δεν θυμάμαι όνομα, ή Rogue ή το Ghost ) για μένα είναι η καλύτερη, λίγο πιο σφιχτοδεμένη.

 

ΥΓ αν παρατηρήσετε , κάθε MI έχει μια σκηνή σήμα κατατεθέν, μοναδικό νομίζω για όσα franchise ξέρω. 
     Έχεις τη κάθοδο με τα σχοινιά, την έκρηξη απο ρουκέτα που τον στέλνει πάνω σε αμάξι, το γράπωμα απο αεροπλάνο,

     η αναρρίχηση με βεντούζες στο Μπούρζ Καλίφα κλπα. Όλες μία και μία.

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Thresh86 said:

(εκεί που πήγε να εμβολίσει το ελικόπτερο, ήταν όχι απλά υπερβολικό απλά ολότελα καθυστερημένο),

nope

Spoiler

εκεί που τραβάει τ σκοινί και φεύγει ο γάντζος είναι η υπερβολή. Εκείνη την ώρα ο γάντζος κρατάει κάτι τόνους μέταλλα, αλλά ο Τομ με την σούπερ δύναμή του είναι ικανός να πολλαπλασιάσει το βάρος αυτό, απλά τραβώντας το σκοινί.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν ψάχνετε ρεαλισμό να δείτε ταινίες του βιν ντιζελ και του ροκ :hehe: σε σχέση με αυτά όλα τα άλλα ειναι νορμάλ.

 

εμένα μου άρεσε το fallout αλλά όχι όσο τα 2 προηγούμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Η υπερβολή έχει χτυπήσει στο θεό (εκεί που πήγε να εμβολίσει το ελικόπτερο, ήταν όχι απλά υπερβολικό απλά ολότελα καθυστερημένο),

 

 

Να μάθεις να σέβεσαι :p 

 

 

 

  • Like 2
  • Haha 5
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1196.gif

 

Βάλτε και απο Justice League - Avengers ρε , σιγά , το ίδιο είναι  

 

Ίσως να μην το εξήγησα σωστά  , είχαν μια ψευδεπίφαση λογικής και σκοπού  οι όλες σκηνές ,

ακριβώς στο όριο του τραβηγμένα πιστευτού,φάση Bourne κλπα

Πλεον μπορούν να χρησιμοποιήσουν καθαρό CGI ,

έχει και μια ηλικία ο Τομ , κρίμα είναι τα έξοδα νοσηλείας, έχουν ακριβή περίθαλψη στην Αμερική 

 

θέλετε απίστευτες σκηνές ? ΤΙΣ ΛΙΓΟΥΡΕΥΕΣΤΕ ?

 

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

The Sicilian Clan (1969) 

MV5BMTZiYWFmZGEtNTU2NS00NTk0LThiM2QtMjE3

 

Είχα δει το Le Samurai με τον "πολύ"  τότε  Αλέν Ντελόν, που γυρίστηκε 2 χρόνια αργότερα και μου άρεσε το στυλ.

Πρέπει να ήταν υπερπαραγωγή τότε γιατί στην ταινία ακούς τακτικά εκτός απο τα κυρίαρχα γαλλικά (κυριολεκτικά, όχι μεταφορικά :hehe: )

ιταλικά , αγγλικά.

 

Καλή ταινία τύπου crime/drama , που μεταφέρει τη δράση απο Γαλλία σε Ιταλία και Αμερική. Όλα τα λεφτά, η σχεδίαση της ληστείας κάποιων κοσμημάτων

αμύθητης αξίας που προστατεύονται απο το τότε hi-tech σύστημα της εποχής,  με ένα αν μη τι άλλω, πρωτότυπο σχέδιο.

Καλή ηθοποιία , μουσική απο Ennio Morricone καταπληκτική , δίνει το απαραίτητο χρώμα εποχής και απο την αρχή μέχρι το τέλος αρκετά έξυπνη στα σημεία

με νεωτερισμούς προς την πλοκή. Συναισθηματική επίσης.

Δεν είναι αργή όπως άλλες ταινίες της εποχής της χωρίς να έχει και την ταχύτητα στην πλοκή , ταινιών όπως "Η Συμμορία των 11".

Με άρεσε.

 

Ειδική μνεία, το soundtrack , αν εξαιρέσω το pongo που ακούγεται :D

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.imdb.com/title/tt0190138/?ref_=nv_sr_1

 

Ευχαριστη εκπληξη με ωραιο χιουμορ αν και δε μου αρεσουν οι κομμωδιες. Οι ηθοποιοι καλα διαλεγμενοι και με χιουμορ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.