Jump to content


Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Σκιά (2018) - IMDb

 

Yimou Zhang, 7.1 στο imdb. Χμμμμ... Λες; Μπα. Βαρεμάρα. πραγματικά σκυλοβαρέθηκα. Μπορεί να έχει 1-2 μονομαχίες και άλλες τόσες μάχες, αλλά είναι ψιλό ηλίθιες. Όσον αφορά τα σχέδια και τις δολοπλοκίες των πρωταγωνιστών, όλων των πρωταγωνιστών, αδιάφορα. 5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο "ενδιαφερο" της ταινίας από αισθητική άποψη και που με τράβηξε, είναι αυτές οι 10.000 αποχρώσεις του γκρί.

Η ταινία είναι ουσιαστικά "ασπρόμαυρη" ! 
Όσο για τη βαθμολογία αν βγάλεις το αισθητικό μέρος μάλλον και πολλά της δίνεις . . . οριακά ! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περιμένεις μέχρι το τελευταίο καρέ της ταινίας . . .

Capharnaüm (2018)

Η ματιά στη "κόλαση"  που όλοι θα πρέπει να φροντίζουμε να μην υπάρχει . . .

https://www.imdb.com/videoplayer/vi234273305?ref_=ttvi_vi_imdb_3

. . . αλλά αυτή καλά κρατεί ! 

Link to comment
Share on other sites

images?q=tbn:ANd9GcTiLCCeMxRA-6HvTc7_TnG

 

Το στόρυ γνωστό όπως κ η προσπάθεια της DC για μια πιο χιουμοριστική ταινία.

Έχει σκαμπανεβάσματα , κάνει κοιλιά περίπου 10-20 λεπτά στη μέση του (wink) 

το ήθελα λίγο πιο σοβαρό σε μερικά σημεία κ με πιο serious σκηνές δράσης αλλά αφήνει μια ευχάριστη νότα

ιδιαίτερα προς νεότερους viewers φαντάζομαι.

 

MV5BMTY1OTA2MjI5OV5BMl5BanBnXkFtZTgwNzkx 

 

Λέγοντας για σκαμπανεβάσματα , σκέφτεσαι Shyamalan :hehe:

Νομίζω οτι ολοκληρώνεται η τριλογία ηρώων με αυτήν ,

δεν είδα την 2η αλλά δίνει αναφορές για να καλύψει το (πιθανό) χαμένο έδαφος.

Έχει κάποιες ωραίες σκηνές με  ατμόσφαιρα έντασης κ suspense όπως κ μερικές που απλά περνούν αργά.

Καλές ερμηνείες (ιδιαίτερα απο τις φλέβες του McAvoy :hehe: ) , ωραία φωτογραφία , χρώματα, λίγο πιο έντονη ερμηνεία περιμενα απο Willis , 

δεν έχω ξαναδεί κανέναν να γράφει τόσο γρήγορα κώδικα όσο ο Mister Glass :tongueout:

Δεν μου πολυάρεσε το τέλος της αλλά συνολικά είναι ενδιαφέρουσα.

 


 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

(ιδιαίτερα απο τις φλέβες του McAvoy :hehe: )

Αυτό είναι το πρώτο δήγμα όταν δεν είσαι φυσικός...το άλλο, πολλά κυλά και γράμμωση ; )

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Αυτό είναι το πρώτο δήγμα όταν δεν είσαι φυσικός...το άλλο, πολλά κυλά και γράμμωση ; )

Σου χάλασε το autocorrect :p

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Shazam! (2019) - IMDb

 

Προφανώς δεν πήγα με μεγάλες προσδοκίες και όντως ο Shazam είναι ένας ήρωας για έφηβους που βιάζονται να δείχνουν μεγάλοι. Οπότε εμένα δεν μου κίνησε κάποιο ενδιαφέρον. Η ταινία πάντως είναι αξιοπρεπέστατη και με καλή σκηνοθεσία και καλό χιούμορ. Δικαίως έχει υψηλή βαθμολογία στο imdb, αλλά εντάξει, προσωπικά θα έβαζα χοντρικά κανένα 7αράκι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Glass

⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️✴️✴️✴️

[link]

 

Θα έβαζα και χαμηλότερη βαθμολογία αλλά σέβομαι προηγούμενες δουλειές του Shyamalan. Το Glass είναι το closure (ας πούμε) της τριλογίας. Μία τριλογία που τελικά έκλεισε με τον χειρότερο τρόπο διότι βιάστηκε να την τελειώσει. Δεν ξέρω τον πίεσαν, ένιωσε πως έπρεπε να μπει ένα τέλος, ήθελε ντε κε καλά να φύγει από πάνω του αυτό το βάρος. Δεν ξέρω. Η ταινία είναι εντελώς un-interesting.

 

Ναι υπάρχουν ένα-δύο spicy πραγματάκια που θα έδιναν νόημα σε πιθανή συνέχεια, αλλά έτσι όπως γυρίστηκε το Glass θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός για να πάω να ξαναδώ κάτι αντίστοιχο. Η ταινία έχει καλή φωτογραφία, καλό μοντάζ και καλά πλάνα. Το πρόβλημα είναι ότι έχει πολύ αργό τόνο με αποτέλεσμα να είναι λες και παρακολουθείς ένα όνειρο. Με άλλα λόγια βαριέσαι. Πραγματικά δεν θυμάμαι απίθανες σκηνές για να περιγράψω.

 

Και επειδή δεν θέλω να τα ισοπεδώνω όλα ο McVoy είναι εκπληκτικός στο ρόλο του. Ο άνθρωπος έχει τρελά χαρίσματα στο να υποδύεται ιδιόρυθμους χαρακτήρες. Για παράδειγμα πιο πολύ μου άρεσε σαν Split παρά σαν Xavier.

 

Θεωρώ πως ο Shyamalan έχει φθαρεί στο χρόνο και χάνει γρήγορα την ικανότητά του να σε κρατάει στην οθόνη παρακαλώντας να δεις τη συνέχεια. Όχι, το Glass δεν είναι τέτοια ταινία. Απλά παρακολουθείς για να τελειώσει να αλλάξεις κανάλι. Δυστυχώς, δεν με κράτησε καθόλου. Και βαθμολογώ τόσο σκληρά γιατί από τον Shyamalan έχω απαιτήσεις. Αν θέλω να παρακολουθήσω σούπες και generic ταινίες για πίτσα, βάζω Netflix.

Link to comment
Share on other sites

Είδα την Capharnaüm (2018).
Ότι και να πω για την ταινία είναι λίγο.....?
Ακόμη με πονάει το στομάχι από τη χθεσινή γροθιά!!!
9/10

Έγινε επεξεργασία από akilleas
Link to comment
Share on other sites

Vice

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️

[link]

 

Πρέπει να το έχω ξαναγράψει ότι μου αρέσουν πολύ οι πολιτικού περιεχομένου ταινίες. Το Vice είναι μία από αυτές. Οπότε και η βαθμολογία 8/10 ίσως να μην ανταποκρίνεται σε κάποιον που θέλει να δει μία ταινία. Πρέπει να θέλει να δει τη συγκεκριμένη. Το Vice πρόκειται για μία βιογραφικο-πολιτικό-κοινωνική ταινία γύρω από τη ζωή του Dick Cheney, ο οποίος έχει γραφτεί στην ιστορία ως ο πιο ισχυρός Αντιπρόεδρος που έχει περάσει ποτέ από τον Λευκό Οίκο.

 

Ο Christian Bale δίνει πάλι τα ρέστα του, μεταμορφωμένος σε σώμα και μυαλό, υποδύεται εκπληκτικά τον Cheney σε βαθμό να μην καταλαβαίνεις ορισμένες φορές ότι είναι ηθοποιός. Μαζί του συμπορεύονται οι Sam Rockwell και Steve Carell επίσης με εκπληκτικές ερμηνείες. Ο πρώτος υποδύεται τον George Bush και ο δεύτερος τον Donald Rumsfield, ο οποίος ουσιαστικά είναι αυτός που μύησε τον Cheney στην πολιτική και πρόκειται για τον άνθρωπο που ήταν Υπουργός Άμυνας στα κρισιμότερα χρόνια των ΗΠΑ κατά τη διάρκεια των επιθέσεων στους δίδυμους πύργους. Θέση στην οποία τον έβαλε ο Cheney μόλις έγινε Αντιπρόεδρος. Μάλιστα, έπαιξε πρωταρχικό ρόλο στις αντεπιθέσεις μαζί με τον Cheney. Ουσιαστικά οι δύο τους έπαιρναν τις αποφάσεις. Τέλος, η Amy Adams υποδύεται τη γυναίκα του Dick, η οποία τον βοήθησε να επανεκλεγεί 5 φορές στο Wyoming (τη γενέτειρά τους) στη Βουλή των Αντιπροσώπων (Κονγκρέσο). 

 

Δεν είναι μία ταινία στην οποία αναρωτιέσαι τι θα συμβεί. Τα βασικά πράγματα να γνωρίζει κάποιος στην ιστορία των ΗΠΑ τα τελευταία 40-50 χρόνια, μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό της ταινίας. Η ταινία μάλιστα εστιάζει στον τρόπο που ελήφθησαν αυτές οι αποφάσεις και όχι στο τι σημαίνουν απαραίτητα αυτές οι αποφάσεις. Μας δείχνει την ύπουλη πλευρά της πολιτικής σκηνής, σε μία εποχή μάλιστα που τα πάντα κρινόντουσαν από τις χορηγίες. Μας δείχνει πως ένα γκρουπ ανθρώπων συντονιζόμενοι κυρίως από τον Cheney, άλλαξαν για πάντα τη ροή της ιστορίας, πίσω από κλειστές πόρτες στις οποίες τίποτα ποτέ δεν γράφτηκε στα πρακτικά και δεν αρχειοθετήθηκε. 

 

Ο Cheney για πολλά χρόνια έβλεπέ όλα τα e-mail του Λευκού Οίκου πριν τον ίδιο τον πρόεδρο. Μάλιστα, ο ίδιος μπορούσε να πάρει Προεδρικές αποφάσεις χωρίς να ρωτήσει τον ίδιο τον Bush. Ήταν ο άνθρωπος που έδωσε εντολή στην NSA να παρακολουθούνται οι απλοί πολίτες για πιθανές τρομοκρατικές ενέργειες (μηνύματα, emails, τηλέφωνα κτλ) όπως επίσης και αυτός που υποστήριξε ότι αν αναφερθούμε ποτέ στη λέξη "Βασανισμός" είτε δεν έγινε στις ΗΠΑ είτε δεν ήταν βασανισμός. Με άλλα λόγια, δεν είχε πρόβλημα στο να τους κλειδαμπαρώνουν στο Guantanamo ακόμη κι αν μερικοί δεν είχαν αποδειχθεί ένοχοι από κάποιο δικαστήριο. 

 

Η ταινία είναι αρκετά μεγάλη σε βάθος και μας δείχνει πολλές πτυχές της ζωής του Cheney. Από την αρχή της καριέρας του έως και το τέλος της πολιτικής του δραστηριότητας, ο Cheney, όπως ισχυρίζεται η ταινία, είδε μία τεράστια ευκαιρία όπου άλλοι Πολιτικοί δεν θα μπορούσαν να καταλάβουν. Εξυμνεί σε ορισμένες σκηνές το δραστήριο μυαλό του και μάλιστα τα πλάνα θυμίζουν σε μερικές των περιπτώσεων House of Cards. Και ναι, δεν είναι τόσο μακριά οι δολοπλοκιές της σειράς του Netflix σε σύγκριση με αυτές που θα δείτε στην ταινία. Καλογυρισμένη με αρκετά χιομοριστικά χαρακτηριστικά, τρομερές ερμηνείες με αποτέλεσμα η απεικόνιση της Πολιτικής σκηνής των ΗΠΑ να μοιάζει πιο αληθινή και στενάχωρη... από ποτέ.

 

υ/γ: ΔΕΝ είναι ταινία για πίτσα. 

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι off topic αλλα επειδη εδω βλεπουν οσοι ειναι σινεφιλ. Θα ηθελα να με βοηθησετε, λογω ελλειψης χρονου για θεαση, να επιλεξω ταινιες για το απωτερο μελλον. Ποιες απο τη λιστα αξιζει να μην χασω?

Public Enemies

Creed

Creed II

The Handmaiden

Collateral Beauty

Icarus

The Favourite

Rocky (ολη η σειρα)

The Good, the Bad and the Ugly

Αυτα για την ωρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The handmaiden. Πολύ καλό. 

Τα 3 Ρόκυ είναι κλασικά. 

Το good bad ugly είναι all time classic αλλά πρέπει να σου αρέσει το σπαγγέτι (και δεν εννοώ τα μακαρόνια). Ωστόσο είναι must see. 

Για τα αλλά δεν έχω άποψη. 

Επέτρεψε μου να προτείνω μια πολύ ιδιαίτερη ταινία των 60s. Τρομερή όμως. 

Λέγεται seconds

Απλά μια που μου ήρθε είναι. Έχω δει άπειρες από την δεκαετία εκείνη. 

Spoiler

Αν θες ρίξε ένα τσεκ στα notes μου στο Facebook όπου έχω μια λίστα με πολλές ταινίες που αξίζει. Κάνεις το κουμάντο σου ;)

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Simon said:

Δεν ξερω αν ειμαι off topic αλλα επειδη εδω βλεπουν οσοι ειναι σινεφιλ. Θα ηθελα να με βοηθησετε, λογω ελλειψης χρονου για θεαση, να επιλεξω ταινιες για το απωτερο μελλον. Ποιες απο τη λιστα αξιζει να μην χασω?

Public Enemies

Creed

Creed II

The Handmaiden

Collateral Beauty

Icarus

The Favourite

Rocky (ολη η σειρα)

The Good, the Bad and the Ugly

Αυτα για την ωρα...

 

Από τη λίστα σου δεν έχω δει The Handmaiden, Creed II.

 

Από τις υπόλοιπες, βλέπεις οπωσδήποτε τις 2 που θεωρώ genre-makers:

The Good, the Bad and the Ugly (αν είσαι οπαδός των Spaghetti Western, δες όλη την τριλογία Fistful of Dollars, For a Few Dollars More, The Good, the Bad and the Ugly)

Rocky (το πρώτο)

 

Τις υπόλοιπες δεν μπαίνω στον κόπο να τις κατατάξω. Όχι ότι είναι κακές, απλώς δεν είναι τόσο διαφορετικές από άλλες αντίστοιχες.

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2019 at 7:08 ΜΜ, το μέλος Simon έγραψε:

Δεν ξερω αν ειμαι off topic αλλα επειδη εδω βλεπουν οσοι ειναι σινεφιλ. Θα ηθελα να με βοηθησετε, λογω ελλειψης χρονου για θεαση, να επιλεξω ταινιες για το απωτερο μελλον. Ποιες απο τη λιστα αξιζει να μην χασω?

Public Enemies Πολύ ωραία κινηματογράφηση με ένα είδος action cam , ωραία ταινία , αν σου αρέσει δες κ το πρόσφατο Highwaymen

The Good, the Bad and the Ugly    Καλό για την εποχή του, σήμερα πρέπει να γουστάρεις το genre  για να δεις. Magnificent Seven επίσης.

Αυτα για την ωρα...

 

Ξαναείδα πρόσφατα το 

220px-American_Gangster_poster.jpg

 

Βασίζεται σε πραγματική ιστορία, σε σημεία το γυρνά σε documentary , καλές ερμηνείες , δε με κούρασε παρά τις 3 ώρες. Ελαφρώς σκληρό σε ορισμένα σημεία.

Ήθελα καλύτερο ήχο κ μουσική, μου φάνηκε ότι είχε περισσότερο potential εκει.

 

220px-The_Highwaymen_film_poster.jpeg

 

H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα, για μένα, απο το Netflix που συνήθως έχει άρτιες παραγωγές με ελάχιστο βάθος χαρακτήρων όμως που τους ξεχνάς την επόμενη μέρα.

1930's, φτώχια, Αμερική μετά το κραχ, Bonnie & Clyde θεωρούνται ήρωες αλλά σκοτώνουν αβέρτα οπότε επιστρατεύονται enforcers παλαιάς κοπής.

Καλό δέσιμο μεταξύ τους, πολύ ωραία πλάνα κ σκηνικά εποχής.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.